[Çözüldü] Txt ile java programlama nasıl yapılır ?

Başlatan eronis, 18 Eylül 2014 - 08:41:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Ben bir İDE kullanınca, sanki İDE beni sınırlıyormuş gibi hissettiğim için rahat yazamıyorum. Gedit yada diğer txt ler daha rahat geliyor. Misal C yazar iken terminalden gcc komutunu kendim vermek istiyorum. İDE'ye complier'ı tanıtmak bir eziyet bence. Kullanabilsem Eclipse yada Netbeans kullanacağım ama kullanamadım. Sonra programlama ile ilgili bir konu açılınca bir abi bana dedi ki; "Sen İDE yi falan boşver. Aç bir txt belgesi onda çalış. Amacın bir İDE'yi değil programlama dilini öğrenmek olsun".

Tabi eğer aranızda bu İDE lerin nasıl kullanıldığını (daha doğrusu nasıl build, make, execute komutlarındaki hataların çözüldüğünü) anlatan olursa dinlerim... Sonuçta adam İDE öğrenmekle zaman kaybetme anlamında söyledi bunu, eğer biliyorsan kullanma demedi... :)

Yardım edebilirmisiniz ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

freeman

Normal bir metin editörü ile programı yaz. Daha sonra *.java uzantılı dosyayı, terminalde,
javac program.java
java program

derleyip, çalıştırabilirsin. Küçük programlarda bu yöntem fazla zorlamasa da, büyük programlarda, hele de Java 'da, IDE kullanmak şart.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

eronis

Netbeans'te ayarları yapamadım yada yanlış bir şey yapıyorum, compile, build, make, execute gibi komutları veremiyorum... :(
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ekremsenturk

Txt dediğin, formatsız metin belgeleri için kullanılan bir uzantı. Gedit ve benzerlerinin genel adı "editör" İde'ler ise, editör'ün daha gelişmişi. içlerinde bir sürü diğer araç ve kütüphaneler ve eklentiler barındırırlar. Geany'i bir dene. Daha basit bir İde. Gedit'ten fazla farkı yok. Ama başlangıçta gedit ile devam etmek, bana göre daha faydalı olacaktır.

eronis

şu an kullandığım tek ide Geany :) zaten onu denedim, iyi bir ide. peki geany ile yapıp'da netbeans, eclipse C olarak düşünürsek; code blocks, monodevelop vs. de yapıp da geany'de yapamayacağım bir şey var mı ?

heartsmagic

Konu bence IDE'leri nasıl kullanırıma dönmesin. Eğer bu konu sonuçlanırsa etiketleyip kapatır, sonra yeni bir başlıkta Netbeans, Eclipse gibi IDE'lerin sende ne sorunu yaptığını konuşuruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Bir İde, editör veya Derlayici hiç bir şey yapamaz. Sen ne yapabiliyorsan, onu yapabilirsin. İde'lerde bazı örnek kodlar veya programlar olabiliyor. Ama bu örnekler sadece birer örnek ve sen yapmış değilsin. Daha önce birisi örnek olarak geliştirmiş ve eklemiş. Visual Studio'dan örnek vereyim: Herkes, ekran klavyesi veya web browser yapabilidiğini iddia eder. Ve herkes'de yine orada tıkanır kalır ve devamını getiremez. Tabii örenklerin yaralı olduğu durumlarda var. Yeni bir sürüme geçen veya başka bir betikten geçiş yapan programcılar için, önceki kullandığı Betik veya araç ile aradaki farkları inceleyebilmek için, örnekler iyi bir araç oluyorlar. Programlamaya yeni başlayanlar için de bir ilham kaynağı olabilirler. İde'ler bir sürü standartlaşmış ek dosyalar projelere eklerler. Kısa veya basit işlemler için bu dosyalar tamamen gereksiz ve çöp niteliği taşırlar.  Her işin boyutuna uygun araç kullanmak gerekir. Örnek kodlar çalışmak için, bir İde kullanmak, Bakkal'a kadar gidebilmek için bile bir Taxi çağırmaya benzer. (Tercih her zaman senin tabiiki)

eronis

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim, Geany ve Gedit şimdilik en iyi dostum gibi görünüyor :)