Lenovo Z500 Kubuntu Ekran Parlaklığı Sorunu

Başlatan timur-75, 11 Ocak 2015 - 14:11:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Çekirdek meselesi şöyle, sen 14.10 sürümü kullanıyorsun ve bu sürümde depolardan alabileceğin çekirdek sürümü bellidir. Daha üst sürüm için üst sürüm Ubuntu'ya gitmen lazım. Kısacası oradan çekirdek paketini alıp kuracağız. Bunun sisteme bir zararı olmaz, kurduktan sonra Grub güncellenecek, sistem başlangıcında seçip açmaya çalışacaksın. En kötü açılmaz sistem :) Fakat Grub seçiminde altta eski çekirdeklerde olacaktır, onunla girebilirsin sisteme sorun olması durumunda.

Şu paketleri indirelim:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-vivid/linux-headers-3.18.0-031800-generic_3.18.0-031800.201412071935_amd64.deb
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-vivid/linux-headers-3.18.0-031800_3.18.0-031800.201412071935_all.deb
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-vivid/linux-image-3.18.0-031800-generic_3.18.0-031800.201412071935_amd64.deb

Diyelim ki bunlar başlangıç dizinindeki İndirilenler dizine geldi.
cd ~/İndirilenler
sudo dpkg -i linux*.deb

şeklinde kuracaksın.

Dikkat et, dizin ismi önemli. Hangi dizindeyse o dizine geçmen lazım cd ile. Biliyorsun Linux'da küçük büyük harf duyarlılığı vardır, indirilenler dizini olmaz yani. Ayrıca cd komutundaki "~" karakteri senin ev dizinine işaret eder /home/kullanıcı adın gibi yani. dpkg komutu sonrasında "dosya bulunamadı" vs. diyorsa doğru dizinde değilsin demektir :) Paketlerin olduğu dizinde verirsen komutu sorunsuzca kurulması lazım.

sudo update-grub

da yürütülüyordu sanırım. Ne zamandır elle çekirdek kurmamışım, unutuyor insan. Bir de saat faktörü var tabi :
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

timur-75

Şimdi bu durumda ben en son sürüm Kubuntu kullanmıyorum öyle mi bu sonuç mu çıkıyor ?
her gece biraz tanıdıktır, her şarkı gibi ..

heartsmagic

Hayır, o sonuç çıkmıyor :) Sen son sürüm "kararlı" Kubuntu'yu kullanıyorsun. Haliyle sendeki tüm bileşenler kullandığın sürüme göre beraberinde geliyor. Biz burada üst sürüm bir "kararsız" Ubuntu için paketlenmiş çekirdeği deniyoruz. Böyle her paket veya bileşen üst sürümden alıp denenmez, denense de kurulmaz bağımlılık sorunları nedeniyle. Fakat, çekirdek için böyle bir sorun yok, bu nedenle deneyebiliyoruz. Böylece çekirdek tarafında yapılan düzeltmeleri falan alabiliyoruz.

timur-75

Tamam düzeltmeleri de alıyoruz ama adı üstünde kararsız sürüm :) Ya benim hiç kanım ısınmadı buna :D, deneyebileceğimiz başka bir şey yok mu ?

heartsmagic

Bu kadar şey yazıp açıklamaya çalışıyoruz, hiç mi ehemmiyeti yok :) Çekirdeğin kendisi kararsız değil, üst sürüm Kubuntu'nun kendisi kararsız. Sana önerdiğim çekirdek de o sürümde kullanılan bir seriden sadece. Kaldı ki şu kadarlık tecrübemizle, yeni çekirdek denemenin sisteme bir şey yapmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sorun yaşamaz mısın? Belki yaşayabilirsin, grafik kartı sürücülerinde, başka bir donanımda şimdilik uyumsuzluk falan vardır örneğin. Ancak eski çekirdekler yerli yerinde durduğu için sorunu çözmek sistemi yeniden başlatmaya bakıyor. 

Çekirdek konusunu da kaynağından teyit etmek istersen:
https://www.kernel.org/

Kocaman sarı kutudaki bilgilendirme yeterli olur :)

timur-75

Tamamdır akşama doğru yaparım, ama bir sorum olacak şimdi ben diskin tamamına kurmuştum ve başlangıça GRUB çıkmıyor bundan da çok memnunum, eğer bu yeni çekirdekte çalışmazsa tekrar onu kaldırabilir miyiz ?

heartsmagic

Başlangıçta Shift tuşuna basılı tutarsan Grub'un görünmesi gerekiyor. Önce onu bir dene, yapabiliyorsan çekirdeği kurarsın. Gerçi yapamasan dahi bir şekilde (chroot vs.) yine kaldırılır eski çekirdek. Çözüm konusunda esnek bizim taraf.

timur-75

Masaütü pencere yöneticisinin bozulması üzerine format atmak durumunda kaldım lakin söylemeden geçemeyeceğim bir şey var ki Kubuntu diski ile başlattığımda ekran parlaklığı ayarlanabiliyordu. Haklı olabilirsiniz çekirdekle alakalı olabilir ne denediysek olmadı çünkü.

heartsmagic

Mint kurdun sanırım değil mi? Onda durum nasıl?

timur-75

Aynen öyle Mint kurdum, bu sefer durum çok iyi hem Steam tarafındaki sorunlarımdan kurtuldum hemde bu ekran parlaklığı sorunundan. Beni minte çeken birkaç şey vardı; hem 17.1 sürümünde neler değiştitğini merak etmiştim bayağı oldu kullanmayalı çünkü Cinnamon kullanırım onuda özlemişim demiştim, hem KDE masaüstüyle beraber geldiğini görünce daha çok sevindim, hem de dediğim gibi bir türlü çözemediğim bir KWin problemi oldu pc kullanıalmayacak hale geldi, bir de merak ediyordum bu ekran parlaklığı sorunu acaba genel olarak Linux sorunu muydu yoksa Kubuntu mu neden oluyordu diye onu da öğrenmiş oldum. Bu yüzden dediğim gibi haklı olabilirsiniz yeni çekirdekle alakalı gelecek olan yeniliklerle çözülüyor olablir. Deneyemedim kusura bakmayın lütfen, çünkü masaüstünü kontrol edemiyordum pencerelerin kapatma tam ekran simge gibi butonları çalışmıyodu uygulama menüsü açılmıyordu herşey bozulmuştu.

heartsmagic

Mint ile sorun çözüldüyse onunla mutlu mesut geçinebilirsin tabi, hiç sorun değil :)
Konuyu hiç etiketlemeden kapatalım bu durumda, geri bildirim için teşekkürler.