[Çözüldü]Dizüstü pil tüketim sorunu(?)

Başlatan Xenophobia, 06 Aralık 2008 - 00:27:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

07.07.07 tarihinde aldığım Asus bilgisayarın, pili 2,5 - 3 saat gidiyordu Windows üzerinde. Sistemimden tamamen Windows'u sileli, sanırım 5 ay kadar oluyor.Şarj ettiğimde 2,5 saat pil gösteriyor ve 1,5 saat kaldığında da, kendi kendine kapanıyor. Açtığımda açılıyor, bakıyorum yine 1,5 saat gösteriyor ve kapanıyor.

Çoğu zaman elektrikte pil takılıyken kullandım ama yaklaşık 2 aydır bunu yapmıyorum.Pilin ömrü mü bitiyor, yoksa başka bir sorun mu var? Güç ayarları ile ilgili kısımları kontrol ettim ama her şey normal görünüyor.

Xenophobia

Denemek için çıkarmıştım enerjiyi ve mesajı yazar yazmaz gitti yine. Bir ekran görüntüsü aldım bilgisayarı açar açmaz ve şarja taktım. Bu görüntüdeki enteresanlığı siz de görebileceksiniz sanırım. Sağ üst taraftaki baloncuk içerisinde, kendisini gösteriyor. :)

[IMG]http://img367.imageshack.us/img367/7623/ekrangrntsqd3.th.png[/img]

heartsmagic

Linux üzerinde pil kullanımından ben de pek memnun değilim. Hoş benim pil ömründen bayağı yedi ancak yine de olması gereken kullanım süresi bu değil. Ancak sen yine de bir işlemci frekans ayarlarına bak. Ondemand konumunda olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2008 - 02:54:05
Ancak sen yine de bir işlemci frekans ayarlarına bak. Ondemand konumunda olsun.

Bunu ayarlamam için gereken frekans izleyicisini panale ekleyemiyorum. Ne alakaysa desteklemiyor diyor zaten.Başka bir yeri mi kastediyorsun yoksa sen? Bir de, işlemci ile ne alakası olabilir ki? Daha 1,5 saat var diyor ama bataryayı kapatıyor.

heartsmagic

Eğer o frekans izleyici oraya eklenmiyorsa muhtemelen işlemci ayarlayıcı çalışmıyordur. 1,5 saat demesi belki programın bir sorunudur ancak çok kısa sürede tükeniyorsa bunun için işlemci frekans ayarlayıcısının, onu sağlayan powernowd'nin (belki cpufreq) çalışıyor olması gerekli. Eğer işlemciye yük binmediği sırada:

cat /proc/cpuinfo | grep MHz komutu en yüksek seviyeyi gösteriyorsa sorun var demektir.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2008 - 03:55:27
cat /proc/cpuinfo | grep MHz komutu en yüksek seviyeyi gösteriyorsa sorun var demektir.

Aldığım sonuç can sıkıcı.Daha yukarısı yok işlemcinin zaten. Tavanda gösteriyor.

erdal@erdal-laptop:~$ cat /proc/cpuinfo | grep MHz
cpu MHz : 1862.115
cpu MHz : 1862.115

Bu Ubuntusal bir şey mi sence? Yoksa, işlemci donanım arızası mı var dersin?Takip ettin mi bilmiyorum ama ben bu işlemci ile, Opera üzerinde 102 dereceyi gördüğümü de yazmıştım buraya.Gerçi Ubuntu, ilk günden beri desteklemiyor frekans izleyicisini.

Xenophobia

Daha önceden yoktu ama böyle bir sorun. Yeni yeni olmaya başladı.

Bir de burada bir güç ayarlaması yapmıştık biz @erginemr ile. Eğer bununla alakası var ise, (ki sanıyorum olabilir) işlemi geri alıp denemem gerekir. Bununla bir alakası olabileceğini düşünür müsün?

heartsmagic

Donanımsal olacağını sanmıyorum, Ubuntu ile alakalıdır. Aslında Ubuntu'nun bu mesele ile ilgili sorun verdiğini çok az gördüm. Forumda sanırım sen üçüncü kişi oluyorsun, biri de bu işi elle halletmişti.

O başlıkta yapan doğrudan işlemciye etki eder diyemem, eğer ediyorsa yeni bir şey öğrenmiş olurum. Sen geri al ancak ben pek ümitli değilim.

powernowd kurulu geliyor zaten, sanırım çalışmıyor kendisi.

sudo /etc/init.d/powernowd start ile çalıştırmayı dene, sana muhtemelen bir hata döndürür. Desteklenmiyor falan diyebilir belki, eğer öyle bir hata alırsan forumda benzer bir başlık vardı ve elle ayarlamayı başarmışlardı. O konuyu bulmaya çalış, aksi takdirde ne yapabiliriz ben de bilmiyorum.

Xenophobia

erdal@erdal-laptop:~$ sudo /etc/init.d/powernowd start
[sudo] password for erdal:
* Starting powernowd...                                                         * CPU frequency scaling not supported...                                [ OK ]

Aynen dediğin gibi gidiyoruz, bu gece. :) Sen hayra yor, bu iş olacak gibi geliyor bana. Neyse ben ilgili başlığı aramaya koyulayım. Sağ ol.

Xenophobia

Maalesef forumda o başlıkları buldum ama benim sorunum çözülmedi.Hatta bunu kısmen dile getirdiğim eski bir mesajım bile varmış. Yani bana yaramadı o merhemler. Bu başlığı buldum bizim forumda link verilmiş şekilde, bu adımları çekinmeden uygulayabilir miyim?

Daha doğrusu, hangilerini uygularsam işime yarama oranı daha yüksek, bir sıralaması var mı? Misal benim işlemcim Intel Core Duo, diğer modeller için olanları uygulamam mantıksız değil mi?

Xenophobia

Bu başlıktaki ayarlar ile alakası yokmuş, ayarı kaldırıp denedim ama sonuç değişmedi.

garafatma

uzun olucak belki ama, donanımdan olduğunu anlamak için tekrar winfortu kurup dene? onda da aynı problemi yapıyorsa adaptöründe problem olabilir. şarj ediyor gibi görünüp hiç şarj etmeyebilir. buna benzer bir sorun yaşamıştım şirkette, hiç aklıma gelmedi adaptörü değiştirdim sorun çözüldü. bana adaptör gibi geldi ama, eğer windowsu kurmaya uğraşamam dersen
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Xenophobia

Adaptör şarj ediyor olmasa, pil yeniden doluma geçmez.Windows üzerinde benzer bir hata olmuyordu.Beş ay kadar oldu sistemden kaldıralı ama, yeniden olmayacağına eminim. Yazılımsal bir desteksizlik sorunu var bende galiba.

Bu akşam, Asus'un benzer modeli olan bir arkadaşımı ağırlayacağım.Pilimi onun bilgisayarında deneyeceğim.Pil de bir sorun olduğunu sanmıyorum.Tam tersi olarak da, onun pilini de benim bilgisayarımda kullanacağım. Sonuç değişmezse, tırmalamaya devam..

egitimist

Ben Pardus'un ilk sürümünde bu hatayla karşılaşmıştım. Fan hiç durmadan son sürat dönüyor, işlemci ise tavan yapıyordu. Aşağıdaki şekilde çözmüştüm. Wine ile çalışan bir yazılım çalıştırdığımda  yine oluyor. (Benim pc'nin windows'a allerjisi var :)

Alıntı Yap@jnmbk'nin verdiği linkte yazılanları yaptım. Fan sorunu halloldu. Teşekkürler.

Pil / Güç yönetimi / İşlemci fanı

RAM kullanarak askıya alma sorunsuz çalışıyor.
      Pil normalden daha kısa sürede bitiyor. Bu sorunu çözmek için Programlar>Sistem>Daha Fazla Uygulama>Termial Programı açın ve buraya aşağıdaki komutları sırayla yazın:
      Kod:

echo cpufreq_powersave>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
      echo cpufreq_ondemand>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
      echo cpufreq_userspace>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
      echo speedstep_centrino>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6

Bilgisayarı baştan başlattıktan sonra pil simgesine tıkladığınızda işlemcinin 1000MHz hızında çalıştığını görüyorsanız her şey yolunda demektir. İşlemci gücü gerektiğinde hızı otomatik olarak artacaktır.
Kaynak: http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=129&t=1965&st=0&sk=t&sd=a&start=15

Felâsife

Sistem>Yönetim>Sistem günlüğün den log'ları inceleseniz, oralarda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa ve çözülemese bile, en azından tespit edilebiliyor :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Xenophobia

Alıntı yapılan: mono - 06 Aralık 2008 - 19:03:39
Sistem>Yönetim>Sistem günlüğün den log'ları inceleseniz, oralarda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa ve çözülemese bile, en azından tespit edilebiliyor :)

Burada bir dünya şey yazıyor @mono, sürekli kernel mesajları falan var. Fakat hatamsı bir şey göremedim ben, Acpi ve IRQ ile ilgili mesajlar da içeriyor ama hata içermiyor.

@egitimist, pardus üzerindeki bu işlemi ubuntu da yapmak sakıncalı olabilir mi?Yoksa kopyaladığın şeyi yapıştırıp basit bir şekilde işlem yapabilirim.

Arkadaşım geldi, ben onun bataryasını alıp takayım da şimdi esas sorunu bir öğrenelim.

egitimist

Benim sorunumu çözen komutlar (emin olmamakla birlikte) birer linux driver olan; cpufreq_powersave,cpufreq_ondemand,cpufreq_userspace,speedstep_centrino kernel modüllerini sistem başlangıcında çalışma listesine ekliyor.

Bu komutlar işine yaramayabilir. Ama yedekleme yaptıktan sonra denemekten korkma. Sana tavsiyem synapticden yukarıda adlarını saydığım modülleri arat karşına çıkan modülleri yükle eski çekirdeklerden birine geri dönerek dene ya da çekirdek güncellemesi yap.

echo cpufreq_powersave>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
      echo cpufreq_ondemand>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
      echo cpufreq_userspace>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
      echo speedstep_centrino>>/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6

Xenophobia

Şarjı diğer bilgisayarda Windows ile denedim ve 1 saat 15 dk. gösterirken kendiliğinden kapanıyor. Onda Windows yüklü, yani batarya sorunu olduğu ortaya çıktı.Diğer batarya da bende takılı, saat 20:00 da devreye aldım. Bakalım ne kadar gidecek bu.

garafatma

adaptör değilde bataryadanmış demekki.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Felâsife

Batarya sorunu olduğu kesinleşmiş gibi :)

Bu arada o log'larda kaydırma çubuğunu aşağıya indirdiğinizde, zaten sisteminizin açılış saatine görede baktığınızda çokta karışık olmadığını görürsünüz.
Neyse orayla işiniz kalmamış olmasına sevindim. :D
log'ları incelemek her zaman can sıkıcıdır zaten.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Xenophobia

Alıntı yapılan: mono - 06 Aralık 2008 - 20:54:40
Batarya sorunu olduğu kesinleşmiş gibi :)

Bu arada o log'larda kaydırma çubuğunu aşağıya indirdiğinizde, zaten sisteminizin açılış saatine görede baktığınızda çokta karışık olmadığını görürsünüz.
Neyse orayla işiniz kalmamış olmasına sevindim. :D
log'ları incelemek her zaman can sıkıcıdır zaten.

Evet, kesin batarya sorunu olduğu ortaya çıktı artık.

Bunu Teknolojik Sabancıya götüreyim en iyisi, bana yenisini versinler garantisi bitmeden.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederek, bir başka sorunda görüşmek dileği ile konuyu sonlandırıp kapatabiliriz.  ;D