Ubuntu altinda kullanicilar tarafindan calistirilan ATI/AMD Ekran Karti Listesi

Başlatan localhost, 18 Ocak 2009 - 00:50:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Arkadaslar Buraya ATI kullanan ve Ubuntu altinda düzgün calisan Grafik kartlarimizi yazalim. ATI kullanan arkadaslara veya yeni ATI/AMD Grafik karti alacaklara genel bilgi vermis oluruz.

Not: Lütfen bu başlık altında soru sormayınız.

Howto [Nasil Belgesi]

Bildiginiz gibi ATI/AMD Grafik kartlarinin bazi versiyonlari Ubuntu altinda düzgün bir sekilde calismiyor. Biz calisanlar hakkinda ve ATI/AMD Driverinin Ubuntu altinda nasil etkinlestirildigini (Driverinin nasil yüklendigini) bu konu altinda sizlerle paylasacagiz.

Sistemimde devamli güncel driverleri kullanmayi seven birisi olarak genelde Ubuntu gelistiricileri tarafindan yapilan paketleri kullanmam ama test ederim. Bu yazida ubuntu altinda iki türlü driver tanitimini anlatacagim.

Ilk önce Ubuntu altinda Calistirdigim grafik kartlarini paylasayim

Ubuntu 5.04 ATI 9250 pro Driver
radeon
Ubuntu 6.04 ATI 9250 pro Driver
fglrx Sürüm nosunu bilmiyorum. Ama internette Ubuntu Unofficial ATI Linux Driversitesinden bilgilerle driverlerimi hep kurmustum.
Ubuntu 6.04 ATI 9600 Driver
fglrx
Ubuntu 7.04 ve Ubuntu 8.10 ATI X850XT Driver
fglrx
Ubuntu 8.10 ATI 4870 (512mb) Driver= Marka: Palit 4870 Dual Sonic
fglrx

Driverleri nasil kurdum. Ubuntu 5.04 ten 6.04 kadar yukarida verdigim Ubuntu Unofficial ATI Linux Driver sitesinden basardim.
Digerlerini ATI/AMD nin kendi sitesinden ve Ubuntu nun yaptigi paketlerle driverleri düzgün bir sekilde kurdum

Ubuntu altinda iki türlü Driver yükleme islemi vardir.
Isleme baslamadan önce xorg.conf dosyamizin yedegini alalim.
sudo cp /etc/X11/xorg.conf  /etc/X11/xorg.conf-yedek

Not: Resimlerdeki sistem yazilari Almanca oldugu icin kafaniz karismasin gerekli yerlerde türkcesini yazdim.

1. Islem: 

Sistem>Yönetim>Hardware Driver ( bu yolu takip ederek gerekli yere ulasiyoruz)

Acilan Pencere su sekilde.

Acilan pencerede Grafik kartiyla ilgili driveri gösterdiginde Basindaki kutucugu isaretleyip Onayla diyoruz. Burda dikkat etmeniz gereken bir seyi belirteyim eger orada birden fazla driver görünürse driverin karsisinda tavsiye edilen "recomended" gibi birsey yazarsa onun kutucugunu isaretleyip onayla diyoruz.

Islemleri yaptiginizda sistemi yeniden baslatmanizi isteyecektir. Sistemi yeniden baslattiniz ve tekrar hersey normal bir sekilde acildiysa büyük ihtimalle grafik kartinizin driverini basari ile yüklenmistir. Biz emin olmak icin asagidaki iki komutu vererek emin olalim.
fglrxinfo Bu komut ile Grafik kartinizin modelini ve fglrx driverin sürüm nosunu görürsünüz
glxinfo | grep render Bu komut ile grafik kartimizin 3 D desteginin aktif olup olmadigini kontrol ederiz. Komut ciktisinda YES ciktisini aliyorsaniz. Hersey normal bir sekilde calisiyor demektir.

2. Kurulum yöntemi
Bu yöntemde tercihimiz grafik kartimizin güncel driverlerini kullanmaktir.
Burada cok detaya girecegimden genel bilgisi olan arkadaslar ne yaptiklarindan eminse anlatim yazilarini okumasina gerek yok.

Gerekli olan driveri Firefox la indirmeyecegiz. Cogu yeni kullanici Firefoxla download ediyor ama sonra verdigimiz komutlari uygulattigimizda driverin yerini bilmedigi icin hep hata aliyor. Bu sorunu asmak icin su yöntem ile devam edecegiz ve terminal kullanacagiz.

Ilk önce bir klasör olusturalim. Bu herhangi bir klasör olabilir. Ama yeni kullanicilar icin ne yaziyorsa uygulamasini tercih ederim.

mkdir indir
olusturdugumuz dizine (klasöre) girelim
cd indir
Terminali kapatmayiniz!!!

Linke TIKLAYALIM (ATI/AMD) DRIVER VE GRAFIK KARTIMIZI SECELIM ve GO ikonuna basip gerekli yönlendirmeyle ilgili adrese gidelim. Simdik orada asagidakine benzer bir site gelecek
Resimde gördügünüz gibi Fare ile sag tiklama ile ilgili sekmeleri aciyorum ve Link adresini kopyala diyorum. Bu uygulama bize terminalde lazim olacak. Simdik yine terminale gecelim.

Kaldigimiz yerden devam ediyoruz ve terminalde wget yaziyoruz. Farenin sag tusuna basip yapistir diyoruz. Asagidaki gibi sonuc alacaksiniz.
wget https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-8-12-x86.x86_64.run
Not: Yukaridaki https:// den sonraki adres sizde degisik olabilir. Bu linki kopyala yapistir yöntemi ile uygulamayiniz.
Su sekil bir cikti ile karsilacaksiniz:
Verbindungsaufbau zu a248.e.akamai.net|92.122.188.24|:443... verbunden.
HTTP Anforderung gesendet, warte auf Antwort... 200 OK
Länge: 81282852 (78M) [application/octet-stream]
In »ati-driver-installer-8-12-x86.x86_64.run« speichern.
22% [=======>                               ] 18.195.452  1,59M/s  ETA 40s

indirdigimiz dosyaya calistirma hakki verecegiz.
sudo chmod a+x ati (yazin ve Klavyenin sol tarafinda bulunan TAB tusuna bas) cikti buna benzer (ati-driver-installer-8-12-x86.x86_64.run)  Izinler icin daha detayli bilgiye sahip olmak istiyorsaniz SUDO nun 3. Sayisindaki yaziyi okuyunuz.

Bu izni verdikten sonra gelelim Kuruluma
sudo ./ati (yaz ve klavyenin sol tarafinda bulunan TAB tusuna bas
Acilan pencerede yönergeleri takip ederek islemi tamamla

Islem sorunsuz bir sekilde tamamlandiktan sonra asagidaki komutu ver.
sudo aticonfig --initial
Bu komut ile yükledigimiz ati driveri icin /etc/X11/xorg.conf dosyamizi ati ye göre ayarlama yapiyoruz
sistemi yeniden baslatalim.
sudo reboot
Hersey normal bir sekilde acildiginda driver yükleme islemi gerceklesmistir. Emin olmak icin yukarida verilen komutlari uygularak sonuca bakabilirsiniz.

Diyelim burada yapilan islemler sonucunda X ortami (Grafik) calismadi panik yapmaniza gerek yok. En basta yedek aldigimiz xorg.conf dosyamiz ile tekrar grafik ortamini etkin hale getirebiliriz. Asagidaki komutlari uygulayarak sonuca ulasalim.

sudo cp /etc/X11/xorg.conf-yedek  /etc/X11/xorg.conf
ve
startx ile X (Grafik) ortami baslatabiliriz.

"Biraz Sabirla tüm sorunlarin altindan kalkacaginizdan eminim".

Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Başlığı sabitliyorum. Her arkadaş kendi kartını ve sürücüyü nasıl yüklkediğini anlatırsa güzel olur. Kirlilik olmaması açısından kendi iletilerini herkes yeniden düzenleyebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

k!ts€n@gru

Ben dün sabah saatlerinde ubuntuyu deneme amaçlı internetten indirdiğim ve cd ye kopyaladığım 8.10 sürümünü kurmuş bulunuyorum. Yalnız, ben hayatımda böle kolay kurulum görmedim. Milletin abarttığı kadar bende herhangi birşey olmadı ALLAHA şükür.  Şu anda işletim sistemi olarak XP SP3 + VİSTA ULTİMATE + UBUNTU 8.10 kullanmaktayım. Boot ekranında üçü de yer almakta, hangisini seçersen seç. İnternet bağlantım sayesinde etliye sütlüye karışmadım desem yeridir, 220 tane güncelleme vardı hepsini kurmasına izin verdim. Sistem takır takır çalışıyor ama benim öğrenmem gereken çok şey olduğunun farkındayım tabii.

İlk izlenimlerim; herhangi bir tema yüklemediğim için şu anda görsellik açısından zayıf(janjanlı ubuntu masaüstlerine nazaran), pencerelerin jöle misali sallanması sabahın erken saatlerinde bile çok hoşuma gitti. Komikti, güldüm valla. :D
Ayrıca windows ortamında en çok takıldığım şu ''yenile de yenile'' hareketi bu sistemde yok ALLAHA şükür. Zaten bi sağ tık yaptım; bi ara kitlendiğimi hatırlıyorum, birkaç dakika ''yenile'' yi aradım. Yavaştan ve ürkek adımlarla hareket etmek, temkinli olmak gerektiğini hissediyor insan. Alışkanlıklarımdan kurtulmak biraz zaman alıcak belli.

Ayrıca arkadaş yukarıda ''Benden baska ATI yi Ubuntu altinda calistiran birileri yokmu ?'' demiş, benim kartım ati radeon x800 gto fireblade. Ben herhangi birşey yapmadım, kendi indirdi ve kurdu. Şu anda aktive edilmiş olarak gözükmekte.

Forum yöneticilerine, aktif, paylaşımcı ve yardımsever arkadaşlara buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Ubuntuyu kurmadan önce bile yazılarınızı dikkatli ve meraklı bir şekilde takip ediyordum, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Muhabbetle kalın...

graindor

SAPPHİRE ATI RADEON X1950GT AGP8X 256 MB GDDR3
Bu kartı Hem 8.04 hem 8.10da çalıştırdım.İlk kurulumda Ubuntu açık kaynaklı sürücüyü kuruyor.
Bu sürücüyle Compiz efektleri çalışıyor.Ama ben Catalyst sürücüyü kurmak istiyordum.
Envy ile kapalı kaynaklı Catalyst sürücüyü kurduğumda çalışmadı.Araştırmamla Ubuntuforums'da anakart Bios ayarlarından bahsedenleri gördüm.Abit anakartımın Bios ayarlarına girdim.Bendeki Bios menü açılımına göre:Advanced Chipset Features>Agp & P2P Bridge Control>Agp Aperture Size değeri 128 idi.Bu değer öntanımlımı değil mi ,sonradan mı bozulmuş bilimiyorum."128" olan değeri 256 ya çevirdim.Envy ile kurduğum Catalyst sürücüyle bu sefer kart sorunsuz çalıştı.

dereza

merhabalar daha çok kisa bir süredir ubuntu kullanicisiyim ancak bu kadar da memnun kalacağimi hiç tahmin etmezdim. bu forum sayesinde daha neler yapabileceğime bakmak için yarin 6 da kalkip da işe gidecek olmam bile beni alikoyamadi bu forumda gezinmekten. bu kadar kafanizi şişirdiğim için kusura bakmayin ancak hakketten ubuntuya sahip olmaktan büyük keyif aldim.

şimdi gelelim bu başliğin asil amacina.

pc de asus eax550ge/td game edition ekran kartim var. başliği açan arkadaşimizin önermiş olduğu 1. yol ile başarili bir şekilde yüklemi işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktayim.

teşekkürler... :d

heartsmagic

@dereza geri bildirimin için teşekkürler ancak yazının tamamını büyük harfle yazmazsan seviniriz.
Aramıza hoş geldin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Jin

SAPPHİRE ATI RADEON HD3850 ekran kartımı ubuntu ve kubuntunun 8.10 ve 8.04 sürümleri (64 bit) ile sorunsuzca kulandım. Suan kubuntu 8.10 kulanıyorum ve bir sorunla karşılaşmadım.

Ekrankartının sürücüsünü "Hardware Driver " ile kurdum.

Onoktake

Ati radeon HD3450 kullanıyorum. oyunlar dışında herhangi bi problemim yok.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

Kenzi

ATI sürücüsünü bu sayfada verilen 2. yöntemle sorunsuz yükledim. ekran kartım hd 4830.
Teşekkür ederim.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

localhost

@bytan veya yetkili kisi konuyu bölebilirmi? Konu altinda Ubuntu da calisir durumdaki ekran kartlarinin listesi olmasi gerekiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Alıntı yapılan: Kirmizi - 30 Mart 2009 - 17:27:54
@bytan veya yetkili kisi konuyu bölebilirmi? Konu altinda Ubuntu da calisir durumdaki ekran kartlarinin listesi olmasi gerekiyor.

konu bölünmüştür, uyarın için teşekkürler
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

localhost

onboard ati radeon express 200 kartlari  icin

sudo aticonfig --initial komutunu uygulamadan önce xorg.conf dosyasinda

Section "Module"
Load "glx"
Disable "dri2" ##Orjinal sekli##
EndSection

Asagidaki gibi degistirin
Section "Module"
Load    "glx"
    ##Disable  "dri2"
EndSection
Linux LPIC1 - MCSA

mistrafantastic

ati radeon x1250 ekran kartını restricted driverı ubuntu otomatik gördü ve kurdu sorunsuz çalışıyor...
winston soft
djarum black (mobile) 

jacobs monarch nescafe 3 in 1 (mobile)  iletişim: [email]mistrafantastic@gmail.com[/email]

Tutunamayan

Ati Radeon X1550 ekran kartımı EnvyNG ile tanıtıp, Ubuntu 8.04 Hardy Heron'la sorunsuz kullanabiliyorum.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Lord13

Pardon bu başlıkda soru sormamak gerekiyormuş sonradan gördüm.

coni

Alıntı yapılan: Kirmizi - 31 Mart 2009 - 10:43:36
onboard ati radeon express 200 kartlari  icin

sudo aticonfig --initial komutunu uygulamadan önce xorg.conf dosyasinda

Section "Module"
Load "glx"
Disable "dri2" ##Orjinal sekli##
EndSection

Asagidaki gibi degistirin
Section "Module"
Load    "glx"
    ##Disable  "dri2"
EndSection

Bendede xpress 200 var deniycem bu yöntemi kurduktan sonra teşekkürler

localhost

Kartiniz ATI/AMD sürücüsü ile calisir durumda ise buraya yazmaniz gerekiyordu. Sorun cikarsa baska baslik acin. Ubuntu 9.04 kullaniyorsaniz cok büyük bir ihtimal sorunla karsilasacaksiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

coni

Alıntı yapılan: Kirmizi - 28 Nisan 2009 - 02:12:47
Kartiniz ATI/AMD sürücüsü ile calisir durumda ise buraya yazmaniz gerekiyordu. Sorun cikarsa baska baslik acin. Ubuntu 9.04 kullaniyorsaniz cok büyük bir ihtimal sorunla karsilasacaksiniz.

tamam live cd den 9.04 açtım ekran kartında bir sorun yoktu sanırsam ama wlan da sorun vardır bir konu açtım gerekli çıktılarıda oraya ekledim bir bakmanız mümkünmü ekran kartını düzgün tanımışmı diye teşekkürler

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8857.0.html

localhost

Ubuntu 9.04 32 Bit ATI Sürücü 9.4 ile ATI 3850 Ekran karti sorunsuz calisiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

NeoTURK90

Ubuntu 9.04 HD2600Pro AGP ile sorunsuz olarak çalıştırabildim.

2600 kullananların çoğu yükleme işlemini bile yapamazlar.

• Önce CD'yi ilk boot ettiğimde F4'e basarak 'güvenli grafik kipi'ni seçtim
  • Sonra ubuntuyu live olarak çalıştırdım.
  • Masaüstündeki 'KUR' simgesine tıkladım. Ve normal kurulumu yaptım.
  • Sıra geldi yüklenmiş ubuntuya ekran kartı driverini kurmaya.
  • Kurma işlemini bu siteye bakarak yaptım. ---> http://www.ngohaibac.com/how-to-install-ati-graphic-driver-for-ubuntu-904/
  • Şu an tıkır tıkır çalışıyor....

galot

Ati Mobility Radeon HD2400 Ubuntu'nun (9.04) kendi kurduğuyla, Catalyst 9.4 ve 9.6 ile çalışıyor.

mozakca

Ben de ati hd 4570 serisi ekran kartımı Ubuntu 9.04 kurulumundan sonra hardware drivers kısmından yükledim. Fakat gerçek performansını henüz alamadım. Videoları izleyemiyorum örneğin. Video oynatıcıyı açar açmaz bilgisayar resetleniyor.
sevgi, emek ister.

Tilki

Ben de 9.04'te hardware drivers programı ile Sapphire Ati Radeon HD3850 ekran kartımı tanıttım. Film izlerken vs. hiç sorunum yok. Compiz çalışıyor. Herşey gayet güzel. Fakat Catalyst programını açmam 20 saniyeden fazla sürüyor. Ayrıca başlangıçta kullanıcı adımı ve şifremi girdikten masaüstüne çok geç (yaklaşık 30 saniyede) ulaşıyorum. Sebebini henüz çözemedim.