Hangi linux dağıtımı ve nereden başlamalı?

Başlatan redpill, 08 Eylül 2016 - 16:31:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 19:37:41
tabi 4 gb altında ram varsa 4 ve uzeri remler de gerek yok

Noob'luğumun kusuruna bakma da sora sora öğrenicez bunu.  :D

Buraya kadar geldim. Manjaro'yu dev/sda6'ya "/" bağlama noktasıyla kurduktan sonra mı yukarıda verdiğin linkteki kodlarla boot/efi'yi oluşturacağım?

ata1

kurulumu tamala sorun varsa o işlemlere devam edersin kurulum sonrası her iki sistemde açılıyor ise bir işleme gerek kalmaz.

kartal

ata1

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 20:16:01
kurulumu tamala sorun varsa o işlemlere devam edersin kurulum sonrası her iki sistemde açılıyor ise bir işleme gerek kalmaz.

Hocam sağolasın yardımların için. Sonunda kuruldu. Biraz garip bir kurulum oldu gibi ama pratikte dual boot oldu. Boot priority'den windows boot manager'ı seçtiğimde win 8'e giriyor. Manjaro OS'u seçtiğimde Manjaro'ya giriyor.

Yalnız Manjaro'nun Grub Menüsünde Advanced seçenekleri seçip "fallback initramfs" olanını seçersem hızlıca giriyor, diğerinde manjaro logosu yükleniyor görünüyor, girmiyor. Belki KDE sorunu olabilir bilmiyorum.

ata1

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 21:09:31
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Grub_Onar%C4%B1m_Kurtarma_ve_%C3%96ny%C3%BCkleme

uefi olan ile devam edeceksin bios la karıştırma  hem windowsu eklemeli hemde giriş yapmalı

grub-install: error: failed to get canonical path of 'overlay'. hatası verdi. yüklenmemiş mi ?

harun252525

Alıntı YapYapmak istediğim şey linuxta steam oyunlarını sorunsuz oynamak

kesinlikle ve kesinlikle amacın buysa linux tan uzak dur.  acı ama gerçek linux a oyun oynamak için gelmek çok saçma oldu bence birincisi birçok oyunda sorun çıkacağı için linux a küfredersin (emin ol edersin) :D ikincisi windows oyun için en iyisi gerek yok.

hee amacım artislik yapmak falan filan benimde linux'um olsun diyorsan yükle bi kenarda süs diye durur tabi amacın oyun oynamak ise :D
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

redpill

Alıntı yapılan: kartal - 08 Eylül 2016 - 20:35:51
https://www.youtube.com/watch?v=gEL3nxZ9KzM

Keşke bu kadar kolay olsa. Her seferinde abartmıyorum en az 7-8 saat uğraşıyorum sonunda sinirlenip bırakıyorum. Bu sefer bios da olsa yükleyebildim. Yine ama yine grubda gözükmüyor windows. Ama benim windowsta sıkıntı var her seferinde başlangıç onarma ile açılıyor onaramadı diyor, windows 8.1 ile devam et deyip giriyorum. Yeniden başlat deyince yeniden başlatılıyor ekranında donup kalıyor. Bilgisayarı kapat demem gerekiyor kapanması için ya da kapat tuşuna uzun basmam genelde böyle kapatıyorum.

Anlayacağınız bende sorunlar tükenmez. Yine de yardım eden herkese çok teşekkürler.

kartal

Aslında o kadar kolay.Henüz yeni olduğunuz için gözden kaçırdığınız şeyler vardır onun için uzun sürüyordur.Bir kaç aya kalmaz yüklemeyi 10 dk da yapmaya başlarsınız

redpill

Yapamadım galiba yüklemeyi ya. /boot/efi/EFI/ dizininde Microsoft var Manjaro yok.

Ben daha Manjaro'yu yükleyemedim Arch'ı yüklemeye kalkıyorum ya  :D

ata1

manjaro üzerinde gparted ile bak detayları göreceksin

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 23:29:20
manjaro üzerinde gparted ile bak detayları göreceksin

Burada gözüküyor da dosya olarak yok. 5.38 Mb kullanmış. sda7'nin içine manjaro'nun boot dosyalarını kuramadım galiba.

ata1