Virtualbox ile sanal makineyi taşıma

Başlatan kerub, 23 Nisan 2012 - 13:15:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kerub

Arkadaşlar Oracle'ın virtualbox programı mükemmel... Bugün sanal makine taşıma işlemini gerçekleştirdim. Başlangıçta pek umudum yoktu ama dört dörtlük oldu her şey. Hemde çok basit. Birinci ana makinede Ubuntu 12.04-x86 üzerine kurulu ve üzerinde Windows XP sanal makine var. Amacım Windows 7-x64 kurulu olan diğer ana makineye bu sanal makineyi taşımaktı (Not:Sistemler tamamen farklı olmasına rağmen başarılı ve taşıma derken ilk bilgisayardaki sanal makine yerinde duruyor, siliniyor sanmayın). Ubuntu'da virtualbox'ı çalıştırdım, file (dosya) menüsünden export appliance (dışa aktar) seçeneğine tıkladım ve taşımak istediğim sanal makineyi seçip sadece ileri dedim. ".ova" uzantılı bir dosya olarak dışa aktardı. Bende kurulu olan Windows XP sanal makinesi yaklaşık 5.3GB'lık bir dosya olduğu için tek parça halinde  taşıyamadım, Ubuntu'da "gnome split" programı ile 5 eşit parçaya böldüm. (Bu programı synaptic'te gnome-split adında paket olarak bulabilirsiniz, lazım olursa ordan kurun). Daha sonra dosyaları Windows 7 yüklü ana makineye taşıdım ve 7-zip programı ile birleştirdim. Birleştirince iki dosya açığa çıktı, birisi küçük boyutlu açık sanallaştırma format dosyası, diğeri ise esas büyük boyutta olan sanal makine disk formatı dosyası. En sonunda  virtualbox'ın dosya menüsünden bu sefer import appliance (içe aktar) seçeneğine tıklayıp sanal makinenin disk dosyasını seçtim. Birkaç dakika sonra işlem bitti ve her şey mükemmel olarak çalıştı. Umarım sizlere de bu testimin bilgi açısından faydası dokunur. Sağlıcakla kalın...
Saygılarımla, sevgilerimle...

mustafayilmaz

Teşekkürler.

Aslında bunu bir Nasıl belgesi haline getirsen, ya da adım adım yaptıklarını wikide paylaşsan yararlı olabilir..