Sda bölümünde boş alan neden azalıyor

Başlatan sanalpchome, 17 Mayıs 2017 - 18:54:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sanalpchome

Uç birime her df kodu yazdığım sırada,sda bölümündeki alan azalıyor.Sizce bu normal mi ?

mhmtkrktr

Ne kadar sıklıkla bakıyorsun buna. Arka arkaya her çalıştırdığında mı? Yoksa farklı zamanlarda mı?
İki kontrol arasında paket kurma kaldırma, dosya kopyalama, Wep sayfalarında dolaşma gibi aktiviteler oluyor mu?
Bahsettiğin fark ne kadar oluyor? Söylediğin duruma dair, önceki ve sonraki şeklinde çıktı paylaşırsan, fikri olanlar değerlendirebilir.

ata1

bleachbit temizlik aracını kullanıp işlemi yarıda kestiğnde de bu olay yaşanır. Şayet böyle ise temizlik aracını çalıştırıp işlemin bitmesi beklenmeli.

sanalpchome

[mention=625591]@mhmtkrktr[/mention]

Geçen %100 dü hiçbir şey kaydetmiyordu.Bir şekilde hallettim %2 ye düşürdüm.İki dakikada 1 bakıyorum hep artıyor şimdi %5 oldu

ata1

df /
df
çıktı olarak eklermisin bizde anlamaya çalışalım. Ufak ufak artışı normaldır yapılan güncellemeler ve kurulan paketler sisteme eklenerek bu kullanım artar yukarıda arkadaşımızda açıkladı.
anormal bir artış varsa bu durum ayrı bir konu

mhmtkrktr

Alıntı YapGeçen %100 dü hiçbir şey kaydetmiyordu.Bir şekilde hallettim %2 ye düşürdüm.İki dakikada 1 bakıyorum hep artıyor şimdi %5 oldu

100% durumunu ne kadarlık bir boyut üzerinden görüyoruz öncelikle onu bilmek gerekecek.fdisk -l

df çıktısına baktın 2% görünüyordu, 2 dakika sonra tekrar baktın 5% olarak sonuç verdi. Mesajı bu şekilde mi yorumlamalıyız?

İstersen çıktıları şu şekilde ver, anormallik varsa daha kapsamlı bakalım.
date && df -h|grep '/sd'