Kernel güncellemek

Başlatan 0M42, 14 Temmuz 2022 - 12:49:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0M42

Merhaba, kullandığım lubuntu eski sürüm 4.15.0 kernel kullanıyor 5.18.11 ile güncellemek istiyorum bu mümkün mü nasıl yapabilirim?

nxjoseph

Merhaba. Lubuntu 18.04 mu kullaniyorsunuz? Asagidaki komutun ciktisini gonderebilir misiniz?
hwe-support-status --verbose

0M42

Çıktısı şu şekilde dostum:

omar@0M42:~$ hwe-support-status --verbose
You are not running a system with a Hardware Enablement Stack. Your system is supported until Nisan 2023.
omar@0M42:~$

nxjoseph

Peki Lubuntu versiyonunuz 18.04 mi?

Sisteminizin Nisan 2023'e kadar desteklenecegini ogrendik.
Your system is supported until Nisan 2023.

Bununla ogrenebilirsiniz.
lsb_release -a

0M42

Kardeşim o da şu şekilde;

Alıntı Yapomar@0M42:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 18.04.6 LTS
Release:   18.04
Codename:   bionic

nxjoseph

Evet, 18.04 kullaniyormussunuz.
Release:   18.04

Bu sitede Lubuntu 18.04'a Ubuntu'nun (20.04) deposunu ekleyerek Ubuntu'nun deposundan Kernel 5.13'u yuklemeyi anlatiyor.
https://ubuntuhandbook.org/index.php/2022/03/install-kernel-5-13-ubuntu-18-04/
Fakat onemli bir notu var:
Alıntı YapNOT: Ubuntu 20.04'ün çekirdek paketi yükleniyor ve Ubuntu 18.04'te iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ancak uyumluluk sorunlarına neden olup olmayacağından emin değilim. YALNIZCA ihtiyaç duyduğunuz şekilde kurun ve riski size ait olmak üzere kullanın!!

Linux Kernel 5.13 bu ozellikleri icerir;
- Apple m1 islemci destegi
- landlock yeni guvenlik modulu
- alder lake s grafik destegi
- amd freesync hdmi destegi
- yeni intel sogutma fani destegi (?)
- Realtek RTL8156 and RTL8153D support (bu driverler icin destek)
- Amazonun luna kontroloru icin destek
- Apple Mouse destegi
- Realtek RT1019, RT1316, RT711 and RT715 support. (bu driverler icin destek)

Eger kernel yukseltmesi yapacaksaniz yedek almanizda fayda var cunku riskli bir islem notu bulunuyor.

Lubuntu 18.04'un sagladigi kernel ile (4.15) bir probleminiz bulunuyor mu?

0M42

Teşekkür ederim dostum biraz da öğrenmek adına yapmak istiyorum sistemi zaten yeni kurdum bir problem olursa tekrar kurulum yapacağım. Bir deneyeyim umarım başarılı olurum sonucu yazarım :)

nxjoseph

Anladim, rica ederim. Kolay gelsin.

0M42

Sanırım başardım ;

omar@0M42:~$ uname -r
5.15.0-41-generic

Ayrıca sormak istediğim bir şey daha var. Lubuntu 18.04.5 desktop (1.11gb.) sürüm ile Lubuntu 18.04 Alternate (717mb.) sürümler arasındaki fark nedir? Özellikle desktop ve alternate ne demek merak ettim.

nxjoseph

Tebrikler  :)

Desktop masaustu demek, bu bir masaustu icerdigi anlamina gelebilir. Su an bakamiyorum ama alternate server (sunucu) imaji filan olabilir masaustu ortami olmayan.

0M42

Şöyle bir durum var daha önce 18.04 desktop sürümü kurmuştum 1.1gb. olanı fakat bazen mouse durup duruyorken sağ tık yapıp duruyordu hatta bununla ilgili konuda açmıştım burada. Format atıp yeniden yüklemeyide denemiştim ama bir şey değişmemişti. Sorun mouse kaynaklı değil çünkü mouse u ayırıyordum bilgisayardan sorun yine devam ediyordu.

Bir kaç gün önce ise 18.04 alternate sürümü kurdum sağ tık sorunu kesildi. Neden böyle bir sorun oldu anlayamadım.

nxjoseph

0M42

Tamamdır dostum sanada kolay gelsin :)

nxjoseph

tesekkur ederim  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2022 - 16:18:50

Acaba alternate surumunun ne farki vardi da bu sorun duzeldi  ??? lubuntu.me adresinde alternate diye bir indirme secenegi bulunmuyor ama lubuntu.net adresinde bulunuyor.

Alıntı Yaplubuntu geliştiricilerinden biri tarafından 'Onlar [lubuntu.net] güncel içerik yayınlamayı reddediyor ve bizimle çalışmayı reddediyor.'
Alıntı Yaplubuntu.net'in lubuntu.me öğelerini/sayfalarını 'taklit ettiği' iddiasi
Alıntı Yaplubuntu.me ve lubuntu.net hakkında 2016 launchpad tartışması: https://bugs.launchpad.net/lubuntu-artwork/+bug/1608306 - 2016'da bir lubuntu geliştiricisi, 'Lubuntu.me bizim resmi sitemiz ve biz şu anda bir şeyler yapmak umuduyla lubuntu.net'in sahibiyle konuşmak için çalışıyorlar. Seni haberdar edeceğim.' ve ardından 2018'de 'Lubuntu.me tek resmi ve doğru olanıdır.'
Alıntı Yapbir 2018, Nisan lubuntu.me blog yazısı: 'tüm resmi web varlıklarımız (yani, Lubuntu.me ve alt alan adları, çünkü Lubuntu.net artık Lubuntu projesinin kontrolü altında değil (şu anda bunun dışında daha fazlasını söyleyemeyiz) FOSSASIA'ya hiçbir şekilde bağlı olmadığımızı)'

Lubuntu.net, Lubuntu'nun Canonical (Ubuntu) tarafindan resmilestirilmeden once kullanilan bir siteymis.

Ayrica distrowatch sitesinde de Lubuntu'nun sitesi olarak lubuntu.me adresi belirtiliyor.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=Lubuntu

Alternate isolarin ne ise yaradigini buldum sanirim:
Alıntı YapAlternatif ISO'lar, düşük RAM'li PC'ler içindir. 700 MB'den az RAM'e sahip bilgisayarlar, düşük RAM'li bilgisayarlar olarak kabul edilir. Talimatlar burada. Lütfen indirmenizi md5sum ile kontrol edin.
Kaynak: https://help.ubuntu.com/community/LXDE-lubuntu/Alternate_ISO

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2022 - 16:25:29

@0M42

0M42

Açıklamalar için ve ilgi alakana teşekkür ederim joseph dostum. Demek alternate o yüzden daha az yer kaplıyor mantıklı. Bu gün öğleden sonra ubuntu.me sitesinden 22.04 lts sürümü indirdim kurulum şimdi bitti kurcalıyorum bir şey anlıyormuş gibi:) Şunu fark ettim 21.10 sürüm masaüstü ekranında daha fazla ram harcıyor 22.04 te ram tüketimini düşürmüşler.

nxjoseph

Rica ederim.  :)

Alıntı Yap22.04 lts sürümü indirdim kurulum şimdi bitti kurcalıyorum bir şey anlıyormuş gibi:)
:D

Alıntı YapŞunu fark ettim 21.10 sürüm masaüstü ekranında daha fazla ram harcıyor 22.04 te ram tüketimini düşürmüşler.
Iyi olmus.

0M42

Joseph dostum 18.04 dağıtıma nisan 2023 e kadar destek verilecek peki ben 18.04 ün kernelini güncellersem güncelleme yine aynı tarihte sonlanırmı

nxjoseph

Ubuntu'nun sayfasindan alinti https://ubuntu.com/about/release-cycle

(L)ubuntu 18.04 LTS 2023'e kadar Donanım ve bakım güncellemeleri (Hardware and maintenance updates) almaya devam edecek.

2028'e kadar da Genişletilmiş Güvenlik Bakımı (ESM) (Extended Security Maintenance ESM) almaya devam edecek.

Acikcasi bu soru biraz kafami karistirdi.  ???

0M42

O zaman bekleyip göreceğiz sanırım dostum