İnternetsiz Bilgisayara Wine Kurulumu

Başlatan -DıLgEş-, 12 Mart 2015 - 17:17:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Başlıkta da belirttiğim gibi wineyi internetsiz bilgisayara nasıl kurabilirim. Bundan önce .deb olarak oaket indirdim yapamadım, tar.gz indirdim yapamadım.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Cank53

Dediğim kodlar vardı başka bir konuda onları denermisin  :)

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Cank53Dediğim kodlar vardı başka bir konuda onları denermisin 
Tabi onları denerim eve gidince.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

heartsmagic

İnternet olmayan bir sisteme çetrefilli kurulumları yapmak zordur. Başka bir yerde interneti olan Ubuntu üzerinden mi indireceksin paketleri? Eğer öyleyse işin biraz daha kolaylaşır. Windows varsa tek tek Wine ve bağımlılıklarını .deb olarak indirmen gerekiyor. tar.gz ile falan olmaz o iş, o kısma hiç girme lütfen zira daha fazla karıştırırsın ortalığı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicİnternet olmayan bir sisteme çetrefilli kurulumları yapmak zordur. Başka bir yerde interneti olan Ubuntu üzerinden mi indireceksin paketleri? Eğer öyleyse işin biraz daha kolaylaşır. Windows varsa tek tek Wine ve bağımlılıklarını .deb olarak indirmen gerekiyor. tar.gz ile falan olmaz o iş, o kısma hiç girme lütfen zira daha fazla karıştırırsın ortalığı.
Asıl sorun orada .deb paketlerini indirdiğim zaman sonunda wine 1.6:any diye bir şey istiyor.

heartsmagic

Sorduğum soruya cevap değil ama bu söylediğin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicİnternet olmayan bir sisteme çetrefilli kurulumları yapmak zordur. Başka bir yerde interneti olan Ubuntu üzerinden mi indireceksin paketleri? Eğer öyleyse işin biraz daha kolaylaşır. Windows varsa tek tek Wine ve bağımlılıklarını .deb olarak indirmen gerekiyor. tar.gz ile falan olmaz o iş, o kısma hiç girme lütfen zira daha fazla karıştırırsın ortalığı.
Paketleri internet cafeden indireceğim.

-DıLgEş-

Bu arada eran kartım amd fps olarak düşük kalıyor linuxta. Wine yüklediğim zaman sorun çıkmaz değil mi?

Reverser

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 17 Mart 2015 - 14:49:04
Bu arada eran kartım amd fps olarak düşük kalıyor linuxta. Wine yüklediğim zaman sorun çıkmaz değil mi?

nasıl bir sorun mesela ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

heartsmagic

Alıntı yapılan: nurullahisrganPaketleri internet cafeden indireceğim.
İnternet kafede USB üzerinden Ubuntu açmanın imkânı var mı? Eğer varsa olay kolaylaşır, eğer yoksa iş daha da zorlaşıyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicAlıntı yapılan: nurullahisrganPaketleri internet cafeden indireceğim.İnternet kafede USB üzerinden Ubuntu açmanın imkânı var mı? Eğer varsa olay kolaylaşır, eğer yoksa iş daha da zorlaşıyor.
Malesef yok.:(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mart 2015 - 15:17:38

Alıntı yapılan: ReverserAlıntı yapılan: nurullahisrgan - 17 Mart 2015 - 14:49:04Bu arada eran kartım amd fps olarak düşük kalıyor linuxta. Wine yüklediğim zaman sorun çıkmaz değil mi?
nasıl bir sorun mesela ?
Mesela açtığım uygulamalarda yavaşlama.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mart 2015 - 12:12:00

Yok olmuyor, deb uzantılı paketleri indirorum en sonunda wine1.6:any paketini istiyor ama bu paket yok. Acaba tar.gz olarak mı yüklesem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mart 2015 - 12:14:52

Ve işte burada takılıyorum burada wine1.6:any paketi yok işte http://packages.ubuntu.com/utopic/wine1.6-i386

heartsmagic

Bu şekilde çok uğraşırsın. Vazgeçsen yeridir, inan bana. Yok yapmak istiyorum diyorsan http://packages.ubuntu.com/utopic/wine1.6 bağlantısına gideceksin (14.10 için) ve buradaki kırmızı ile gösterilen tüm bağımlılıkları indireceksin. Bu yetiyor mu? Yetmiyor. Zira o kırmızı ile gösterilen bağımlılıkların da bağımlılıklarını edinmen lazım. Örneğin wine1.6-amd64 paketi için: http://packages.ubuntu.com/utopic/wine1.6-amd64 Bu öyle sürüp gidecek. Wine bu konuda çok uğraştırıcı bir uygulama.

tar.gz ile falan olmaz o iş. Meseleyi yanlış bildiğin için böyle düşünüyorsun. tar.gz dediğin şey kaynak kodun kendisidir. Bu dünyayı tanımadığın için kaynak kod her şeyi çözer sanıyorsun fakat esasında tam tersi. Bir uygulamayı derlemek için geliştirildiği her kütüphane bağımlılığını sağlaman gerekir. Kısacası yine paket kuracaksın sisteme. Hem de daha fazla, geliştirme bağımlılıklarını da. Kaldı ki derlesen bile çalıştırma bağımlılıklarını sağlamak yine bir yükümlülüktür. İşi kolaylaştırmıyor, zorlaştırıyorsun.

Öneri basit, ya internet kafede Ubuntu çalıştırmayı başar ya da internetsiz olan arkadaşının bilgisayarına geçici internet bul.

-DıLgEş-

En iyisi vazgeçeyim. Bu arada dediğiniz gibi yükleme yapıyorum packages searchte ama iş dönüp dolaşıp wine1.6:i386 ya geri dönüyor.

heartsmagic

Tam olarak nasıl deniyorsun bilmiyorum ancak bu şekilde harici olarak kurulacak uygulamalar tek tek kurulamazlar. Diyelim ki daha basit bir uygulaman var adı X olsun. Bu uygulama Y ve Z uygulamasına, kütüphanesine artık her ne gerekiyorsa buna bağımlı olsun. Kısacası X'i kurmak için elinde Y ve Z de olmalı. Bunların kurulum  paketlerini indirdiğini varsayalım: x.deb,y.deb ve z.deb. Bu üçü aynı dizinde olmalı ve şu şekilde kurmalısın:
sudo dpkg -i *
veya muadilleri gibi. *.deb, *deb, x.deb y.deb z.deb Olay hepsini aynı anda kurulum için tetiklemek kısacası. Gerisi komutu kullandığın ortama ve şarta göre değişir. Örneğin dizinde başka bir dosya yoksa * iş görür. Başka dosya var ama .deb olanlar sadece bu üçüyse *.deb, *deb de iş görür (ikincisi kullanılacaksa bir başka dosyanın ismi deb ile bitmemeli).

Fazladan bir şeyler de karaladık, umarım kafan karışmamıştır. Böyle böyle öğreniliyor ama bu dünya. Wine ise fazla bağımlılık meselesi için karışık duruyor. Çözümsüzdür demiyorum, belki eğilsek çözülür de. Bende o vakit yok, sende ise şimdilik o tecrübe :)

-DıLgEş-

Şİmdi öyle paketleri indiriyorum ama yazılım merkezi ile tek tek yüklüyorum.

meda

Yerinde olsam hazır sistemlere bakardım. Wine, Skype, Playonlinux gibi paketler bazı dağıtımlarda hazır olarak geliyor. 
Hiç değilse bilgisayarı telefon cep telefonu üzerinden internete bağlamaya çalışırım. Böylelikle internet kafe gibi yerlere, bu tür işler için boşa para vermemiş olursun.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

-DıLgEş-

Telefon numarasıyla internet bağlamayı bilmiyorum işte sorun orası.

speakerXXL

Camicri Cube isimlibir proje varmış, isterseniz bir deneyin.

https://launchpad.net/camicricube

Linux altında gerekli işlemleri yapıp, paketleri Windows altında dahi indirebiliyorsunuz sanırım.

meda

Pinguy Os tavsiye ederim.Kodekler, Wine gibi uygulamalar hazır geliyor.http://pinguyos.com/2015/03/pinguy-os-14-04-2-point-release/
Telefon ile internete bağlanmak kolay forumda biraz araştır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

-DıLgEş-

Telefon ile bağlanmayı şimdi araştırırım. CamicriCube sanırsam ubuntu versiyonu yok.

speakerXXL

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 24 Mart 2015 - 14:53:51
CamicriCube sanırsam ubuntu versiyonu yok.

Apt kullanan tüm sistemlerde kullanılabiliyormuş. Yani; Debian, Ubuntu, Linux Mint, ElementaryOS vb.dağıtımlarda kullanabilirsiniz.

FireSwords

Telefon üzerinden bağlanmanı tavsiye etmiyorum sonuçta malum internet paketleri çok sınırlı. Bence virtualbox deb dosyasını indirip üzerine Windows kurmak daha mantıklı ve sonuç kesin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: UstadharakTelefon üzerinden bağlanmanı tavsiye etmiyorum sonuçta malum internet paketleri çok sınırlı. Bence virtualbox deb dosyasını indirip üzerine Windows kurmak daha mantıklı ve sonuç kesin.
İşte internet cafede olmuyor bu virtualbox olayı bilgisayarları çok ağır.