Lenovo Z500 Kubuntu Ekran Parlaklığı Sorunu

Başlatan timur-75, 11 Ocak 2015 - 14:11:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

timur-75

Merhabalar, Ben yakın zaman önce Pardus kullanıyordum, şimdi Kubuntu ile yoluma devam ediyorum. Çözemediğim bir sorun var: ekran parlaklığı. Ne yaptıysam sabit kalıyor %100 de. Klavyeden Fn tuşu yardımıyla parlaklığı azaltma tuşuna basınca anında en düşüğe çekiyor sonra ise hiç yükselmiyor. Bunu yeniden başlattığımda henüz Kubuntu boot olmadan önceki ekranlarda pek ala değiştirebiliyorum. Ancak Kubuntu çalıştığında değişmiyor. Bu durum laptopumu pilde kullandığım zamanlarda ciddi sorun teşkil ediyor. Bu konu hakkında ne yapabilirim acaba ? (Not: Tecrübeli bir Linux kullanıcısı değilim ve Pardus'ta böyle bir sıkıntı yoktu.)
her gece biraz tanıdıktır, her şarkı gibi ..

heartsmagic

Şunu bir dene. Uçbirim uygulamasın aç ve:

sudo -H kate /etc/default/grub ile ilgili dosyayı aç.
Şu satırı bul:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekilde değiştir:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
Ardından Grub'u güncell:
sudo update-grub

Ek olarak da şunu yapalım:
echo "blacklist ideapad_laptop" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Sonra sistemi yeniden başlatıp dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

timur-75

Sorun devam etmekle birlikte anlam veremediğim bir sorun daha oluştu yeniden başlatınca. Ben normalde masaüstünü "Dizin" şeklinde kullanıyorum yani Windows Masaüstü gibi. Ancak açılışta simgeler gelmiyor. Dizin ayarlarına giriyorum sağ üstteki Plasma düğmesinden Ön Tanımlı masaüstü yapıyor sonra tekrar Dizin yapıyorum düzeliyor. Ama Her yeniden başlatışımda bu şekilde kalıyor. Ne yapmam gerekiyor acaba ?

heartsmagic

grep GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT /etc/default/grub
tail -n1 /etc/modprobe.d/blacklist.conf
ne diyor?

KDE masaüstü kullanıyorsun sanırım? Çok yabancıyım şu an ne yazık ki KDE tarafına, ancak onu farklı bir başlıkta konuşursak yine bilen birileri irdelemeye çalışabilir. Bu değişikliklerden sonra mı oldu sorun, onu sorayım? O yönde bir etkinin olmaması lazım. Gerçi ideapad_laptop modülü ne iş yapıyor diye bakmak lazım.

timur-75

grep GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT /etc/default/grub
yazdıktan sonra GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
yazıyor,tail -n1 /etc/modprobe.d/blacklist.conf
yazdıktan sonra iseblacklist ideapad_laptop
yazıyor.

Evet KDE kullanıyorum, acaba Kubuntu başka masaüstü ortamları ile de mi çalışıyor ki ? Ben Ubuntu'nun KDE ile çalışan sürümü olarak biliyordum. Bu değişikliklerden sonra olmuşta olabilir olmamışta olabilir çünkü pc açıktı ben dün paket yöneticisinden başka şeylerde yüklemiştim, hoş hepsi de normal program kullanmalık etkileyeceğini de sanmıyorum ama bu dediklerini yapıp yeniden başlatıktan sonra karşılaştım ve her deneyişimde tekar etti. Konuyu İlgili yere taşımanız mümkün mü acaba bahsettiğiniz şekilde ?

heartsmagic

Yo, Kubuntu dağıtımı KDE kullanıyor tabi :) Sen de Kubuntu kullandığını hem başlıkta hem de ilk iletinde yazmışsın ancak çok fazla başlık dolaşınca insan karıştırıyor böyle arada. KDE yani şu dizin konusunu bölmeyelim, bu başlıkta parlaklığı konuşalım sen yeni bir başlık aç Plasma sorunu için bence. Hem sorunlar karışmamış olur.

Parlaklık sorunu için, /etc/default/grub dosyasını yine tarif ettiğim şekilde açıp acpi_backlight=vendor ifadesini backlight=vendor şeklinde bir değiştir. Sonra tekrar Grub'u güncelle:
sudo update-grub
Ardından tekrar sistemi başlat.

timur-75

Pc yeniden başladığında simgeler olduğu gibi geldi , belki o da düzelmiştir diye hemen parlaklık barını değiştirdim ama o değişmemiş, sorun devam ediyor.

heartsmagic

sudo -H kate /etc/modprobe.d/blacklist.conf
ile dosyayı açıp en alt satırdan eklediğimiz satırı silelim. Sonra yine Grub dosyasını açıp ilgili yerdeki parametreyi şununla değiştirelim: acpi_osi=Linux
Grub'u güncelleyelim ve yeniden başlatalım.

timur-75

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux
Dediğiniz üzere şeklinde değiştirdim, ve Grub'u güncelleme komutunu verince şu yazdı./usr/sbin/grub-mkconfig: 35: /etc/default/grub: Syntax error: EOF in backquote substitution
Ne yapmam gerekir ?

heartsmagic

Satırın sonunda bir çift tırnak unutmuşsun :) 

timur-75

Aslında yazmamı istediğiniz kısmı aynen kopyalamıştım. Neyse yeniden başlattım ekran canlandı bayağı bi parladı şimdi, %100 de kullanmıyormuşum demek ki :). Lakin hala azalmıyor :/

heartsmagic

Ne ısrarcı çıktı :) Intel kart sorunu mu acaba. Grafik kartı bilgilerini bir görebilir miyiz?
ekrankomut

timur-75

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
çıktısı:00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
ve...glxinfo | grep render
çıktısı:direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
hadi bu da bonus olsun :Plspci
çıktısı:00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)

heartsmagic

Intel'miş, o tarafta deneyelim şansımızı:

sudo -H gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf ile açacağın dosyaya şunu ekle:

Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection

Sonra sistemi tekrar bir baştan başlat bakalım. Ya da: ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş, kullanıcınla giriş yap ardından:
sudo service lightdm stop
sudo service lightdm start

timur-75

sudo -H gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Diyor ki:sudo: gedit: command not found
Sürücü eksiğim mi var demek oluyor acaba bu ?

heartsmagic

Eksik sende değil bende :) Sürekli unutuyorum Kubuntu olduğunu, haliyle sen de gedit'in normal Ubuntu'da olduğunu unutuyorsun :) Kubuntu metin düzenleyici olarak kate kullandığı için onunla dene:

sudo -H kate /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

timur-75

heartsmagic

İlgili dosyadaki satırı şu şekilde değiştirir misin:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=\"!Windows 2012\""
Sonra Grub'u güncelleyeceksin tabi.

Ne alaka Windows 2012 hiç bilmiyorum ama bu şekilde çözen de var :) Genelde denettiklerimiz iş görüyor bu konularda ancak sende biraz ısrarcı çıktı her nedense.

Acaba çekirdeği mi güncellesek diye düşünmüyor da değilim.

timur-75

Sorun devam ediyor .. Lakin biraz daha bilgilendirmek isterim ki, bu sorunu ben Windows'ta da çekiyordum. Ama çözüyordum da:

Şekil A:
https://www.google.com.tr/search?client=ubuntu&channel=fs&q=lenovo+z500+ekran+parlakl%C4%B1%C4%9F%C4%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=pNOyVP3kI-KkiAb4noHwAg
Şekil A'da da görüldüğü üzere bu biraz kronik bir problem gibi görünüyor ki bu sorunu çeken bir tek ben değilim o belli oluyor .

Şekil B:http://uzmanim.net/soru/lenovo-z500-ekran-parlaklik-sorunu/920
Şekil B'de ki *bağlantıda ki bilgiler ışığında şipşak çözüyordum ben bu sorunu ve anında düzeliyordu. Anca öyle aşırı alışık olmadığım için Lİnux ortamına biraz yardıma muhtaç kaldım.

Belki bu söylediklerim aklınızdan geçen çözüm önerileri hakkında yardımcı olur.

(Ve evet ben de tam girdiyi okurken "Windows 2012" ne alaka diye düşünmüştüm :) )

heartsmagic

Bir not daha düşeyim :) Bağlantıları da normal bir şekilde geçebilirsin, bu forum için hiç sorun değil. Sanırım bazı forumlar bağlantı verilmesini istemiyorlar, bu nedenle kod etiketi kullanılıyor? Emin değilim ancak her ne olursa olsun burada öyle bir sorunumuz yok. Dışarıdaki sitelere de her türlü bağlantı geçilebilir, reklam algımız da yok :)

Tabi, bir tek sen yaşamıyorsun ancak hemen her öneriyi denedik gibi. Şu var gerçi:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1307064/comments/11

Hem Intel değişikliği yapılmış hem de çekirdek parametresi olarak acpi_backlight=vendor denenmiş. Bir arada denemedik sanırım değil mi? Bir de onu dene. Senin sistem kobaya döndü resmen ama şimdilik yapacak bir şey yok. Aklıma bundan sonrası için gelenler:

1. Mümkünse BIOS güncellemesi
2. Üst sürümden çekirdek denemek.

BIOS güncelleme sıkıntılı olabilir ancak çekirdek denetiriz sana, sorun olmaz.

timur-75

Şu an benim kafa bir milyon oldu :P tam olarak ne yapacağım ben şimdi ?

heartsmagic

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
yapacaksın dosyadaki bu bölümü :) Sonra grub güncelleme, sonra sistemi yeniden başlatma.

timur-75

Generating grub configuration file ...
Uyarı: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-3.16.0-28-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-3.16.0-28-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-3.16.0-23-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-3.16.0-23-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
bitti

Olması gerektiği gibi mi çıkıyor acaba ?

Çünkü, o canlandı dediğim ekran parlaklığı tekrar soldu ve barı kıpırdatınca hala değişmiyor parlaklık .

heartsmagic

Sorun görünmüyor. İşe yaramaması kötü tabi. Canlılık nasıl düşüyor onu bilmiyorum tabi, demek ki bir önceki Windows parametresi bir şekilde iş görüyormuş. Şu an için aklıma yeni çekirdek geliyor ama onu hemen yazmayabilirim :) Gecenin ilerleyen saatlerinde olabilir ama.

timur-75

Hayır windows parametresinden değil, o hiçbir şeyi değiştirmedi :PGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux"
Bu sağlıyor parlaklığın artmasını. Sorundan kastım uyarı ile başlayan satır bana pek normal değil gibi geldi o yüzden söyledim. Çekirdek mevzusu nedir tam olarak ?