[Çözüldü]Ubuntu 8.10 Ndiswrapper Yüklümü?

Başlatan CodErode, 28 Ocak 2009 - 14:16:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CodErode

Arkadaşlar birazdan bir daha şansımı deneyip ubuntu 8.10 sürümü çalışan cd ile calıştırıp airties wus-300 ü tanıtmaya çalışcam.

Ama sanırım tanıtmak için ndiswrapper yazılımı gerekiyor.

Bende dedim ki yazılımın ubuntu cd'si ile birlikte gelip gelmediğini öğrenmeden başlamayayım dedim.

Neyse çok uzattım arkadaşlar ubuntu 8.10 da ndiswrapper yüklümü?

garafatma

Olamaması gerekiyor ancak paketlerde mevcut, synaptic'ten kurabilirsin
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

Alıntı yapılan: keiser_soze - 28 Ocak 2009 - 14:38:28

Tabii, bunun için çalışan bir (kablolu) İnternet bağlantısı gerekiyor.

garafatma

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Ocak 2009 - 14:40:13
Alıntı yapılan: keiser_soze - 28 Ocak 2009 - 14:38:28

Tabii, bunun için çalışan bir (kablolu) İnternet bağlantısı gerekiyor.

hehe tabiki :)

network manager yüklü olarak geliyor ama, kablolu bağladıktan sonra dediğimi yapabilirsin

CodErode

Zaten internet erişimi için bu yazılımın olması gerekiyor. Bunu da internet yokken nasıl internetten yükleyebilirim? :D

Başka yolu yokmudur arkadaşlar?

garafatma

senin internet erişimin hiçmi yok şu anda?

eğer öyleyse

bu linkten başka bir bilgisayardan indirip, flash disk benzeri birşeyle kendi bilgisayarına taşıyıp kurabilirsin. gerçi farklı paketler istiyomu ustalarımız daha iyi bilirler.

aynshtein

8.10'da yüklü değil. İnternet erişimi olan bir bilgisayardan şu paketleri indir:
ndisgtk_0.7.2-1ubuntu1_i386
ndiswrapper-common_1.43-1ubuntu2_all
ndiswrapper-utils-1.9_1.43-1ubuntu2_i386

Ardından dosyaları kendi bilgisayarında bir klasöre kopyalayıp konsolu aç.
Konsolda dosyaları kopyaladığın dizine gir
sudo dpkg -i *.deb
komutunu gir. ndiswrapper kurulmuş olacaktır. Sistem > Yönetim menüsünü kontrol edebilirsin..

Ek: üstteki paketler 32bit sistem içindir:) Ben her ihtimale karşı harici diskimde bu dosyaları mutlaka bulundururum. Zira Ubuntu'yu ne zaman yükselteceğim ya da yeniden kuracağım belli olmuyor:)

Ek2: Ubuntu yerine Mint 6 kurmak istersen, Ndiswrapper paketleri Mint'te kurulu geliyor. Bilgine...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

erginemr

CodErode

Alıntı yapılan: aynshtein - 28 Ocak 2009 - 15:14:19
8.10'da yüklü değil. İnternet erişimi olan bir bilgisayardan şu paketleri indir:
ndisgtk_0.7.2-1ubuntu1_i386
ndiswrapper-common_1.43-1ubuntu2_all
ndiswrapper-utils-1.9_1.43-1ubuntu2_i386

Ardından dosyaları kendi bilgisayarında bir klasöre kopyalayıp konsolu aç.
Konsolda dosyaları kopyaladığın dizine gir
sudo dpkg -i *.deb
komutunu gir. ndiswrapper kurulmuş olacaktır. Sistem > Yönetim menüsünü kontrol edebilirsin..

Ek: üstteki paketler 32bit sistem içindir:) Ben her ihtimale karşı harici diskimde bu dosyaları mutlaka bulundururum. Zira Ubuntu'yu ne zaman yükselteceğim ya da yeniden kuracağım belli olmuyor:)

Ek2: Ubuntu yerine Mint 6 kurmak istersen, Ndiswrapper paketleri Mint'te kurulu geliyor. Bilgine...

İnternet bağlantım windows'da var. Burdan alıp flash belleğime atarak yapabilirim.

Konsolu neyle açıyorduk klasördeyken?
Kusura bakmayın ubuntu'da hatta linux işletim sisteminde baya bir acemiyim. Ama nedense hep ubuntu kullanmak isterim.

erginemr

Donatılar -> Uçbirim -> Terminal yoluyla, konsolu ev dizininizde açıp, "cd <klasör adı>" komutu ile ilgili klasöre gitmeniz gerekiyor. Örneğin;
cd ~/Masaüstü/klasör_adı
komutu, ev dizini (~) altındaki Masaüstü'nde bulunan "klasör_adı" isimli klasöre gidecektir.

Ndiswrapper'ın grafik arayüzü mevcut ve siz kurduktan sonra Sistem menüsü altına yerleşecektir. Bu nedenle, konsolu kullanmanıza gerek kalmayabilir. Ndiswrapper'ı kurduktan sonra ayrıca, kablosuz adaptörünüzün Windows sürücülerine de (*.inf, *.sys dosyalarına) ihtiyacınız olacak.

CodErode

Çok teşekkür ederim son olarak bir arkadaşımız paket indirmek için link vermiş ama orada gereken paketleri bulamadım. Paketleri indirebileceğim bir link verebilirmisiniz?

garafatma

CodErode

keiser_soze dediğin sayfadan tam uygun olan paketleri bulamadım. Kusuruma bakmayın bugünlerde olan birkaç şeyide göremiyorum.
Yüzsüzlük olacak kusura bakmayın ama download linklerini alabilirmiyim?

Ubuntuya ne kadar çok yakın görsem kendimi o kadar çok problem çıkıyor. 1 aydır wireless sorununu çözemedim.

garafatma

ndisgtk_0.7.2-1ubuntu1_i386-tık
ndiswrapper-common_1.43-1ubuntu2_all-tık
ndiswrapper-utils-1.9_1.43-1ubuntu2_i386-tık

yanlarına ekledim adreslerini, herhangi bir yansıdan indirebilirsin

ndisswrapper içinde yukarda verdiğim bağlantıyı kullanabilirsin

aynshtein

Alıntı yapılan: CodErode - 28 Ocak 2009 - 16:32:551 aydır wireless sorununu çözemedim.

1 aydır yanlış yerlerde çözüm aramışsın demek ki:) Ubuntu kullanıyorsan, Türkçe kaynak arıyorsan ilk önce bu foruma bakmalıydın. Yukarıdaki paketleri indirir ve benim tarif ettiğim şekilde kurulum yaparsan, ndiswrapper'ı kolaylıkla kurabilirsin.

Kablosuz ağ adaptörünün CD'sinden (ya da kurulum dosyalarından) inf ve sys uzantılı dosyaları kolay erişebileceğin bir yerde bulundurmanda fayda var. Sistem > Yönetim > Windows Kablosuz Sürücüleri'ni açıp Yeni Bir Sürücü Yükle butonuna tıkla. Kablosuz ağ adaptörünün sürücülerinin bulunduğu klasörden inf uzantılı dosyayı seç ve Yükle butonuna bas. Bilgisayarı yeniden başlattığında kablosuz ağ adaptörün çalışır durumda olacaktır..
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

CodErode

Çok teşekkür ederim. Yok daha öncede burada bu konuyu açtımda wus300 ü çalıştıran hiç olmamış sanırım. Birkaç kişi olmuş onlarda kopukluk yaşıyormuş.

Ubuntu buna çözüm bulamadıysa hiç uğraşmasamda olur. Nerden aldıysam bu wus300'ü.

Ubuntu'da herkeste sorun oluyor, genel bir çözüm de yok. :(

hmustak

Alıntı yapılan: keiser_soze - 28 Ocak 2009 - 16:38:34

ndisgtk_0.7.2-1ubuntu1_i386-tık
ndiswrapper-common_1.43-1ubuntu2_all-tık
ndiswrapper-utils-1.9_1.43-1ubuntu2_i386-tık

yanlarına ekledim adreslerini, herhangi bir yansıdan indirebilirsin

ndisswrapper içinde yukarda verdiğim bağlantıyı kullanabilirsin

Merhaba arkadaşlar,
Bende wus-300 mağduru olarak kurulum sorunu yaşamaktayım. Üretici firmanın böylesine tartışılan bir konuda gösterdiği sorumsuzluğu da hayretle karşılamaktayım. Forumlarda çözen arkadaşlar paylaşmamış olsa, wireless adaptör sebebiyle windowsa gebe mi kalacağız, anlamış değilim. Bu sebeple paylaşan herkese teşekürler.
WUS-300'ü kurmaya çalışıyorum dediğim gibi. ndisswrapper kurdum fakat  "drivervsvs.inf installed" dedi ve sonraki aşamada sorun çıkardı. Üstte linkleri verilen uygulamalarla bir deneme daha yapmak istiyorum ama likler kırık.
Yardımcı olabilirmisiniz?

ek : uzun zamandır üyeyim ama yazmak bugüne nasipmiş. Genelde sorunları okuyarak çözüyordum, bu sefer olmadı :))
$DO || ! $DO ; try try: command not found

eribol

Hangi aşamada sorun çıkardı? Belki lazım olur diye lspci çıktısı var mı?

eribol

Önemli değil öncelikle ama ben hiç* bir şey anlamadım. Ne yaptınız, nerede hata gördünüz, nerede tıkandı durum vs gibi cevaplar gerekli. Mesela öncelikle ben bu donanım nedir bilmiyorum. Tam olarak ne iş yapar bu? Neyse uzatmayayım.
http://www.airties.com/firmwares/WUS300_7.2.2.45.rar
Bu adresteki sürücüyü indirmeniz gerekiyor. Ardından:
1. Rarlı dosyayı ev klasörüne açın.
2. Terminali açın ve cd Driver komutunu verin.
3. sudo ndiswrapper -i TUSB1150.INF
4. Donanım yüklenmiş mi kontrol edin(sudo ndiswrapper -l)
5. sudo ndiswrapper -ma
6. sudo depmod -a
7. sudo modprobe -r ndiswrapper
8. sudo modprobe ndiswrapper komutlarını uygulayın. Sorunu çıktılarıyla birlikte buraya aktarın.

hmustak

Merhaba,
Haklısınız, aşamalar şöyle ;
# wus300 donanımı ile birlikte gelen driver klasörünü home klasörü altında bir yere aldım. (*.inf, *.sys...vs)
# root da olduğum için su kullanmıyorum :  ndiswrapper -i TUSB1150.INF yazdım ve üstte de belirttiğim gibi TUSB1150.INF installed yazdı.
# ndiswrapper -l  yazdığımda hata mesajını verdi. (akşam screenlerini de atarım)

Bahsettiğiniz diğer adımları yapmadım; eve gidince hemen deneyip tekrar bilgi vereceğim.

sudo ndiswrapper -i TUSB1150.INF  yazılımı sonrası (daha ilk adımda) hata vermesi sonucu diğer aşamalarında başarılı olmayacağını düşündürüyor bana.

heartsmagic

Alıntı YapTUSB1150.INF installed

Bu hata çıktısı değil, yüklenmenin başarılı olduğunu gösteren bir çıktı haliyle.
Sen diğer aşamaların çıktılarını ekran görüntüsü olarak değil de, mümkünse kod etiketi içinde doğrudan buraya aktar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Verdiğim adresten mi indirdiniz? Zira cd ile gelen sürücü çalışmıyormuş diye yazıyordu bir sitede.

hmustak

heartsmagic

Sürücü için geçersiz demiş. Sen bir de bunu kaldırıp, CD ile geleni dene. Eğer CD ile geleni kurduysan ve kaldırmadan indirdiğini denediysen, her şeyi temizleyip ardından internetten indirdiğinle tekrar dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.