sağ tık menüsü

Başlatan bora_sarp, 10 Nisan 2023 - 14:06:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bora_sarp

merhaba arkadaşlar
ubuntu mate 18.04 sürümünden itibaren sağ tık yapınca "dizin yarat" seçeneği çıkıyor
ve bu beni rahatsız ediyor.Bunu önceki sürümler gibi  "dizin oluştur"  şeklinde yapmanın bir yolu var mı?

yakusha

Hata bildirimi için teşekkürler. Düzeltildi. Fakat çevirinin etkili olması için güncel sürümle birlikte paketlenmesi gerekmektedir. Kullandığınız sürüme etki etmeyecektir.
Artık bu forumu kullanmıyor.

bora_sarp

İlginiz için çok teşekkür ederim. 24.04 sürümünde etkin olacak anladığım kadarıyla.
Yanlış anlaşılmazsa bir şey soracağım açık kaynak kodlu bir sistemde bu işin daha kolay olması gerekmez miydi?

yakusha

Aslında kolay fakat sizin ne kadar sisteme hakim olduğunuzu bilmediğim için çok detaya girmedim.

Mesela uygulamanın çevirileri Po dosyasından derlenmiş Mo dosyası olarak sistemde tutulmaktadır.

Mint altında çevirinin hangi paketten geldiğini bulmak gerekiyor. Sonrasında ilgili paketin mo dosyasını bulup Po dosyasına dönüştürmek gerekiyor. Bu iş için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

msgunfmt dosya.mo -o dosya.po

Sonrasında dosyayı Poedit veya Gtranslate ile açıp çeviride değişiklik yapabilirsiniz. Değişiklik yaptıktan sonra Po dosyasını yeniden Mo dosyasına dönüştürüp (Poedit içinde bunu yapmak mümkün) eski konumuna kaydederseniz uygulama yeniden başlatıldığında çeviriyi değişmiş olarak görebilirsiniz.

Malesef uygulamalar içinden çeviri değişikliği yapmak diye bir alışkanlık işletim sistemlerinde bulunmuyor.

Artık bu forumu kullanmıyor.

bora_sarp

Çok teşekkür ederim.Biraz uğraşayım bakalım  :)