Gönderen Konu: [Yeni] SUDO Portal - Tanıtım ve Duyuru  (Okunma sayısı 4454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süre önce Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'yu sonlandırıp portal olarak devam etme kararı almıştık. Bu kapsamda geliştirdiğimiz Sudo Portal'ı yayın hayatına sokuyoruz. Sudo Portal, herkesin makale yazıp yayınlayabileceği, linux ve özgür yazılımlarla ilgili duyuruları, haberleri, anlatımları içeren, aktif olarak kullanacağımız bir sistem. Daha önce dergide yayınlanmış 80 makaleyi Sudo Portal'a aktardık ve güncelliğini yitirmemiş olan makaleleri de aktarmaya devam edeceğiz. Öncelikle bu değişim kararını almamızdaki sebeplere değinelim daha sonra da alt yapısı için geliştirdiğimiz sistem hakkında bilgiler vererek yazımıza devam edelim.

Ubuntu Türkiye çatısı altında, Ubuntu başta olmak üzere Türkiye'deki GNU/Linux işletim sistemi kullananlara uzun yıllardır hizmet sunmaktayız. Forumumuzla sizlerin sorularını yanıtlayıp sorunlarınızı çözmeye gayret ediyor; Vikimizle kurulum öncesinden sunucu yönetimine kadar kuşatıcı bir anlatımla kullanıcıların Ubuntu'yu tanımasını sağlamaya çalışıyor; SUDO ile GNU/Linux dünyasında neler olup bittiğinden, uygulama ve oyun tanıtımlarına, beğenilen kullanıcı masaüstü tasarımlarından çeşitli alanlardaki uzmanlarla röpörtajlara kadar bir çok alanda haberler ve yazılarla sizlere güzel ve kaliteli bir içerik sunmaya çalışmaktayız. Forum ve vikideki hizmetlerimiz Ubuntu Türkiye'nin kurulduğu günden itibaren aksamadan devam etmesine rağmen SUDO dergimiz uzun bir süredir neşredilmeyi beklemekteydi.

16 Kasım 2008 tarihinde çıkartılan ilk sayısıyla yayım hayatına aylık bir dergi olarak başlayan dergimiz, 6 yıl boyunca hemen hemen her ay yayımlanarak 61 sayı neşretmeyi yazarlarımızın ve tasarımcılarımızın gayretleriyle başarmıştır. Her topluluk ürünü olan açık ve özgür yazılım projesinde bayrak yarışı projenin devamı için mühimdir. Bayrağı öncekilerden devralıp devam ettirecek birilerinin az olması SUDO'nun son zamanlarda yaşadığı uzun yayım süresinde önemli bir etkendi. Ayrıca bir aylık bir sürede az bir ekiple dergiyi neşretmek zorlaşmıştı. Herhangi bir sayıyı yayımladıktan sonra bir sonraki sayı için yazarlarımız dergimizin bölümleri için yeni yazılar yazmaya başlardı. Yazarlar yazılarını bitirdikten sonra yazılarını dergi ekibiyle paylaşır, yazılar imlâdan geçtikten sonra tasarım ekibimiz tarafından Scribus kullanılarak dergimizin formatına uygun hale getirilirdi. Dergi formatına uygun hale getirilen yazılar tekrar gözden geçirildikte sonra düzeltmeler yapılırdı. Tasarımı biten yazılar sunucumuza yüklenerek yazdığımız betikler aracılığıyla SUDO'da ve forumda ilgili sayfalar ve konular açılarak yayımlanırdı. Uyum içerisinde kısıtlı bir zamanda gerçekleştirilmesi gereken bu süreç, az bir ekiple hayatın akışı içerisinde hedeflenen süreden daha uzun bir sürede yürütülebilmekteydi. Topluluğun yeteri kadar destek vermemesi, ekip üyelerimizin azlığı, meşgalelerimiz, kısıtlı zaman... Sorunlarımız belliydi ve artık bir çözüm üretmenin zamanı gelmişti. Böylelikle Sudo Portal'ın temellerini attık ve bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu vesileyle SUDO dergisinde emeği bulunan herkese şükranlarımızı sunarız!Sudo Portal hakkında biraz teknik bilgi verelim. Portalı açık kaynaklı ve özgür olarak github üzerinden geliştiriyoruz. Markdown biçiminde sade olarak yazdığımız yazılarımız Jekyll aracılığıyla yayınladığımız şekline dönüşüyor. Sistem statik sayfalardan oluştuğu için güvenlik sorunu olmamakla birlikte yönetilmesi de oldukça basit oluyor.

Daha detaylı bilgi için https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54278.0
Proje Sayfası: https://github.com/ubuntu-tr/ubuntu-tr.github.io

Daha önce portal içerisinde herkesin yazı yazabileceğini söylemiştik. Yazılarınızı yazabilmeniz ve gönderebilmeniz için bir sayfa hazırladık. Bu sayfa aracılığıyla markdown bilmenize gerek kalmadan yazılarınızı yazabilirsiniz. Yazdıkça temel yapıyı anlayacak ve daha hızlı yazmaya başlayacaksınız. İlk kısımda yazınızı yazdıktan sonra "Makaleyi Gönder (1/2)" düğmesi ile diğer alanları dolduracak sayfaya geçebilir. Burada yazınızın başlığı belirtilir, yazı hakkında kısa bir özet yazılır, seçeneklerden ilgili kategori seçilir. Etiket seçim alanından birden fazla seçim yapabilirsiniz. Siz yazmaya başladıkça ilgili etiketler listelenecektir. Eğer istediğiniz etiket yok ise etiketi yazıp "enter" tuşu ile oluşturulup seçilmesini sağlayabilirsiniz. Yazar alanında isminiz varsa seçebilir yoksa isminizi yazıp "enter" tuşu ile oluşturulup seçilmesini sağlarsınız. Eposta alanına yazdığınız eposta bağlantınız sadece Ubuntu-tr tayfası tarafında görüntülenecek olup github tarafına işlenmeyecektir. Tüm işlemleriniz bittiğinde "Makaleyi Gönder" düğmesi ile makaleyi gönderip onaylanmasını beklersiniz. Onaylandıktan sonra portal sayfasını ziyaret edip yazınızı görüntüleyebilirsiniz.

Makale Gönderme Sayfası:
https://sudo.ubuntu-tr.net/sendeyaz/Portal ile ilgili görüşleriniz bizim için çok önemli. Portal ile ilgili herhangi bir öneride bulunmak ya da soru sormak için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Kullandığımız yazılım ile ilgili öneri, soru ve hata bildirimlerini ise proje sayfasında belirtebilirsiniz.

« Yanıtla #25 : »
Yalnız SUDO ana sayfadan daha güzel gözüküyor. Ana sayfaya ne oldu anlamadım eskisi bence çok daha iyiydi.
Ubuntu Mate Trusty