[Çözüldü] Hp dizüstü ve Broadcom BCM4318

Başlatan coni, 28 Nisan 2009 - 00:46:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

merhabalar ;
Sonun da ubuntu 9.04 ü indire bildim ve live olarak çalıştırdım. Benim için öncelik wlan kartının tanınması ve bu zamana kadar tanıtamadığım için hiç linux kurmadım direk hdd ye ama artık yeter. Şu anda sanırsam kartı tanıdı ama  bağlanamıyorum. Size birkaç çıktıyı yazıcam ordan tanınıp tanınmadığını söylerseniz sevinirm ve ne yapa bilirim. Dandik usp wlan ı bile tanıyor ama benim pcnin kendi kartını bir türlü kullanamıyorum umarım bu seferde bu sevdayı başka bahara ertelemem teşekkürler sizlere.

ubuntu@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS480 Host Bridge (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:04.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:05.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 11)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 IDE Controller
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge
00:14.5 Multimedia audio controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 AC'97 Audio Controller (rev 02)
00:14.6 Modem: ATI Technologies Inc SB400 AC'97 Modem Controller (rev 02)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon XPRESS 200M 5955 (PCIE)
02:01.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5788 Gigabit Ethernet (rev 03)
02:02.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
02:04.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
02:04.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
02:04.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller
02:04.4 SD Host controller: Texas Instruments PCI6411/6421/6611/6621/7411/7421/7611/7621 Secure Digital Controller

wlan1 usb olan kartım

ubuntu@ubuntu:~$ iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

pan0      no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11bg  ESSID:"" 
          Mode:Managed  Frequency:2.422 GHz  Access Point: Not-Associated   
          Tx-Power=20 dBm   
          Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2352 B   
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

wmaster1  no wireless extensions.

wlan1     IEEE 802.11bg  ESSID:"Besiktas" 
          Mode:Managed  Frequency:2.447 GHz  Access Point: 00:1D:0F:D5:94:84   
          Bit Rate=54 Mb/s   Tx-Power=20 dBm   
          Link Quality=88/100  Signal level:25/100 

ubuntu@ubuntu:~$ iwlist scanning
lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

pan0      Interface doesn't support scanning.

wmaster0  Interface doesn't support scanning.

yardımlarınızı bekliyorum

localhost

Wlan kartiniz calisiyor. ATI kartiniza birsey diyemem.

iwconfig
ciktisinda

Tx-Power=20 dBm   
Burasi göründügüne göre taninmis. NetworkManager acip Wlan sekmesinden baglantinizi gerceklestirebilirsiniz. Sanirim 2 Tane Wlan var. Ikiside taninmis bulunmakta.

sudo iwlist wlan0 scan
sudo iwlis wlan1 scan
Linux LPIC1 - MCSA

coni

Alıntı yapılan: Kirmizi - 28 Nisan 2009 - 02:24:14
Wlan kartiniz calisiyor. ATI kartiniza birsey diyemem.

iwconfig
ciktisinda

Tx-Power=20 dBm   
Burasi göründügüne göre taninmis. NetworkManager acip Wlan sekmesinden baglantinizi gerceklestirebilirsiniz.

Bende tanındığını düşündüm ama NetworkManager dan bağlanamıyorum usb wlan dan bağlana biliyorum ama bunun sebebi nedir anlamadım.Yardımlarınızı bekliyorum

Tutunamayan

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.msg108597.html#msg108597 mesajınıza binaen @coni; ekran kartınızdan emin olmamız için buraya:

fglrxinfo

ve

glxinfo | grep render

çıktılarını ekleyebilir misiniz..?
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

coni

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 28 Nisan 2009 - 02:34:56
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.msg108597.html#msg108597 mesajınıza binaen @coni; ekran kartınızdan emin olmamız için buraya:

fglrxinfo

ve

glxinfo | grep render

çıktılarını ekleyebilir misiniz..?

onları denemiştim ama bana fglrx sistemde kurulu değil gibi * bir şey dedi sanırsam.
Benim için önemli olan husus şu anda wlan kartının çalışması en önemlisi.

Tutunamayan

Komutları bir daha girmenizin ve çıktıları buraya yapıştırmanızın bir zararı olmaz. "Sanırsam" gibi muallak bir ifade ile ne yapabilirz ki..? Zaten bir önceki mesajıma bakacak olursanız tekrar "emin olmak" için demişim...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

coni

Tamam eklerim live cd den açtığım için ve şu anda winzortta olduğum için öyle dedim. İşim bittikten sonra ekliycem teşekürler.

Tutunamayan

Ubuntu depolarından fglrx driver kurulumu için terminalde aşağıdaki komutu uygulayın:

sudo apt-get install xorg-driver-fglrx fglrx-kernel-source

Kaldırmak için bunu:

sudo apt-get remove xorg-driver-fglrx fglrx-kernel-source

localhost

@tutunamayan: Bilgiler dogruda anlam kargasasi olabilir. "komutuyla mevcut  -ya da sorunlu- fglrx'i kaldırıp," buradan depoda iki tane fglrx driveri var biri bozuk digeri  saglam calisiyor gibi bir anlam cikiyor. Kullanicilar bunu dikkatli okumazsa anlam karisikligi yaratabilir.
Yaziyi söyle degistirebilirsin. Ubuntu depolarindan fglrx driver kurulumu icin terminalde asagidaki komutu uygulayin. Kaldirmak icin bunu... gibi
Linux LPIC1 - MCSA

coni

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 28 Nisan 2009 - 02:54:59
Sonuçta: Sisteminizde fglrx kurulu değilse ya da kurulum sırasında bir hata olmuşsa;

komutuyla mevcut  -ya da sorunlu- fglrx'i kaldırıp,

komutuyla da yeniden kurabilirsiniz...

ben ubuntuyu kurmadım zaten live cd den donanımlarımı tanıycakmı diye kontrol ettim.
heartsmagic daha önce başka bir wlan konusuna bana demiştiki live cd ile deneye bilirsin donanımlarını tanıyıp tanımadığını bende ondan denedim ve benim için hayati önemi olan şey wlan şu anda diğerlerini yavaş yavaş bir şekilde hallede bileceğimi düşünüyorum. ilginize teşekürler

Tutunamayan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 28 Nisan 2009 - 03:00:30
@tutunamayan: Bilgiler dogruda anlam kargasasi olabilir. "komutuyla mevcut  -ya da sorunlu- fglrx'i kaldırıp," buradan depoda iki tane fglrx driveri var biri bozuk digeri  saglam calisiyor gibi bir anlam cikiyor. Kullanicilar bunu dikkatli okumazsa anlam karisikligi yaratabilir.
Yaziyi söyle degistirebilirsin. Ubuntu depolarindan fglrx driver kurulumu icin terminalde asagidaki komutu uygulayin. Kaldirmak icin bunu... gibi

@Kirmizi; uyarınız için teşekkürler. Mesajı düzelttim...

Tutunamayan

Alıntı yapılan: coni - 28 Nisan 2009 - 03:03:18
Sonuçta: Sisteminizde fglrx kurulu değilse ya da kurulum sırasında bir hata olmuşsa;

ben ubuntuyu kurmadım zaten live cd den donanımlarımı tanıycakmı diye kontrol ettim.
heartsmagic daha önce başka bir wlan konusuna bana demiştiki live cd ile deneye bilirsin donanımlarını tanıyıp tanımadığını bende ondan denedim ve benim için hayati önemi olan şey wlan şu anda diğerlerini yavaş yavaş bir şekilde hallede bileceğimi düşünüyorum. ilginize teşekürler

@coni; @Kirmizi'nin açtığı ve sabitlenen Ubuntu altinda kullanicilar tarafindan calistirilan ATI/AMD Ekran Karti Listesi konusunun en altına: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.msg108597.html#msg108597 linkindeki mesajı yazmışsınız ve ben de o mesajı gördüğüm için buraya gelip yardımcı olmaya çalıştım. Zaten biz o konu altında soru sormuyoruz. Sadece tanıtılan ATI ekran kartlarının modellerini yazıyoruz ki, aynı modele sahip arkadaşlara kolaylık olsun. Sizin o konunun altına yazdığınız mesajda: "... bir bakmanız mümkünmü ekran kartını düzgün tanımışmı diye teşekkürler" ibaresini gördüğüm için bu konuya gelip baktım. Zaten ilk mesajımda da sizin o konudaki son mesajınıza atıfta bulunmuştum. Aynı sorunu iki başlık altında dile getirince böyle karışıklıklar olabiliyor. Kusura bakmayın.

coni

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 28 Nisan 2009 - 03:13:01
Alıntı yapılan: coni - 28 Nisan 2009 - 03:03:18

@coni; @Kirmizi'nin açtığı ve sabitlenen Ubuntu altinda kullanicilar tarafindan calistirilan ATI/AMD Ekran Karti Listesi konusunun en altına: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.msg108597.html#msg108597 linkindeki mesajı yazmışsınız ve ben de o mesajı gördüğüm için buraya gelip yardımcı olmaya çalıştım. Zaten biz o konu altında soru sormuyoruz. Sadece tanıtılan ATI ekran kartlarının modellerini yazıyoruz ki, aynı modele sahip arkadaşlara kolaylık olsun. Sizin o konunun altına yazdığınız mesajda: "... bir bakmanız mümkünmü ekran kartını düzgün tanımışmı diye teşekkürler" ibaresini gördüğüm için bu konuya gelip baktım. Zaten ilk mesajımda da sizin o konudaki son mesajınıza atıfta bulunmuştum. Aynı sorunu iki başlık altında dile getirince böyle karışıklıklar olabiliyor. Kusura bakmayın.

Ne kusuru öyle * bir şey söz konusu değil. ilginize teşekür ederim yinede benim birinci önceliğim wlan olduğu için söyledim. Ordada sormamın sebebi @Kirmizi orda cevap vermiş mesajıma bende sormak istedim acaba tanımışmı diye. wlanı halledersem kurucam sisteme ondan sonra diğer donanımlarlan uğraşıcam inşallah.

Tutunamayan

@coni; 9.04 için eninde sonunda ATI bir sürücü çıkaracak ya da başka bir çözüm getireceklerdir. Kullandığım sistemde de ATI ekran kartı var ve son 3 günde 3 kez format atıp, sayısız kez çalışan cd ile açmama rağmen tanıtamadım. 8.04'e geri döndüm. ATI kullanıcılarının 9.04 için biraz daha beklemesi gerekecek sanırım. Aslında bu da AMD/ATI'nin bir ayıbıdır diye düşünüyorum.

coni

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 28 Nisan 2009 - 03:21:54
@coni; 9.04 için eninde sonunda ATI bir sürücü çıkaracak ya da başka bir çözüm getireceklerdir. Kullandığım sistemde de ATI ekran kartı var ve son 3 günde 3 kez format atıp, sayısız kez çalışan cd ile açmama rağmen tanıtamadım. 8.04'e geri döndüm. ATI kullanıcılarının 9.04 için biraz daha beklemesi gerekecek sanırım. Aslında bu da AMD/ATI'nin bir ayıbıdır diye düşünüyorum.

@Tutunamayan Ati iyi kötü birşeyler yapıyor ve veriyor. Broadcom da ise hiç destek yok nerdeyse ben bu pc yi alalı 4 yıl oldu 2-3 yıldırda linuxkurmak istiyorum ama Broadcom sağolsun wlan bir türlü tanımıyor kıytırık bir usb wlan taktığımda otomatik tanıyor ama bunda yok, en son parusta tanımıştı yine ama ordada bağlanııktan 5 dk sonra bağlı olmasına ramen net gidiyordu. İnşallah bu sefer bağli olucak bu şey, çok pişman oldum zaten hp aldığıma. İçinde Broadcom wlan olan bir pc kimse almasın, tabi linux kurma düşüncesi varsa.

heartsmagic

Şu an durum nedir? Uluslararası forumda çok soru sorulmuş bu kart için ancak pek netice yok. Fakat 9.04 ile birisi System -> Administration -> Hardware Drivers yolundan sürücüyü etkinleştirdiğinde kartı kullanabildiğini söylemiş. Bir kere sistemi yeniden başlatması gerekmiş o kadar. Sen kurdunda mı deniyorsun yoksa çalışan cd ile mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2009 - 12:44:32
Şu an durum nedir? Uluslararası forumda çok soru sorulmuş bu kart için ancak pek netice yok. Fakat 9.04 ile birisi System -> Administration -> Hardware Drivers yolundan sürücüyü etkinleştirdiğinde kartı kullanabildiğini söylemiş. Bir kere sistemi yeniden başlatması gerekmiş o kadar. Sen kurdunda mı deniyorsun yoksa çalışan cd ile mi?

Ben live cd den denedin. Bugün müsait bir zamanda yedek hdd mi pc ye takıp kurmayıda düşünüyorum. System -> Administration -> Hardware Drivers yolunda kartı gördüm etkinleştirdim ama birşey olmadı live cd olduğu içinde tekrar başlatta birşey olucağını sanmam. Kurduktan sonra görücez sanırsam ne olucağını ve bu kart gerçekten illet bir kartmış onu anladım. Daha önce pardus kurmaya çalıştığımdada bana yardım eden kişidede aynı pc den vardı oda uzman olmasına karşın ubuntu altında tanıtamamış benim şim zor sanırsam.

coni

Merhabalar pc ye yedek hdd mi taktım ve ubuntuyu kurdum şu anda ordan yazmaktayım. System -> Administration -> Hardware Drivers yolunu izledikten sonra Boardcom u aktif ettim ve pc yi yeniden başlattım. Şu anda bağlantıda bir sorun yok. Biraz test edicem tam karar vermek için erken gibi eğer bir bağlantıda kopmalar, kesilmeler olmazsa benim için ubuntu yolları tamammen açılmış olucak.
Ayrıca @Kırmızı nın dediği gibi ati ekran kartında sanırsam sorun oldu pencereleri fareylen sürüklerken azda olsa görüntüde kırılmalar oluyor.

localhost

Ilk önce kartiniz nedir diye sorayim. Eski bir kartiniz varsa ATI sürücünü kurup calistirmayi denemeyin derim. Eger ATI sürücüsünü kurduysaniz.
Asagidaki komutlarin ciktisini alalim.
fglrxinfo
glxinfo | grep render
Linux LPIC1 - MCSA

coni

Alıntı yapılan: Kirmizi - 29 Nisan 2009 - 00:51:03
Ilk önce kartiniz nedir diye sorayim. Eski bir kartiniz varsa ATI sürücünü kurup calistirmayi denemeyin derim. Eger ATI sürücüsünü kurduysaniz.
Asagidaki komutlarin ciktisini alalim.
fglrxinfo
glxinfo | grep render

Birşey kurmadım pc ye ubuntu ne kurduysa o var.

Çıktılar bunlar
coni@coni:~$ fglrxinfo
'fglrxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
bash: fglrxinfo: command not found

coni@coni:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 NO-TCL

localhost

ATI sürücüsü kurulmamis. ATI kartiniz Radeon veya X1XX, X3....... gibi serilerden ise kurulumla ugrasmayin. HDX serisine sahip bir kartiniz varsa deneme yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

coni

kartımın modeli bu

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon XPRESS 200M 5955

localhost

Ugrasmak istiyorsan deneyebilirsin. Bana sorarsan ugrasarak bosa zaman harcama :)
Linux LPIC1 - MCSA

coni

tamam teşekkürler bu sistemi test için kurdum zaten. Daha sonra sizin başka bir konuda verdiğiniz yolu deneye bilirim denemek için. Beceremezsem asıl sistemimi kurduğumda kasmam ozaman.

heartsmagic

@coni kablosuz sorunu çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.