ubuntu 18 de touchpad nasıl kapatılır.

Başlatan novek, 26 Temmuz 2019 - 21:29:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

novek

*fare kullanmayı sevdigimden touchpadi kapatmak istiyorum tek yapabildigim xinput list deyip kapatmak ama her pcyi açtıgımda bunla ugrasmak istemiyorum daha onceden ayarlara girip ordan fare ve dokunmatik yuzey seçenegi ile kapatabiliyorduk ama şimdi yok
depodan fare ve dokunmatik panel adında bir uygulama yukledim ordan kapatı seçsemde kapanmıyor.
terminal den
xinput disable 11
komutuyla touchpadi kapatmayı başardım fakat ben her pc açıldığında bununla ugrasmak istemiyorum

speakerXXL

novek

speakerXXL

Yapamadığınız bir şeyi ayrıntılı olarak belirtirseniz daha anlaşılır olacaktır. Şu an ne yaptığınızı ya da yapmadığınızı bilmiyorum, ama ayarları kurcalamadığınzı varsayıyorum. Göstergenin seçeneklerinde fare takıldığında, otomatik olarak dokunmatik paneli pasifleştirme özelliği var.

novek

Alıntı yapılan: speakerXXL - 27 Temmuz 2019 - 02:03:46
Yapamadığınız bir şeyi ayrıntılı olarak belirtirseniz daha anlaşılır olacaktır. Şu an ne yaptığınızı ya da yapmadığınızı bilmiyorum, ama ayarları kurcalamadığınzı varsayıyorum. Göstergenin seçeneklerinde fare takıldığında, otomatik olarak dokunmatik paneli pasifleştirme özelliği var.

aynen dediginiz gibi yaptım bende

speakerXXL

Eğer Bluetooth fare ise, bu gösterge ile algılama sorunları raporlanmış.

Aşağadaki çıktılar da yardımcı olabilir.

grep -i "Using input driver" /var/log/Xorg.0.log
xinput list

illedelinux

@speakerXXL ustamız varken bize karışmak düşmez ama komutla kapatabiliyorsan şöyle basit bir yöntem deneyebilirsin.

Alttakini boş bir metin editörüne yapıştır, belirli yere kapatan komutu yaz ve adını kapat yap.

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=kapat
Exec=BURAYA-KAPATAN-KOMUTU-YAZIN
OnlyShowIn=GNOME;
NoDisplay=true

Alttaki komutla kapat dosyasını taşıyın.
sudo cp /kapat/dosyası/nerede/ise /etc/xdg/autostart

Menüden "Başlangıç ve Seçenekler" yazılımını açın ve  /etc/xdg/autostart/kapat dosyasını ekleyin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

novek

SORUNUMU ÇÖZDÜM : ;D

laptop klavyesinde F6 TUŞUNA BASINCA Touchpad açılıp kapatılıyormuş  MEĞERSE :D
bu kullandıgım laptop un özelliğimi bilemiyorum markası lenovo V330

decent

[mention=648274]@novek[/mention]
Aklıma gelip de bu olamaz diyerek yazmadığım bir çözüm.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!