[Çözüldü] masaüstü problemi ve opera kurulumu

Başlatan flashpoint, 30 Ocak 2009 - 23:01:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flashpoint

merhabalar henüz yeniyim biraz başınızı ağrıtacağım kusura bakmayın şimdiden
iki tane problemim var fazla kalabalık olmasın diye tek bir çatı altında sorayım dedim.
birincisi bir işlem yaparken home klasörünün içerisindeki Masaüstü klasörünün ismini değiştirmek zorunda kaldım. fakat bir müddet sonra baktım ki klasörünün simgesi değişmiş sonra ne kadar düzeltmeye çalışsamda aynı kaldı. yani sorunum home klasörünün içerisinde hangi klasör veya dosya oluştursam bu masaüstünde beliriyor.
ikinci problemim ise opera yı sitesinden indirdim deb. uzantılı paketini kurulumunu yaptım. fakat uygulamalardan çalıştırmak istediğimde ise hiç açılmadı sadece masaüstünde geçersiz kodlama diye boş bir dosya belirdi...
şimdiden çok teşekkürler.

heartsmagic

Farklı problemlerin farklı başlıklarda konuşulması düzensizliği önleyecektir. Bu nedenle faklı başlıklar açmaktan çekinme. Şimdilik bu başlıkta iki problemini de irdelemeye çalışalım.

Birinci problemini anlar gibi oldum fakat biraz kafam karıştı. Şu an simgesi mi görünmüyor yoksa oluşturduğun dizin ve dosyalar başka yerlere mi yerleşiyor?

Opera için bir terminal aç ve opera yaz Enter tuşuna bas. Çıkan hatayı buraya geç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Bana da ev dizini yanlışlıkla masaüstü olarak belirlenmiş gibi göründü. Synaptic'ten ya da aşağıdaki adresten ubuntu-tweak programını kurarsanız:
http://ubuntu-tweak.com/downloads

Bu programın seçenekleri arasında "Ev dizini masaüstü dizini olsun" şeklinde bir seçenek olmalıydı diye hatırlıyorum. Bunu etkisizleştirirseniz düzelebilir.

flashpoint

/home/murat/lib/opera/10.00/opera: 3: Syntax error: word unexpected (expecting ")")
terminalden opera yazdığımda böyle bir hata veriyor.

flashpoint

demek istediğim eskiden home murat adı altında Masaüstü diye bir klasör vardı .masaüstündeki dosyalar bunun içindeydi.şimdi ne olduysa mesela home murat klasörünün altında bir dosya oluştursam masaüstünde beliriyor.
veya şöylede söyleyebilirim dosya tarayıcısını açtığım zaman sağdaki masaüstü yerini tıkladığımda home murat klasörünü gösteriyor..
tweak kurdum etkisiz olmasına rağmen hala devam ediyor.

flashpoint

masaüstü problemim hallettim. fakat operada dediğim gibi sorun devam ediyor. teşekkürler...

erginemr

Sisteminizde henüz alfa aşamasında olan Opera 10 yüklüymüş gibi görünüyor. Bence bunu kaldırıp son sürüm olan Opera 9.63'ü indirip kurun.

Ev dizininin masaüstü olması dışında aklıma bir şey gelmiyor. Her ihtimale karşı, bence Ubuntu-tweak'daki o seçeneği br kez etkinleştirip devre dışı bırakın ve oturumu yeniden başlatın.

[IMG]http://img02.picoodle.com/img/img02/3/1/31/t_shotm_03c99d5.png[/img]

heartsmagic

Masaüstü problemini hallettiğini söylemiş @flashpoint. Nasıl çözdüğünü de paylaşırsan seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

flashpoint

masaüstü problemimi ubuntu tweak programını kullanarak hallettim bana denildiği gibi.

erginemr

Geçmiş olsun @flashpoint.

Opera konusunda da, son sürüm olan v.9.63'ün Deb paketini indirip üzerine çift tıklayarak kurmanızı öneriyorum. Güncellemeler oldukça Opera sizi haberdar eder, ancak her güncellemede sitesine girip yeni paketi indirmeniz ve eskisinin üzerine kurmanız gerekir:
http://www.opera.com/browser/download/?custom=yes

Bir diğer yöntem de Opera'nın program indirme sitesini, kaynak paketlerine eklemektir. Böylece, her sistem güncellemesinde Opera da otomatik olarak güncellenir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.msg36877.html#msg36877

flashpoint

opera problemide çözüldü. Eski versiyonunu yükledim. Çok teşekkürler:)