[Çözüldü] Yapılandırılmış Arch Sistemi Ssd'ye Kopyalama

Başlatan cokomoko, 03 Aralık 2013 - 18:48:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Arkadaşlar mekanik diskte önceden yapılandırdığım ve 6 aydır kullanmakta olduğum arch sistemimi dd if ile yeni aldığım ssd'ye aktardım, ancak ssd'ye aktardığım sistem açılmıyor. Daha önce ssd'ye bu şekilde aktarım yapan var mı? Varsa nasıl yaptı, anlatabilir mi?
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

furkankalkan

dd if ile hard disk kopyalamak çok mantıklı değil, hem saatler sürer hem de çalışma ihtimali düşüktür. En iyisi SSD yi biçimlendirip dosyaları elle kopyalayın. Daha sonra bootloaderi kurarsınız. He ben dd if ile yapacağım diyorsanız /dev/sdXN değil de /dev/sdX şeklinde verin komutu.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

gecegezen

ssd ile denemedim ama ubuntu'yu diğer disklere bu yöntemle taşıdım. Arch ile de sorun çıkracağını pek sanımıyorum. ama kesin bir şey söyleyemem.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.0
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

cokomoko

ubuntu'da sorun olmuyor da arch'ı taşımada sorun oluyor, fstab uuıd değerlerini de ayarlıyorum ama yine olmuyor. Açılırken tıkanıyor ilerlemiyor.log dosyasına bakıyorum bir çıktıda vermiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2013 - 22:47:32

galiba sorun şurdan doğuyor blkid deyip uuıd değerine bakınca arch kurulu bölümle arch'ı kopyaladığım bölüm aynı uuıd değerine sahip görünüyor, dolayısıyla açılmıyor.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

gecegezen

uuid değerlerinin aynı olması çok garip geldi bana o bölümü daha önce dd ile mi oluşturdunuz?
Eğer öğle işe yeniden biçimlendirip tekrar dener misiniz?

cokomoko

evet dd if'le denedim en son bir de gparted üzerinden kopyalama yaptım ama yine uuıd değerleri aynı görünüyor.Böyle olunca da diğer mekanik disk takılı olunca otomatik orjinal kurulu sistemi açıyor.Eğer mekanik diski çıkartırsam bu seferde açılmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2013 - 16:17:25

Kopyalamaya çalıştığım bölüm sda6, kopyaladığım bölüm sdb9, görüldüğü gibi uuıd değerleri aynı.
/dev/sda6: UUID="26f4be15-7289-4410-be81-bbb53c27dac0" TYPE="ext4"
/dev/sda7: UUID="1f9292df-7b64-4a94-bdd6-91b7c55e488f" TYPE="swap"
/dev/sda8: UUID="f5a42a49-5339-46b3-917c-56958f6d84fa" TYPE="ext4"
/dev/sda9: UUID="5004a97f-68df-49ee-8b59-11275b4abead" TYPE="ext4"
/dev/sda10: UUID="9b76b464-71e2-4249-8372-90ee766bb0ac" TYPE="ext4"
/dev/sda11: UUID="3b6e8d45-acc0-4a55-b765-2c6707ddee64" TYPE="ext4"
/dev/sda12: UUID="2afa583a-bbf7-485a-9dee-7c183e53f2ae" TYPE="ext4"
/dev/sda13: UUID="7E29687F2B3A4FFE" TYPE="ntfs"
/dev/sdb2: UUID="a2075578-dc02-456a-940f-bbeda913901b" TYPE="swap"
/dev/sdb5: LABEL="Manjarobox" UUID="bf9ff26a-c2d0-4d52-b068-769a20feeb93" TYPE="ext4"
/dev/sdb6: UUID="551eec67-1c39-4483-9ed1-39cce180dc99" TYPE="ext4"
/dev/sdb7: UUID="a4cda6ab-bb98-4898-8a71-cf32837decef" TYPE="ext4"
/dev/sdb8: UUID="b19ae793-e421-4b95-94c2-b2dbca30a94b" TYPE="ext4"
/dev/sdb9: UUID="26f4be15-7289-4410-be81-bbb53c27dac0" TYPE="ext4"

gecegezen

Peki tekrar biçimlendirip uuid değerlerin değişmesini sağlayıp dediğim gönderdiğim konuda ki gibi tar ile yaptığınızda olmuyor mu?

cokomoko

valla tar'la daha önce hiç denemedim, denedi isem de ufak tefek işler için ama denemeye çalışırım. Bir de öyle deneyelim bakalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2013 - 22:01:21

tamam olayı hallettim fstab ve grub.cfg'deki uuıd değerleri yerine /dev/sdb9(kopyalama yaptığım bölüm) yazdım, grubu güncelledim ve açıldı.blkid çıktısındaki uuıd değerleri aynı onun için onu yazmayın. Çok da güzel oldu ama uuıd değerlerinin aynı olması ilk defa başıma geldi debian ve türevlerinde böyle bir soruna rastlamadım.
Bir de fstab'a trim desteği için discard parametresi ekledim. Örnek olsun diye fstab çıktımı geçeyim:
#
# /etc/fstab: static file system information
#
# <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
# UUID=/dev/sdb9
/dev/sdb9            /          ext4      defaults,noatime,nodiratime,discard 0 1

# UUID=a2075578-dc02-456a-940f-bbeda913901b
/dev/sdb2            none      swap      defaults  0 0

/dev/sda13              /media/sda13    ntfs            defaults        0 0
# Move /tmp to RAM
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,nodev,nosuid 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,nodev,nosuid 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=512M 0 0
#tmpfs /var/lock tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=512M 0 0
#tmpfs /var/run tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=512M 0 0
ramfs /mnt/ramdisk ramfs size=5G 0 0
tmpfs /mnt/tmpdisk tmpfs noatime,nodev,nosuid 0 0

heartsmagic

dd ile taşındığında UUID değerinin aynı kalması olayı benim de başıma gelmişti, Ubuntu ile. Nasıl çözdüğümü ben de hatırlamıyorum ancak ilk defa karşılaştığımda ben de şaşırmıştım. Ben sanırım tune2fs ile yeni bir UUID üretmiştim, not düşmüş olayım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cokomoko

Bu aynı uuid sorununu bir daha yaşadım. Gparted üzerinden aynı boyuttaki başka bir bölüme mevcut Arch'ımı kopyala-yapıştır yaptım. Grub açılmadı çünkü iki ayrı bölümün uuid'i aynı idi. Gparted üzerinden uuid değiştirme işe yaramadı, yine denemeye kalktığımda ise uuid değiştirme seçeneği aktif olmadı. Ben de heartsmagic'in burada önerdiği tune2fs'yi denedim ve oldu. Bu arada /etc/fstab ve grub.cfg içindeki uuid'leri de buna göre değiştirdim. Ancak mevcut sistem açılırken, kopyaladığım bölüm açılmadı. Açılmama nedeni de kernel panic hatası.
Bu arada kopyalanan bölümün boyutu aynı ancak toplam sektör sayısı 30720000 olması gerekirken 30720704. Bu sayıyı 704 eksiltemiyorum da 1mb bile boyut azaltsam  30720000 altına iniyor sabitleyemiyorum. Bunu söyleme nedenim de açılmama nedeninin bundan kaynaklandığını düşünmem.
Kısaca boyut aynı ama toplam sektör sayısı farklı olduğundan mı açılmıyor kopyaladığım sistem?

heartsmagic

"Kernel panic" hatasının ayrıntısı yok mu?
Eski disk ve yeni diskin yapısı nedeniyle sektör meselesi ortaya çıkmış olabilir, fakat sorun bu mudur bilemiyorum cidden. İlgili bölüme fsck yürütmeyi denedin mi?

cokomoko

fsck denemedim kernel panic hatasının ayrıntısını tam olarak hatırlamıyorum ama bakıp yazarım. Yani sektör sayısı etki eder mi, etmez mi başına böyle birşey geldi mi?

heartsmagic

Doğrudan bu çeşit bir sıkıntıya sebep olur mu bilemiyorum cidden. Hani değişebileceği geliyor akla, farklı disk yapıları vs. Ancak böyle bir sorun yapar mı bilemiyorum, beni aşıyor konu. Başıma geldi mi? Gelmedi fakat başkalarının da gelmeyeceği anlamına gelmiyor tabi bu :) dd ile yaşadığım tek sıkıntı bu başlıkta da söylediğim UUID meselesiydi.

cokomoko

Bu ikinci yaptığım kopyalamada disk yapıları aynı yani ssd'den ssd'ye yapıyorum kopyalamayı.

heartsmagic

Bu durumda sektör sayısı farklılığı olur mu olmaz mı bilemiyorum. Hani olmamalı diye düşünüyor insan normalde. fsck yapmayı denedin mi?

cokomoko

Hazır uğramışken yazayım: Diğer bölüme taşıdığım Arch'ı live cd ile chroot olup grub'unu /dev/sda'ya kurdum, sonra güncelledim kendi grubundan açtım. Ama /dev/sdb'ye kurulu diğer Arch'ın grubundan açılmıyor. Sonuç olarak ikisinin grubu birbiriyle çakışıyor  gibi, mecbur kendi grublarından açabiliyorum ikisini de.
12-13 gün önce sorunu bu şekilde çözmüştüm, win'de işlerim olduğundan daha kurcalamadım.
Şimdilik son durum bu, bu küçük grub sorununu da bir ara kurcalama emelindeyim. O vakte kadar başlık açık kalabilir.

heartsmagic

cokomoko

Kernel panic sorunu diğer kopyaladığım Arch'ın grubunu chroot olarak güncelleyip, /dev/sda başına kurduğumda çözüldü. Şimdi şöyle bende 2 tane grub var biri sda öbürü sdb başına kurulu, hangi Arch'ı açmak istiyorsam ona ait grubu yani sda ya da sdb'deki gruptan birini açarak sisteme giriyorum. 2 grub da 2 Arch'a bağlı.
Sorun ikisini bir gruptan açamama ve kernel panic hatası vermesi, şu an o sorunun üstüne gitmedim.

ata1

grub  grub.cfg dosyasına şu kısıma

initrd /boot/intel-ucode.img

kernel eklemek işe yarar mı acaba

örnek /boot/initramfs-4.6-x86_64.img

şekline gelse
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-4.6-x86_64.img

cokomoko

ata1

tamada kerneli eklemek işi düzeltiyor bunu denemiştim manjaro diğerlerinde panıck veriyor yanı başka grubda açılmıyordu o nedenle önerdim

heartsmagic

İki farklı grub.cfg dosyalarını görme imkânımız var mıdır?

cokomoko

Şu an netten uzak kaldım ama bu mesaj burada dursun, sonradan geri dönüş yaparım.
Benim grub.cfg biraz kalabalık iso dosyalarını grubdan boot ettiğim için bayağı kalabalık, uygun bir zamanda yazarım.

cokomoko

Bu sorun hala var, grub'u güncelleme sırasında hata veriyor, çapraz disk yüklemesi için grub güncellenmeli tarzında bir hata geçiyor, sonra grub güncelleme duruyor.
Kernel parametrelerine baktım grub.cfg'de hata yok ama neden böyle oluyor anlamış değilim.
/usr/sbin/grub-setup: error: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install.
Hata bu çözümlere baktım, diskin en başında 200-300mb'lık boşluk oluşturun oraya grub'u kurun denmiş, ben bunu usb ile yaptım, grubu sorunsuz güncelledi ama yine kernel panic verdi.