GIMP ile Resimde ki yazıyı silme

Başlatan alierdem, 05 Ağustos 2018 - 00:35:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alierdem

Resim e zarar vermeden üstünde ki yazıyı silmek istiyorum fakat nasıl yapılacağını bilmiyorum. Yardımlarınız benim için çok önemli. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

speakerXXL

Gimp ile yapabileceğinizi düşünüyorum, bunun için gimp-resynthesizer paketini kurabilirsiniz. Bir zamanlar bu eklenti ile ilgili farklı bir ortam için hazırladığım buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz. Not: Bu eklenti asıl içeriği bir miktar deforme edebilir.

Bu eklenti güncel sürümlerde gimp-plugin-registry paketine dahil edilmiş.

alierdem

[mention=640418]@speakerXXL[/mention]
yanıtınız için sağolun dediğiniz işlemi şimdi test edeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ağustos 2018 - 01:22:11

[mention=640418]@speakerXXL[/mention]
efendim verdiğiniz işlemi denedim fakat bir sonuç çıkarmadım. yazılar silinmiyor yazılar birbirine giriyor sadece

speakerXXL

Hazırladığım yazı 2011 ya da 2012 yılına ait. Sanırım eklentinin sonraki sürümlerinde bir değişiklik olmuş olabilir. Gimp => Filtreler/Süzgeçler => Artır => Heal Selection seçeneği aynı işlemi yapıyor. Öncesinde işleyeceğiniz alanı seçiniz.

alierdem

[mention=640421]@speakerXXL[/mention]
context sampling pixels kaç yapıcağız ?

speakerXXL

Bu eklenti seçtiğiniz alanın çevresindekileri örnekleme ile seçili alana dolduruyor. Piksel değerini artırmak, seçimin çevresindeki doldurulma için örnekleme yapılacak alanının boyutunu/genişliğini piksel olarak belirliyor. Eğer seçili alanın çevresinde çok fazla renk değişimi varsa, örnekleme yapılması için gerekli piksel değerini az tutmanız daha uygun olabilir. Geniş bir alanı seçtiniz ve bunun çevresindeki örnekleme yapılacak alan çok fazla değişiklik göstermiyorsa değeri yükseltebilirsiniz. İlk başta varsayılan ile deneme yapın, duruma göre artırır veya azaltırsınız.

programmer

"Resme zarar vermeden" Bundan kasıt yazının yakınlarındaki fonu bırakarak yazının arkasında bırakarak resim formatındaki yazıyı silmek ise clone tool'u (mühür simgeli araç) kullanabilrsiniz sanırım.
örnek video

Khan

Clone Tool  ve Healing Tool'u birlikte kullanıp yapabilirsin.

Önce Clone Tool ile tamamen silip daha sonra Healing Tool ile o bölgeyi yumuşatabilirsin.

Kullanımı: Önce kopyalayacağın yere gelip Ctrl'ye basılı tutarak fare sol tıklaması ile kaynak noktayı belirliyorsun. Daha sonra da silmek istediğin yazının üzerini temizlemeye başlıyorsun.
Önemli nokta: Clone veya Healing Tool için kaynak noktası da imleç ile birlikte aynı yönde, aynı şekilde hareket eder. Yani temizleme yaparken kaynak aldığın noktanın istikametinde örneğin turuncu varsa, bir anda temizlediğin bölgenin de turuncuya dönüştüğünü görürsün.