Linux öğrenmek istiyorum. (Windows'ta gelişmiş kullanıcıyım.)

Başlatan hasanmerkit, 14 Mart 2017 - 00:36:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanmerkit

Linux'u hiç ama hiç bilmiyorum.
Linux öğrenip kullanmak istiyorum.
Terminal'in ana kodlarını da öğrenmek falan filan.

Örneğin Windows'taki şu basit CMD kodları gibisinden.
cd ile klasör değiştiriyor yada hangi klasörde olduğumu görüyor,
dir ile listeliyor delete ile siliyor ftp(.exe) yada shutdown(.exe) -r -t 0 ile yeniden başlatıyor
timeout -nobreak -t 10 ile 10 saniye bekletiyorum falan filan her yerde işe yarayacak şeyler değil bunlar.

Gelip del c:/windows/system32 yazıp virüs yapmaya çalışan ergenlerden de değilim.

Günümüzde internet siteleri, oyun sunucuları, işletim sistemi olarak bir çok alanlarda kullanılıyor bu Linux.
Hatta Android işletim sistemi Linux kullanılıyor.
Ki root kavramından da belliydi zaten.
(iOS'ta UNIX üzerinden miş miş.)

Kısaca Linux öğrenmek için nereden başlamam gerekiyor?
Temel terminal kodlarını Google amcanın çıkardığı saçma sonuçlar yerinde düzgünce nereden öğrenebilirim?

Ayrıca windows ta bir disk sürücüsü c: d: e: f: yoluyla adlandırılırken
linux'ta /dev/hdd0 /dev/hdd0 /dev/sdcard1 diye adlandırılıyor.
Bu klasör gibi bir adlandırma stili. Çok garibime gidiyor.

Kernel nedir? GRUB nedir? sudo nedir? Terminal nedir?
Hiç bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok dua alacak ve bir Ubuntu kullanıcısı kazanacaksınız.

Windows üzerinden geliştirmekte olduğum çok şey olduğu için mecburen VirtualBox ile başlayacağım.

illedelinux

Önce Ubuntu veya Linux Mint kur sanala.
Bu kurulum esnasında ve sonrasında sistemin kendisi sana sordugun soruların çogunu öğretecektir.
Sanalda deneme yapacagın için de bozmaktan çekinme...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

hasanmerkit

Alıntı yapılan: illedelinux - 14 Mart 2017 - 00:41:01
Önce Ubuntu veya Linux Mint kur sanala.
Bu kurulum esnasında ve sonrasında sistemin kendisi sana sordugun soruların çogunu öğretecektir.
Sanalda deneme yapacagın için de bozmaktan çekinme...
Teşekkürler.

Bir de eğer biliyorsan soru soracaktım.
Bu Putty'nin olayı nedir? Kendim Linux üzerinden CPanel'li site almıştım ve siteyi sadece ftp kullanarak kurdum.
Putty ile denemeye kalkıştığımda hostu kabul etti. Bu serverin işletim sistemine mi bağlıyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mart 2017 - 01:02:27

@ Flood için özür dilerim ama bir soru daha;

Ubuntu 16.10 ile Ubuntu 16.04.2 LTS arasında ne farklar vardır?

ata1

Ubuntu'nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Canonical, iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek; Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü için hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunmaktadır.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_nedir%3F

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Mart 2017 - 01:03:38
Ubuntu'nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Canonical, iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek; Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü için hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunmaktadır.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_nedir%3F
Teşekkürler :) İlk siftahımı LTS ile yapmaya karar verdim. Torrent'ten indiriyorum.

( http://releases.ubuntu.com/16.04/ubuntu-16.04.2-desktop-amd64.iso.torrent?_ga=1.1332273.1436638590.1489441888 )

ata1

Rica ederim ayrıca winde gelişmiş kullanıcı olmanız pek işinize yaramayacak maalesef win de komut satırı ile pek haşır neşir olmadınız.
ayrıca bu denli özgür bir kişiselleştirme de yapmadınız. :)) :)) kolay gelsin

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Mart 2017 - 01:12:02
Rica ederim ayrıca winde gelişmiş kullanıcı olmanız pek işinize yaramayacak maalesef win de komut satırı ile pek haşır neşir olmadınız.
ayrıca bu denli özgür bir kişiselleştirme de yapmadınız. :)) :)) kolay gelsin

Linux bilmediğim halde söylüyorum sana,
Windows'un komut satırı ile yapabileceklerin en büyük şey çakma Hacker imajı vermek :D
Windows'un her şeyi arayüzünde zaten.

Bu arada dandik Hacker filmi çekersek (Kurtlar Vadisi'nde FBI'ya girdiğini söyleyen çocuk sahnesinde gülmekten koptum)
Adım 1: Ejderha wallpaper ekle.
Adım 2: Windows Aero temasını beyaz yap.
Adım 3: CMD'de şu kodları çalıştır

echo off
color f0
title admin@terminal (root yazsalar üzülmem. admin ne?)
cls
cd %systemdrive% (namı değer cd c:/ )
tree

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mart 2017 - 01:22:23

cmd ile yapabileceklerin
REG ve IF komutları sayesinde genişleyebilir. O da ayrı bir konu.

ata1

Sınır senin hayal gücün linux ile  hayırlı geceler  :))

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Mart 2017 - 01:26:45
Sınır senin hayal gücün linux ile  hayırlı geceler  :))
RESIM
Sen çıldırmışsın :D Sanada hayırlı geceler  8)

Source

Linuxu hackerların kullandığı sadece hack yapılabilecek bir platform gibi görmemek gerek sürekli böyle muhabbetler oluyor.

Alıntı YapGelip del c:/windows/system32 yazıp virüs yapmaya çalışan ergenlerden de değilim.

Bu sözünde zaten anlatıyorsun amacını az çok burda hack yapılmasın demek istemiyorum yanlış anlaşılmasın ama teknik olarak windowsun nasıl işlediğini bilmezsen windowsu hackleyemezsin linuxunda nasıl çalıştığını bilmezsen linuxu hackleyemezsin bu mac içinde geçerli.Öncelikle programlama dillerine ciddi şekilde hakim olmadan hack yapabilirsin ama hacker olamazsın arada ciddi bir fark.Bu konuda tartışılacak çok şey var ama gereksiz bir muhabbet olur.Herneyse kısacası şunu demek istiyorum ben yazılımcıyım aynı zamanda belirli bir düzeyde ingilizce bilgim var ona rağmen bazı zamanlarda sorunlar yaşıyorum buradaki arkadaşlara soruyorum internetten bulamadığım bilgileri veya ingilizcemin yetmediği durumlarda.Ben niye linux kullanıyorum 1. sebebi açık kaynaklı olması 2. sebebi ücretsiz olması ülkemizde internet üzerinden crack bulup emeğe saygı göstermemek moda olduğu için kimse sorun etmiyor bu durumları.Uzun bir süredir linux kullandığımdan dolayı windowsu sevmemeye başladım çünkü öğrendikçe ilk başlarda zor gelen şeylerin ne kadar basit olduğunu anlıyorsun.Linux windows gibi bir işletim sistemi hack aracı değil bunu unutmamak gerek.

gecegezen

ubuntu-tr wiki ve sudo bölümlerini karıştırmakla baslayabilirsinin bence çok faydalı bilgiler toplandı.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

hasanmerkit

Alıntı yapılan: Source - 14 Mart 2017 - 02:24:43
Bu sözünde zaten anlatıyorsun amacını az çok burda hack yapılmasın demek istemiyorum yanlış anlaşılmasın ama teknik olarak windowsun nasıl işlediğini bilmezsen windowsu hackleyemezsin linuxunda nasıl çalıştığını bilmezsen linuxu hackleyemezsin bu mac içinde geçerli.Öncelikle programlama dillerine ciddi şekilde hakim olmadan hack yapabilirsin ama hacker olamazsın arada ciddi bir fark.Bu konuda tartışılacak çok şey var ama gereksiz bir muhabbet olur.Herneyse kısacası şunu demek istiyorum ben yazılımcıyım aynı zamanda belirli bir düzeyde ingilizce bilgim var ona rağmen bazı zamanlarda sorunlar yaşıyorum buradaki arkadaşlara soruyorum internetten bulamadığım bilgileri veya ingilizcemin yetmediği durumlarda.Ben niye linux kullanıyorum 1. sebebi açık kaynaklı olması 2. sebebi ücretsiz olması ülkemizde internet üzerinden crack bulup emeğe saygı göstermemek moda olduğu için kimse sorun etmiyor bu durumları.Uzun bir süredir linux kullandığımdan dolayı windowsu sevmemeye başladım çünkü öğrendikçe ilk başlarda zor gelen şeylerin ne kadar basit olduğunu anlıyorsun.Linux windows gibi bir işletim sistemi hack aracı değil bunu unutmamak gerek.

Tamam da amacım bilgisayarlara, telefonlara sızmak Hacker olmak olsaydı sanal pc de RAT programları kullanır Kali Linux ile uğraşırdım.
Benim tek amacım linux'u öğrenmek ve terminali kullanabilmek. (Kullanıcı değiştirme, dosya veya program indirme, dosya sile yeniden adlandırma açma gibi basit şeyler)

freeman

Google ve benzeri arama motorlarını kullanmayı bilmeyenler kusura bakmasınlar da Linux falan öğrenemezler. Yapmanız gereken tek ve en önemli şey bir arama motorunda "linux terminal commands, linux command line tutorial, linux commands" yazmaktı. Önünüze milyarlarca gayet kaliteli kaynak çıkacaktı.
http://lmgtfy.com/?q=linux+terminal+commands
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

hasanmerkit

Alıntı yapılan: freeman - 14 Mart 2017 - 14:09:18
Google ve benzeri arama motorlarını kullanmayı bilmeyenler kusura bakmasınlar da Linux falan öğrenemezler. Yapmanız gereken tek ve en önemli şey bir arama motorunda "linux terminal commands, linux command line tutorial, linux commands" yazmaktı. Önünüze milyarlarca gayet kaliteli kaynak çıkacaktı.
http://lmgtfy.com/?q=linux+terminal+commands
Half-Life bilgin var mı ? ? Profil resminden anladım. Yardımın cidden dokunabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mart 2017 - 15:17:05

Yavaş yavaş öğrendiklerimi yazıyorum.

su : kullanıcı değiştirme, su (kullanıcı adı)
sudo : (apt) paket yönetimi (passwd k.adı) parola değiştirme

ata1

[mention=620421]@hasanmerkit[/mention] Hangi tabanı kullanıyorsan wikisinde anlatımları vardır.
örnek arch tabanı için sende kullandığıın tabanın wikisine bak bence  :))
https://wiki.archlinux.org/index.php/pacman

ubuntu içinde ayrıca wikiler varken neden farklı kaynak veriyor arkadaşlarımız ?
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Temel_Linux_komutlar%C4%B1

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Mart 2017 - 21:43:03
[mention=620421]@hasanmerkit[/mention] Hangi tabanı kullanıyorsan wikisinde anlatımları vardır.
örnek arch tabanı için sende kullandığıın tabanın wikisine bak bence  :))
https://wiki.archlinux.org/index.php/pacman

ubuntu içinde ayrıca wikiler varken neden farklı kaynak veriyor arkadaşlarımız ?
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Temel_Linux_komutlar%C4%B1

Anladığım kadarıyla her linux'un terminal kodları aynı değil. Haksız mıyım?

Kaleihan

ata1

kod değil kullandıklarımız komut zaten komut satırı terminal deriz  :)) Tabiki farklı dosya yöneticisi farklı komut ister

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 15 Mart 2017 - 00:13:09
kod değil kullandıklarımız komut zaten komut satırı terminal deriz  :)) * tabi ki farklı dosya yöneticisi farklı komut ister
Facebook kullanıyorsan bana ulaşma sansın var mıdır?
Tabi meşgul değilsen. Biraz senden öğrenmek istiyorum :D

Bipolar_Disorder

Terminal'de bir şey yazdıgında, aslında "/usr/bin" dizinindeki bir programı çağırıyorsun, kod değil, ufak programcık bunlar.

moons94

Temelini öğrenmekte bir sıkıntı yok. Zaten yaşadığın sorunu buraya yazarsan gönüllü yardım edecek insan çok. Başlangıçta bilmen gerekenler şunlar
Ubuntuyu kurdun direk sıfırdan açıldı ilk işin terminali açmak olsun.
Terminali açmak için: CTRL + ALT + T
Terminali açtın:
Sudo su
senden root şifreni isteyektir. Root şifreni girerken şifren hiç bir şekilde gözükmez "*" bu şekilde bile görünmez. Yazdıktan sonra ENTER

Sudo apt-get update
(paket listesini günceller)
Evet/hayır diye sorarsa E de

Sudo apt-get upgrade
(eski paket varsa günceller)
Yine Evet/hayır sorusu çıkarsa evet de.

Bilgisayarını yeniden başlat.
Bilgisayarın açıldığında klavyendeki başlat tuşuna bas. Arama çubuğuna "Sistem Ayarları" yaz. Aç ağabey onu.  En aşağıda SİSTEM sekmesinde Yazılım ve Güncelleştirmeler var tıkla ona.
Açılan sayfada Ek sürücler var. Orada ekran kartın ve işletim sistemin için yazılmış kapalı kaynak kodlu (bildiğim kadarıyla üretici firmaya ait yazılım) olanı işaretle Değişiklikleri Uygula de ve bilgisayarını yeniden başlat. Özellikle oyun performansını çok etkileyecektir.

Ubuntu ile birlikte gelen bir güvenlik duvarı yoktur bunun için Ubuntu Software
aç arama kısmına "Gufw" yaz. Karşına çıkan Firewall uygulmasını indir.Programı aç DURUM:  AÇIK olsun. Bu kadar.

İnternetten program indirip kurmak istiyorsan ".deb" olanı varsa onu indir. Kurulumu aynı windowstaki gibi çift tıklayarak olur. Ubuntu Software yazılımını açar kur dediğinde yine senden root şifreni ister girersin onaylarsın kurulum başlar.
Farklı uzantılı linux programları için googledan arama yaparsan rahatlıkla kurulum yaparsın.
Örnek ".rpm" uzantılı. Google yaz "Ubuntu rpm kurulum" diye karşına güzel sonuçlar çıkackatır. Onlarda bilmen gereken altın kural şu. Paketi kurman için ilk önce terminal içerisinden o paketin kurulu olduğu dizine ulaşamsılın buda CD kodu ile mümkündür.
Örnek: Dosya indirilenlere gitti.
cd /home/KULLANICIADIN/İndirilenler
dizin adresini nasıl öğrenirim veya tek tek yazmak zorunda mıyım ? gibi sorunlar kafana takılmasın.
İndirdiğin dosyaya sağ tıkla -> Özellikler
Üst Klösör: kısmında dosyanın uzantısı yazar. Sağ tıklar kopyalarsın. Dağa sonra terminale sağ tıklar ve yapıştır dersin.

Benden bu kadar başka bir bilgim yok.
Ayrıca Valve ait bütün oyunları steam üzerinden satın aldıysan Linuxta oynayablirsin.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

hasanmerkit

Hepiniz yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)
Windows'ta .exe gibi Ubuntu da işlem yapan dosya uzantısı var mıdır?

Half-Life Server açmak için Steam'dan indirdiğimde uzantısız bir dosyayı açıyor fakat bu dosyayı Steam olmadan açmaya başaramadım.

moons94

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 15 Mart 2017 - 01:05:21
Hepiniz yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)
Windows'ta .exe gibi Ubuntu da işlem yapan dosya uzantısı var mıdır?

Half-Life Server açmak için Steam'dan indirdiğimde uzantısız bir dosyayı açıyor fakat bu dosyayı Steam olmadan açmaya başaramadım.

Yazdığımı okumadın mı ? Orada ".deb" olanı indir...diye bahsettim. Windows da olduğu gibi çift tıklayarak kurulum yapabilirisin dedim.
Steam indirmek istersen ".deb"
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

hasanmerkit

Alıntı yapılan: moons94 - 15 Mart 2017 - 01:11:32
Yazdığımı okumadın mı ? Orada ".deb" olanı indir. Windows da olduğu gibi çift tıklayarak kurulum yapabilirisin.
Steam indirmek istersen ".deb"

Dediklerinizi okudum ve root kullanıcısındayım da şu hatayı alıyorum,
E: /var/lib/dpkg/lock kilitlenemedi. - open 11

ata1

en kolayı sistemi yeniden başlat belliki paket yükleyici açık yada halen kurulan paket var.