[Çözüldü] Grub Windows(loader) sorunu

Başlatan ouzkhan, 22 Şubat 2015 - 10:44:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ouzkhan

iyi gunler arkadaşlar,
grub ekranında ubuntu seçtiğimde hiç bir problem olmadan açılıyor, ancak windows u seçtiğimde şöyle bir şeyle karşılaşıyorum;
windows açılış müziğini duyuyorum fakat ekran gelmiyor.

ve bir not düşeyim çok nadir de olsa windows açılıyor. ama restart çektiğimde yada kapatıp açtığımda açılmıyor ve yine bu ekranda takılı kalıyorum.
pc: asus x550lc
title: astronom

bytan

Öncelikle kendisine yaptırmaya çalışalım; komut çalışırken başarısız olursa tüm çıktıyı aktarırsın:

sudo update-grub
Benzer sorunu yaşamaya devam edersen alttakilerin çıktılarını buraya aktar, yapılandırmanı görmüş olalım:

sudo fdisk -l
cat /boot/grub/grub.cfg

Biraz farklı bir yol olarak, ses geliyor ancak açılmıyor dediğin için, win tarafının da beklendiği gibi çalıştığından emin olmamız gerekiyor. Bunun için eğer elinde win kurulum ortamı varsa, fixmbr işlemi yaparak win'in kendisini diskin mbr'sine yazmasını sağlayarak bir kaç kere açılıp açılmadığını kontrol edebilirsin. Sonrasında yeniden grub2 kurulumu yapman gerekiyor. Forumda ilgili başlığı görebilirsin. Tabi bunun için de kurulum ortamı elinde olmalı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ouzkhan

cevap için teşekkürler galiba driverlar yüklü olmadığı için açılmıyordu. bir kaç defa açmayı deneyip windows u açtım ve driverları yukledim şuan için bir problem gözükmüyor. ancak çözümün bumu yoksa başka birşeymi oldugundan tam emin değilim.
pc: asus x550lc
title: astronom