500gb, 2.5" taşınabilir bir harddisk var. Sizce nasıl?

Başlatan ihtiyar said, 20 Şubat 2009 - 22:15:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

http://www.casperstore.net/pinfo.asp?pid=1970

Almayı düşünüyorum ama yorum almadan da satın almak istemedim. Özelliklerine "Linux uyumlu" ifadesi konulması hoşuma gitti. Kapasite güzel, boyut hoş. e-Sata çıkışı ve USB çıkışı varmış, çok güzel.

e-Sata dönüştürücüler hakkında bilginiz var mı?

Bulduğum bir link;

link

Sadalmelik

Sana şu şekilde tavsiye verebilirim.Harici bir harddisk alırken yazma ve okuma hızlarına dikkat etmelisin.Usb den mi yoksa ayrı bir adaptörden mi beslendiğine dikkat etmelisin.taşınabilirliğine ve kendi platformunun olup olmadığına dikkat etmelisin. Herhangi bir düşmede çok önemli verilerini kaybet olasılığın yüksek çünkü bu yükseklite kapasitesi olan harddiskler daha kolay zarar görebiliyor. Uzun süre veri yazımında performans düşüşüne göre dikkatli seçim yapmalısın. dik kullanılan harddiskleri tavsiye etmem yatay almalısın.çünkü içindeki diskler hızlı bir dönüş yapmakta ve ve yatay olarak döndüğünde daha sağlıklı ve sessiz çalışır.birde fiyata baktımda 500 gb için sanki o para fazla gibi geldi bana. Arkadaşmda maxtor marka 1 terabyte lik güzel bir harddisk var yeni aldı. ve 200 ytlye aldı. 2 yıl garantisi var.
son zamanlarda üretilen çoğu harddisk zaten linux uyumlu geliyor.
umarım bilgiler biraz yararlı olmuştur.

heartsmagic

200 lira 500GB'lik bir 2.5" disk için şu anda fazla değil. @azureel senin arkadaşının aldığı disk muhtemelen 3.5"'lik bir disktir ve haricen güç için adaptör gerektirir ve daha büyük boydur.

Fakat buradaki disk klasik USB disklerden değil. e-sata özelliği var ki eğer özelliklerinde yazan USB 2.0'a göre 2-3 kat hız artışı doğruysa güzel bir etkendir almak için. Fakat ben nedense kullanan birini görüp görüş almak isterdim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Şubat 2009 - 11:43:16
200 lira 500GB'lik bir 2.5" disk için şu anda fazla değil. @azureel senin arkadaşının aldığı disk muhtemelen 3.5"'lik bir disktir ve haricen güç için adaptör gerektirir ve daha büyük boydur.

Fakat buradaki disk klasik USB disklerden değil. e-sata özelliği var ki eğer özelliklerinde yazan USB 2.0'a göre 2-3 kat hız artışı doğruysa güzel bir etkendir almak için. Fakat ben nedense kullanan birini görüp görüş almak isterdim.

Kullanan cevaplarsa harikulade olur. Ama en azından genel bir fikir edineyim dedim.

@azureel, senin bahsettiğin 3.5"tir. Şu anda piyasada -bildiğim ve araştırdığım kadarıyla- 2.5" olupta 500GB'nin üstünde harddisk yok. Hatta benim sorduğum harddisk de sadece verdiğim linkteki adreste var. Diğer sitelerde en fazla 320GB var. Adaptörsüz, direk olarak USB/e-Sata çıkışı ve boyutu küçük olması nedeniyle bunlar biraz pahalı oluyor. 3 markaya rastladım. Bir diğeri Samsung idi ama e-Sata çıkışı yok ve 289TL, diğerlerini tam hatırlayamadım ve bulduğum bir linki paylaşayım.

link

Yani fiyat açısından uygun geldi aslında. Sormak istediğim şey; marka ve özellikler hakkında bir fikir edinmekti. Yorumlar için teşekkür ederim. Varsa başka bir yorumu olan, beklerim. :)

Sypro

Ben nedense 3.5'' i 2.5'' e tercih edenlerdenim. En azından durduğu yerde çalıştığı için çarpma düşme riski azalıyor. Geçenlerde arkadaşımın 2.5'' den dosya kurtarmaya çalışıyorduk bu yüzden:) Üzerine basma riski olmasını saymıyorum bile:)

Hmm bir de düşününce ben 3.5'' 750gb Seagate FreeAgent 'ı 270liraya aldım 1 sene oldu. 500 için 244lira cidden biraz fazla gibi. Belki dolar kuru falan yüzündendir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Sypro - 21 Şubat 2009 - 21:35:43
Ben nedense 3.5'' i 2.5'' e tercih edenlerdenim. En azından durduğu yerde çalıştığı için çarpma düşme riski azalıyor. Geçenlerde arkadaşımın 2.5'' den dosya kurtarmaya çalışıyorduk bu yüzden:) Üzerine basma riski olmasını saymıyorum bile:)

Hmm bir de düşününce ben 3.5'' 750gb Seagate FreeAgent 'ı 270liraya aldım 1 sene oldu. 500 için 244lira cidden biraz fazla gibi. Belki dolar kuru falan yüzündendir.

@Sypro, 500gb ama 2.5". Gezgin olmam nedeniyle 3.5" ler işime gelmiyor. Var bir tane, arkadaşa vereceğim. Kullanamıyorum bile diyebilirim.

Şu anda piyasada bulunan 500gb ve 2.5" leri bir araştırın. Bir de daha düşüklerine bakın. Fiyat kıyaslamasını 3.5" e göre yapmayın.

packerd

Ürün benim'de ilgimi çekti. @Ihtiyar Said
Beni kuşkulandıran Casper markası olması,hiçbir ürününden memnun kalmadım şu ana kadar.
Umarım olumlu yorum gelir'de fikrim değişir.  :)
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: packerd - 21 Şubat 2009 - 23:18:15
Ürün benim'de ilgimi çekti. @Ihtiyar Said
Beni kuşkulandıran Casper markası olması,hiçbir ürününden memnun kalmadım şu ana kadar.
Umarım olumlu yorum gelir'de fikrim değişir.  :)

İşte ben de bu konuda yorum bekliyorum açıkçası. :)

Sadalmelik

Boyut senin için önemliyse bişey diyemem tabii fakat marka olarak casper ne bileyim bana pek güvenilir gelmiyor ama sonuçta oda tanınmış bir marka. ben genelde western digitali tercih ederim.yazma ve okuma hızı da çok önemli bunu da seçim yaparken listene ekle bence.

vatansiz

bende bu gün 500 gb harici disk aldim fiyati 179 frank markasi WD (westerndigital) ubuntu 8.10 kullaniyorum hic birsey yapmama gerek kalmadan tanidi. daha önce blue media almistim bir sene sürmedi bozuldu bakalim bu ne kadar dayanacak. ha bu arada 2.5 yani sadece usb uzerinde calisiyor extra elektirik kablosuna gerek yok.

matafleur

3.5 lar iyidir.Bildiğin harddisk.Ne bit kadar ufak ne de altın kadar pahalı 2.5 lere göre.Elektriğini şehir ceryanından alır mis gibi.Kayboldu düştü kırıldı derdi yok.Baktın hiç olmuyor çıkarırsın kutusundan takarsın kasaya. (((:

Şaka bir tarafa sadece fiyat ve performans farkı bile yeterli benim için 3.5 i seçmeme.Ha eğer cebinde taşımayacaksan 2.5 in girdiği heryere girer.Ve genelde gittiğin ve harddiskini taşıdığın heryerde 220 volt a denk gelirsin.Aksi bir durumda buraya mesaj atarsan sana nasıl trafodan kaçak elektrik çekileceğini de anlatabilirim d: ((:

heartsmagic

İkisinin de kendisine göre avantajları var. Bu nedenle birinin diğerine baskın gelmesi pek mümkün değil. Şu an bir tane 2.5" bir tane de 3.5"lik 500GB kapasiteli iki disk sahibiyim. Biri sabit duruyor, diğeri benle beraber geziyor.

Casper marka olarak pek güvenilir olmayabilir ancak zaten orada kullandığı disk kendisine ait değildir. Ne kullanıldığı öğrenilmeli. Dünyada zaten belli başlı disk üreticileri var. İlla ki onlardan bir tanesinin ürünü vardır içinde. Belki problem olarak kullanılan kasanın ve kabloların kalitesi konuşulabilir.

ihtiyar said

Harddisk kutusu ile harddiskin kendisi arasında bir uyum olmadı diye bir tavsiye aldım. Çok araştırdım ve en sonunda Seagate aldım. FreeAgent ile birlikte üretimi var, performansından son derece memnunum. Isınma yok, titreme/ses yok, veri aktarımı hızlı, incecik -dünyanın en ince harddiskiymiş, öyle dediler :)-, tasarımı hoş, vs. :) Bundan fazla yorum için reklam ücreti istemem gerekiyor. :)

mustafa.tr

Ben de bugünlerde 3.5" düşünüyorum ama hangi ürünü araştırsam şikayetler duyuyorum. Elektronik piyasasına inancım kalmadı. Hani ekran kartı alsam, iki gün sonra bozulsa önemli değil en fazla para kaybedersin ama hdd bozulunca insanın içine oturuyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mustafa.tr - 14 Nisan 2009 - 10:28:45
Ben de bugünlerde 3.5" düşünüyorum ama hangi ürünü araştırsam şikayetler duyuyorum. Elektronik piyasasına inancım kalmadı. Hani ekran kartı alsam, iki gün sonra bozulsa önemli değil en fazla para kaybedersin ama hdd bozulunca insanın içine oturuyor.

Bu tür şeylerde iyi araştırmak ve biraz da paraya kıymak gerekiyor.

mustafa.tr

Haklısınız, uzun zamandır bu konuda kulağım da delik ama bakalım bugünlerde son kararımı vereceğim artık.

heartsmagic

Çok da kulak asmamak lazım söylenenlere. Sonuçta hepsinin bozulma ihtimali var ve bir süre sonra bozuluyorlar. Evet ne yazık ki bu bir gerçek.
Yaklaşık bir yıldır 3,5"'lik 500GB kapasiteli bir Philips kullanıyorum ve sorun yaşamadım. Linux altındaki performansından da memnunum.
Yaklaşık 3 aydır 2,5"'lik 500GB kapasiteli Maxtor kullanıyorum ve kendisinden Philips gibi memnunum.