[Çözüldü] ayrılmış sabit disk alanına (örneğin d) ubuntu kurulumu

Başlatan mugi wara no, 30 Eylül 2015 - 10:29:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mugi wara no

Öncelikle herkese merhabalar;
Elimde ubuntu 14.04 mevcut. Daha önce windows yanına ubuntu kurma seçeneği ile kurmuştum dün kaldırmak durumunda kaldım. Ubuntuyu kaldırdığımda ise hdd den 80 gb lık(yani ubuntudan kalan alan) E: ismi ile bir sürücü oluşturmak durumunda kaldım. E: sürücüsünü D: ve ya C: ile birleştiremedim format atmakta istemiyorum şirket bilgisayarı, şirket projeleri, uygulamalar vs. bu alanda mevcut. Tekrar windows lisansı ve programları istediğimde bunu açıklayamam bu nedenle ubuntudan kalan E: isimli sürücüye ubuntuyu kurmak durumundayım.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulumda_elle_disk_b%C3%B6l%C3%BCmlendirme

araştırmalarım sonucu yukarıda ki linki buldum. şimdi siz bilgili arkadaşlara bu ubuntu yükleme şekli ile ilgili sorularım olacak.

1-Bu şekilde kurulum yaptığımda o E: sürücüsüne sorunsuz bir şekilde ubuntu yükleyebilir miyim?
2-Eğer 1. sorunun cevabı evet ise windows ile birlikte çalışabilir mi? Çalışabilir ise yükleme sırasında neye dikkat etmeliyim?
3-swap alanını ubuntu kuracağım sürücüden seçersem ne olur? Benim E: sürücüm 80 gb, bunun 70 gb lık kısmını ubuntuya 10 gb lık kısmını swap a ayarladım diyelim, bu mümkün mü? yapmamda sakınca var mı?

Yardımlarınızı bekliyor, selamlarımı ve saygılarımı iletiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

edit : http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak#2._Y.C3.B6ntem zannedersem bu linkteki anlatım doğru bir şekilde çalışacaktır. teşekkürler.
Kaizo ku oni ore wa naru

tlg

Eğer E: bölümü D: veya C: bölümlerinin herhangi birisinin hemen peşinden oluşturulmuşsa, örneğin;

/dev/sda1 --> C:
/dev/sda2 --> D:
/dev/sda3 --> E:

gibi ise bu durumda diğerleriyle birleştirilebilir. Ama dikkat, hemen peşinden oluşturulmuşsa.

İlk soruna gelecek olursak; evet E: sürücüsüne sorunsuz bir şekilde Ubuntu yükleyebilirsin.

İkinci sorun için; sorunsuz bir şekilde çalışır, dikkat etmen gereken grub'ı diskin başına (/dev/sda) kurman ki Windows'u bulabilsin.

Son soru için; swap alanını oradan seçmende bir sakınca sadece ekstra bir bölüm ayarıcaksın oradan. Eğer bilgisayarın belleği az ise, ben çok fazla uyku modu kullanıyorum dersem veya ağır programlar çalıştırcam dersen swap alanı oluştur ama 10 gb olmasına gerek yok en fazla bellek miktarının iki katı olsun ama örneğin 4GB belleğim var 2GB swap alanı kullanıyorum. Kısaca bu alanı belleğinin yetersiz olduğu durumda işletim sisteminin başvurduğu bir alan olarak kabul edebilirsin.

mugi wara no

Alıntı yapılan: tlg - 30 Eylül 2015 - 11:02:09
Eğer E: bölümü D: veya C: bölümlerinin herhangi birisinin hemen peşinden oluşturulmuşsa, örneğin;

/dev/sda1 --> C:
/dev/sda2 --> D:
/dev/sda3 --> E:

gibi ise bu durumda diğerleriyle birleştirilebilir. Ama dikkat, hemen peşinden oluşturulmuşsa.

İlk soruna gelecek olursak; evet E: sürücüsüne sorunsuz bir şekilde Ubuntu yükleyebilirsin.

İkinci sorun için; sorunsuz bir şekilde çalışır, dikkat etmen gereken grub'ı diskin başına (/dev/sda) kurman ki Windows'u bulabilsin.

Son soru için; swap alanını oradan seçmende bir sakınca sadece ekstra bir bölüm ayarıcaksın oradan. Eğer bilgisayarın belleği az ise, ben çok fazla uyku modu kullanıyorum dersem veya ağır programlar çalıştırcam dersen swap alanı oluştur ama 10 gb olmasına gerek yok en fazla bellek miktarının iki katı olsun ama örneğin 4GB belleğim var 2GB swap alanı kullanıyorum. Kısaca bu alanı belleğinin yetersiz olduğu durumda işletim sisteminin başvurduğu bir alan olarak kabul edebilirsin.

Hocam varsayalım ki grub u yükleme sırasında acemiliğimden ötürü hata ettim, o zaman windows u tamamen kaybeder miyim? kurtarmanın bir yöntemi olur mu?

Son soru ile ilgili ise 80 gb alan var ubuntu için bunun 10 gb ını swap a ayırmak istiyorum. swap alanı dediğimiz şey diğer işletim sistemim tarafından görülebilecek olan(örneğin windows)ve iki işletim sisteminden de o alandaki dosyaları görebileceğim bir alan değil mi?

bilgilendirmeniz ve yardımınız için teşekkürler.
Kaizo ku oni ore wa naru

tlg

Eğer grub yanlış kurulursa işletim sistemleri arası geçiş olmaz sadece, yani diskin uçmaz merak etme. Grub bozulduğunda yeniden onarmanın yolu da çoktur sıkıntı olmaz.

Swap dediğimiz olay üstte dediğim gibi, GNU/Linux dağıtımlarının yetersiz bellek/ram durumunda başvurdukları alandır. Windows ile hiç bir bağı yok.

Dosya paylaşımı konusunda forumda bir sürü başlık var onlara bakabilirsin. Bir başlıkta bir sorun konuşuruz, eğer bir problem olursa yeni başlık açarsın.

grayloop

Merhaba,
80 Gb alan kullanmak istiyorsanız o 80 Gb'ı üç kısımda kullanmanız daha kullanışlı olur. Çok sayıda uygulama yüklemeyecekseniz 20 Gb kök dizin, 2 veya 4 Gb (RAM'a göre değişir) Takas alanı için ve kalanı da HOME kısmı için.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

mugi wara no

@tlg hocam grub u kuracağım dizini hangi aşamada belirliyordum

edit : tamam hocam hallettim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2015 - 22:18:00

Alıntı yapılan: grayloop - 30 Eylül 2015 - 16:53:42
Merhaba,
80 Gb alan kullanmak istiyorsanız o 80 Gb'ı üç kısımda kullanmanız daha kullanışlı olur. Çok sayıda uygulama yüklemeyecekseniz 20 Gb kök dizin, 2 veya 4 Gb (RAM'a göre değişir) Takas alanı için ve kalanı da HOME kısmı için.

hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim fakat ubuntu konusunda onları uygulayacak kadar tecrübeli değilim henüz yeniyim, çok teşekkür ederim biraz daha bilgileneyim mutlaka bu önerinizi uygulayacağım.
Kaizo ku oni ore wa naru

heartsmagic

Şu an sorun çözüldü mü yani? 80GB bir Linux kurulumu için fazla sayılabilir. Eğer C ve D dediğin bölümlerde zaten yer yoksa ve sen her iki sistem için de ortak bölüm arıyorsan kurulumu şu şekilde yapabilirdin.
Diskin MBR olduğunu varsayarsak dörtten fazla birincil bölüm oluşturulamayacağı için.

1. bölüm -> C
2. bölüm -> D

bunlar zaten olan bölümler, sen E dediğin bölümü zaten silip yeniden yapılandıracaktın, o da şöyle olurdu:

3. bölüm -> uzatılmış alan
4. bölüm -> 20GB kök bölüm.
5. bölüm -> 2-4GB (artık ne kadar isteniyorsa) takas (swap) alanı
6. bölüm -> geriye ne kadar kaldıysa NTFS olacak şekilde bölüm.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mugi wara no

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ekim 2015 - 12:07:52
Şu an sorun çözüldü mü yani? 80GB bir Linux kurulumu için fazla sayılabilir. Eğer C ve D dediğin bölümlerde zaten yer yoksa ve sen her iki sistem için de ortak bölüm arıyorsan kurulumu şu şekilde yapabilirdin.
Diskin MBR olduğunu varsayarsak dörtten fazla birincil bölüm oluşturulamayacağı için.

1. bölüm -> C
2. bölüm -> D

bunlar zaten olan bölümler, sen E dediğin bölümü zaten silip yeniden yapılandıracaktın, o da şöyle olurdu:

3. bölüm -> uzatılmış alan
4. bölüm -> 20GB kök bölüm.
5. bölüm -> 2-4GB (artık ne kadar isteniyorsa) takas (swap) alanı
6. bölüm -> geriye ne kadar kaldıysa NTFS olacak şekilde bölüm.

hocam şuan sorunsuz bir şekilde kullanıyorum problem yok, ileride sizin dediğiniz gibi yapılandırabilirim şimdilik böyle kalsın.çok teşekkürler.
Kaizo ku oni ore wa naru

tlg

heartsmagic

Tamamdır, eğer mesele senin için çözüldüyse şöyle bir uygulamamız mevcut: cozuldukonusu

Not: Benden önce davranılmış :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mugi wara no

tamamdır hocam hallettim, ikinize de çok teşekkürler.
Kaizo ku oni ore wa naru