Sizce ideal bir programcı bilgisayarı nasıl olur ?

Başlatan eronis, 22 Ağustos 2014 - 22:54:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MehmetNuri

Geniş çift ekran 8+ Gb ram i5-i7 işlemci son model olması yarara olur, eline göre klavye ve fare, okuma ve yazma hızı 500 ün üzerinde olan SSD disk, tercihen mate masaüstü kurulu bir linux dağıtımı. :)

agg1401

Bana göre hmm... Hayal gücü serbestse konuşan bir linux fena olmaz.

furkankalkan

Alıntı yapılan: agg1401 - 16 Şubat 2015 - 14:54:23
Bana göre hmm... Hayal gücü serbestse konuşan bir linux fena olmaz.

sudo apt-get install espeak
espeak -vtr "Yapıldı bile"

Hahahahah  8)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

neynefes

bfetests

Donanımı kaslı olsun pehlivan gibi olsun,
32 64 ne kadar ram takılabiliyorsa,
güçlü ve az enerji tüketen işlemcili olsun 1 milyartane sekme 5 tane virtual os açıkken işlemci %10larda gezsin   
raidli sddli yüksek kapasiteli diskleri olsun.
Ekranı 4k ips olsun.
klavyesi mekanik çekinmeden dilediğimiz gibi abanabileceğimiz sağlamlıkta ve ergonomik olsun, küçükcük sıkış tıkış olmasın.
Fanları ses yapmasın mümkünse fan olmasın,
Pili 10 15 saat gitsin günü çıkarsın, şarj cihazı cep telefonlarının şarjları ile aynı büyüklükte olsun.
Kasası hem metal olsun hemde ağırlığı 1 kilonun altında olsun

ekremsenturk

Benim Bilgisayar'ımda çalışan bir program, başkalarının Bilgisayar'ında çalışamıyorsa, başkaları için o program olmamış, yada düzgün çalışmıyor olur. Bilgisayar'lar program yapmazlar.

eronis

Alıntı yapılan: bfetests - 17 Şubat 2015 - 00:44:12
güçlü ve az enerji tüketen işlemcili olsun 1 milyartane sekme 5 tane virtual os açıkken işlemci %10larda gezsin   
Ekranı 4k ips olsun.
klavyesi mekanik çekinmeden dilediğimiz gibi abanabileceğimiz sağlamlıkta ve ergonomik olsun, küçükcük sıkış tıkış olmasın.
Pili 10 15 saat gitsin günü çıkarsın, şarj cihazı cep telefonlarının şarjları ile aynı büyüklükte olsun.

Şu yazdıklarını okuduktan sonra sabah seni öperek uyandıran bilgisayar fikri bile daha gerçekçi geliyor. Böyle bir fantezim yok sadece arkadaşlar arasında konuşurken ne icat ederdin polemiği çıkmıştı. Arkadaş kendini sabah öperek uyandıracak "tercihen kız" (makinenin cinsiyeti nasıl olur onu da anlamadım :P) bilgisayar yaparmış :D

Şimdi düşününce yapılsa da fena olmazdı hani :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

blackwidow

İşletim sistemi ya Ubuntu olacak ya da MacOS X.

Yurtdışında veya büyük firmalarda çalışıyorsa %99 MacBook kullanıcısıdır . Ekstradan Google ' ın yaptığı gibi geniş ekran Lenovolara yüklü mis gibi Ubuntularla da açık kaynak coşturulur.
Eğer C# developer ise kafasına göre takılmasında fayda var , C# cılar genellikle ekstra klavye ve en az 19 inçlik en az 1 ekran kullanırlar bu sayı 3 e kadar çıkabilir.

Bana sorarsanız Macbook iyi iş görebilir bu konuda , yani ne geniş ekrana ne de ekstra klavyeye gerek var .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2015 - 02:39:45

Alıntı yapılan: bfetests - 17 Şubat 2015 - 00:44:12
Ekranı 4k ips olsun.

Kasası metal ve ağırlığı 1 kilonun altında - 2015 Yeni Macbook
Pili 10 15 saat gitsin , günü çıkarsın - Macbook
Fanları ses yapmasın hatta fan olmasın - Macbook 2015 , Fansız model
Klavyesi mekanik - Bir model vardı da çıkaramadım laptoplarda , ekstra olarak mekanik klavye ile giderilebilir
32 64 gb ram - Hantal ASUS modellerine takılan yeni yeni modellerinde var 32 görmüştüm
Donanımı kaslı olsun pehlivan gibi olsun - AlienWare bilgisayarının oyun kasası yaklaşık yarım metre boyunda içi de sağlam
Ekran 4K IPS - Apple 4K Ekran veya Türevleri
Raidli SSD li sistem - Herkesin takıp değiştirebildiği sistem , neredeyse heryerde SSD var artık
Güçlü ve az enerji tüketen - Böyle birşey yok , güçlüyse çok tüketir belki belli miktarda az üretebilir ama giriş Voltunun bile fazla olduğu güç sisteminden az tüketmesini bekleyemezsin

avasl

İlk başa kesinlikle güzel temiz ve orjinal windows kurulu olmalı.

Not: Linux kullanıyorum.

Amenofis

Java ile çalışacaksanız güçlü makina lazım. Dandik bir platform olduğu için oldukça fazla kaynak tüketir. Diğer diller çok sorun çıkarmaz, hele hele c/c++ çalışacaksanız p3 ayarında bişey yeter.

Birde tabi linux şart. Windowsta uygulama geliştirmek işkence çünkü.

Promethium

Us klavye kullanmalı sebebi sembollere erişim daha kolay program yazarken rahatlarsınız.
  • Üretmeden tüketen millet, ezilmeye mahkum millettir.

Haoskman

Laptop fazla ağır olmamalı, işlemcisi güçlü olmalı, Apple harici alınacaksa freedos olmalı. Kısacası adam olmalı, programcının başına dert çıkarmaması lazım. Zaten developer'ın yığınla derdi var :)

Berkhan Berkdemir

Raid 5 ssd, raid 1 hdd, iki tane 21.5" led monitör, sesiz psu klavye ve ev ortamı. Şahsen bende böyle.

Python, SQL Developer
İyi günler

GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

eronis

1- Sıfır ses çıkaracak (Fansız)
2- Isınma diye bir sorun olmayacak
3- 1TB SSD
4- 12 Saat Pil Ömrü
5- i7 son nesil işlemci
6- En fazla 13.3" (14" fazla)
7- Mümkünse 2 si 1 arada
8- İyi klavye ve İPS ekran (Mat olması şart)
9- Hafif ve masada az yer kaplayacak (madde 6)

Not: Piyasadaki en pahalı laptopları bile araştırdım daha bunu icat eden olmamış ;D Tek çözüm masaüstü gibi gözüküyor şimdilik bunların hepsini toplayabileceğimiz.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

alikemalocalan

Java programcısı olarak kendi adıma konusuyorum:

Geniş ekran (full hd sart) - ekranı ve ide'yi verimli kullanmak için.

En az 8 gb ram (Java çok fazla ram kullanıyor.).

Kesinlikle SSD (ide açılış ve yüklenme hızı için.

En az i7 mobil işkrmci(derleme hızı için).

En önemlisi de linux. Diğer işletim sistemlerinde kesinlikle Java progrmalama işine girmeyin. Özelliklerde android programlama

Erdem

Benim bilgisayarın içinde hiç fan yok. Bilgisayar kullanırken en fazla fan sesi beni rahatsız ediyor. O nedenle tamamen fansız bir sistem aldım.Makine üzerinde 4GB DDR3 ve 60GB Solid State sabit disk var.

Hadi E17 kullandığım zamanlardan bir tane de ekran görüntüsü paylaşayım.

Berkhan Berkdemir

Alıntı yapılan: Erdem - 04 Eylül 2016 - 21:58:54
Benim bilgisayarın içinde hiç fan yok. Bilgisayar kullanırken en fazla fan sesi beni rahatsız ediyor. O nedenle tamamen fansız bir sistem aldım.Makine üzerinde 4GB DDR3 ve 60GB Solid State sabit disk var.

http://farm8.staticflickr.com/7252/7494099916_3eb36f9ed4.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7122/7494098964_8a16e15b48.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8163/7494097914_b5f1471184.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8143/7494096792_fb83914c81.jpg

Hadi E17 kullandığım zamanlardan bir tane de ekran görüntüsü paylaşayım.

http://4.bp.blogspot.com/-tDDiBjkijss/TYJbs1r4LhI/AAAAAAAAAcM/2BExZ882XLA/s1600/bodhi0.jpg
KDE ve Gnome dışında bir ortam görünce hangi işletim sistemi kullanıyorsunuz diyesim geliyor [emoji1] . Debian mı?

Python, SQL Developer
İyi günler

Düzenleme: alıntıdaki görseller bağlantı haline çevrildi
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

Erdem

Şu an Ubuntu kullanıyorum. Ama o zaman hangisini kullanıyordum tam bilemiyorum. Belki Gentoo, Debian ya Bodhi Linux olabilir.

Benim Linux kullanmaya başladığım zamanlarda sanırım 2000'ler Windowmaker pencere yöneticisi vardı. Linux-Mandrake, Red Hat 6.1 gibi dağıtımlar kullanılıyordu. Netscape ile çevirmeli modemlerde internete bağlanıyorduk. Bir modemi ya da ağ kartını tanıtmak için 1 hafta uğraştığımı hatırlıyorum.

FireSwords

Eğer paran varsa kesinlikle MacBook. Neden mi?

-Xcode. iOS uygulama geliştirmek için şart.
-Homebrew. Linux'taki uygulamaların nerdeyse tamamı -OS X'e kurulabilir.
-OS X taş gibi sağlam bir işletim sistemi. Üzmez.
-MacBook'lar pil ömrü olarak gerçekten çok iyi.

Zaten programcıların çoğu gördüğüm kadarıyla Mac kullanıyor.

eronis

Eğer paran varsa kesinlikle MacBook. Neden mi?
OS X az uğraştırıyor ve Ubuntu'dan daha fazla yazılım desteği var. Emacs, vim gibi paketler de ön yüklü geliyor.

blackwidow

OS X cidden az uğraştırıyor hocam.

eronis

OS X'in değil ama Mac bilgisayarların bir zaafını keşfettim. Donanım arızası yada SSD yükseltmesini kendi başımıza yapamıyoruz (PC'lere göre kafa karıştırıcı buldum) ve teknik servisi biraz ölücü diyebilirim :D Bir ipad'in "ekranının dokunmatiği" ghost touch'a başlayınca bu şikayetle götürdüm ve "Politikamız sebebiyle ekranı tamir edemiyoruz (Beceremiyoruz ve zaten daha az kazandıracak bir şeyi becermek de istemiyoruz) onun yerine sıfırı ile değiştiriyoruz. Dedim  "Sıfırı ne kadar ?" Benim götürdüğüm iPad 2 idi sanıyorum ve son çıkan ipad mini'nin fiyatını (800TL) söylemişlerdi. Sadece ekranı alacağıma sıfırdan daha iyi donanımlı iPad alayım dedim içimden. Kadına sordum ki "peki bu iPad'in parçaları ile takasla indirim şansım var mı ?" "Maalesef yok beyefendi" O zamanlar bile elimdeki iPad eski bir cihazdı ve o mini en son çıkan modellerdendi.

Özet
Apple cihazın bir arıza yaptıysa ayvayı yedin :D

FireSwords

Alıntı yapılan: eronis - 24 Eylül 2016 - 20:15:07
OS X'in değil ama Mac bilgisayarların bir zaafını keşfettim. Donanım arızası yada SSD yükseltmesini kendi başımıza yapamıyoruz (PC'lere göre kafa karıştırıcı buldum) ve teknik servisi biraz ölücü diyebilirim :D Bir ipad'in "ekranının dokunmatiği" ghost touch'a başlayınca bu şikayetle götürdüm ve "Politikamız sebebiyle ekranı tamir edemiyoruz (Beceremiyoruz ve zaten daha az kazandıracak bir şeyi becermek de istemiyoruz) onun yerine sıfırı ile değiştiriyoruz. Dedim  "Sıfırı ne kadar ?" Benim götürdüğüm iPad 2 idi sanıyorum ve son çıkan ipad mini'nin fiyatını (800TL) söylemişlerdi. Sadece ekranı alacağıma sıfırdan daha iyi donanımlı iPad alayım dedim içimden. Kadına sordum ki "peki bu iPad'in parçaları ile takasla indirim şansım var mı ?" "Maalesef yok beyefendi" O zamanlar bile elimdeki iPad eski bir cihazdı ve o mini en son çıkan modellerdendi.

Özet
Apple cihazın bir arıza yaptıysa ayvayı yedin :D
Apple cihazlar gerçekten gereksiz pahalı. Ama gerçekten bir yazılımcı için Macbook şart gibi. Xcode, batarya ömrü, UNIX benzeri işletim sistemi... Linux kurmak da mümkün. Eğer laptop alacak olsam ve para kazanıyor olsam kesinlikle Macbook Pro alırdım. Zaten mobil uygulama yapmak için şart Mac sahibi olmak.

Hackintosh laptoplarda sıkıntılı oluyor. Özellikle güç tüketiminde.

eronis

Alıntı Yap
Ama gerçekten bir yazılımcı için Macbook şart gibi.
Bunu tartışabilirim. Mobil platform bile olsa eğer IOS yada Apple ürünlerini hedef almıyorsa bu kişi Mac OS gereksiz. Piyasadaki Android uygulamalarının çoğunun ve ne yazık ki benim eşsiz, ios'ta benzeri olmayan favori uygulamalarımdan bazıları sadece Android için çıkarılıyor. Xcode kullanmış bir kaç kişinin yorumunu aldım ama anladığım kadarıyla insanlar Visual Studio'yu daha çok seviyorlar. Çoğunluk bakımından konuşuyorum. Batarya desen benim 900TL'ye aldığım netbook Fedora 24 ile yaklaşık 8 saat gidiyor, maşallah :)

Mac OS'un parladığı yer az uğraştırması olur. Bundan kastım nedir ? Oyun yapmak isteyen birini örnek alalım. Linux'ta Unity 3D var ama doğrudan Linux versiyonu olarak değil, deneysel versiyonlar şekilde sunuluyor. Mac OS'un uygulama ve araç  sayısı bizden fazladır. Bizim taraftaki A yazılımını bir Mac ile çalıştırabiliriz, ama bir Mac yazılımını sadece bir Mac açar. Mac burada parlar. Ayrıca farkındaysan son zamanlarda çıkan Mac'lerin ekranları muhteşem. Bir yazılımcı için iyi bir ekran kalitesi, klavye ve touchpad rahatlığı çok önemlidir çünkü zaten bütün zamanımız bunlarla geçiyor. Tabii bunlar her kullanıcı için önemlidir ama biz saatlerce ekran başında yazılar okuduğumuz, tuş bastığımız için bir oyuncunun ihtiyaçlarından biraz daha fazlasına ihtiyacımız var. Misal klavyenin tuşlarının çok sert olması bilek ağrısı yapabilir. Ekranın kalitesine göre göz yorgunluğu başlayabilir, saate göre ekran parlaklığını değiştirmezsen bu senin gözlerini olumsuz etkileyebilir. Çevre birimleri konusunda Mac iyidir.

FireSwords

Visual Studio iOS'u destekliyor mu gerçekten? Microsoft'tan hiç beklemezdim bunu.  :D

Eğer VS ile iOS vs Swift geliştirmek mümkünse o zaman Mac şart olmayabilir evet. Xcode yüzünden Macbook alan çok fazla yazılımcı gördüm o yüzden eklemiştim.