Sisteminizdeki kurulu paketlerin yedeğini almak ister misiniz?

Başlatan ihtiyar said, 26 Ağustos 2008 - 21:00:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Bunu daha önce forumda sormuştum ama yardımcı olan arkadaş çıkmamıştı. Az önce buldum bu açıklamayı, sizlerle de paylaşayım dedim.

APTonCD ( APTonCD ile sisteminizde kurulu paketlerin yedeğini almak.)
Ubuntu Wiki sitesinden
Git ve: kullan, ara

Makinemize işletim sistemimizi kurduk, kurulum sonrası ihtiyaçlarımız doğrultusunda onlarca belkide yüzlerce paket kurarak sistemimizi kendimize göre düzenledik ama bir aksaklık sonucu yeniden kurulum yapmamız ve uzun uğraşlar sonrası kurduğumuz uygulamaları şimdi yeniden yüklemek yerine APTonCD programı ile yedekleme tüm bu zahmetlere ve kota problemimize sanırım çözüm olacaktır.

Bu uygulama ile bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz tüm paketleri CD imajı (ISO) olarak oluşturabilir ve yeniden yaptığınız kurulum sonrası program yardımı ile kurulumunu sağlayabilirsiniz. Kurulum için

sudo aptitude install aptoncd

Kurlum bittikten sonra uygulamayı Sistem/Yönetim altında APTonCD yolu ile başlatabilirsiniz.(Uygulama açılıtken root şifrenizi girmeniz gerekiyor.)

"Create" butonunu kullanarak ISO dosyamızı oluşturmaya başlıyoruz. ( Butonu tıklayınca program bilgisayarımızdaki uygulamaları tarayarak gösteriyor)

Bu aşamada sağ alt köşedeki "Add" butonu ile ellede listede olmayan uygulamaları eklemek mümkün. Elle eklememiz gereke paketleride ekledikten sonra "Burn" butonu ile yolumuza devam ediyoruz.

Bu aşamada ilk seçenekte CD yada DVD seçimini isteğimize göre yapıp olusturulacak ISO dosyasının bilgisayarımızda kaydedileceği yeri seçerek "uygula" butonu ile işlemin bitmesini bekliyoruz. Dahasonra isteğiniz doğrultusunda cd'ye yazdırabilir yada gösterdiğiniz dizinde saklayabilirsiniz. İstediğiniz zamanda yine programın ilk ekranındaki "Restore" butonunu kullanarak ta geri yükleyebilirsiniz.

Alıntı Yapwiki.ubuntu-tr.net
'tan (ç)alıntı :)

WarGasm

Sabit olarak da vardi kurulumdan sonra yapilmasi gerekenlerde ;)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: WarGasm - 26 Ağustos 2008 - 21:34:13
Sabit olarak da vardi kurulumdan sonra yapilmasi gerekenlerde ;)

Hadi yaa, özür dilerim. Sorduğumda cevap alamadığım için ekledim. Yönetici arkadaşlar konuyu silebilirler... :(

heartsmagic

Bu da dursun kenarda, alternatif olmuş olur ve aramalarda çıkar.
Sağ ol.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2008 - 23:04:19
Bu da dursun kenarda, alternatif olmuş olur ve aramalarda çıkar.
Sağ ol.

Rica ederim de, keşke olmayan bir şeyi eklemiş olsaydım :( Neyse, bir dahaki sefere inş :)

Sypro

Paylaşımın her türlüsü güzeldir, gayet kullanışlı bir program. Teşekkürler:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

boyrazza

sevgiyle....

eren

Kişisel bir dağıtım hazırlamak içinde işe yarar bir konu.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

xwes

Zamaninda remastersys denen muhteşem araci keşfetmeden once aptoncd'yi bayagi kurcalamiştim. O zamanlar yapmak istedigim internet baglantisi olmayan bir bilgisayara ubuntu kurmak idi. Bu nedenle virtual box uzerinde yeni bir ubuntu kurup buradan istedigim programlari indirip aptoncd ile CDye yazdirmiştim ancak sozkonusu internetsiz bilgisayara kurmaya kalkiştigimda bagimlilik hatalari vermişti. Anladigim kadariyla bir kaç tane kuçucuk paketi atliyordu. Defalarca da denemiştim, sonuçta işimi gormemişti. Bunu deneyen başkasi var midir, ayni şey başina gelmiş midir bilmiyorum ama yine de fena bir program degil.

boyrazza

tam cevabı mı bilemiyorum ama,

sistemi yeniden kurdum ve apton ile paketleri tekrar yükledim. sadece "brasero" cd-dvd programında hata verdi....
sevgiyle....

xwes

canosayan

aptoncd çekirdek güncellemesinden sonra çalışmıyor.
eski çekirdek ile açınca sorun yok.
Chmod bizim işimiz.