Acemileri forumu kullanması hakkında...

Başlatan ahmet_matematikci, 05 Mayıs 2016 - 21:53:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

İyi günler.
Uzun zaman sonra masaüstümü xfce den openbox a değiştirince forumla alakalı kendimin de yaptığım bir hatayı fark ettim.
Yeni masa üstünü kurulumu sonrası her şey yabancı olduğu için sıfırdan bilgi aramaya başladım.
Manjaro sitesine gittim cevap bulamıyorum , arch sitesine gittim cevap bulamıyorum.
Sonra bizim forum da da arattım bir şey bulamayınca konuları açtım.
@ata1 ve @mhmtkrtr sorularıma verdiği linkler bende ki düğümleri çözdü ve nasıl aramam gerektiğini öğrendim.

Olayı bağlamak istediğim nokta şu. Yeni gelenler forumda olan konular da başlık açıldığında bunun arama üşenmesinden değil de(her zaman olmasa da diyelim);
neyi nasıl arayacağını bilmediğinden olduğu düşüncesi aklıma geldi.

Forumlarda arattığım şeyler de cevaplar karşıma çıkmışta ben onun cevap olduğunu anlamamışım.

Birde bu forum da görmedim ama openbox hakkında araştırma yaparken başka bir forumda yönetici kullanıcıya cevap veriyor. Openbox için Masa üstünde başlat menusu yok ctrl + alt + T yap konsol açılsın  diye
acemi cevap veriyor "açılmıyor ".
forum yöneticisi cevap veriyor "aptal mısın nasıl açılmaz kaçtır söylüyorum yanlış yapıyorsundur."
Openbox da bende deniyorum ctrl+alt+t ile bende de açılmıyor ben de mi yapamıyorum acaba ben de mi aptalım diye düşünmedim değil.
Sonra openboxın ingilizce dökümanından konsolu klavyeden çalıştırma komutunun super +x olduğunu gördüm.

Demek istediğim acemilik bambaşka bir olay....

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Güzel paylaşım, teşekkürler. :)

O nasıl bir forum yöneticisiymiş kullacıya hem de acemiye o tür laflar edebiliyor?

Kullandıgın Xfce içinden Openbox kurup kullanabilirdin.
Bak burada sevgili @decent Openbox için güzel bir anlatım yapmış.
http://manjaro.gen.tr/forum/index.php?topic=119.0

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

neynefes

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 05 Mayıs 2016 - 21:53:08
... Yeni gelenler forumda olan konular da başlık açıldığında bunun arama üşenmesinden değil de(her zaman olmasa da diyelim);
neyi nasıl arayacağını bilmediğinden olduğu düşüncesi aklıma geldi.

Bu konuda haklılık payınız fazlaca var. Yalnız çoğu başlıkta gördüğüm/üz şey sabırsız kullanıcı oluyor. :) O yüzden yeterince araştırma yapılmadığı düşüncesi geliyor akla. İşin diğer bir boyutu da kendini anlatma kısmında baş gösteriyor.

Alıntı Yap
Birde bu forum da görmedim ama openbox hakkında araştırma yaparken başka bir forumda yönetici kullanıcıya cevap veriyor. Openbox için Masa üstünde başlat menusu yok ctrl + alt + T yap konsol açılsın  diye
acemi cevap veriyor "açılmıyor ".
forum yöneticisi cevap veriyor "aptal mısın nasıl açılmaz kaçtır söylüyorum yanlış yapıyorsundur."
Openbox da bende deniyorum ctrl+alt+t ile bende de açılmıyor ben de mi yapamıyorum acaba ben de mi aptalım diye düşünmedim değil.
Sonra openboxın ingilizce dökümanından konsolu klavyeden çalıştırma komutunun super +x olduğunu gördüm.

Forumu veya yöneticiyi merak etmiyorum. Doğru ya da yanlış diye de eleştirmiyorum. Bu forumda böyle bir olaya denk geldiniz mi?

Alıntı Yap
Demek istediğim acemilik bambaşka bir olay....

Gerçekten bambaşka bir olay. :) i3wm ve arch denemem gerçekten çok keyifli ve bir o kadar uğraştırıcı geçti. :)

ata1

kargadan başka kur xfceden başka masa üstü tanımam  ;D hepsini denedim en kararlı ve esnek olanı bana göre zevkler ve renkler değişir tabi
bazen bu tür yanıtlar gördüm ama ben yönetici arkadaşlardan bu tür yanıtlara denk gelmedim.
bazı kullannıcılar bu tür yorumlar yaptı ama bunları yöneticiler ile karıştırmamak lazım  :))

eronis

Alıntı yapılan: ata1 - 05 Mayıs 2016 - 23:27:23
kargadan başka kur xfceden başka masa üstü tanımam  ;D hepsini denedim en kararlı ve esnek olanı bana göre zevkler ve renkler değişir tabi
bazen bu tür yanıtlar gördüm ama ben yönetici arkadaşlardan bu tür yanıtlara denk gelmedim.
bazı kullannıcılar bu tür yorumlar yaptı ama bunları yöneticiler ile karıştırmamak lazım  :))
Kararlılık ve esneklik mi dedi biri ? KDE ne alemde ? Xfce kullanıcısına pislik yapayım akşam akşam ;D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Acemilik elbette bambaşka, insan bir garip olur yeni girdiğimi ortamda :)
Bizlerin esasında istediği şey "yeterince araştırıldığını" görmemiz. Hani bazı kullanıcılar öyle konular açıyor ki örnek olarak forumun tepesine asasım geliyor.

"Sorunum tam olarak şunu yaparken oluşuyor. -İnce ince anlatılıyor-. Bu sorunu forumda ve internette aradım, çözüm önerileri için şu başlıkları buldum. -bağlantılar veriliyor- Fakat şunu denediğimde şu oldu, şunu denediğimde bir işe yaramadı. Son olarak konu açayım dedim."

Mesele bu. Hani bir kullanıcı o kadar acemidir ki aramış ama hiçbir şey anlamamıştır, buna da eyvallah. Fakat onu belirtsin, bağlantıları geçsin bize en azından :)

Bazıları da var ki, "Forumda aradım ha, bana gelip de 'link' atmayın, atacak olanlar varsa da yazmasın bu başlığa." diyor ilk iletisinde.
?

Cidden, ?

Trip çekme ortamı değil burası, bizler de trip öğütücüleri değiliz. Ha, birileri diyecekse eğer "Trip kaldıramıyorsan durma forumda", "Yok arkadaş" derim, "trip atacaklar gelmesinler forumlara".
:)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

@heartsmagic
Alıntı Yap"Yok arkadaş" derim, "trip atacaklar gelmesinler forumlara".
:D :D
Haklısınız aslında ....  ;D ;D

@neynefes
Forumu veya yöneticiyi merak etmiyorum. Doğru ya da yanlış diye de eleştirmiyorum. Bu forumda böyle bir olaya denk geldiniz mi?
Ülkemizdeki linux-bsd forumlarında ki kullanıcı ve yöneticilerin ubuntu -tr forumunu takip ettiğini düşünüyorum.
Diğer forumlardaki özellikle yönetici kullanıcı adlarına bakıyorum ubuntu-tr de de benzer kullanıcı ismi var mı diye.
Bunu yazan forumdaki yöneticinin kullanıcı adı bizim forum da da gördüm sanki.  ;D ;D
Ben yazdıktan sonra belki burayı okur iletiyi düzenler. Gerçi ileti biraz eskiydi üzerine alınmaz da olabilir. :D :D

Yeni masaüstü ve yeni dağıtım denemek çok şey öğretiyor ve yeni bir şeyler öğrenip uygulayıp başarılı olabilmek paha biçilmez bir duygu...
Bunun sıkıntılı tarafı çok vakit alması ve bir konuda uzmanlaşmayı engellemesi.
2 gün ofis dışında çalışacağım ve eve yorgun gelip java ile uğraşamayacağım için hafif bir masa üstü deneyelim yeni şeyler öğrenirim düşüncesi ile yaptım.
Gençler benden tavsiye istese onlara önereceğim ilk fikir yeni masaüstü ve sistemler denemelerinden se  yazılım, donanım, güvenlik gibi konular da uzmanlaşmaları.
Çünkü yeni paket yöneticisi, yeni temalar, yeni konsol komutları bu işin sonu yok ve öğrendiklerini üretime dönüştürmeni sağlayacak bir yola da sevk etmityorlar.

Alıntı Yapbazı kullannıcılar bu tür yorumlar yaptı ama bunları yöneticiler ile karıştırmamak lazım  :))
@ata1 hocam haklısın ama sanırsam moderatordu yazan... :)
karga masaüstü hangisi oluyor.
:o :)
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ata1

Alıntı yapılan: eronis - 05 Mayıs 2016 - 23:44:08

Kararlılık ve esneklik mi dedi biri ? KDE ne alemde ? Xfce kullanıcısına pislik yapayım akşam akşam ;D

kde güldürme beni alınan güncelleme sonrası feryatların hala arch ve manjaro formunda bulup hatırlamanı sağlayayım mı