SSD ye Windows HDD ye Ubuntu

Başlatan Maat, 04 Mart 2022 - 22:17:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maat

Merhaba, bilgisayarimda suan win 10 kurulu ve 1 TB HDD var,elimde ise 128 gb SSD. HDD yerine SSD takicam CD rom yerine ise HDD. Android studio kurdum ama çalışmıyor WSL yüklü olduğundan-android studionun calismasi için sanal makine izinleri kapali olmalı- ikisi birlikte çalışmıyor. Bundan dolayı Vbox uzerinden de kurulum yapamıyorum. SSD ye win 10 yukleyip windowstan yükleyeceğim programları HDD de kursam HDD de ayrıca Ubuntu kurulumu yapsam -sadece terminali lazim- donanımdan verim alabilir miyim? Ubuntu HDD de olduğu için çok yavaşlar mi? Ya da HDD de kurulu olduğu için SSD gücünden yararlanamamazlik olur mu?
Ya da bunlarla hiç uğraşmayıp SSD ye Ubuntu yüklesem istediğim programları HDD ye yükleyebilir miyim windowstaki gibi?

SSD yi C dizini HDD yi D dizini gibi kullanicagimi düşünün.
Şimdiden teşekkürler.

xhektor

Ubuntuyu SSD ye yüklemeni şiddetle tavsiye ederim. ben ilk olarak HDD diske yüklemiştim. programlar çok yavaş çalışıyor. SSD diske ubuntu kurarak sorunu çözdüm. Ayrıca şu başlığa göz atmanı tavsiye ederim. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=63232.msg658100#msg658100

nxjoseph

Merhaba.
Boyle bir sey mi yapmak istiyorsunuz?

Maat

Alıntı yapılan: xhektor - 04 Mart 2022 - 22:24:01
Ubuntuyu SSD ye yüklemeni şiddetle tavsiye ederim. ben ilk olarak HDD diske yüklemiştim. programlar çok yavaş çalışıyor. SSD diske ubuntu kurarak sorunu çözdüm. Ayrıca şu başlığa göz atmanı tavsiye ederim. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=63232.msg658100#msg658100

Ubuntunun terminalini kullanicam sadece buna rağmen çok yavaşlar mi yinede. Şuanda Ubuntu üzerinden yükleyeceğim özel bir program yok çünkü.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mart 2022 - 23:05:40

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Mart 2022 - 22:30:12
Merhaba.
Boyle bir sey mi yapmak istiyorsunuz?

Evet aslında böyle planlıyorum. Dediğim gibi SSD C olarak, HDD ise D diski olarak kullanicam belki HDD içinde iki işletim sistemi içinde kullanabileceğim daha küçük bir depo da ayarlayabilirim sanırım nftl gibi bir adı oluyor.

nxjoseph

c: 128gb
1- 100mb efi partition (efi bolumu) (Linux kurarken onyukleyiciyi ssdye kurmalisiniz ki acilista grub ekraninda isletim sistemlerini secebilesiniz.)
2- ntfs windows bolumu

d: 1tb
1- ntfs (500gb windows yedek bolumu)
2- ext4 (linux)

Ben ornek disk onizlemesini cikardim, dogru mu?

Bilgisayariniz uefi modu destekliyor mu?

Maat

Alıntı yapılan: nxjoseph - 05 Mart 2022 - 09:46:52
c: 128gb
1- 100mb efi partition (efi bolumu) (Linux kurarken onyukleyiciyi ssdye kurmalisiniz ki acilista grub ekraninda isletim sistemlerini secebilesiniz.)
2- ntfs windows bolumu

2- ext4 (linux)

Ben ornek disk onizlemesini cikardim, dogru mu?

Bilgisayariniz uefi modu destekliyor mu?
Böyle planlıyorum evet.

Normalde bios modum olarak uefi görebiliyorum ama Windows içinden açamıyorum ne yazık ki. Hızlı başlatmayı kapattım ama hala açılmadı.

nxjoseph

O zaman boyle bir kurulum yapabilirsiniz.

Alıntı Yapc: 128gb
2- ntfs windows bolumu

2- ext4 (linux)

Onyukleyiciyi ssdye kurmaya dikkat edin.

resimde asagidaki device for bootloader installation yani onyukleyicinin kurulacagi aygit ssd olsun.

Maat

Alıntı yapılan: nxjoseph - 05 Mart 2022 - 11:29:52
O zaman boyle bir kurulum yapabilirsiniz.

Alıntı Yapc: 128gb
2- ntfs windows bolumu

2- ext4 (linux)

Onyukleyiciyi ssdye kurmaya dikkat edin.

resimde asagidaki device for bootloader installation yani onyukleyicinin kurulacagi aygit ssd olsun.

Teşekkür ederim.

nxjoseph