Aşırı Isınma ve Fan Sesi Sorunu

Başlatan onemsizbiri, 25 Temmuz 2013 - 22:53:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onemsizbiri

Merhabalar, HP Pavilion marka G6 model laptopumda aşırı ısınma ve fanlarda ses sorunu var, iki kere resmi sitesindeki driverı kurdum fakat siyah ekrana düştüm. Yardım ederseniz bu sefer siyah ekrana düşmek istemiyorum. Teşekkürler şimdiden.
Donanım Çıktıları ;
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]
kyle@KyleOs:~/İndirilenler$ lspci | grep VGA
kyle@KyleOs:~/İndirilenler$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev b5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5209 PCI Express Card Reader (rev 01)

heartsmagic

Şu başlığı kullan: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36922.0
Sen linux-headers paketlerini kurmuş muydun? Bu başlıkta o adım da anlatılmakta. Şansını bir deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onemsizbiri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Temmuz 2013 - 00:13:37
Şu başlığı kullan: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36922.0
Sen linux-headers paketlerini kurmuş muydun? Bu başlıkta o adım da anlatılmakta. Şansını bir deneyebilirsin.

Geç oldu biraz cevabım özür dilerim. O verdiğiniz linkteki adımları uyguladım gene siyah ekrana düştüm. Araştırma yaptım gerçekten bu konuda. Aktif bi linux kullanıcısıyım fakat bu driver olayını beceremiyorum nedense bir türlü.

heartsmagic

Peki, şu başlığı denedin mi?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35396.0

Burada depolardan değil de elle kurulum yapılıyor. Eğer sürücü güncellenmişse güncel olan sürücüyle denersin şansını. 12.8 var orada, artık günceli hangisiyse onu kullanırsın yani.

onemsizbiri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Temmuz 2013 - 08:28:53
Peki, şu başlığı denedin mi?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35396.0

Burada depolardan değil de elle kurulum yapılıyor. Eğer sürücü güncellenmişse güncel olan sürücüyle denersin şansını. 12.8 var orada, artık günceli hangisiyse onu kullanırsın yani.

Evet onuda denedim fakat gene aynı sorun. Belki de kullandığım dağıtım Ubuntu GNOME olduğu içindir, kolay gelsin.

arpia

optimus olduğu için siyah ekrana düşer zira kurmaya çalıştığınız ekran kartını kullanmıyor sistem.

Intel sürücüleri çalışırken, ATI sürücülerini kurmadan önce forumda ki "Bumblebee" ve "ironhide" başlıklarını araştırın.

Ayrıca bu kurulumları düzgün yaptıktan sonra, fan sesiniz kesilecek , pil süreniz uzayacak ve ısı sorununuz kalmayacak.

heartsmagic

@arpia, o çözümler esasında Nvidia için :) Optimus olan sanırım Nvidia+Intel ikilisi. Burada kart ATI olunca benim bildiğim kadarıyla güncel ATI sürücüleri geçiş işini yapabiliyorlar. @onemsizbiri, esasında dağıtımdaki masaüstünün sorun yapmaması lazım fakat sende sorun yapan şey nedir cidden bilmiyorum.

Biraz bakındım da sen şunu kullanacaksın sanırım:
http://askubuntu.com/questions/205112/how-do-i-get-amd-intel-hybrid-graphics-drivers-to-work

İlk cevabı kullan, biraz uzun eğer sorun olursa yardımcı olmaya çalışırız.

arpia

Intel + ATI olunca durumun farklı olduğunu bilmiyordum. Hatta ATI için ironhide'a göre bumblebee tavsiyeleri okumuştum. Demek karıştırıyorum :)
Aslında Nvidia ile optimus olarak geçerken ATI ilede öyle geçmesi saçma olurdu :) Teşekkür ederim bilgi için.

heartsmagic

Benim de çok bildiğim bir konu değil, henüz benzer donanıma sahip olmayınca ancak böyle forumdan gördüklerimizle konuşuyoruz işte :)

Deadpool

onemsizbiri

Sağlık sorunlarından dolayı aktif olamadığım için cevap veremedim bunun için özür dilerim, ayrıca ilginizden dolayı teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

arpia

@onemsizbiri, geçmiş olsun. Sağlık her şeyden önemli :)

Son durum nedir?

Alıntı yapılan: Deadpool - 30 Temmuz 2013 - 18:10:11
Sorunuzun çözümü için http://www.linuxapien.com/2013/05/ubuntu-1304-ve-turevlerinde-amdintel.html?m=1 buraya göz atın.
Denediniz mi?

onemsizbiri

Alıntı yapılan: arpia - 03 Ağustos 2013 - 01:11:51
@onemsizbiri, geçmiş olsun. Sağlık her şeyden önemli :)

Son durum nedir?

Alıntı yapılan: Deadpool - 30 Temmuz 2013 - 18:10:11
Sorunuzun çözümü için http://www.linuxapien.com/2013/05/ubuntu-1304-ve-turevlerinde-amdintel.html?m=1 buraya göz atın.
Denediniz mi?

@arpia, teşekkürler. Projelerden vakit bulabilirsem deneyeceğim en kısa zamanda. Geri bildirim yaparım mutlaka, iyi çalışmalar.

Tuxie

DEll studio 1537 de benzer sorunlar yaşıyorum temiz sistem kurmama rağmen işlemci kullanımı %100 den aşağıya neredeyse düşmüyor buna karşılık %10 gibi düşük bir ram kullanımı var anlamadım gitti.

onemsizbiri

Alıntı yapılan: Tuxie - 03 Ağustos 2013 - 22:49:32
DEll studio 1537 de benzer sorunlar yaşıyorum temiz sistem kurmama rağmen işlemci kullanımı %100 den aşağıya neredeyse düşmüyor buna karşılık %10 gibi düşük bir ram kullanımı var anlamadım gitti.

@Tuxie, top -c çıktısına bakıp süreçleri izlemek gerekli biraz, linux, unix sunucuları kullanıyoruz ama desktop ortamında  sorunlu oluyor. Bi ekran kartı tanıtacam diye kendimizi yıpratmamıza gerek yok bence, boşa zaman kaybı.

heartsmagic

@onemsizbiri, genelleme oluyor bu. Bireysel örnekler üzerinden gideceksek eğer örneğin ben hiç uğraşmıyorum grafik kartı sürücüsü kurulumuyla, sistem güzel güzel kendisi yapıyor. Bu Linux'un masaüstünde mükemmel olduğuna kanıt olabilir mi? Olamaz elbette, ancak diğer türlü senin örneğin de ispat olamaz belirttiğin duruma. Ayrıca, eğer sorunun bağlantısı geçildiği yerdeki sorunsa bunun suçlusu doğrudan Linux ve özelinde Ubuntu değil. Linux tarafındaki güncelliği yakalamayan, daha doğrusu yakalamak istemeyen grafik kartı üreticisidir baş sorumlu.

onemsizbiri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ağustos 2013 - 13:59:21
@onemsizbiri, genelleme oluyor bu. Bireysel örnekler üzerinden gideceksek eğer örneğin ben hiç uğraşmıyorum grafik kartı sürücüsü kurulumuyla, sistem güzel güzel kendisi yapıyor. Bu Linux'un masaüstünde mükemmel olduğuna kanıt olabilir mi? Olamaz elbette, ancak diğer türlü senin örneğin de ispat olamaz belirttiğin duruma. Ayrıca, eğer sorunun bağlantısı geçildiği yerdeki sorunsa bunun suçlusu doğrudan Linux ve özelinde Ubuntu değil. Linux tarafındaki güncelliği yakalamayan, daha doğrusu yakalamak istemeyen grafik kartı üreticisidir baş sorumlu.

@heartsmagic, bu sadece sitem dolu bir serzenişti. " Linux VS Windows VS MAC " yapacak yaşta değilim. Sürç-i lisan ettiysek affola :) İyi çalışmalar.

heartsmagic

Estağfurullah diyeyim önce, mesele yaş değil zaten. Karışılaştırma da yapılabilir elbette fakat benim meramım genelleme yapılmaması :)
Böyle şeylere yorum yapma sebebim de esasında okuyacak kullanıcıların iki taraftan da fikirleri duyması isteğim.