[Nasıl] Kullanıcı Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?

Başlatan btermeli, 16 Ekim 2008 - 11:12:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sema

Açılışta Shift'e basılı tutarsanız grub ekranı gelir (diyorlar, ben daha getiremedim :P ama diyorlarsa geliyordur muhakkak).
susema

decent

Alternatif bir yöntem:

Alıntı YapReset password ubuntu using SytemRescueCD
Have you lost or forgotten password to login ubuntu. well, this started when I come to home my friend, and he complained to me can not login to ubuntu because forgotten password. then, I give a solution to reset the password using ubuntu SysemRescueCD

Previously I'll tell you about SysemRescueCD..
SRCD 300x225 Reset password ubuntu using SytemRescueCD
SystemRescueCd is One of the most useful rescue disk for both Windows and Linux systems, Linux Live CD distributions that allow it to boot on both 32-bit or 64-bit Intel /AMD systems. SystemRescueCd is based on the Gentoo Linux distribution
You can download the iso image Linux SystemRescueCd here > Download SytemRescueCD
Once you download the ISO you can have it ready to run fast to burn photos toCD-ROM. This can be done under virtually all operating systems
SystemRescueCd also can be booted using a USB Stick, complete instructions for installing the SRCD to USB drives from Windows or Linux can be found here

1). Determine the disk partition your system. using fdisk

#fdisk -l
Disk /dev/hda: 32.2 GB, 32212254720 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 3916 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 3569 28667961 83 Linux
/dev/sda2 3570 3916 2787277+ 82 Linux swap / Solaris

2). create a directory to mount your system partition, then mount your system partition
mkdir /mnt/system mount /dev/sda1 /mnt/system

3). chroot into your system
chroot /mnt/system
If you get an error about the wrong shell (SytemRescueCD uses ZSH by default but most Linux distros use BASH by default), you can export your shell and try again:
export SHELL=/bin/bash chroot /mnt/system

4). Now reset password ubuntu system using passwd
passwd [user on your ubuntu]

example:
passwd decent good luck ..

>>> ubuntuportal.com

gecegezen

aynı yöntemle daha bir kaç gün önce pardus sifresini kurtardım :)
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

cemalkan

Merhaba arkadaşlar,
konu ile ilgili gerek forum gerkese wikide yazılanları yapıyorum Ancak 3 kere yeni baştan kurmama rağmen parolamı kabul etmiyor. Değiştirmek istediğimde:
root@ALKAN:~$ passwd cem
olacak şekilde parolaları giriyorum (yani buaraya kadar sıkıntı yok)
Yetki alıntı kütüğü çalıştırma hatası
parola değişmedi

Asıl sorunum birkaç dakika önce girdiğim parolanın kabul edilmemesi aslında.
Ne Düşündüklerimden vazgeçtim
Ne de vazgeçtiklerimi düşündüm...

bytan

3 kere kurduğunu söylediğin için sorayım; bu işlemi yaparken her seferinde root altında mı yapıyorsun ve hep aynı şifreyi mi kullanıyorsun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cemalkan

Alıntı yapılan: bytan - 03 Mayıs 2012 - 08:44:10
3 kere kurduğunu söylediğin için sorayım; bu işlemi yaparken her seferinde root altında mı yapıyorsun ve hep aynı şifreyi mi kullanıyorsun?
linuxu 3 kez kurmayı kast etmiştim (root altında linux kurulumu?) eğer passwd komutunu diyorsan evet root altında. yukarıdaki iletide yazdığım gibi.
ve hayır farklı şifreler de denedim.

peki bu sürümde parola ile ilgili çok sorun yaşayan olmuş mu?

bir başka sorun da ubuntuyu eklerken http://wiki.ubuntu-tr.net/images/thumb/7/79/Ubuntu11107.jpg kısmındaki bağlama noktası bu şekilde bıraktım. yani burada bir sıkıntı yok. boot (ya da grub) nereye koyduğumun bir önemi de yoktur diye düşünüyorum (bu parola problemi için demek istedim)

heartsmagic

@cemalkan, senin sorunun parolanın unutulması mı? Eğer yeniden yüklüyorsan böyle bir durum yoktur. Sen hangi sürümü kuruyorsun? Normal kurulumda root olmaz zaten, daha doğrusu açık değildir. Oluşturduğun kullanıcıyla sisteme rahatlıkla girebilmen lazım. root için soru soruyorsan orası ayrıca bir işlem gerektirir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemalkan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2012 - 17:55:58
@cemalkan, senin sorunun parolanın unutulması mı? Eğer yeniden yüklüyorsan böyle bir durum yoktur. Sen hangi sürümü kuruyorsun? Normal kurulumda root olmaz zaten, daha doğrusu açık değildir. Oluşturduğun kullanıcıyla sisteme rahatlıkla girebilmen lazım. root için soru soruyorsan orası ayrıca bir işlem gerektirir.
12.04 sürümüne geçtim. önceki sürümlerde sıkıntı çekmemiştim. oto giriş üzerinden girebiliyorum. ancak belirttiğim gibi asıl sorunum unutmak değil. parolamın ubuntu tarafından KABUL EDİLMEMESİ. ayrıca da herhangi bir şekilde değiştiremiyor olmamdır.
değişiklik için önceki sürümlerde ubuntu CD'si üzerinden kuruluma başlanırken bir şey yapılıyordu ve yeni bir tane alabiliyorduk. bu şekilde değişiklik yapılabilir mi?

heartsmagic

@cemalkan, meseleyi tam anlamamız lazım. Sen 12.04'e yükseltme yaptın doğru mu? Otomatik giriş işe yarıyor? Fakat kapatırsan ve kullanıcınla girmek istersen olmuyor? Parola değiştirdiğinde yine olmuyor?

cemalkan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2012 - 19:51:58
@cemalkan, meseleyi tam anlamamız lazım. Sen 12.04'e yükseltme yaptın doğru mu? Otomatik giriş işe yarıyor? Fakat kapatırsan ve kullanıcınla girmek istersen olmuyor? Parola değiştirdiğinde yine olmuyor?
yükseltme değil yeniden kurulum yaptım. diğerleri tamamen doğru  ::)

gecegezen

parolayı kabul etmediğini için soruyorun parolanızda türkçe karakter varmı bir ihtimal klavye ayarlarınız değişmiş olabilir veya özel karakterlerden birisi
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

cemalkan

heartsmagic

Pek normal, hatta hiç normal bir durum değil. ISO'nun md5 bütünlüğü tamam mıydı?

cemalkan

heartsmagic

Peki, giriş yöneticisine geldiğinde ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşünce normal bir şekilde giriş yapabiliyor musun?