AIRTIES WUS300 125 Mbps Wi-Fi USB STICK+DUCK Ubuntu kurulumu.

Başlatan Gimp Uzmanı, 25 Şubat 2009 - 08:19:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gimp Uzmanı

Arkadaşlar forumda bir araştırma yaptım. Dün WUS300 sürücüsünü Ubuntuya kurdum. Birçok başlıkta olan bilgileri tek bir başlıkta toplamaya karar verdim. Şimdi WUS300 Windows sürücüsünü Linux'e kuracağız. Öncelikle internete bağlı bir bilgisayardan

ndisgtk_0.7.2-1ubuntu1_i386
ndiswrapper-common_1.43-1ubuntu2_all
ndiswrapper-utils-1.9_1.43-1ubuntu2_i386

Deb paketlerini indiriyoruz.

Alıntı yaptığım mesaj.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6379.0.html
Sıkıştırılmış ise öncelikle WUS300 sürücüsünü arşivden çıkartalım.
Daha sonra WUS 300 Windows sürücüsü ve indirdiğimiz dosyaları Flash Disk'e veya erişebileceğimiz bir disk bölümüne kopyalayalım.

Daha sonra ubuntu kurulu bilgisayarı açıp Bunları masaüstüne kopyalayalım.

Yukarıdaki üç Deb paketini üzerine tıklayarak kuralım.
Bağımlılık isterse * yanlış paketten kuruluma başladık demektir. Diğer paketleri kurmayı deneyelim. Hangisi önce kurulacak hatırlamıyorum.
Bu üç paketi kurduktan sonra
Konsolu açıp şu komutları eksiksiz bir biçimde uygulayalım.

sudo su
Komutunu verip parolanızı girin.
WUS 300 sürücüsünün bulunduğu klasöre gidelim. Orada hatırladığım kadarıyla TUSB1150.INF dosyası Driver klasörünün içinde.
Driver klasörüne gidelim.

cd klasör adı
komutunu kullanıyoruz.
ndiswrapper -i TUSB1150.INF
Komutunu verelim. Son olarak.
ndiswrapper -l
Komutu ile yüklenip yüklenmediğini kontrol edebiliriz.

* >ndiswrapper -l tusb1150 : driver installed device (0451:60C5) present

gibi bir çıktı üretmeli.

Daha sonra sırası ile şu komutları girelim.

modprobe ndiswrapper

ndiswrapper -m

Hayırlı olsun. WUS300 Ubuntuda çalışmaya başladı.

Alıntı yaptığım mesaj. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3952.0.html

Ara sıra bağlantının koptuğunu veya sinyal seviyesinin düştüğünü gördüm.

heartsmagic

Öncelikle eline sağlık. Başlığı doğru bölüme taşıyıp sabitleyelim.
Ufak da bir ekleme yapatım. .deb paketlerini sıra gözetmeksizin indirdiğimiz dizin içinde:

sudo dpkg -i *.deb komutu ile kurabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iRoNMaSTeR

Mümkün değil bu metodla Wus 201 i çalıştıramadım.
Ne Pardus 2008.2 de ne de Ubuntu 8.10 da.
iki tanede var elimde ne yapacam bilemiyorum ,yine başladım kablo dolaştırmaya evde  :(

Gimp Uzmanı

Bu konu AIRTIES WUS300 125 Mbps Wi-Fi USB STICK+DUCK içindir. Bu yöntemle çalıştırabildim. Konunun tek eksik yönü Bunu başlangıca nasıl eklendiğini bilmiyorum. Tekrar başlattıktan sonra otomatik çalışsın. Bunuda ustalar belirtir.

heartsmagic

ndiswrapper'ı modül olarak /etc/modules dosyasına eklemek sorunu çözecektir sanırım.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Şubat 2009 - 11:46:07
ndiswrapper'ı modül olarak /etc/modules dosyasına eklemek sorunu çözecektir sanırım.

Deneyip sonucu yazacağım.

iRoNMaSTeR

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 27 Şubat 2009 - 09:23:48
Bu konu AIRTIES WUS300 125 Mbps Wi-Fi USB STICK+DUCK içindir. Bu yöntemle çalıştırabildim. Konunun tek eksik yönü Bunu başlangıca nasıl eklendiğini bilmiyorum. Tekrar başlattıktan sonra otomatik çalışsın. Bunuda ustalar belirtir.

Öncelikle Konu dışı bir şey yazdıysam özür dilerim
ikinci olarak da elimde ki cihaz WUS 300 müş şirketteki cihazla evdeki cihazı bir ara değiştirince 201 şirkette 300 de evde kalmış
ben günlerdir neden bir türlü olmadı diyordum indirdiğim tüm inf dosyaları 201 ve 200 için bu mesajdan sonra tekrar cihazın etiketine bakıp hatamı gördüm.
Burada anlatılanlara göre çalıştırdım.
Teşekkürler

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 27 Şubat 2009 - 17:26:13
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 27 Şubat 2009 - 09:23:48

Öncelikle Konu dışı bir şey yazdıysam özür dilerim
ikinci olarak da elimde ki cihaz WUS 300 müş şirketteki cihazla evdeki cihazı bir ara değiştirince 201 şirkette 300 de evde kalmış
ben günlerdir neden bir türlü olmadı diyordum indirdiğim tüm inf dosyaları 201 ve 200 için bu mesajdan sonra tekrar cihazın etiketine bakıp hatamı gördüm.
Burada anlatılanlara göre çalıştırdım.
Teşekkürler

Hiç önemli değil.
Birde @heatrsmagic ustadımızın söylediği gibi deneyip sonucu yazarsan sevinirim.

mustafa730

Arkadaşlar herşeyden önde değerli emekleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim.UBUNTU 8.10 kullanacam.Burada anlatılanlara göre wus-300 ü kuruyorum.Hatta ağ listesini de görüyorum.Fakat windowsta da kullandığım şifreyi girdiğim halde bağlanmıyor.Ayrıca şifreyi göster butonunu tıkladığımda girdiğim şifreden farklı 64 karakter çıkıyor.(yani disconnect dedikten sonra değişmiş oluyor).Bir de bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda bu sefer ağ listesini de görmüyor.Sürücüyü kaldırıp tekrar kurduktan sonra ağ listesini yine görüyor ama bağlanamıyor.Ben bu airtiesı çekiçle parçalamadan önce bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,onun yüzünden ubuntu'yu kullanamıyorum.

iRoNMaSTeR

Mustafa burada konuyla alakalı geniş bilgiler mevcut
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1925.0.html

Konunun bir kısmı 8.04 ile alakalı olsada ilerleyen bölümlerde şifreleme ile alakalı bilgiler var

Ayrıca benzer bir problem benimde başımdan geçti
Kablosuz ağın SSID sinin ismı Deneme_1 gibi bir şeydi
Linux makinem bağlanmıyordu bu ağa
bende SSID yi Deneme olarak değiştirince sorunu çözmüştüm.
Sebebini bilmemekle bende işe yaramıştı.

heartsmagic

dr_curious

Ben de Airties WUS 300 ile uzun süre cebelleşmek zorunda kaldım. Daha az terminal hakimiyeti gerektiren bir yol izleyerek çözdüğümü sanıyorum, ilgilenenlerle paylaşmak isterim.

1) Öncelikle özellikle şifreli internet bağlantısı kurmayı başaramayan (WPA, WPA2 vs..)  Ubuntu ile beraber gelen Network Manager (Ağ Yöneticisi) paketini kaldırdım. Bu işlem Synaptic ile tamamen grafik arabirim üzerinden yapılabilir.

2) Forumdaki arkadaşların önerisi üzerine (tekrar teşekkür ediyorum) "Wicd Manager" paketini yükledim. Synaptic'te bulunmadığından (en azından benim sistemimde yoktu) http://sourceforge.net adresinden adı aratılarak yüklenebilir. Nasıl kurulacağı sitede detaylıca anlatılıyor. Ayrıca bu forumda da aratırsanız etraflıca bilgi var.

3) Ekle/Kaldır'dan "Windows Wireless Drivers" paketini yükledim. Bu paket aslında ndiswrapper için görsel bir arayüzden başka bir şey değil. O nedenle ndiswrapper'ın önceden yüklü olması gerekiyor (bunu zaten yaptığınızı varsayıyorum, Synaptic ile rahatça yükleniyor. )

4) Windows Wireless Drivers'ı açıp "Install new driver" düğmesine tıkladım.

5) Açılan pencereden Airties Kolay Kurulum CD'si ile gelen TUSB1150.INF dosyasını bulup yükledim.

6) Sol tarafta "Hardware: present" ibaresini gördükten sonra Windows Wireless Drivers'ı kapattım.

7) Wicd Manager'ın simgesine çift tıklayıp her zaman yaptığım kablosuz ağ ayarlarımı yaptım. WPA kullanarak tabi.

O günden beri kesintisiz sorunsuz kullanıyorum. Umarım birilerine yararlı olabilir bu anlattıklarım,

İyi akşamlar,

heartsmagic

@dr_curious, güzel anlatımın için teşekkürler.
Ben ikinci madde için bir açıklama yapayım. Wicd Intrepid depolarında yok ancak Jaunty depolarına girmiş. Jaunty kullanan arkadaşlar doğrudan depodan kurabilirler.

@ihtiyar Said, senin başlığa bunu not olarak düşersek çok güzel olur.

Eyvallah

arkadaşlar,
wus300 için gerekli olan sürücüleri elinde olan bir arkadaşımız,bir yere upload edebilirmi acaba ..
okadar aramamıza rağmen bulamadık :(

topraam

Alıntı yapılan: Eyvallah - 27 Nisan 2009 - 11:03:40
arkadaşlar,
wus300 için gerekli olan sürücüleri elinde olan bir arkadaşımız,bir yere upload edebilirmi acaba ..

buradan indir

benim sorunum biraz farklı, laptopda realtek wireless adaptör entegre durumda ve ubuntu tarafından otomatik algılanıyo, fakat benim kullanmak istediğim airties wus300 , kurdum sürücülerini gerekli herşeyi yaptım fakat hala diğer wireless adaptöre geçemedim. yardımcı olabilecek varmı

heartsmagic

Alıntı yapılan: topraam - 19 Mayıs 2009 - 07:52:23
Alıntı yapılan: Eyvallah - 27 Nisan 2009 - 11:03:40
arkadaşlar,

buradan indir

benim sorunum biraz farklı, laptopda realtek wireless adaptör entegre durumda ve ubuntu tarafından otomatik algılanıyo, fakat benim kullanmak istediğim airties wus300 , kurdum sürücülerini gerekli herşeyi yaptım fakat hala diğer wireless adaptöre geçemedim. yardımcı olabilecek varmı

Aklıma bir şey geliyor. Realtek'in kullandığı modülleri bulup blacklist'e eklemek. Böylece başlangıçta Ubuntu tarafından kullanılmayacaktır. Fakat kullanılsa bile herhangi bir ağ yöneticisinden Wus300'ü göremiyor musun? Elle bağlanmaya çalıştığında görünmüyor mu ya da?

localhost

ifconfig komutu neyi gösteriyor. ciktiyi buraya yapistirirmisin.
Linux LPIC1 - MCSA

ttechnologic

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 25 Şubat 2009 - 08:19:37
Arkadaşlar forumda bir araştırma yaptım. Dün WUS300 sürücüsünü Ubuntuya kurdum. Birçok başlıkta olan bilgileri tek bir başlıkta toplamaya karar verdim. Şimdi WUS300 Windows sürücüsünü Linux'e kuracağız. Öncelikle internete bağlı bir bilgisayardan

Deb paketlerini indiriyoruz.

Alıntı yaptığım mesaj.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6379.0.html
Sıkıştırılmış ise öncelikle WUS300 sürücüsünü arşivden çıkartalım.
Daha sonra WUS 300 Windows sürücüsü ve indirdiğimiz dosyaları Flash Disk'e veya erişebileceğimiz bir disk bölümüne kopyalayalım.

Daha sonra ubuntu kurulu bilgisayarı açıp Bunları masaüstüne kopyalayalım.

Yukarıdaki üç Deb paketini üzerine tıklayarak kuralım.
Bağımlılık isterse * yanlış paketten kuruluma başladık demektir. Diğer paketleri kurmayı deneyelim. Hangisi önce kurulacak hatırlamıyorum.
Bu üç paketi kurduktan sonra
Konsolu açıp şu komutları eksiksiz bir biçimde uygulayalım.

sudo su
Komutunu verip parolanızı girin.
WUS 300 sürücüsünün bulunduğu klasöre gidelim. Orada hatırladığım kadarıyla TUSB1150.INF dosyası Driver klasörünün içinde.
Driver klasörüne gidelim.

cd klasör adı
komutunu kullanıyoruz.
ndiswrapper -i TUSB1150.INF
Komutunu verelim. Son olarak.
ndiswrapper -l
Komutu ile yüklenip yüklenmediğini kontrol edebiliriz.

* >ndiswrapper -l tusb1150 : driver installed device (0451:60C5) present

gibi bir çıktı üretmeli.

Daha sonra sırası ile şu komutları girelim.

modprobe ndiswrapper

ndiswrapper -m

Hayırlı olsun. WUS300 Ubuntuda çalışmaya başladı.

Alıntı yaptığım mesaj. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3952.0.html

Ara sıra bağlantının koptuğunu veya sinyal seviyesinin düştüğünü gördüm.

Kusura bakmayın ama bu belirttiğiniz w adet .deb paketini bir türlü bulamadım.

bunları nereden indireceğiz bir yardım ederseniz çok sevinirim.

Gimp Uzmanı

http://packages.ubuntu.com adresine uğrayın. Site Bende açılmadı sisteminiz için uygun olan paketleri indirin. veya sadece paket adlarını googlede arayın.

heartsmagic

cont569

ben burda yazilanlari yaptim kurdum .inf uzantili dosya fakat gene bağlanamiyorum biri yardimci olursa çok sevinirim yönetimdeki win driver girdiğimde unable yaziyor orada da inf dosyasi görünüyor fakat bağlanti yok 3 gündür uğraşiyorum ya....

msn adresim musa569@hotmail.com

localhost

Kurdum yaptim yerine. Bize daha detayli bilgiler sunabilirseniz herkes elinden gelen yardimi sunar. Bence siz ilk önce Sudo degisinin 10 ve 11. sayilarini okuyunuz. Bilgileri aldiktan sonra daha cabuk cevaplar alabilirsiniz.

Linux LPIC1 - MCSA

cont569

kirmzi kardeşim oruç kafa vurmuş galiba benim yazarken idare et eksik yazmişim anlatimdaki paketleri indirdim kurdum daha sonra cihazla gelen cd yi masa üstüne aldim uç birimde verilen komutlari girdim .inf uzanti dosya da kurdum yeniden başlattim ve yönetim kısmında win diriver di sanirm kurduğum paketin ismi onun içinde tusb.. yüklendiğini gördüm aygit hazir da yaziyor fakat açar açmaz unable gibi bir şey çıkıyor ayarlama giremiyorum 3 gündür bunla uğraşiyorum bir çözüme kavuşturabilrsek birlikte çok memnun olurum saygılar

edit: tam olarak yazan unable to see if hardware is present
evet arkadaşlar sizce sorun nedir acaba
edit 2:wine ile de kuramadim tisdll.dll di sanirim böle bir hata veriyor kurulumun sonunda

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

yardimci olabicek yok mu arkadaşlar

heartsmagic

cont569

yazdiğin komutu verdiğimde consolda bu yazi çıktı...
WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/ndiswrapper, it will be ignored in a future release.
tusb1150 : driver installed
   device (0451:60C5) present

ne yapmam lazim acaba kaç gündür uğraşiyorum ilk defa ubuntu kullaniyorum başlamadan bitmese...