Gönderen Konu: [Yeni] SUDO Portal - Tanıtım ve Duyuru  (Okunma sayısı 4451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süre önce Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'yu sonlandırıp portal olarak devam etme kararı almıştık. Bu kapsamda geliştirdiğimiz Sudo Portal'ı yayın hayatına sokuyoruz. Sudo Portal, herkesin makale yazıp yayınlayabileceği, linux ve özgür yazılımlarla ilgili duyuruları, haberleri, anlatımları içeren, aktif olarak kullanacağımız bir sistem. Daha önce dergide yayınlanmış 80 makaleyi Sudo Portal'a aktardık ve güncelliğini yitirmemiş olan makaleleri de aktarmaya devam edeceğiz. Öncelikle bu değişim kararını almamızdaki sebeplere değinelim daha sonra da alt yapısı için geliştirdiğimiz sistem hakkında bilgiler vererek yazımıza devam edelim.

Ubuntu Türkiye çatısı altında, Ubuntu başta olmak üzere Türkiye'deki GNU/Linux işletim sistemi kullananlara uzun yıllardır hizmet sunmaktayız. Forumumuzla sizlerin sorularını yanıtlayıp sorunlarınızı çözmeye gayret ediyor; Vikimizle kurulum öncesinden sunucu yönetimine kadar kuşatıcı bir anlatımla kullanıcıların Ubuntu'yu tanımasını sağlamaya çalışıyor; SUDO ile GNU/Linux dünyasında neler olup bittiğinden, uygulama ve oyun tanıtımlarına, beğenilen kullanıcı masaüstü tasarımlarından çeşitli alanlardaki uzmanlarla röpörtajlara kadar bir çok alanda haberler ve yazılarla sizlere güzel ve kaliteli bir içerik sunmaya çalışmaktayız. Forum ve vikideki hizmetlerimiz Ubuntu Türkiye'nin kurulduğu günden itibaren aksamadan devam etmesine rağmen SUDO dergimiz uzun bir süredir neşredilmeyi beklemekteydi.

16 Kasım 2008 tarihinde çıkartılan ilk sayısıyla yayım hayatına aylık bir dergi olarak başlayan dergimiz, 6 yıl boyunca hemen hemen her ay yayımlanarak 61 sayı neşretmeyi yazarlarımızın ve tasarımcılarımızın gayretleriyle başarmıştır. Her topluluk ürünü olan açık ve özgür yazılım projesinde bayrak yarışı projenin devamı için mühimdir. Bayrağı öncekilerden devralıp devam ettirecek birilerinin az olması SUDO'nun son zamanlarda yaşadığı uzun yayım süresinde önemli bir etkendi. Ayrıca bir aylık bir sürede az bir ekiple dergiyi neşretmek zorlaşmıştı. Herhangi bir sayıyı yayımladıktan sonra bir sonraki sayı için yazarlarımız dergimizin bölümleri için yeni yazılar yazmaya başlardı. Yazarlar yazılarını bitirdikten sonra yazılarını dergi ekibiyle paylaşır, yazılar imlâdan geçtikten sonra tasarım ekibimiz tarafından Scribus kullanılarak dergimizin formatına uygun hale getirilirdi. Dergi formatına uygun hale getirilen yazılar tekrar gözden geçirildikte sonra düzeltmeler yapılırdı. Tasarımı biten yazılar sunucumuza yüklenerek yazdığımız betikler aracılığıyla SUDO'da ve forumda ilgili sayfalar ve konular açılarak yayımlanırdı. Uyum içerisinde kısıtlı bir zamanda gerçekleştirilmesi gereken bu süreç, az bir ekiple hayatın akışı içerisinde hedeflenen süreden daha uzun bir sürede yürütülebilmekteydi. Topluluğun yeteri kadar destek vermemesi, ekip üyelerimizin azlığı, meşgalelerimiz, kısıtlı zaman... Sorunlarımız belliydi ve artık bir çözüm üretmenin zamanı gelmişti. Böylelikle Sudo Portal'ın temellerini attık ve bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu vesileyle SUDO dergisinde emeği bulunan herkese şükranlarımızı sunarız!Sudo Portal hakkında biraz teknik bilgi verelim. Portalı açık kaynaklı ve özgür olarak github üzerinden geliştiriyoruz. Markdown biçiminde sade olarak yazdığımız yazılarımız Jekyll aracılığıyla yayınladığımız şekline dönüşüyor. Sistem statik sayfalardan oluştuğu için güvenlik sorunu olmamakla birlikte yönetilmesi de oldukça basit oluyor.

Daha detaylı bilgi için https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54278.0
Proje Sayfası: https://github.com/ubuntu-tr/ubuntu-tr.github.io

Daha önce portal içerisinde herkesin yazı yazabileceğini söylemiştik. Yazılarınızı yazabilmeniz ve gönderebilmeniz için bir sayfa hazırladık. Bu sayfa aracılığıyla markdown bilmenize gerek kalmadan yazılarınızı yazabilirsiniz. Yazdıkça temel yapıyı anlayacak ve daha hızlı yazmaya başlayacaksınız. İlk kısımda yazınızı yazdıktan sonra "Makaleyi Gönder (1/2)" düğmesi ile diğer alanları dolduracak sayfaya geçebilir. Burada yazınızın başlığı belirtilir, yazı hakkında kısa bir özet yazılır, seçeneklerden ilgili kategori seçilir. Etiket seçim alanından birden fazla seçim yapabilirsiniz. Siz yazmaya başladıkça ilgili etiketler listelenecektir. Eğer istediğiniz etiket yok ise etiketi yazıp "enter" tuşu ile oluşturulup seçilmesini sağlayabilirsiniz. Yazar alanında isminiz varsa seçebilir yoksa isminizi yazıp "enter" tuşu ile oluşturulup seçilmesini sağlarsınız. Eposta alanına yazdığınız eposta bağlantınız sadece Ubuntu-tr tayfası tarafında görüntülenecek olup github tarafına işlenmeyecektir. Tüm işlemleriniz bittiğinde "Makaleyi Gönder" düğmesi ile makaleyi gönderip onaylanmasını beklersiniz. Onaylandıktan sonra portal sayfasını ziyaret edip yazınızı görüntüleyebilirsiniz.

Makale Gönderme Sayfası:
https://sudo.ubuntu-tr.net/sendeyaz/Portal ile ilgili görüşleriniz bizim için çok önemli. Portal ile ilgili herhangi bir öneride bulunmak ya da soru sormak için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Kullandığımız yazılım ile ilgili öneri, soru ve hata bildirimlerini ise proje sayfasında belirtebilirsiniz.

« Yanıtla #1 : »
Alıntı
Daha detaylı bilgi için https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54278.0

Bir Hata Meydana Geldi!
Baktığınız konu veya bölüm silinmiş veya size sınırlandırılmıştır.

?? :)

« Yanıtla #2 : »
@mhmtkrktr şu anda düzelmiş olması gerek.

« Yanıtla #3 : »
Düzelmemiş, aynı hata var yine.

« Yanıtla #4 : »
@mhmtkrktr İzinleri düzenledim tekrar deneyebilir misiniz?

« Yanıtla #5 : »
Tamam, şimdi düzeldi. Teşekkür ederim.

« Yanıtla #6 : »
Rica ederim. Katkılarınızı bekleriz. :)

« Yanıtla #7 : »
Sayfayı inceledim biraz. Şık ve kullanışlı görünüyor. Elinize sağlık.
Anladığım kadarıyla sadece makaleler yayınlanacak. Belirli bir konu başlığı alınıp işlenmeyecek. Örneğin; Mysql başlığı açıp, soru cevap niteliği olmaksızın, herkesin o başlığa katkı sağlaması, örnekler paylaşması gibi bir durum yok. Doğru anlamışmıyım?

« Yanıtla #8 : »
@mhmtkrktr, SUDO e-dergimizi biliyorsunuz değil mi? SUDO Portal'da aynısı. GNU/Linux hakkında makale yayımlayabileceğiniz bir yer:)

« Yanıtla #9 : »
SUDO daki tüm yazılar şimdilik yok görünüyor.

Böylesi daha güzel olmuş ellerinize sağlık.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

« Yanıtla #10 : »
@freeman, evet tüm yazıları aktarmadık. SUDO'nun eski sayıları indirilebiliniyor hâlâ. Beğendiğinize memnun oldum. Katkılarınızı bekleriz:)

« Yanıtla #11 : »
Resmen SUDO da yayınladılar abi. :) Tarihe geçtim. SUDO Online "Sende yaz" sistemine ilk yazıyı gönderip, yazısı onaylanan kişi olarak tarihe geçtiğimi bildirmek isterim.

İki sene önce bir yazı kaleme almıştım Linux ile ilgili. Vazgeçip göndermemiştim. SUDO sayılarının kesilmesi ile aynı zamanlardaydı. Neden göndermediysem, hatırlamıyorum.
Oysa şimdi fark ettim ki, -benim gibi yazıp göndermeyen, çekinen, desteğini fikirde, kalbinde tutanlar yerine- biraz daha sahip çıkıp katkıda bulunsak daha iyi olacak. Bir haber görüp 2 paragraf yazmak bile bir eser ortaya koymaktır. Hep demişimdir, "Bütün blog yazarları birleşmelidir. Hepsinin kendi sitesi var ama asıl bir yerde toplansalar daha renkli bir eser ortaya çıkar." Buna benzer şekilde, SUDO Portalın Linux ile ilgilenenlerin ortak adresi olmasını diliyorum. Elinden gelen haftada bir yazı bile olsa destek olsun. Yazı yazmayanlar da en azından yazılanların altından paylaşsın :)

@neynefes;
yazıyı gönderme işlemi 2. aşamada yazının resmini tanımlama http bağlantısı (required), alışık olmayanlara biraz garip gelebilir. İnsan, bilgisayarından Browse ile yükleme seçeneği arıyor.

« Yanıtla #12 : »
@siberoloji, yazı için teşekkür ederim. Bu kadar erken bir yazı beklemiyordum:) Sevindim sistemin kullanılmasına.

« Yanıtla #13 : »
@if;
Rica ederim. Çözüldü ise etiketleyelim gibi, bu yazıyı SUDO da yayınlasana butonu da istiyoruz. :)
Kolay gelsin.

« Yanıtla #14 : »
@siberoloji değindiğiniz durumu dillendirmiştim. :)
https://github.com/ubuntu-tr/ubuntu-tr.github.io/issues/68

Ayrıca istek, sorun vs. konularda github'a da ekleme yapabilirsiniz. Hatta mümkünse açık kaynak olan bu yapıya düzenleme yapabilirsiniz.

« Yanıtla #15 : »
Artık resim yükleme siteleri https yapısına geçmiş, o zamanlar http kullanıyorlardı. Postimg.org için dışarıdan javascript ile resim yüklemeyi denedim, sorunsuz yükledi. Bunu sudo portala ekledik mi yerelden resim yükleme özelliği eklenmiş olur. Kullanıcı resmi seçtiğinde arka planda javascript ile resim postimg sunucularına yüklenir, resim bağlantısı alınır ve ilgili yere eklenir. Zaten githuba gönderirken de resimler direk githuba yükleniyor.

« Yanıtla #16 : »
Hayırlı olsun ve emegi gecen herkesin eline saglık.
Ubuntu Mate Trusty

« Yanıtla #17 : »
Yeni Sudo portalı güzel olmuş ellerinize sağlık.
Benim önerim şu. Sudo sayfası ubuntu-tr.net in ana sayfası olabilecek kalitede.
Ubuntu-tr nin ana sayfası kaldırılıp sudo portalının ana sayfa olması çok şık olabilir.
@bugra9 ve @neynefes
Bir de üst manşette 16.04 ün duyurusunun yapıldığı yerde ok tuşları boş bir resimi getirmektedir.  Oraya 14.04 duyurusu eklenebilir boş kalmasından sa.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

« Yanıtla #18 : »
Eksiklerin farkındayız. Ana sayfamız üzerinde de düzenlemeler yapacağız. Wiki ve Sudo üzerinde değişikliklerimiz devam etmekte. Yine gördüğünüz eksiklikleri belirtin lütfen.

« Yanıtla #19 : »
Gayet güzel olmuş, emeğinize sağlık. O tasarımı kim düşünmüşse bu işi essahtan bilen biri galiba:)
Forumdan son iletiler bölümü olması da iyi olmuş, biraz da Linux haberleri sayısı artarsa değme keyfine:)

Google'un verdiği puan da gayet iyi çıktı.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

« Yanıtla #20 : »
bu portaldaki içerikleri nasıl görebilirim arkadaşlar. Kusura bakmayın GitHub kullanmayı bilmiyorum affola.

« Yanıtla #21 : »
@oli3133

Portaldaki içerikler derken ne kastediyorsunuz?

« Yanıtla #22 : »
makale gönderiliyor ya onları nerden okuyabilirim

« Yanıtla #23 : »

« Yanıtla #24 : »
@if teşekkürler paylaşım için