[Çözüldü] Hdd "tık" sesi veriyor.

Başlatan NeSQuiK, 23 Eylül 2008 - 22:11:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Dayanamadım yine SuSE'ye ek olarak Ubuntu kurdum.

Şu saçma "tık" sesini çok sık olarak alıyorum, belkide çok sık denemez ama çok can sıkıcı olduğundan bana öyle geliyor olabilir.

Bazen dakikada 7-8 kez alıyorum, bazen de 3-4 kez.

Sanıyorum bu ses hdd içerisinden geliyor. SuSE üzerinde tek bir "tık" sesi almıyorum.

Ubuntu'yu GRUB da seçtikten hemen sonra başlıyor bu saçma ses.

Bir türlü tadına varamıyorum kurduğum sistemin.

Şayet hdd sorunlu olsa SuSE üzerinde de sesler almam lazım fakat sadece Ubuntu ses yapıyor.

Xenophobia

Merak ettim, bu sorunu benden başka yaşayan var mı?

Yani bir sistemde hdd sorunsuz çalışıyorken, bir diğerinde bir kafa vurma sesini andıran bir ses ile çalışması.

Yalnız mıyım yoksa? Lejyoner hastalığı mı bu? Milyonda bir görülen bir şey mi yoksa :)

atomkarinca

Benim harici USB diskimde de oluyordu bu Ubuntu kullanırken, sorun transfer hızının yanlış ayarlanmasıydı fakat şu anda ne yazık ki bu değerin nasıl değiştirilebildiğini hatırlamıyorum.

Xenophobia

Bazen o kadar can sıkıcı oluyor ki (şu an olduğu gibi) direk kapatıp atasım geliyor laptop' u pencereden.

Bak şimdi kapatıp hemen SuSE' ye geçtim, tabiri caizse "tık" yok. :)

Bu ne bohem, bu ne kaos, bu ne saçma bir sorun anlamadım.

Ülkemiz çölleşmesin diye gerekli vakıflara yardımda bulunuyorum artık, olur ya bir kutup ayısının yolu düşe görür falan..

erginemr

NeSQuik,

Senin için UbuntuForums kazan, ben kepçe bayağı bir araştırdım, ve şu başlıklara ulaştım. Anlaşılan Ubuntu'da sabit diskinden peyiyodik olarak ses gelen bir sen değilsin:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=805570
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=710443
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=1728044#post1728044
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=531866

İlk bağlantıda, sorunun kaynağı olarak, dizüstü bilgisayarlardaki güç yönetimi gösterilmiş. Dizüstü bilgisayarlarda, pilin süresini uzatmak için sabit disklerin dönmesi durduruluyormuş ancak bu durdurma çok hızlı olduğunda diskten ses geliyormuş.

Yalnız bu mesajı yazan arkadaş, bilgisayara bir şey olursa ben mesul değilim diye uyarmış. Aklıma gelen tek ihtimal, disk güç korumasını azaltırsak diskin ısınabileceği. O yüzden, tavsiyem, bu yöntem işe yararsa bir gözün (elin ;)) sabit diskin üzerinde olsun, çok ısınıyor mu ısınmıyor mu diye... Aynı çözüme bir kaç yerde rastladım ve uygulayanlar sorunun ortadan kalktığını belirtmişler. Umuyorum ki senin derdine de derman olur:

1. Bilgisayarı Ubuntu ile açtıktan sonra, konsoldan:
sudo hdparm -B 192 /dev/sda
komutunu verip 10-15 dk. ses kesildi mi diye bekler misin? Hangi sabit diskin parametre olarak girileceğini bulmak için "sudo fdisk -l" komutu yardımcı olabilir.

2. Bu işe yaramazsa daha agresif bir ayar olan (disk güç yönetimini minimuma indiren):
sudo hdparm -B 254 /dev/sda
komutunu deneyip bir 10-15 dk. daha bekler misin?

3. Eğer işe yararsa, ne mutlu bize! Ancak bu ayar geçici ve bilgisayarı yeniden açınca sıfırlanacak. Kalıcı yapmak için iki alternatif önerilmiş:

3.1. /etc/hdparm.conf dosyasını root yetkileriyle açarak:
gksu gedit /etc/hdparm.conf
içine, son satıra
/dev/sda {
        apm = 192
}

(ya da yukarıdaki komutlardan ikincisi işe yarıyorsa apm = 254) satırlarını eklemek.

3.2. "local_settings" isimli yeni bir betik oluşturarak:
gksu gedit /etc/init.d/local_settings
içine
hdparm -B 192 /dev/sda
ya da
hdparm -B 254 /dev/sda
satırını eklemek, bu dosyayı kaydedip çalıştırılabilir yaptıktan sonra:
sudo chmod +x /etc/init.d/local_settings
kısayolunu 2. seviye (grafik ortam) başlangıç betikleri arasına eklemek:
sudo ln -s /etc/init.d/local_settings /etc/rc2.d/S99local_settings

Bu iki yoldan, daha basit olduğu için önce ilkini, işe yaramazsa ikincisini izlemeni öneririm.

4. Ubuntu'da Tracker isimli arka planda çalışan (daemon) bir dosya endeksleme aracı var. Bu disk aktivitesinin bir müsebbibi de Tracker olabilir. Bu disk endeksleme aracını durdurmak için, "Menü >> Sistem >> Tercihler >> Oturumlar"dan "Tracker" ve "Tracker Applet" araçlarını devre dışı bırakmak, ayrıca Tercihler münüsü altında bulunan "Search and Indexing" isimli aracı kullanarak, "Disable all indexing" vb. seçimlerle, endekslemeyi iptal etmek.

5. Yukarıdaki konuyu araştırırken, şu bilgilere de rastladım:

5.1. Disk aktivitesini düşürmeye yönelik daha genel amaçlı bir başlık:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=839998

5.2. Sabit disk hakkında detaylı bilgi almak için:
hdparm -i /dev/sda
komutu kullanılabilir.

5.3. Diskin bütünlüğünü (integrity) ve hata kontrolünü yapan "smartmontools" adlı aracın kullanımı için:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=865374

Bu başlığa göre
sudo apt-get install smartmontools
ile kurulan test aracı:
sudo smartctl -H /dev/sda
komutuyla çalıştırılıyor. Disk sağlamsa sonucun "PASSED" olarak alınması gerekiyor. Eminim ki senin diskte bir sorun yok, aksi takdirde SuSE'de de sorun çıkardı. Ancak böyle bir araç olduğunu bilmekte fayda var.

Xenophobia

Ubuntu'ya geçip deneyeceğim ama endişelerim de var doğrusu.

Dediğin gibi bir aksilik söz konusu olursa da her iki sistemi birden kaybedeceğim büyük ihtimalle.

Xenophobia

@erginemr, öncelikle bu saçma problemi kendine mukaddes bir görev edinmenden dolayı çok memnun oldum.

İlk önce risksiz bir uygulama olan Tracker'ları kontrol ettim ve zaten kapatmış olduğumu gördüm.

Fakat "Search and Indexing" bölümünde yer alan "Disable all indexing" pasif olduğunu gördüm ve etkinleştirdim.

Bu işlemden sonra sistemi biraz dinlemeye başladım, ilk başlarda herhangi bir ses yok gibiydi ama fazla uzun sürmedi.

Daha sonra çözüm örneğini çevirdiğin 1 nolu yolu denedim

/dev/hda {
        apm = 192
}

İşlemini gerçekleştirdim, hdparm.conf içerisinde bunu en sona eklerken satırların başına "#" koydum çünkü diğerleri de öyleydi.

Bu yazıyı yazmaya başladığımda herhangi bir ses duymamıştım bir süredir ama yeniden inceden duymaya başladım.

Hemen test programını indirip bir sorun olup olmadığını sorguladım.

sudo apt-get install smartmontools

sudo smartctl -H /dev/sda

Passed sonucunu aldım.

Şu an lanet ses hala devam ediyor ve Ubuntu keyfim her seferinde burnumdan geliyor.

İlk önce "hdparm.conf" a eklediğim satırların önündeki "#" işaretlerini kaldırarak deneyeceğim.

Şayet olmazsa ikinci değer olan "254"' ü uygulayacağım.

Düzelmezse zaten bu lanet ses ile Ubuntu kullanmam mümkün değil!

Araştırman için çok teşekkür ederim kardeşim.

erginemr

Estağfurullah, yeter ki sorunun çözülsün de seni de Ubuntero yapalım. ;)

Bu diyez (#) işareti, yorum satırı olduğunu gösteriyor. O dosyadaki # işareti ile başlayan bütün satırlar kullanıcıya örnek olarak verilmiş ve yorum satırları olduğu için hiç biri işletilmiyor. Bu yüzden, eklediğin satırların işletilmesi için, başlarındaki # işaretini kaldırman gerekiyor.

Xenophobia

@erginemr, çok saçma ama gerçek şu; komut girişi yaptığımda susuyor restart yaptığımda yeniden başlıyor.

"254" değerini denedim, zaten "#" işaretlerini de kaldırmıştım.

Fakat sisteme girer girmez yeniden "tık" lamaya başladı, komutu verince susuyor dediğim gibi :)

Felâsife

Alıntı Yapudo hdparm -B 192 /dev/sda

/dev/hda {
        apm = 192
}

Mavi renkli komutun da sda olması gerekmez mi?
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Xenophobia

Gözden kaçan ufacık bir bölüm ama işi bozan da o kısımmış zaten.

Şu an herhangi bir ses almıyorum ve sanırım almayacağım gibi geliyor.

Dikkatin için teşekkür ederim @mono, bu can sıkıcı saçma ses'ten kurtulursam size bayramda şeker dağıtacağım forumda. :)

erginemr

Doğru @mono. İyi yakaladınız, düzeltiyorum. ;)

Felâsife

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 27 Eylül 2008 - 01:59:19

Dikkatin için teşekkür ederim @mono, bu can sıkıcı saçma ses'ten kurtulursam size bayramda şeker dağıtacağım forumda. :)

Hehe, kodlarla haşır neşir ola ola dikkat'li bakmayı öğrendik.:)
Şekere de hayır demem, bekliyoruz :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eren

Hayırlı uğurlu olsun, kendi sorunumu çözmüş gibi sevindim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

Evet sanırım çözüldü hala tek ses duymuş değilim.

Çok teşekkür ederim @erginemr, kendi derdin gibi araştırıp bulmuşsun güzel kardeşim.

@Eren ben de o kadar sevindim, düşünsene ses yok yahu. İnanamıyorum hala.

Bu forumu bu yüzden seviyorum.

Etiketleyerek başlığı kapatıyorum, tekrar teşekkür ederim.

btermeli

Dosyaya  aşağıdaki kodu ekledim ama başlangıçta etkin olmuyor, terminalden tekrar çalıştırıyorum.
/dev/sda {
        apm = 192
}
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Alıntı yapılan: btermeli - 26 Ocak 2009 - 22:38:13
Dosyaya  aşağıdaki kodu ekledim ama başlangıçta etkin olmuyor, terminalden tekrar çalıştırıyorum.
/dev/sda {
        apm = 192
}

Anlatıldığı gibi local_settings dosyası oluşturup başlangıca ekledin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Büyük ihtimalle gereksiz bir soru ama:
komutu işe yarıyor, değil mi? Yani, sorun 192 sayısının yetersiz kalması değil?..

btermeli

İşe yarıyor ama tek sorun terminalden giriyorum.

btermeli

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ocak 2009 - 22:46:27
Alıntı yapılan: btermeli - 26 Ocak 2009 - 22:38:13
/dev/sda {
        apm = 192
}

Anlatıldığı gibi local_settings dosyası oluşturup başlangıca ekledin mi?

Betik olarak eklemedim ama belirtilen başlangıç dosyasına ekledim.

erginemr

Aslında @heartsmagic çok güzel bir noktaya temas etti. Betikte yazılanlar doğru olsa bile ama açılışta çalışmıyor olabilir.

Acaba diyorum, alternatif bir yolla aşağıdaki komutu:
hdparm -B 192 /dev/sda
her açılışta çalıştırılan /etc/rc.local dosyası içine yazsan bir faydası olur mu?

btermeli

Belirtilen 2. yolu yaptım, çalışıyor.

Sürekli dönmesi HDD'nin ömrünü kısaltmaz di mi???

erginemr

Alıntı yapılan: btermeli - 27 Ocak 2009 - 00:52:54
Belirtilen 2. yolu yaptım, çalışıyor.

Sürekli dönmesi HDD'nin ömrünü kısaltmaz di mi???

Buna net bir yanıt veremeyeceğim ama bu ayarlarla sistem bir süre çalıştıktan sonra, "hddtemp" ve "lm-sensors" araçları ile sabit disk ve işlemci sıcaklıklarını kontrol etmekte fayda var:
http://doctus.org/ubuntuda-s-cakl-k-de-t30174.html

btermeli

Anlatılan applet'i yükledim ama sanırım  kernelimle uyumlu değil.
Ben de hddtemp'i sudo yetkisinden çıkarıp, conky'e ekledim.
Şuan  33 derece, biraz araştırma yaptım 55 derecede test ediliyorlarmış, 24 saat kuralına uyduğunuz sürece sorun olmaz deniliyor.

command

kendi sistemimde yaşadığım sorunu ve çözümünü eklemek istedim sadece umarım birilerinin işine yarar.
sesi kesmek için hdparm -B 254 komutunu verince * her şey normale dönüyordu fakat bilgisayarı fişe takıp kullandıktan sonra fişten çekince tekrar aynı sorunu yaşamaya başladım sorunu çözmek içinse şu adımları takip ettim

/etc/acpi/battery.d/hdparm.sh  ,  /etc/acpi/ac.d/hdparm.sh ve  /etc/acpi/start.d/hdparm.sh ,  /etc/acpi/resume.d/hdparm.sh dosyalarını editorle açarak aşağıdaki kısmı düzenledim

if [ "$STATE" = "BATTERY" ] ; then
  hdparm -B 128 $dev
else
  hdparm -B 254 $dev
fi

düzenlenmiş hali ise şu şekilde

if [ "$STATE" = "BATTERY" ] ; then
  hdparm -B 254 $dev
else
  hdparm -B 254 $dev
fi

umarım sorun yaşayan arkadaşlar için yardımcı olur