[Çözüldü] GNOME 3.10/Kasıyor/Hata veriyor/Donuyor

Başlatan proxymccasey, 27 Kasım 2013 - 14:47:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

proxymccasey

Arkadaşlar merhaba.

Dün gece Ubuntu 13.10-GNOME_x64 yükledim. 2-3 senedir linux kullanmadığımdan paslanmışım bayağı. Neyse, kurduğumda gnome versiyonu 3.8'di ve ben de forumdaki konuya bakarak 3.10'a güncelledim fakat:

-Daha yeni format atmama rağmen (750gb hdd komple silip kurdum) bilgisayar kağnı hızında çalışıyor.
(6gb ram / i5 işlemci/samsung ativ-np350v5c-s0jtr laptop)
-Başta Software Center olmak üzere uygulamalar çöküp duruyor.
-Parlaklığı ayarladığım halde her yeniden başlatmamda eski haline getiriyor.
-Shell-Extensions'ları her yeniden başlatmada devre dışı bırakıyor.
-Ekran kartı driverını 3 kez yüklemeye çalıştım 3ünün de sonu format oldu. Gece boyu 3 kere gnome güncelleyip,ekran kartı kurup,ubuntuyu çökertip baştan format attım. (ati radeon hd 7670m)

Windowsu komple sildim dediğim gibi. Uzun bir süre linux kullanmaya kararlıydım fakat bu sıkıntılar beni yıldırmak üzere. Bu kadar basit hatalar ubuntu gibi bir sisteminin ve gnome gibi bir masaüstü sisteminin namına gölge düşürüyor :)

Çözüm önerileriniz?

matrax_41

Gnome 3.10'u sağlayan ppa, test için kullanılan yani kararlı olmayan sürümlerin bulunduğu depo. Kararlı sürümlerin bulunduğu depo "ppa:gnome3-team/gnome3". Fakat onda da gnome 3.10 yok şu an. Önerim yeni bir kurulumdan sonra sadece dediğim depoyu eklemen.

proxymccasey

öneriniz için teşekkürler fakat gnome'u 3.10'a güncellemeden önce de aynısı oluyor. şuanda daha komutları yeni girdim terminal'e güncellemek için ama son 1 saattir gnome 3.8 de de aynı sıkıntı var. bence bu betadan değil gnome'daki başlı başına bir hatadan kaynaklı.

matrax_41

Gnome 3.8'de de oluyorsa bir sıkıntı var. Ekran kartı sürücüsü kurdun mu ?

proxymccasey

maalesef asıl sıkıntım da bu. 3 kere kurmaya çalıştım sonuçlar:

-ubuntu logosundan sonra terminal
-kullanıcıadı/şifre girdikten sonra siyah ekran
-ubuntu logosundan sonra terminal oldu 3.de. bu sefer işlemleri geri almayı başardım fakat sistem aşırı bozuldu bayağı kurcaladım son seferde.

ekran kartını kurarken ilk seferde settings/update in içindeki drivers bölümünden kurdum. sonra komutla kurdum. şimdi ise garanti bir yöntem olmadıkça korkuyorum kurmaya.

matrax_41

Konsolda lspci komutu verip çıktısını buraya aktarır mısın.

proxymccasey

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 09)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)

matrax_41

proxymccasey

anlamadığım bir şey var.

[[[[[[[[[[[[[[
sudo nano /etc/default/grub

ile grub düzenleme dosyası açılır
5.5-
Kod: [Seç]

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash modeset=1

satırına istenilen parametre yazılır. Misâl, "hybridopts=ON,IGD,OFF" yazıldığında başlangıçta iki GPU'da etkin kılınır, sonra tümleşik GPU'ya geçiş yapar ve harici olan kapatılır. "hybridopts=ON,DIS,OFF" parametresi ise ikisini açtıktan sonra harici olanı kullanır ve tümleşik olanı kapatır.]]]]]]]]]]

burda parametre quite splash modeset=1 silinip onun yerine mi yazılacak yoksa satır sonuna mı eklenecek?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2013 - 15:33:16

ben şöyle yaptım doğru mudur ?

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash modeset=1 hybridopts=ON,DIS,OFF"

matrax_41

proxymccasey

bilgisayarı yeniden açtım fakat değişen bir şey yok. sistemde hala intel görünüyor. herhangi bir şeyi çalıştırmam gerekmiyor değil mi ?

matrax_41

hybridopts=ON,IGD,OFF yazdıysan intel'in çalışması normal. Zaten Ubuntu'da intel ekran kartı grafik ihtiyaçların için yeterli olur. Her adımı hatasız uygulayıp bütün kontrolleri uyguladın mı ?

proxymccasey

uykusuzluktan olacak yanlış parametreyi atamışım :( şimdi en baştan mı almam gerek?

matrax_41

hybridopts=ON,IGD,OFF bölümünü kastediyorsan değiştirip sudo update-grub komutunu uyguluman yeterli.

proxymccasey

usta sağolasın. şimdi bayağı bi uygulama yükledim ayar felan yaptım. ekran kartından da kesin bi çözümü çıkana kadar vazgeçtim. 3 kere format attım cidden daha uğraşamayacam :D  konu kapanabilir.

speakerXXL

Alıntı yapılan: proxymccasey - 27 Kasım 2013 - 15:02:33

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]

Intel + AMD/ATI hibrid sistemde ekran kartı sürücüsünün aşağıdaki komut ile kurulması gerekiyor sanırım.

sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
sudo aticonfig --initial -f

https://wiki.ubuntu.com/X/Config/HybridGraphics#A13.10

heartsmagic

Alıntı yapılan: proxymccasey - 27 Kasım 2013 - 14:47:52
Windowsu komple sildim dediğim gibi. Uzun bir süre linux kullanmaya kararlıydım fakat bu sıkıntılar beni yıldırmak üzere. Bu kadar basit hatalar ubuntu gibi bir sisteminin ve gnome gibi bir masaüstü sisteminin namına gölge düşürüyor :)

Hatlar olur, kullanıcı bildirir ve gönüllü geliştiriciler de elinden geleni yapar. Kaldı ki bu gibi hataların genel olmadığı da aşikardır sanırım, eğer genel olsa kimse durduk yere çözmeme yoluna gitmezdi değil mi?

Grafik kartın için doğru öneriyi @speakerXXL yapmış. Güncel Ubuntu sürümünde ATI'nin fglrx-pxpress sürücüleri melez kartlara destek veriyor. ATI'nin uygulamasından da geçiş yapılabiliyor. Sistem açıldığında Intel'in devrede olması normal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

proxymccasey

teşekkürler @SpeakerXXL ve @heartsmagic  bunu bir deneyeyim. sonuçları yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2013 - 12:50:01

Sanırım oldu sistemde Ati'yi görüyor artık. ControlCenter da açılıyor.

Peki parlaklık ile shell uygulamalarının her açılışta sıfırlanmasına bir çözüm yok mu ?

if

@proxymccasey, bu sorun çözüldüyse konuyu çözüldü olarak etiketleyin. Başka sorunuz varsa önce araştırın sonra, çözüm yoksa yeni konu açın.