[Çözüldü] Internetsiz bilgisayarda program kurma

Başlatan Wolverine, 16 Şubat 2009 - 16:51:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wolverine

Herkese merhabalar,
Kesinlike internete erişme olanağı olmayan bir bilgisayara,kendi ubuntu'mdaki programları kurmak istiyorum.Bunun için;
/var/cache/apt/archives de bulunan ''deb'' paketlerini usb belleğe kopyalamayı düşünüyorum.Fakat bildiğiniz gibi programların bağımlılıkları oluyor.Daha önce birkaç deb paketi yüklemeyi denemiştim fakat gerekli bağımlılıklar mevcut olmadığından kuramamıştım.Şimdi benim merak ettiğim ben bu bağımlılıkları usb belleğime nasıl taşıyabilirim?Veya başka bir çözüm yolu önerisi olan var mı?
Şimdiden teşekkürler.
Bu arada bilgisayar okulda ve Windows tamamen kullanılamaz durumda,virüslerden bilgisayar kapanmıyor dahi.En basitinden bir müzik,film dahi oynatırken sorun çıkartıyor.Ubuntu'da virüs derdi yok fakat yazılım olmayınca o da kullanışlı durumda değil.

erginemr

İki yöntem var:

1. AptOnCD programı ile:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3045.0.html
http://aptoncd.sourceforge.net/

2. Bahsettiğiniz /var/cache/apt/archives klasörü ile:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,716.msg33408.html#msg33408
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2458.msg26773.html#msg26773

Bu klasörde, kurduğunuz paketler, bütün bağımlı paketleri ile birlikte bulunmaktadır.

Wolverine

Cevabınız için çok teşekkür ederim,fakat beklenmeyen bir problemle karşılaştım.ARCHİVES klasöründeki dosyalar uçmuş!  :o Nasıl becermişim ben de anlamadım ama önceden 200 mb vicarı dosya vardı fakat şimdi 5 mb,onlar da az önce güncelleme yaptığım paketler.Bu dosyaları geri getirmem mümkün mü acaba?En kötü tekrar Synaptic'den kurunca gelirler sanırım ama o da zahmetli olabilir.

erginemr

"sudo apt-get clean" komutu bu cache dizinini silmeye yarar. Belki de bir ara bu komutu verdiniz. Ne yazık ki bu silinen dosyaları geri getirme şansınız pek yok.

atomkarinca

En kolay yöntem http://packages.ubuntu.com/ sitesinden istediğiniz programı bulup, bağımlılıklarıyla birlikte indirmek olacaktır. Bu sitenin program sayfalarında bağımlılıkları ve bu bağımlılıkların linkleri de mevcuttur.

Wolverine

Tüh yahu!Neyse sağlık olsun...Bu arada ben şöyle bir yol geliştirdim.Synaptic'den kaldırıp tekrar kuruyorum ve archives dizinine dosyalar yerleşiyor.Ama bağımlılıkları da geliyor mu onu bilemiyorum.Neyse teşekkür ederim bu komutu kullanmamaya özen göstereceğim bundan sonra.  ;)

Wolverine

Arkadaşlar sizi biraz sıkmış olabilirim ama idare edin. :D /usr/lib dosyalarını kopyalasam ve bahsettiğim bilgisayarın lib klasörüne kopyalasam bu bağımlılık sorunundan kurtulabilir miyim?(Deb paketlerini indirmek kolay)Yoksa bu bir saçma fikir midir?Teşekkürler.

heartsmagic

Pek makul bir fikir değil zira sadece orada değildir dosyalar. Şu an en güzeli @atomkarinca'nın söylediği olacaktır.
Aslında senin kaldırıp-kurma taktiği de bir yere kadar işe yarayabilir fakat eğer tamamen kaldır demezsen arada bazı bağımlılıklar kaçabilir. Eğer tamamen kaldır-kur yapacaksan muhtemelen birçok programı kurtarma şansın olur fakat o da zahmetli olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Wolverine

Depolardan kurmak da iyi ama bağımlılığa tıklıyorum o başka bir bağımlılığa gidiyor o başkasına...Kısır döngü gibi,zahmetli ama deneyeceğim.Her şey için teşekkürler.Bütün fikirleri deneyeceğim elbet birisi çözüme ulaştırır.

heartsmagic

Her bağımlılığı indirmeye kalkma zaten bazıları kurulu olacaktır Ubuntu ile. Zahmetli kısmı burada başlıyor aslında. Önceden kurulu mu yoksa sen mi kurdun diye düşünebilirsin. Biraz dolambaçlı bir yol olacak benim şimdi söyleyeceğim ancak temiz bir yol olur. Eğer imkânın varsa Virtualbox üzerinden sanal Ubuntu kur temiz temiz. Sonra oraya istediğin programları kurarsın ardından da archives dizininden istediklerini alırsın.

Not: Evet biliyorum kulağı tersten göstermek gibi oldu :)

Wolverine

Merhaba,
heartsmagic dediğin gibi virtualbox ile ubuntu kurdum ama fakat usb belleği okutamadığım için paketleri kopyalayamadım.Benim aklıma yine bir fikir geldi,siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben diyorum ki,ubuntu'yu live cd biçiminde kullanıp,gerekli bütün programları synaptic'den indireyim diyorum.Ardından da /archives klasörünü kopyalarım usb'ye.Ne dersiniz sizce mantıklı mı?  :)

heartsmagic

Elbette olabilir, neden olmasın. Bu arada sorayım Virtualbox'da ağ altından da göremedin mi diğer tarafı?

Wolverine

heartsmagic ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.Virtualbox'da firefox'la ilgili sorun yaşadım.Dosya yüklemeden önce hep çöktü.Ama şimdi ben sorunu halletim.Şöyle yaptım,tanıdıktan ödünç laptop aldım ubuntu'yu wubi ile kurdum işim bitince de kaldırdım.Sorun halloldu.
Bu arada apt-cache nasıl temizlediğimi öğrendim.Hatırlarsanız forumda verilen bir temizlik betiği vardı.(sabit konu yanılmıyorsam)Bu betik meğersem apt-cache kısmını da temizliyormuş.Programlarını yedeklemek isteyen arkadaşlara duyurulur.  ;)

heartsmagic

Bu durumda başlığı kapatalım. Geçmiş olsun.