Ubuntu Guvenlik ile karsilik verme

Başlatan pexa1, 02 Eylül 2015 - 16:54:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pexa1

Arkadaslar Diyelim sistemimize keylogger yada rat yuklediler yada bizim sistemize girdiler / NAsil karsilik verip sistemden atariz >?
Forumda Konulari Arastirdim Fakat BEni ilgilendiren hacker eger sistemime giris yapmis diyelim ona nasil zarar verip sistemden atabilirm :)
SuSKuNLuĞuM aSaLeTiMDeNDiR.HeR LaFa VeRiLeCeK CeVaßıM VaR.FaKaT ßiR LaFa ßaKaRıM LaFMı DiYe, ßiRDe SöYLeYeNe ßaKaRıM aDaMMı DiYe!

Turkbaytar

Sistemden atmanın bir anlamı yok.Bir backdoor bulmuş yada kendisi sana gönderdiği bir dosya ile oluşturmuş.Bu açığı kapatman lazım.Yoksa istediğin kadar at bir kod satırı ile yine girer :D

ekremsenturk

natgho

Öncelikle senden habersiz giriş yapılması pek mümkün değil, muhtemelen siz bir açık vererek kendisinin sisteme erişim sağlayabilmesine sebep olmuşsunuzdur, yine de diyelim ki oldu,
kontrol için "who" komutuyla sistemdeki aktif kullanıcılara bakarsın, eğer yeni kullanıcı oluşturduysa bunu silmen yeterlidir mesela.
Senin kullanıcınla işlem yapıyorsa sistemdeki kullanıcı parolalarını değiştirmende yeterli olacaktır.
Eğer linux'ta bir açık bulduysa (ki baya düşük ihtimal) açığın kapanması için yeni bir yama yayınlanması uzun sürmez, yamayla güncelleme yapmanız yeterli olur.

Server üzerindeysen farklı farklı birçok önlem var, linux penetration an security diye aratırsan birçok kaynak bulabilirsin zaten google amcadan
bu konuda.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

pexa1

Alıntı yapılan: Turkbaytar - 02 Eylül 2015 - 21:36:44
Sistemden atmanın bir anlamı yok.Bir backdoor bulmuş yada kendisi sana gönderdiği bir dosya ile oluşturmuş.Bu açığı kapatman lazım.Yoksa istediğin kadar at bir kod satırı ile yine girer :D
Kardesim Soruyu Dogru Okumadan Niye Yorum Atiyon Ben Ne Diyorum Zarar etkisiz hale getirmek yani .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2015 - 10:32:38

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 02 Eylül 2015 - 21:54:37
Fişi çekersin.
Lutfen Git baska konularda saka yap kardesim bilmiyorsun yorum yaziyon.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2015 - 10:34:14

Alıntı yapılan: natgho - 02 Eylül 2015 - 22:57:29
Öncelikle senden habersiz giriş yapılması pek mümkün değil, muhtemelen siz bir açık vererek kendisinin sisteme erişim sağlayabilmesine sebep olmuşsunuzdur, yine de diyelim ki oldu,
kontrol için "who" komutuyla sistemdeki aktif kullanıcılara bakarsın, eğer yeni kullanıcı oluşturduysa bunu silmen yeterlidir mesela.
Senin kullanıcınla işlem yapıyorsa sistemdeki kullanıcı parolalarını değiştirmende yeterli olacaktır.
Eğer linux'ta bir açık bulduysa (ki baya düşük ihtimal) açığın kapanması için yeni bir yama yayınlanması uzun sürmez, yamayla güncelleme yapmanız yeterli olur.

Server üzerindeysen farklı farklı birçok önlem var, linux penetration an security diye aratırsan birçok kaynak bulabilirsin zaten google amcadan
bu konuda.
Karesim Bana o kaynak lari atabilirmisin ben bulamadim da.
SuSKuNLuĞuM aSaLeTiMDeNDiR.HeR LaFa VeRiLeCeK CeVaßıM VaR.FaKaT ßiR LaFa ßaKaRıM LaFMı DiYe, ßiRDe SöYLeYeNe ßaKaRıM aDaMMı DiYe!

heartsmagic

@pexa1, verilen cevaplar gayet makul. Eğer beğenmiyorsan neden beğenmediğini açıklamalarıyla verirsen bizler de seviniriz. Zira anlattığın örnek üzerinden fişi çekip yeni bir sistem kurmak en makul öneridir.
Soruyu tam anlayalım. Kendini kurtarmak mı istiyorsun yoksa karşı tarafa zarar vermek mi? Eğer ikinci şıksa güvenlik konularına ne kadar ehilsin? Yok değilsen bu işin forumda tek başlık açılarak yapılabileceğini düşünüyor musun cidden?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pexa1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2015 - 11:24:16
@pexa1, verilen cevaplar gayet makul. Eğer beğenmiyorsan neden beğenmediğini açıklamalarıyla verirsen bizler de seviniriz. Zira anlattığın örnek üzerinden fişi çekip yeni bir sistem kurmak en makul öneridir.
Soruyu tam anlayalım. Kendini kurtarmak mı istiyorsun yoksa karşı tarafa zarar vermek mi? Eğer ikinci şıksa güvenlik konularına ne kadar ehilsin? Yok değilsen bu işin forumda tek başlık açılarak yapılabileceğini düşünüyor musun cidden?
Cevaplari beni begendirmedi fis cekmek zaten onu herkes bilir yani sacma bir cevap bana geliyor herkes neti filan keser . BEnim amacim kendimi korumak mesela amacim basklarina zarar vermek degil ama hirsiz evine girse ne yaparsin ? (Polisi Arama imkanin olmasa :D )
Benim amacim gayet acik net sekilde soyluyorum linux u zarar vermek icin kullanmiyom fakat biri pcme girise ona zarar veririm .. Bu baslik ta olmaz anliyorum da beni ne biliyim yonlenirme yapin mesela bunu bunu bunu ogrenmelisin sonra ben ogrenirim .. Saygi Ve Selam'ile

heartsmagic

Peki, nasıl bir cevabı beğenirsin bilemiyorum ama başka bir başlığa yazdığım şeyi buraya da aktarayım:

Alıntı YapÖnümüzdeki on sene içinde çok daha önemli bir yeri olacağını düşündüğüm (şu an dahi çok önemli) güvenlik meseleleri de ufaktan ufaktan evden çalışılabilir. Malum, devletler siber ordular kuruyorlar, savunma veya saldırı amaçlı. Özel şirketlerde güvenlik uzmanları çoğalıyor. Zevkli de bir konudur fakat bizde çoğunlukla "ağ kırmak istiyorum Kali kurdum ama ağ kartını tanımıyor" tadında konuşulduğu için kimse önemlini anlamaz. Güvenlik uzmanı olmak esasında çok ama çok uzun süreler gerektiren bir konudur. İçinde birçok şeyi barındırır. Ağ, sistem, yazılım ve kurnazlık. Ağ konusundan başlaman lazım, güzelce anlamalısın ağ denen bu sihirli dünyanın nasıl çalıştığını. Sonrasında sistemleri iyi bilmelisin. Bu her tür sistemi içerir, ne sadece Windows ne de Linux. Bir de işin içine mobil taraf girdi son senelerde, tam şenlik. Ağı öğrendikten, nasıl inceleyeceğini, dinleyeceğini, izleyeceğini anladıktan sonra (ki bunları yaparken ağa çalıştığın için eline geçen verileri az çok anlıyor olacaksın) etrafta bol bol bulabileceğin "açık"ları denemeye çalışırsın. Alt yapısını bildiğin için dışarıdan bodoslama deneyen birinden en az beş adım ötede olursun.
Sistemlerde ne gibi açıklar varmış eskiden, günümüzde neler var? Nasıl sızılmaya çalışılır? Hangi servislerde ne gibi sıkıntılar varmış? Bütün bunları incelemen lazım ki ileride savunma amaçlı da çalışabilesin. Yazılım tarafın da gelişecektir zamanla. Bu açıklardan faydalanabilen kendi yazılımlarını da yazmaya başladığın gün yola koyuldun demektir.

Seneler sürecek bir şeyi sana hemen nasıl anlatabilir insanlar? Sence sorduğun sorunun kolay bir cevabı olsa herkes şıp diye güvenlik uzmanı olmaz mıydı?

Sistemime girdiler karşı tarafı nasıl cezalandırabilirim? Açarsın uçbirimi şu komutu yürütürsün:

sudo shoryuken > saldırgan_abi

Saldırgan abinin canı sıfırlanır, olay biter.

Ha, dalga geçmek için yazmıyorum bunları, hoşbeş olsun işte :) Kısacası biz ne yazarsak yazalım sen beğenmeyeceksin, zira beğenebileceğin bir cevap yok. Başlık amaçsız yani.

fsutil

Alıntı yapılan: pexa1 - 03 Eylül 2015 - 15:12:51
Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2015 - 11:24:16
Cevaplari beni begendirmedi fis cekmek zaten onu herkes bilir yani sacma bir cevap bana geliyor herkes neti filan keser . BEnim amacim kendimi korumak mesela amacim basklarina zarar vermek degil ama hirsiz evine girse ne yaparsin ? (Polisi Arama imkanin olmasa :D )
Benim amacim gayet acik net sekilde soyluyorum linux u zarar vermek icin kullanmiyom fakat biri pcme girise ona zarar veririm .. Bu baslik ta olmaz anliyorum da beni ne biliyim yonlenirme yapin mesela bunu bunu bunu ogrenmelisin sonra ben ogrenirim .. Saygi Ve Selam'ile

Linux üzerinde kolay kolay virüs yiyemezsiniz. Kullanıcı hatası olmadıkça çelik gibi durur. Ama ben sizin amacınızın meşr-u müdafaa olduğunu düşünmüyorum ya neyse. Eğer amaç X kişisine zarar vermek ise bu çok farklı bir dünyadır, zaten forum kuralları gereği de yasaktır. Bunun için başka forumlar mevcut.

Oldu da biri bilgisayarınıza mı girdi, arkadaşın dediği gibi fişi çekmek, yani format atmak en iyisidir. Format atmak istemiyorum, hakkımı aramak istiyorum mu diyorsunuz ? O zaman polise başvurun, onların bilgisayarınıza sızan kişinin konumunu çok rahat bir şekilde bulur. -ki ben meşr-u müdafaa yapmak istediğinize hala inanmıyorum-

illa beni yönlendirin, ben X kişisine saldıracam mı diyorsun hala ? Yönlendireyim, metasploit.

7hr33l3t73r

Alıntı yapılan: heartsmagicPeki, nasıl bir cevabı beğenirsin bilemiyorum ama başka bir başlığa yazdığım şeyi buraya da aktarayım:
Seneler sürecek bir şeyi sana hemen nasıl anlatabilir insanlar? Sence sorduğun sorunun kolay bir cevabı olsa herkes şıp diye güvenlik uzmanı olmaz mıydı?

Sistemime girdiler karşı tarafı nasıl cezalandırabilirim? Açarsın uçbirimi şu komutu yürütürsün:

Kod: [Seç]sudo shoryuken > saldırgan_abi

Saldırgan abinin canı sıfırlanır, olay biter.

Ha, dalga geçmek için yazmıyorum bunları, hoşbeş olsun işte Kısacası biz ne yazarsak yazalım sen beğenmeyeceksin, zira beğenebileceğin bir cevap yok. Başlık amaçsız yani.
+1 :)
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

pexa1

Ben dediklerimden sorumluyum sizin anladiklarinizdan degil..
Fakat Sizin Dediginiz Fis Cek Korkak isi dir o
Siz hic evinizi savasmadan birakirmisiniz yada Devletinizi gucunus olmasa bile savasmayi denersiniz. Neyse caniniz sagolsun konu daha uzamadan bence cevaplar konu disinda cikiyor konu kapansin.

Baki Muhabbetle
Allah'a Emanet

Minty

Windows olsa anlarım da Linux'de bu kadar paranoyak olunmaz ki be kardeşim. Geçen gün de birisi soruyor hiç izlenmeyeceğim bir işletim sistemi var mı diye. Bu kadar takılmayın, kullanım koşullarını kabul edip yüklüyorsunuz en ufak bir programı bile, virüsten korunmak istiyorsun ama Android işletim sistemli telefon alıyoruz kendimize. Katlanacaksın arkadaşım bu kadarcığına da :) Adamlar arabaların bile işletim sistemlerinde açık bulup arabayı hackliyor. Olur o kadar :)
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

ekremsenturk

Alıntı yapılan: pexa1 - 03 Eylül 2015 - 16:20:15
Siz hic evinizi savasmadan birakirmisiniz yada Devletinizi gucunus olmasa bile savasmayi denersiniz. Neyse caniniz sagolsun konu daha uzamadan bence cevaplar konu disinda cikiyor konu kapansin.

Baki Muhabbetle
Allah'a Emanet

Fantazilerine cevap arıyorsun. Bilgisayar'da savaşılmaz. Öyle şeyler oyunlarda olur, Film'lerde olur.

ulupınar

Alıntı yapılan: pexa1 - 02 Eylül 2015 - 16:54:13
Arkadaslar Diyelim sistemimize keylogger yada rat yuklediler yada bizim sistemize girdiler / NAsil karsilik verip sistemden atariz >?
Forumda Konulari Arastirdim Fakat BEni ilgilendiren hacker eger sistemime giris yapmis diyelim ona nasil zarar verip sistemden atabilirm :)

Dağıtımınızın güvenlik güncellemelerine rağmen sorun yaşıyorsanız. Paketleme sistemini öğrenerek ve güvenlik açıklarını takip ederek en güncel sistemi elde edebilirsiniz. Root ve Kullanıcı şifrenizi düzenli olarak değiştirebilir yada yeni bir kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Şifrenizi kolay tahmin edilemeyen içinde küçük-büyük harf ve sayı barındıracak şekilde seçebilirsiniz. İnternette gezinirken anonimlik için tor ağımını kullanabilirsiniz böylece ip adresiniz görünmez. Adblock eklentisini kullanarak istenmeyen sayfalara yönlendiren reklamlardan korunursunuz. Web tarayıcıların antivirüs eklentilerini kurup sayfaların zararlı olup olmadığını ziyaret etmeden bilebilirsiniz.

heartsmagic

@ulupınar, arkadaş öncesinde ne yapabilirim dememiş iletisini okuduysan, olan oldu karşı tarafa "zarar vermek için" ne yapabilirim demiş.

Alıntı yapılan: pexa1 - 03 Eylül 2015 - 16:20:15

Baki Muhabbetle
Allah'a Emanet

Fişi çekmek korkak işi mi? Şimdi bir örnek sunayım sana yorumla lütfen. Sokaktasın, karşına yarma gibi bir adam çıktı. Senin iki katın resmen. Elinde de bıçağından tut palasına, oradan döner bıçağına yetmedi katanasına kadar bilumum kesici türü var. Üzerinde de robocop kıyafeti, kurşun sıksan fayda etmez. Sense yazlık şortun ve t-shirtünle dımdızlak durumdasın. Kısacası adam üflese halin yaman.

Tutup "yok korkak değilim ben kaçmam" mı diyeceksin, yoksa tabanları yağlayıp kaçacak mısın? Ha şu garanti, eğer kaçarsan adam sana o ağırlıkla yetişemeyecek. Sen kaçmam, bu korkaklık dersen anlarım bu senin görüşündür fakat emin ol senin korkaklık dediğin şey esasında yapılabilecek en "zeki" adımdır orada. Sonradan mahalleden sekiz on ahbabını mı toplarsın, yoksa sen de kapıp gelir misin bir şeyler bilemem, ancak bildiğim şey odur ki o dımdızlak halinle o arkadaşın karşısına çıkarsan kahraman değil, salak olursun.

Sen soruları doğru somuyorsun, bu nedenle cevapları yanlış yorumluyorsun. Uzun vadeli plan iste bizden çizelim sana bir şeyler ancak sistemime girene ne yaparım dersen komik olur. Şu kadar şeyi yazıyorum, bak vakit vermektir bu. Öteki türlü inan kestirip atabiliriz de, niyetimiz şu bilinçsiz vaziyetten kurtulsun gençler veya yaşını almış arkadaşlar. Nitelikli işler peşinde koşun lütfen. Elin adamı senin sistemine sızıyor işte, sense sızdığı gün sıfıra yakın bilginle ona ne yapabilirim diye soruyorsun. Sıfıra yakın bilgisi olmayan zaten bu soruyu sormaz, ne yapabileceğini ya da yapamayacağını bilir.

pexa1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2015 - 23:53:41
Fişi çekmek korkak işi mi? Şimdi bir örnek sunayım sana yorumla lütfen. Sokaktasın, karşına yarma gibi bir adam çıktı. Senin iki katın resmen. Elinde de bıçağından tut palasına, oradan döner bıçağına yetmedi katanasına kadar bilumum kesici türü var. Üzerinde de robocop kıyafeti, kurşun sıksan fayda etmez. Sense yazlık şortun ve t-shirtünle dımdızlak durumdasın. Kısacası adam üflese halin yaman.

Tutup "yok korkak değilim ben kaçmam" mı diyeceksin, yoksa tabanları yağlayıp kaçacak mısın? Ha şu garanti, eğer kaçarsan adam sana o ağırlıkla yetişemeyecek. Sen kaçmam, bu korkaklık dersen anlarım bu senin görüşündür fakat emin ol senin korkaklık dediğin şey esasında yapılabilecek en "zeki" adımdır orada. Sonradan mahalleden sekiz on ahbabını mı toplarsın, yoksa sen de kapıp gelir misin bir şeyler bilemem, ancak bildiğim şey odur ki o dımdızlak halinle o arkadaşın karşısına çıkarsan kahraman değil, salak olursun.

Sen soruları doğru somuyorsun, bu nedenle cevapları yanlış yorumluyorsun. Uzun vadeli plan iste bizden çizelim sana bir şeyler ancak sistemime girene ne yaparım dersen komik olur. Şu kadar şeyi yazıyorum, bak vakit vermektir bu. Öteki türlü inan kestirip atabiliriz de, niyetimiz şu bilinçsiz vaziyetten kurtulsun gençler veya yaşını almış arkadaşlar. Nitelikli işler peşinde koşun lütfen. Elin adamı senin sistemine sızıyor işte, sense sızdığı gün sıfıra yakın bilginle ona ne yapabilirim diye soruyorsun. Sıfıra yakın bilgisi olmayan zaten bu soruyu sormaz, ne yapabileceğini ya da yapamayacağını bilir.
Mete Han Çin ordusu ile karşı karşıya gelmiştir.
Etrafı gözetmek için veziriyle bir tepeye çıkar ve bakar ki Türk ordusu Çin ordusu karşısında bir avuç karınca gibi duruyor.
Veziri Mete'nin geri çekileceğini düşünerek sorar:
-Ne düşünüyorsunuz efendim?
Mete Han vezirine dönerek:
- Bu kadar Çinliyi ben nereye gömeceğim ?
Bu Aptallik mi yoksa Cesurluk mu ??
TAmam kardesim dedigin gibi bana uzun vadetli plan ciz.. :)

heartsmagic

Yok, bu kadar bilmişlikle bir şey çizmem artık.

Peki "kardeşim", peki. Bizde laf çok, icraat yok işte. Madem bu işler böyle yürüyor da güzide ülkemin dünya üzerinde siber güvenlikteki yeri neden içler acısı durumda? Gerek yok vaktimizi harcamaya. Bir sürü "hacking" forumu var etrafta. Onlardan birinde, böyle caflaflı alıntılarla eğitime devam edilebilir.

heartsmagic

Bir tane de benden gelsin özlü söz.

Alıntı YapSadece geçmişiyle övünenin geleceği yok olmaya mahkumdur.
Tüm hakları saklıdır, sağda solda kullanılmasın lütfen. Emeğe saygı.

pexa1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Eylül 2015 - 00:30:11
Yok, bu kadar bilmişlikle bir şey çizmem artık.

Peki "kardeşim", peki. Bizde laf çok, icraat yok işte. Madem bu işler böyle yürüyor da güzide ülkemin dünya üzerinde siber güvenlikteki yeri neden içler acısı durumda? Gerek yok vaktimizi harcamaya. Bir sürü "hacking" forumu var etrafta. Onlardan birinde, böyle caflaflı alıntılarla eğitime devam edilebilir.
Bak TAmam istersen ciz istemesen cizme seni zorlayamam baska hesap acip isterim (Saka bunu yapmam.).Seni desteklemedigim sey korkaklik hakkinda tamam linux hakkinda bilgin var siber guvenlik icinde var ona saygim var ..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2015 - 00:41:18

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Eylül 2015 - 00:32:05
Bir tane de benden gelsin özlü söz.

Alıntı YapSadece geçmişiyle övünenin geleceği yok olmaya mahkumdur.
Tüm hakları saklıdır, sağda solda kullanılmasın lütfen. Emeğe saygı.
Benden de bir tane soz :D
Alıntı Yap
Gecmisini Unutan Gelecegini Bulamaz

siberoloji

Alıntı YapArkadaslar Diyelim sistemimize keylogger yada rat yuklediler yada bizim sistemize girdiler / NAsil karsilik verip sistemden atariz >?
Ben olsam hiç ses çıkarmam. Susarım. Çünkü;

Alıntı YapThe quiter you become, the more you can hear.

pexa1

@heartsmagic
Konuyu Kapatabilirsin Eger Bu Konuda herangibinin kalbini kirdiysam affola..

Reverser

bir şeycikler olmaz. Bu kadar paranoya yapmaya gerek yok...

XFCE ROCKS !