Sizce ideal bir programcı bilgisayarı nasıl olur ?

Başlatan eronis, 22 Ağustos 2014 - 22:54:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Hadi bir forum oyunu oynayalım :)

Birçok kişinin ideal bir programcı bilgisayarı ile ilgili fikirleri var.

Hadi biraz hayal kuralım :)

Sizce bir programcının rahat bir şekilde çalışabilmesi için ne tarz bir makineye ihtiyacı var ? Herkes görüş belirtsin, böylece programlamaya başlamak isteyen yada programlama ile uğraşıp yeni bir bilgisayar almak isteyen arkadaşlara alabilecekleri ideal bilgisayarı da söylemiş oluruz :) Ayrıca birbirimizin görüşlerini de çürütmeye çalışalım böylece galip çıkan bir görüş çıkar ;)

Benim görüşüm;

Bence bir programcı her zaman yanında taşıyabileceği ebatlarda olan, pili uzun giden (daha çok ultrabook yada netbook tarzı) laptoplara yönelmelidir. SSD li laptoplar daha uygun bence, işlemci i3 yada i5 olabilir. i3 gayet yeterli bence...

NOT: Lütfen bunu bir tartışma değil, bir forum oyunu olarak görelim. Sonuçta bu başlığı altında olduğu bölüm olan Programlamanın altında "Linux altında programlama ile ilgili her şeyi bu başlık altında tartışabilirsiniz." yazıyor :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ersinkandemir

Geniş bir ekran, rahat bir klavye ve kurulu bir Linux dağıtımı. Çok üst düzey donanıma ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. ^^
Where there's a shell, there's a way.

eronis

Alıntı yapılan: ersinkandemir - 22 Ağustos 2014 - 22:59:10
Geniş bir ekran, rahat bir klavye ve kurulu bir Linux dağıtımı. Çok üst düzey donanıma ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. ^^
Rahat bir klavyeyi anladım, Geniş ekran neden ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

91011

Bilgisayardan önce keşke evde daha fazla priz olsaymış yada şöyle reklamlarda varya bahçe hortumları 5 katı uzayanlalrdan o tarz bir kablo olmalı bence  :)

i3 düşük bence i5 olabilir ama kesinlikle Mhz si son sürüm ve yüksek boyutlarda ram gerekiyor. SSD ye katılıyorum, performans olmalı ki sanal pc kurduğunda rahatça çalıştırabilesin veya diğer programları rahatça kullan çünkü bilgisayarı kasan programlar oluyor

Ekran mümkünse 2 tane ideal çünkü bir yandan hem okuyup hem yazmaya çalışınca ekranı bölmek zorunda kalıyorsun ve kullanışlı olmuyor.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

eronis

Alıntı yapılan: 91011 - 22 Ağustos 2014 - 23:08:11

Bilgisayardan önce keşke evde daha fazla priz olsaymış yada şöyle reklamlarda varya bahçe hortumları 5 katı uzayanlalrdan o tarz bir kablo olmalı bence  :)

i3 düşük bence i5 olabilir ama kesinlikle Mhz si son sürüm ve yüksek boyutlarda ram gerekiyor. SSD ye katılıyorum, performans olmalı ki sanal pc kurduğunda rahatça çalıştırabilesin veya diğer programları rahatça kullan çünkü bilgisayarı kasan programlar oluyor

Ekran mümkünse 2 tane ideal çünkü bir yandan hem okuyup hem yazmaya çalışınca ekranı bölmek zorunda kalıyorsun ve kullanışlı olmuyor.

Ram + i5 fikrini sevdim. Çünkü misal virtual box'un kasmaması için biraz ram gerekiyor. Ancak i5-4200U daha işimizi görür sanıyorum. i5-3200M yada i5-4200M fazla pil yiyor.

ersinkandemir

Geniş ekran yukarıdaki cevapta da yazdığı üzere farklı pencereleri rahat yönetebilmek için. Bir yandan API Reference okuyorsunuz, bir yandan uç birim lazım oluyor, diğer yandan kodlamaya devam ediyorsunuz. Web programlama üzerinde durduğum için sizin kadar donanım ihtiyacı hissetmiyorum. Masaüstü programlama gibi render, derleme vs. işlemler az oluyor. Kullanıcı ne görüyorsa aynısı.

freeman

Pentium işlemcili bir bilgisayar bile iş görür. Yeterki çalışsın. Zaten çok feci büyük programlar yazacak kişi, bu soruyu sormaz. :D:D
Bir limit olsaydı, 2000 TL kadar gibi. Daha iyi olurdu. Birisi şimdi 15000 TL lik bilgisayar tavsiye etse. :D:D

Umarım yanlış anlamadınız beni.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

eronis

Aslında arkadaşlar tamam öyle teknoloji mağazasına girip, "abi bana bir z510 sar" gibi abzürt *bir şeyler demek gibi bir fantezim yok değil :D ama... Misal pcdepo da linux yada freedos makineler satıyorlar, onlar daha ucuza geliyorlar bana. Şimdi ben kullanmayacağım halde neden windows'a para vereyim. Ben buna kızıyorum. Misal teknosa'ya, vatan'a gitsek bilgisayar alcam desek illede windows ile alacan diyorlar. Sanane kardeşim linux kullanacam ben. İnternet alış-verişi o bakımdan çok iyi.

Piyasaya bakın linux ile gelen ultrabook ya çok pahalıdır yada yoktur. Bir ara dell xps 13 developer edition adını duydum. Hiç bakmadım ama iyi diyorlar, demesine de, çok pahalı.

ersinkandemir

Burada da konuştuk o konuyu. Ben de bilgisayar veya laptop alırken önce filtreler kısmında işletim sistemi seçeneklerinde freedos veya linux seçer öyle araştırırım; kendim ve çevrem için. İşletim sisteminden az biraz anlayan zaten para vermek istemez. Ya elinde eski bilgisayarından kalma cd vardır ya da hemen hemen herkes gibi sahte bir kopya maalesef.
http://www.mecburdegilsiniz.com/

berkayaslan

Nedense hayallerimde bu iş için mac bilgisayarlarından biri var.  Aslında tasarıma hiç önem vermem.  Ama mac bilgisayarların tasarımı beni çekiyor.  İleride bilgisayar mühendisi olma hayalimin bir parçasıdır. Hem minimal bir dizayn yani gereksiz şeyleri bilgisayara koymamışlar. (Tabi bazı parçalar tartışılır.)  hem sessiz sakin ayrıca parçaları bence gayet uygun.

Ama işletim sistemi olarak mac os bilgisayarda yüne durur ama ben geliştirme için kesinlikle linux kullanırım. Ya da BSD sistemlerinden birini. 

E tabi bu benim ofisim olacağından (bilgisayar mühendisi olduğum için)  eğer üzerinde çalıştığım bir iş varsa windowstan kopmak zorlaşır.  Özellikle c# c c++ visualbasic gibi dillerde. O iş için eski bilgisayarımı uygun görüyorum :)  ya da sanal bilgisayar. 

İki monitör olayına katılıyorum.  Bilgisayarı televizyona bağlıyorum genelde.  Tabi kablo falan kısa geliyor televizyonun dibinde kalıyorum bu bir sorun.

Bu arada apple marka bilgisayarların göreceli uçuk fiyatlarını biliyoruz.  Ama hayallerim için o parayı (varsa tabi)  şak diye hiç üzülmeden veririm.
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

mozhan

Benim bu konudaki  fikirlerim :
1-  Kesinlikle Büyük ekranlı bi laptop fakat taşıma (ağırlık) açısından ultrabook olması tercih sebebimdir.
2- i5 işlemci yeterli diye düşünüyorum i3 işlemci kendinizi geliştirdikçe ve daha büyük işlerin altına girdikçe canınızı sıkacaktır diye düşünüyorum(canınızı sıkar ibaresine dikkat işinizi yinede görür yani)
3- Klavye kesinlikle rahat olmalı detaylar bi programcı için çok önemlidir.Kendi klavyemden bahsedeyim tabandan işık alıyor ve tuşların beyaz kısımları bu ışık ile gece görme açısından gayet iyi oluyor. Birşey daha eklemek istiyorum daha rahat yazmak için ellerin klavyeden biraz yukarıda kalması gerekiyor ama eminimki kimse bileklerinden destek almadan yazmaz ki yazsa da bu şekilde yine rahat olmaz.Bunun için ben bildiğiniz beyaz eşya süngerleri(köpük,boncuk, adı her neyse :D ) kullanıyorum klavyenin altından bilgisayarın köşesine kadar hertarafı kapatacak şekilde bi süngerim var bu sayede daha rahat yazabiliyorum(touchpad da kapalı oluyor)
4- Kesinlikle SSD ve illaki bi taşınabilir harddiskiniz bulunmalı hatta kendi sisteminiz neyse harddiskte de bulunmalı (kurulu şekilde) böylece kendi bilgisayarınızı harici ile de yanınızda taşıyabilirsiniz ki bu durum yurt dışında benim çok işime yaramıştı yapacagınız bi slayt için laptop taşımak istemezsiniz ki taşısaymışım da okuldaki projektör kablosu farklıymış zaten :D 
5- Hoporlör ve kulaklık (kişisel tercih) müzik dinleyerek daha verimli olunduğunuzu düşünüyor musunuz bilemem fakat eğer öyle düşünüyorsanız kulaklığınız bütün kulak kepçesini içe alacak şekilde tercih edilmelidir. hem ergonomik hem sağlıklı oluyor
6- Fan yeri bence kesinlikle önemli bir konu özellikle evde ki düzeninize ters düşerse canınızı sıkabilir.
7- Batarya kesimlikle önemli mAh si en yüksek olanı tercih ediniz fakat sırf 20 dk sarj için donanım ve dizayndan ödün vermenizi tavsiye etmem üstelik yedek batarya alabileceğinizi de hesaba katarsak.
8- İşletim sistemi bu kendi şahsı fikriniz size kalmış bir olay ki bu yazıyı burada okuyorsanız zaten tercihiniz belli bi ölcüde şunu söylemek istiyorum ki işletim sistemi, dağıtım,masaüstü birer araç kendinizi nerede rahat hissediyorsanız onu seçin derim.Zaten bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi bulunacaktır.
9- ekran kartı ekran kartını 2gb hd olmasına dikkat edin derim özellikle grafik ile ilgileniyorsanız ama 1gb da yerlidir

Aklıma gelernler bunlar..
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

eronis

Ben bir öğrenciyim, aynı zamanda sık seyahat eden biriyim. Bilgisayarımı her yere taşımak, her yerde müzik dinlemek, film izlemek, her yerde çalışabilmek isterim. Onun için bence bir bilgisayarın bataryası çok uzun olmalı, küçük, hafif, taşınabilir bir şey olmalı. Zaten işlemcide 64 bit virtual machine çalıştırma desteği varsa tamam. İşletim sistemine gelince, Manjaro ve Ubuntu'yu masaüstü için Cent OS'u virtual machineden server için (öğreniyorum diyelim) kullanıyorum.

Bence bir programcı bilgisayarının genel özellikleri;

- İnce ve hafif
- 64 bit desteği olan bir işlemci, alabilirsen i5 süper olur
- SSD hızlı bir açılış ve rahat kullanım açısından hem daha iyi, ayrıca seyahatlerde daha kullanışlıdır, en az 128 GB.
- En fazla 13.3 inc (ekranın yetmeme olayını biliyorum, ancak tahmin ediyorum ki kullandığınız programların, ide'lerin yanında kaydırma çubuğu, büyütme-küçültme seçenekleri vs... vardır muhakkak.)
-  Göz yormayan bir ekran olması çok önemli, bakarken kör etmeyecek.

Arkadaşın Mac Book Air fikrine katılıyorum, ancak ben mac alırsam, unity gibi sadece windows ve mac üzerinde çalışan uygulamalar için alırım ki bence mac alan bir linux kullanıcısı Windows ile ister istemez yakınlık kuracak. Mac kullanıcılarının %70-80 i arası paralels desktop'ta windows kurduruyor. Bence macten de uzak durmalı. Hem yavaş bir sistem Mac OS X. Finder içinde 40 tane hata ile karşılaştım, bir usb belleği okutacam diye anam ağladı kaç hafta ona uğraştım. Linux iyidir arkadaşlar, LİNUX İS FREEDOM ! :D

furkankalkan

Cift ekran fikrine katılıyorum çünkü bir tarafta IDE bir tarafta Web tarayıcısı çok daha rahat oluyor. İşlemci konusunda Core 2 Duo bile olur, ekran kartı için de Intel fazlasıyla yeter merak etmeyin, render işi yapmıyoruz burada. Macbook için söyleyebileceğim de tasarım bakımından hoş makina olduğudur.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ekremsenturk

İdeal Bilgisayar yok. İdeal hatun da yok.  Hayal'lerimiz var erişemdiğimiz, biz de o erişemediğimiz hayallarimiz için bir muadil ararız hep. O arayışlara da ideal denir.  Programlarınız, hangi tür bir Bilgisayar'da çalışacaklarsa, o tür bir Bilgisayar'a ihtiyacınız var.  Androit tablet için bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorsanız, mutlaka doğru Androit sürümü kurulu bir Androit tabletiniz olmalı.  Elinizde bir Bilgisayar, sallayarak oraya buraya giderek programlama öğrenemezsiniz. Sadece gösteri yapmış olursunuz ve de adınız da görmemişin bir Bilgisayar'ı olmuşa çıkar. Kafe'de, Sinema'da, Otobüste, plajda programlama öğrenemezsiniz ve de uygulayamazsınız. işinize odaklanabileceğiniz bir ortama, ve de sükunete ihtiyacınız olacak. Bir de sihin açıklığına tabii.

furkankalkan

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 26 Ağustos 2014 - 10:47:08
İdeal Bilgisayar yok. İdeal hatun da yok.  Hayal'lerimiz var erişemdiğimiz, biz de o erişemediğimiz hayallarimiz için bir muadil ararız hep. O arayışlara da ideal denir.  Programlarınız, hangi tür bir Bilgisayar'da çalışacaklarsa, o tür bir Bilgisayar'a ihtiyacınız var.  Androit tablet için bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorsanız, mutlaka doğru Androit sürümü kurulu bir Androit tabletiniz olmalı.  Elinizde bir Bilgisayar, sallayarak oraya buraya giderek programlama öğrenemezsiniz. Sadece gösteri yapmış olursunuz ve de adınız da görmemişin bir Bilgisayar'ı olmuşa çıkar. Kafe'de, Sinema'da, Otobüste, plajda programlama öğrenemezsiniz ve de uygulayamazsınız. işinize odaklanabileceğiniz bir ortama, ve de sükunete ihtiyacınız olacak. Bir de sihin açıklığına tabii.
+1
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Reverser

Geniş ekran, alışık olduğum olmazsa olmaz klavyem, en sevdiğim IDE, minimum dual core cpu +2GB +666 mhz DDR2 RAM yeterli olur kanısındayım :)

XFCE ROCKS !