openbox ve netbook

Başlatan cbrieria, 01 Ocak 2014 - 19:15:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cbrieria

Merhaba bende netbook var, bu gidişle de uzun süre başka birşey olmayacak gibi.  :'( Şimdi 12.04le sabrederek kullanmaya çalışıyorum. Unity haliyle kasıyor.  Aslında esas sorun işlemci. Zamanına göre dünyanın gelmiş geçmiş en kötü işlemcisi intel atom dur harhalde. Fareyi kıpırdatsan işlemci kullanımı %100e çıkıyor. Bi de yanında yine dünyanın en berbat grafik yongalarından biri olan intel gma 3bin bilmem ne var uzatmayayım, makine netbook işte.

Openbox a geçmeyi düşünüyorum, openboxla hiç netbook kullanan var mı? Kaslıma performans durumları nasıldır? Yukarıda da belirttiğim gibi unitynin öyle çok yüksek beklentileri yok. Esas sorun işlemci. Bu işlemci openboxta da kasar. Ama yine de bi sorayım dedim, uğraşmaya değer mi?

önümüzdeki 10 ay boyunca maddi olarak sıkışık olacağım. Yoksa gider sahibinden.com dan 350 tl civarı pili 15 dakika giden çift çekirdekli 20 kiloluk laptoplardan alır geçerim.

Bi de
openbox kullanan,
debian tabanlı, (apt-get e alıştık baştan linux öğrenmeyelim)
rr (format atmaktan nefret ediyorum)
var mıdır böyle bir dağıtım?

serkanburda

Bu konuda en iyi dağıtımlardan birisi olan (fikrimce) crunchbang'e bir bakmanızı tavsiye ederim: http://crunchbang.org/

Ayrıca bence 12.04 değil de 13.04 ya da 13.10'u denerseniz daha verimli olabilir. Ben şahsen netbook üzerinde 13.04 kullanıyorum ve çok hızlı olmasa da yeterince hızlı bana göre; kısaca memnunum. Farkı yaratan unity sürümü, yanılmıyorsam 12.04'te 5'li sürümler varken 13.04'te 7'li sürümü var ve fark dikkat çekici.

cbrieria

teşekkürler Serkan, cb kenara yazalım. 12.04ü lts olduğu için seçmiştim, yükseltmelerdeki sıkıntılarla uğraşmak istemiyorum. cb rr değil galiba bulamazsam onu kullanırım..

decent

Mitsukuni

apt-get alışkanlığı için ben de Crunchbang öneririm. Netbook üzerinde uzun bir süre kullandım. 37 saniyede açılıyordu ve açılıştaki bellek tüketimi 80 mb civarında oluyordu. Bahsettiğiniz ekran kartına rağmen 720p videoları da bir yere kadar çalıştırıyor, tabii ki yine de çok fazla bir performans beklemeyin.

@serkanburda'nın da bahsettiği gibi doğrudan 13.10 da kurabilirsiniz. Şu an netbook'ta 13.10 kullanıyorum ve işimi görüyor yeterince. 12.04'teki Unity ile kıyaslayınca oldukça farkı var hız açısından.

iceboy

Archlinux + Openbox kurabilirsiniz aslında.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

Just4KiLL

Manjaronun Netbook sürümü çok iyi.. Youtube'da tuliana incelemesini yapmış, inceleyin isterseniz