Siyah ekran- Manual fsck nasıl yaparım ?[ÇÖZÜLDÜ]

Başlatan Zerenito, 10 Temmuz 2019 - 10:41:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zerenito

Günaydın arkadaşlar yaklaşık 1 haftalık ubuntu kullanıcısıyım ve bence ilk ciddi sorunumla karşılaştım. Ubuntuyu sorunsuz bir şekilde kullanırken yeniden başlatmak istedim ve yeniden başlattıktan sonra masaüstü ekranı yerine GNU GRUB sürümü 2.02 başlığıyla
Ubuntu - Ubuntu için gelişmeler - system setup gibi seçenekleri olan bir ekran geldi. Bu konuyla ilgili forumdaki kaynakları inceleyince önerilen ubuntu için gelişmiş seçenekler diyerek eski çekirdekleri kurmayı denedim ama ubuntu ve ya ubuntu için gelişmiş seçeneklerini(içindeki tüm çekirdekleri seçtim recovery modları da dahil) hep aynı siyah ekrana ulaştım. Siyah istedim.
/dev/sda2 contains a file system with errors, check forced
Inodes that were part of a corrupted orphan link list found.

/dev/sda2: UNEXPECTED INCONSISTENCY; RUN fsck MANUALLY.
              (i.e., without -a or -p options)
fsck exited with status code 4
The roor filesystem on /dev/sda2 requires a manual fsck

Busybox v1.27.2 (ubuntu 1:1.27.2-2ubuntu3.2) built+in shell (ash)

Böyle bir ekran çıkıyor help ile commandları inceledim ama bir çıkış yolı bulamadım anahtar kelimeleri arayarak forumda çözüm bulmaya çalıştım ama önerilen çözümlerde işe yaramadı forumda aramaya devam edeceğim sizin de deneyimlerinizden faydalanmak istediğimden soruyu araştırmamın yanında sormak istedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2019 - 11:20:34

Ubuntu gelişmiş seçeneklerden önceki çekirdeklerden en üsttekini yükleyince sorun çözüldü ve şu an masaüstüme bakıyorum oysaki aynısıno dün gece de denemiştim ama işe yaramamıştı 1haftalık ubuntu kullanıcısı olarak ilk hatamı çözdüm ama hala anlayamadığım çoook nokta var önümüzdeki zamanlarda anlayabilirim umarım . YÖNETİCİ arkadaşlar bu sayfanın çok fazla insana yararı olacak bir sayfa olduğunu düşünmüyorum o yüzden isterseniz bu sayfayı silebilirsiniz kararı size bırakıyorum. İyi günler herkese

Empat

Merhaba.

Sorunu, aşağıdaki komutla çözebilirdiniz.

sudo fsck -y /dev/sda2

Bu sorun nüksederse bu komutu deneyiniz.

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Zerenito

[mention=647722]@Empat[/mention]
Merhaba dediğiniz gibi hata tekrar etti bugün de başıma geldi. Önerdiğiniz komutu nereye yazmam gerekli ?
Ubuntu gelişmiş seçenekler> en güncel sürümü seçtiktrn sonraki çıkan siyah ekrana önerdiğiniz komutu yazdığımda
sh :sudo : not found cevabını alıyorum. Birkaç sorum daha olacak.
1- önerdiğiniz komutu nereye yazmam gerekli
2- bu hatayla 2 günde 2. Karşılaşmam ve 1 haftalık ubuntu kullanıcısıyım bu hata çok normal ve sık karşılaşılan bir hata mı yoksa benim kullanımımdan doğan bir yanlışlıktan mı kaynaklanıyor ?
3-  bu sorum çözümden çok hatayı anlamak için bu hatada bilgisayar bana ne demek istiyor ? Fsck ne demek ? Sda1/2/3/4/5/6 bunlar ne oluyor? İnitramfs ne oluyor? (Bu kavramları kendimde araştırıyorum ama kaynak önerisi ve ya basit bir açıklama çok isime yarar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2019 - 11:39:11

[mention=647722]@Empat[/mention]
Günaydın.
Ubuntu gelişmiş seçenekler siyah ekrana şu komutu yazarak çözdüm masaüstüne giriş yaptım tekrardan.
fsck -fy /dev/sda2 (ftp://fsck%20-fy%20/dev/sda)
Yeni bir sorum daha var soru sormadan duramıyorum ama olayı anlamaya çalışıyorum. Ubuntu geliimiş seçeneklerden sonra çıkan siyah ekran yazmam kulağa çok acemice geliyor da o siyah ekranın adı ne nasıl adlandırılıyor teknik bir dilde.