Linux Mint ve Ubuntu

Başlatan extremebrutal, 26 Ekim 2008 - 22:20:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extremebrutal

Öncelikle herkese iyi akşamlar..
Ubuntu'yu ve Linux Mint'i uzun denilebilecek bir süre kullandım. Bilindiği gibi Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir dağıtım olduğundan Ubuntu ile yapılabilen her şey Linux Mint ile de yapılabiliyor  ve Ubuntu'dan fazlası (Java, Kodekler, "2 Güncelleme Var" Uyarısının Gelmemesi vs...) var, eksiği -benim gördüğüm- yok.. Merak ettiğim nokta; gerçekten eksiği yok mu yoksa benim bilmediğim bir takım dezavantajları var da o yüzden mi Ubuntu kadar tercih edilen bir dağıtım değil? Yani; Ubuntu kullananlar neden Linux Mint değil de Ubuntu kullanıyorlar? Ubuntu'nun ne gibi artıları var?

Bunu gerçekten merak ettiğim için soruyorum, "Zevkler ve Renkler Tartışılmaz" gibi merakımı gideremeyecek  cevaplar vermeyelim lütfen :)

..

Çağlar

Ubuntu temel dağıtım olduğu için daha çok tercih edildiğini düşünüyorum ancak ben kıskandım bizzat mint i ve programları ubuntu da çalıştırdım :D
We got a badass over here!

munirekinci

Çok güzel bir soru;
Linux Mint'ın Ubuntu kadar tercih edilmemesinin esas sebebinin işin büyük çoğunluğunu Ubuntu'nun yapmasından kaynaklandığını zannediyorum. Şöyle anlatayım eğer Ubuntu 10 katlı bir bina ise, Linux Mint bu binanın olduğu gibi alınıp, 1-2 eksiğini düzeltip, birkaç kat daha çıkılmış halidir. İşte bu şekilde Ubuntu'dan her zaman bir adım önde olabiliyor. Ve evet Ubuntu'dan eksiği yok fazlası var. Esas fark bu. Yani esas kaynağını Ubuntu'nun oluşturması ve tabiri caizze Ubuntu'nun kaymağını yemesi sebebiyle pek kullanılmıyor olabilir.  :)

umutubuntu

Ekstra'lar dışında bir artısı yok, ama aradaki fark diğer masaüstü ortamlarında daha çok ortaya çıkıyor, bunu mesela Kubuntu ve Mint KDE karşılaştırması yaparak görebilirsiniz.

extremebrutal

Alıntı yapılan: Çağlar - 26 Ekim 2008 - 22:26:11Ubuntu temel dağıtım olduğu için daha çok tercih edildiğini düşünüyorum

Ben de ilk başlarda öyle düşünüyordum ama Ubuntu da Debian tabanlı fakat Debian'dan daha popüler..

munirekinci

Ubuntu Debian ile bağını koparalı çok uzun süre oldu ve Debian'dan ayrıldıktan sonra farklı bir yol izleyip kendini geliştirdi. Linux Mint ise henüz Ubuntu ile bağını koparmadığı gibi çok sıkı bir ilişki içerisinde. Ve henüz Debina-Ubuntu arasındaki fark kadar Linux Mint ve Ubuntu arasında fark yok. Linux Mint bu sıralar istikrarlı biçimde kullanıcı kazanıyor, ileride kendini daha çok geliştirir ise Ubuntu'yu sollaması işten bile değil. Tabi yine bunu yaparken Ubuntu üzerinden yapacaktır. Yani yine temeli Ubuntu olacaktır.

Çağlar

Alıntı yapılan: munirekinci - 26 Ekim 2008 - 23:07:37
Ubuntu Debian ile bağını koparalı çok uzun süre oldu ve Debian'dan ayrıldıktan sonra farklı bir yol izleyip kendini geliştirdi. Linux Mint ise henüz Ubuntu ile bağını koparmadığı gibi çok sıkı bir ilişki içerisinde. Ve henüz Debina-Ubuntu arasındaki fark kadar Linux Mint ve Ubuntu arasında fark yok. Linux Mint bu sıralar istikrarlı biçimde kullanıcı kazanıyor, ileride kendini daha çok geliştirir ise Ubuntu'yu sollaması işten bile değil. Tabi yine bunu yaparken Ubuntu üzerinden yapacaktır. Yani yine temeli Ubuntu olacaktır.

Münir git ders çalış yoksa kalıcaksın :D :D :D

Bu konuda kesinlikle haklısın yanlız bizim gibi mint için yazılan programları ubuntu ya uyarlarlarsa sürekli dayanamaz mint bence :D

extremebrutal

Ubuntu'nun Debian'dan koptuğunu biliyorum, benim demek istediğim, nasıl ki Ubuntu kendini geliştirdi, Debian'dan daha çok tercih edilir oldu, aynı şekilde olmasa da, tamam "gelişme" manasında Linux Mint kendi başına bir şey yapmadı ama ufak tefek de olsa Ubuntu'ya karşı artıları var ve eksiği yok, yani "daha iyi".. Şimdi soruyorum o zaman Linux Mint'i deneyip, beğenmeyip, Ubuntu kullanan arkadaşlara: "Neden?"

Şiddetle merak etmekteyim :)

Çağlar

MintUpdate MintInstaller MintUpload MintMenu hepsini kullanıyorum hemde sistemim Ubuntu ben Mint denemedim ama bu da bi Mint oldu sonuçta kendi Mint imi yaptım ve Ubuntu kullanmıyorum galiba bu yüzden yorum yok :D

btermeli

Mint'i hem KDE hem Gnome masaustunde kullandım, baslangıcta hersey cok guzeldi ama ikisini de kaldırma sebebim, gorev cubugunun sebepsiz yere ortadan kaybolması oldu. "kicker" komutunu verdikce bocek oldugunu soyledi.
Mint'in en sevdigim yanı ekran kartım daha iyi destekliyordu sanırım.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

Alıntı yapılan: extremebrutal - 26 Ekim 2008 - 23:20:05
Ubuntu'nun Debian'dan koptuğunu biliyorum, benim demek istediğim, nasıl ki Ubuntu kendini geliştirdi, Debian'dan daha çok tercih edilir oldu, aynı şekilde olmasa da, tamam "gelişme" manasında Linux Mint kendi başına bir şey yapmadı ama ufak tefek de olsa Ubuntu'ya karşı artıları var ve eksiği yok, yani "daha iyi".. Şimdi soruyorum o zaman Linux Mint'i deneyip, beğenmeyip, Ubuntu kullanan arkadaşlara: "Neden?"

Ben Hardy'de bir takım sorunlar yaşayınca Mint'i yükleyip bir süre kullandım.

Başta şık tema, ek programlar falan, her şey çok güzeldi. Ancak bir süre sonra Mint'in her şeye kendi yorumunu getirmeye çalışması (Mint Install ile aslında Synaptic'in de yaptığı yüklemeyi başka bir veri tabanından, yine apt-get arkayüzünü kullanarak yapması, Mint Update ile yüklemelere güvenlik puanları vermesi ve normalde Synaptic'ten yaptığım yüklemeler için alternatif bir araç sunması), Mint Upload ile İnternet'te demo / kısıtlı sürüm bir alan vermesi, Mint Menu'nün güzel görünmesi ancak arka planda Python kullanarak RAM'den yemesi, masaüstünün menü altta olacak şekilde KDE'ye daha çok benzemesi, ve daha bir kaç konu canımı sıkmaya başladı.

Sonra, denemek için LAMP sunucusu kurmadan önce komple sistem yedeği almış ve sunucu ile yaptığım bir iki deneme sonrası yedeğimi geri yüklemiştim. Bilgisayarı yeniden başlattığımda bir de gördüm ki, sudo yetkilendirme sistemi komple alt üst olmuş, Ubuntu'da hiç görmediğim türden hatalar almaya başlamıştım. Dolayısıyla geri yüklediğim sistem yedeği sistemi bozmuştu, halbuki aynı yöntem Ubuntu'da beni hiç yarı yolda bırakmamıştı. Çaresiz Mint'i kaldırıp Ubuntu Hardy'yi geri yükledim.

Kısa bir süre Mint forumlarına takılmıştım. Orada öğrendiğim kadarıyla sistem güncellemesi en kolay Debian'da yapılabiliyor, Debian'ın üzerine bir şeyler ekleyen Ubuntu'da da - hata ihtimali daha fazla olsa da - yapılabiliyor, ancak Ubuntu'nun da üzerine bir şeyler ekleyen ve daha da komplike bir hale getiren Mint'te yapılması tavsiye edilmiyordu. Kısacası, Mint versiyon güncellemeyi resmen desteklemiyor, onun yerine temiz kurulum öneriyordu. Bu durum, benim için bardağı taşıran son damla oldu.

Terazinin bir kefesinde Ubuntu, diğer kefesinde Mint var: Ubuntu'nun arkasında, hazırladıkları dağıtımın daima özgür olacağı ve 6 ayda bir güncelleneceği sözünü veren Canonical şirketi var. Mint'in arkasında ise yola, Ubuntu'dan daha kullanıcı dostu ve kullanıcılarının taleplerine kulak veren bir dağıtım oluşturma amacıyla, iyi niyetlerle çıkmış, ancak gelişmesi tamamiyle Ubuntu'ya bağlı olan Clem adında bir Fransız gönüllü var, kullanıcılarından kendisine PayPal'dan destek olmasını rica ediyor ve daha ne kadar bu dağıtımın arkasında duracağı belli değil. Bu tabloda, terazide Ubuntu biraz daha ağır basıyor.

Şahsen Mint'i tercih etmiyorum, zira artık kendime "aslı varken benzerini neden kullanayım" diyorum. Aynı argüman Ubuntu - Debian karşılaştırması için de öne sürülebilir diyebilirsiniz, ancak bir süre de Debian Lenny kurmuş ve kullanmış bir olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Ubuntu artık Debian değildir. Kısacası, Mint'in aslı Ubuntu'dur, ancak Ubuntu'nun aslı Debian değil, yine Ubuntu'dur.

extremebrutal

Bu nispeten tatmin edici cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız kafama bu defa başka bir şey takıldı :)

Şöyle ki:

Alıntı yapılan: erginemr - 27 Ekim 2008 - 00:05:16Terazinin bir kefesinde Ubuntu, diğer kefesinde Mint var: Ubuntu'nun arkasında, hazırladıkları dağıtımın daima özgür olacağı ve 6 ayda bir güncelleneceği sözünü veren Canonical şirketi var. Mint'in arkasında ise yola, Ubuntu'dan daha kullanıcı dostu ve kullanıcılarının taleplerine kulak veren bir dağıtım oluşturma amacıyla, iyi niyetlerle çıkmış, ancak gelişmesi tamamiyle Ubuntu'ya bağlı olan Clem adında bir Fransız gönüllü var, kullanıcılarından kendisine PayPal'dan destek olmasını rica ediyor ve daha ne kadar bu dağıtımın arkasında duracağı belli değil.

diyorsunuz, size katılıyorum ve bu sorunun bir çok dağıtım için geçerli olduğunu düşünüyorum. Kafama takılan, dünya üzerinde bu kadar çok dağıtım olması iyi midir yoksa kötü müdür? Yani Linux'un gelişmesi açısından; herkesin bir dağıtım çıkarıp onunla iştikal etmesi, bu dağıtımlarının bir çoğunun bir kaç yıl sonunda tarihe karışması pek olumlu gözükmüyor bana. Bunun yerine, tüm Linux geliştiricileri tarafından bir-kaç dağıtım üzerine yoğunlaşılsa, örneğin, sadece Archlinux, Ubuntu, Gentoo, Mandriva olsa Linux'un gelişmesi daha hızlı olmaz mı?

Çağlar

Alıntı yapılan: extremebrutal - 27 Ekim 2008 - 01:07:08
Bu nispeten tatmin edici cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız kafama bu defa başka bir şey takıldı :)

Şöyle ki:

Alıntı yapılan: erginemr - 27 Ekim 2008 - 00:05:16Terazinin bir kefesinde Ubuntu, diğer kefesinde Mint var: Ubuntu'nun arkasında, hazırladıkları dağıtımın daima özgür olacağı ve 6 ayda bir güncelleneceği sözünü veren Canonical şirketi var. Mint'in arkasında ise yola, Ubuntu'dan daha kullanıcı dostu ve kullanıcılarının taleplerine kulak veren bir dağıtım oluşturma amacıyla, iyi niyetlerle çıkmış, ancak gelişmesi tamamiyle Ubuntu'ya bağlı olan Clem adında bir Fransız gönüllü var, kullanıcılarından kendisine PayPal'dan destek olmasını rica ediyor ve daha ne kadar bu dağıtımın arkasında duracağı belli değil.

diyorsunuz, size katılıyorum ve bu sorunun bir çok dağıtım için geçerli olduğunu düşünüyorum. Kafama takılan, dünya üzerinde bu kadar çok dağıtım olması iyi midir yoksa kötü müdür? Yani Linux'un gelişmesi açısından; herkesin bir dağıtım çıkarıp onunla iştikal etmesi, bu dağıtımlarının bir çoğunun bir kaç yıl sonunda tarihe karışması pek olumlu gözükmüyor bana. Bunun yerine, tüm Linux geliştiricileri tarafından bir-kaç dağıtım üzerine yoğunlaşılsa, örneğin, sadece Archlinux, Ubuntu, Gentoo, Mandriva olsa Linux'un gelişmesi daha hızlı olmaz mı?

Evet çok hızlı olur ama bu istediğiniz Dünya barışı :D Amerika Rusya el ele silah yerine teknoloji üretsin gibi bişey haksız mıyım ? Yani eğer sorun yaşanmasaydı Linux ile Unix ayrılmaz Mac paralı olmaz Windows ayakta duramaz ve Dünya daha güzel olurdu ama insanlar benim olsun düşüncesiyle giderek kendi yollarını çizmişler.

heartsmagic

Yani Linux'un gelişmesi açısından; herkesin bir dağıtım çıkarıp onunla iştikal etmesi, bu dağıtımlarının bir çoğunun bir kaç yıl sonunda tarihe karışması pek olumlu gözükmüyor bana. Bunun yerine, tüm Linux geliştiricileri tarafından bir-kaç dağıtım üzerine yoğunlaşılsa, örneğin, sadece Archlinux, Ubuntu, Gentoo, Mandriva olsa Linux'un gelişmesi daha hızlı olmaz mı?

Bu soru defalarca sorulup, konuşuldu. Bu pratikte mümkün değil.
Söylenen şey Linux'un gelişimine katkıda bulunmaz. Linux zaten bir tane ve her saat itibariyle gelişimi devam ediyor. Senin söylediğin ortak bir Linux dağıtımı projesi ve bence pratikte mümkünatı yok ve olsun da istemem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ciwans

Ben kendi adıma konuşayım linuxle ilk tanışmam ubuntu sayesinde oldu. Yaklaşık 1 ay önce mint kurdum ilk defa. Hoş bir dağıtım dediğiniz gibi belki ubuntuya göre artıları vardır hatta çok bile olabilir. Ama buna rağmen 2 gün sonra tekrar ubuntuya döndüm. pek çok sebebi olabilir alışkanlıklar görsel alışkanlıklar olabilir bunlar. Birde ulaşılabilirliğiniz önemli yani mesela wubi. forumdada bir anket vardı wubi sonlandırılmalımıdır evet diyen arkadaşlar olmuş. Wubi ubuntunun farklı ve kullanışlı bir ulaşılabilirliği bence mint.te bu yok. Bu sadece bir gerekçe olabilir.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

Eren

Alıntı yapılan: extremebrutal - 26 Ekim 2008 - 23:20:05

Cevap basit. Ubuntu bir dünya markası, arkasında müthiş bir topluluk var.

ZooM

butun mesajlari okudum. Gercekten guzel ve mantikli mesajlar yazilmis ama  buna ragmen yinede Mint'ı indiriyorum... Kurup kendim görüp kendi bilgilerimi paylasacagim :)
If I was your vampyre...

garafatma

Minti merak edip, indirip kurdum virtual boxta. ancak KDE sevmediğim, ve görselinin KDE ye benzemesi canımı sıktı. bu yüzden kullanmıyorum, teknik eksikliklerini test etmedim bilemiyorum. Ancak ilginçtir, ubuntunun 6.10 du sanırım o versiyonunu indirmiştim. Mandrakeden sonra o kadar sıcak geldiki görünüşü, ilk başta gözüme hitap etti. ama daha sonra hiç ilgilenemedim, bilgisayarım bozuldu yeni alamadım vs... biraz geciktim kullanmakta. Ancak ne SUSE, ne mandrake(mandriva) ne lindows nede diğer dağıtımlar beni bu kadar çekemedi.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

mustafa.tr

Alıntı yapılan: Çağlar - 26 Ekim 2008 - 23:22:39
MintUpdate MintInstaller MintUpload MintMenu hepsini kullanıyorum hemde sistemim Ubuntu ben Mint denemedim ama bu da bi Mint oldu sonuçta kendi Mint imi yaptım ve Ubuntu kullanmıyorum galiba bu yüzden yorum yok :D

Mintmenu'yü ne şekilde yüklediniz acaba. Yardımcı olabilir misiniz?

atomkarinca

Çağlar

mustafa.tr

XRumer

Şöyle ki:

sorun keşke o kadar basit olsaydı aslında ne kadar çok dağıtım olursa o kadar çok düşünce farklılığı bir başka deyişle düşünce zenginliği olduğu anlamına gelir. ayrıca her dağıtım farklı zevklere, kullanım alışkanlıklarına ve amaçlara hitap eder.

neoberg

"İyi olmasına rağmen neden Ubuntu daha yaygın?" şeklinde sorulan soruya birçok yorum yapılabilir, çok çeşitli cevap verilebilir. Benim yorumum ise "Linux kullanıcılarının çoğunun düşüncesinin "geleneksel olanı savun" şeklinde olmasıdır. en azından benim gözlemim bu. Ubuntu Debian üzerinde geliştiği sürede değil de kendi başına geliştiği sürede daha hızlı şekilde kullanıcı kazandı. Linux Mint ne zaman ki "Artık ben oldum; kendi başıma gelişebilirim." diyecek duruma gelir, -bence- o zaman Ubuntu'yu geçer.

İlk paragraftaki, Linux kullanıcıları hakkındaki gözlemimi biraz daha açmak istiyorum zira "gelişmeye karşı" şeklinde yanlış anlaşılabilir.
Benim gördüğüm kadarıyla Linux kullanıcısı daha çok Türk Sanat Müziği, Halk Müziği dinleyen ya da sürekli dinlemese de dinlemeyi ve ne olduğunu bilen kişiler. Otomatik vitesten, ABS'den ve hatta hidrolik direksiyondan hoşlanmazlar; kullanıyorlarsa güvenlik sebebiyledir. Bu genel olan gözlemim, dağıtıma göre de değiştiği bir gerçektir. Çok uzatmadan örnek vermek gerekirse:
Gentoo: Geleneklere en çok bağlı olanlar. Gentoo'da kurulum ne kadar kolaylaştırılmış olsa da, stage1 kurulum çoğunlukla en sevilendir. Gördüğüm Linux kullanan öğretmenlerin çoğu Gentoo kullanıyor.
Ubuntu: Çok geniş bir yelpaze. 15-20 yaş arasından (ben gibi :) ) 50-60 yaşa kadar kullanılıyor. Karakter analizi yapmak nispeten zor olsa da geleneklere bağlılık değişmiyor.

Belki yanlış düşünüyor olabilirim ama benim bu konudaki görüşüm bu.

iKo

Valla ben de ne diyeceğimi bilemiyorum, bilgisayarımda hala hem mint hem ubuntu kurulu ve açılışta otomatik olarak mint başlıyor ve herhangi bir problemim olmadı...

Ubuntu da kullanıyorum evet ama hangisini ne zaman açtığımı bilmiyorum :) ikisi de herşeyi yapıyor her işi görüyor, tamamen zevk yani görsellik...

Kullanımı açısından biraz daha mint e yakın gibiyim ama bana sorarsanız ubuntu bunları yapsa hiç düşünmeden ubuntu kullanırım.

Benim merak ettiğim şey ise şu : Ubuntu yu geliştirenler görüyor, mint hemen arkalarında yer alıyor bir çok istatistikte (distrowatch vs.)
Kullanımı çok kolay, basitleştiren araçlar var (Mintinstall ve türevleri bi yana Compiz Settings, codecler...)

Bunları ubuntu nun da kendine eklememesinin nedeni nedir ? Nasıl onlar ubuntu dan faydalanıyor, ubuntu neden mint den yararlanmıyor ???