Nvidia GeForce 8400M G Kurulum sorunu

Başlatan yakipa, 02 Ekim 2008 - 01:57:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakipa

Tamam. Hepsiyle yarın uğraşmaya devam edeceğim. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim  :)
Görüşmek üzere..

eldirr

Bir de aşağıdaki linkteki belgeyi buldum, onu da çeviriyorum, aynı ekran kartına sahip birisi bu adımları uygulayarak başarmış;

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5086971&postcount=6

-----------------------
Bu kılavuzun çıktısını alınız çünkü yüklemenin bir kısmında sadece komut satırında çalışıcaksınız. (*Çevirenin notu: Çıktı almaya pek gerek yok, 8. adım ve sonrasını bir kağıda yazsanız yeter, fazla uzun değil zaten :) )

1)  Nvidia kartınızın sürücüsünü http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us adresinden indirin.
   1.a) Home(ev) klasörü altında kullanıcı adınıza sahip klasör altında olduğundan emin olun, böylece daha sonra konsoldayken klasörleri değiştirmek zorunda kalmayacağız.

2) Bir uç birim açın : Uygulamalar -> Donatılar -> Uç birim

3) sudo apt-get install build-essential

4) gksudo gedit /etc/modules
   4.a) "nvidia" tırnaklar olmadan listeye ekleyin.
   4.b) Kaydedin ve kapatın.

5) gksudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common
   5.a) Tırnaklar olmadan listeye "nv" ekleyin. Tam olarak şöyle gözükmelidir: DISABLED_MODULES="nv"
   5.b) Kaydedin ve kapatın.

6) sudo cp /etc/X11/xorg.conf ./xorg.conf.backup

7) sudo rm /etc/X11/xorg.conf
   7.a)  Yukarıdaki komut ile eski xorg.conf dosyanızı silmiş oluyoruz, tekrar gerekmesi durumunda 6.adımda yapıldığı üzere yedeklemiş olduk.
   7.b) Eski sürücülerden kurtulmak için aşağıda size uyan adımları uygulayınız.
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------
               Eğer daha önce sürücüyü yüklemek için Envy kullandıysanız devam etmeden önce aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo envy --uninstall-all
sudo dpkg -P envy

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
               Eğer eski Ubuntu depolarındaki sürücüler yüklenmeye çalışıldıysa aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo apt-get remove --purge nvidia*
               sudo rm /lib/restricted-modules/.nvidia*

Eğer NVIDIA*.run (nvidia.com sitesindeki sürücüler) hata verip yüklenmediyse devam etmeden önce aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo nvidia-installer --uninstall

####################################################################################
##...##
##.........................................Tamam şimdi temiz bir durumdan başladığınızı varsayarak yolumuza devam edelim ..................................##
##...##
####################################################################################

8 ) CTRL-ALT-F1
   8.a) Tamam şimdi sadece komut satırındayız, burada yapılacak çok az işimiz kaldı.
   8.b)login:
   8.c)Password:

9) sudo /etc/init.d/gdm stop
   9.a) Bu adım x-server'ı ve gnome * masaüstü yöneticisini durdurucaktır.

10) sudo chmod a+x ./NVIDIA*.run
   10.a) Nvidia yükleyicisini çalıştırılabilir dosya haline getirdik.

11) sudo ./NVIDIA*.run
   11.a) Tüm sorulara evet olarak cevap verin.
   11.b) Özellikle yeni bir xorg.conf dosyasının YAZILMAMASINI istediğinizden emin olun.
   11.c) Eğer bir şekilde son soruyu yanlış cevapladıysanız;
      c.I) sudo nvidia-xconfig #Bu komut size yeni bir xorg.conf dosyası yazacak veya tamir etmeyi deneyecektir.

12) sudo /etc/init.d/gdm start
   12.a) Bir Nvidia logosu görmeli daha sonra giriş ekranını görmelisin. Ve ayrıca * masaüstü efektlerini de çalıştırabiliyor olman gerekiyor.

Opsiyonel fakat tavsiye edilir:
13) Güncelleme sırasında yeni bir kernel yüklendiğinde sürücünün kendisini güncelleyebilmesi için aşağıdaki kılavuzu takip ettiğinizden emin olun:
    http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5227704&postcount=1

---------------
Aslında yukarıda çevirdiğim kılavuzun biraz daha derli toplu hali. İşinize yarar umarım.

Emix

selam

10) 'DA  takılıyorum

aynı komutu yazıyorum  cannot not vs  olumsuz cevap veriyor

indirdiğim nvidia driver'ını  Dosya sistemi>Home'un içine atamıyorum 

Dosya sistemi>Home>kullanıcı adı bunun içine atıyorum

home'ye atmak istediğimde yetkiniz yok diyor

?

eldirr

Tamam home altında kullanıcı dizininin altında bulunması gerekiyor. Ben ufak bir çeviri yanlışlığı yapmışım, düzeltiyorum şimdi, kusura bakmayın.

Peki sürücü dosyasının o klasör altında olduğunu görebiliyor musunuz 'ls' komutu ile? Eğer ondan da eminseniz şöyle yapabilirsiniz aynı işlemi;

- Ctrl + alt + f7 kombinasyonu ile tekrar grafiksel ara yüze girin
- Nvidia sürücü dosyasına sağ tıklayıp özelliklere girin
- İzinler (Permissions) sekmesinden çalıştırılabilir(execute) olarak işaretleyin.
- Ctrl + alt + f1 kombinasyonu ile tekrar komut satırına geçin.

eldirr

Tamam oradaki doğru yerde dosya. Oradaki NVIDIA.run dosyasına sağ tıklayıp yukarıdaki işlemleri yapman gerekiyor. Denedin olmadı mı ?

Emix

Özelliklerden  Çalıştırılabilir yaptım

3 seçeneğede  okuma ve yazma yetkiside verdim.  ancak yapamadım bir türlü

NVIDIA.run    senin yazında  NVIDIANIN sağ üstünden ufak bir yıldız var onuda ekliyormuyuz?

ekliyorsak nasıl ekliyoruz

benim  indirdiğim dosya

NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.12-pkg2.run   yazıyor  Hepsini Silip sadece NVIDIA'mı bırakayim?

eldirr

Yıldız 'wildcard' olarak kullanılıyor. Yani başı NVIDIA olan dosya olsun demek anlamına geliyor. Çalıştırılabilir yaptıysan eğer 11. adıma geçebilirsin demektir.

Eğer dosya adın 'NVIDIA.run' ise komutu da

sudo ./NVIDIA.run
olarak verebilirsin.

ya da eğer dosya adın 'NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.12-pkg2.run' ise

sudo ./NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.12-pkg2.run

olarak verebilirsin.Yıldızı boşver şimdilik :)

Emix

teşekkür ederim.

sudo ./NVIDIA.run

diyorum ancak  Cannot dont vs    gibisinden birşeyler yazıyor nerede yanlış yapıyorum anlamıyorum

Commant not found  yazıyor :s

eldirr

Tam hata çıktısını not alıp buraya yazarsanız  yardımcı olabiliriz belki :)

Emix

aslında çıktı nasıl alınıyor billmiyorum ancak aynen şunları yapıyorum

CTRL+ALT+F1

login:  root
pass: ******

sudo /etc/init.d/gdm stop
Gnome Maneger Stop vs( böyle bişey çıkıyordur )

10) Çalıştırabilir yaptığım için bu adımı atlıyorum

11)  sudo ./NVIDIA.run

Commant not found

bunlar çıkıyor :s

eldirr

Hata çıktısı almak derken hatayı buraya yazmanız anlamında :)

Ortada bir karışıklık var sanırım. Çünkü NVIDIA.run dosyasını bulamıyor komut. Komut satırında 'ls' yazdığınızda bulunduğunuz klasördeki dosyaları ve diğer klasörleri görürsünüz. Bunlar arasında NVIDIA.run var mı ?

Eğer yoksa

cd ~

Komutu ile ev dizininizin altındaki kullanıcı adına sahip klasöre girebilirsiniz. Bu komutu yazdıktan sonra tekrar 'sudo ./NVIDIA.run' ile çalıştırmayı deneyebilir misiniz?

Emix

kusura bakmayın sizinde başınızı şişiriyorum

inanın bende en az sizin kadar bunaldım :s

ls  yazıyorum  hiç * bir şey çıkmıyor

cd~  yazıyorum

Commant not found diyor

ancak   ~  bunu yapınca      ALTGR+Ü ye basıyorum    aynı sembol çıkıyor ancak   d'nin  üstünde çıkıyor  aynı wildcart gibi  ondanmı acaba?

of kafam çok karıştı :s

eldirr

Ben bunalmadım merak etmeyin :)

Alıntı Yapcd~  yazıyor

Arada bir başlık olması gerekiyor 'cd' ile '~' arasında :) (Altgr + ü)

'ls' yazdığınızda hiç bir şey çıkmadığına göre şu an yanlış klasörde bulunuyor olmalısınız.

Boşlukla birlikte tekrar deneyin yukarıdaki komutu lütfen.

Emix

cd ~   dedim.

gene birşey çıkmadı

cd ~  yazıp ardından  sudo ./NVIDIA.run dedim. gene Commant not fount dedi.

peki doğru klasöre nasıl gideceğim?   home  klasörüne girip öylemi  CTRL+ALT+F1 yapayim?  anlamış değilim :S :(

eldirr

8. adımda login ve password kısmında root olarak mı girdiniz?

Eğer öyleyse root kullanıcısının home klasörüne bakıyorsunuz demektir.

Eğer öyle yaptıysanız, ctrl+alt +f1 ile komut satırına girdiğinizde 'logout' komutuyla root kullanıcısndan çıkın ve kendi kullanıcı adınızla giriş yapın. Başka türlü o klasörün boş olma ihtimali yok çünkü.. :)

Emix

oh  çok şükür kurdum :D

size ne kadar teşekkür etsem azdır  çok minnettarım

ancak  şu anda performans olarak  envy ile kurduğum la aynı  pencerelerle oynarken kırılmalar vs oluyor   tam randımanlı değil

+  driverı kurarken  her soruya evet diye cevap verin demiştiniz. ancak biri dışında?

xorg ile ilgili olan.  malesef onada  evet dedim.  acaba bi eksisi olacakmı?

eldirr

Ona da evet dediyseniz, o maddenin altında yapılacak şey yazılıyor. Bir de onu deneyin isterseniz.

sudo nvidia-xconfig

Bir de hepsini hallettikten sonra

Bir uç birim penceresi açıp 'glxgears' komutunu verip, uç birimde ortalama kaç fps gösterdiğini yazabilir misiniz? Merak ettim sonucunu, performans hakkında bir fikir edinebiliriz biz de böylece.

Emix

nvidia-xconfig  dedim bişiler dedim  oke vs dedim  çktım

3B VS kullanabiliyorum şu anda.     Compiz kontrol paneli yükledim  ordaki herşeyi kullanabiliyorum sadece  şu Canlandırmalar dışında  onu seçiyorum ancak o seçenek çalışmıyor

ve Küp Dişleri çalışmıyor

neden acaba?

ve

glxgears ı ne kadar süre açık tutayim?

fsb olayını durdurdum

bayabi çalıştı

eldirr

glxgears'dan 5-6 satır fps bilgisi aldıktan sonra buraya ekran kartı modelinizi de ekleyerek yazarsanız bu kartı kullanan diğer arkadaşlar da Nvidia sitesinden indirilen sürücülerle ne kadar bir performans elde edilebileceği hakkında bir fikir edinmiş olur.

Canlandırmalar ve küp dişlileri ile ilgili forumu ararsanız daha net yanıtlar bulabilirsiniz, çünkü daha önce daha çok soran oldu bu konuları.
(örn: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,227.0.html)

eldirr

3518 frames in 5.0 seconds = 703.410 FPS
3655 frames in 5.0 seconds = 725.320 FPS
3652 frames in 5.0 seconds = 730.319 FPS
3653 frames in 5.0 seconds = 730.574 FPS
3655 frames in 5.0 seconds = 730.838 FPS
3689 frames in 5.0 seconds = 737.756 FPS
3543 frames in 5.0 seconds = 707.934 FPS

Karşınızda ATI Mobility Radeon 9600 (64Mb)'ı PCI modda Linux kullanan biriyle karşılaştırdığınızda halinize bence şükretmeniz gerekiyor :D

Emix

:D  :) ;)

FSP'leri bir birine çok yakın? neredeyse aynı

anca  fremes  sayıları çok farklı :)

ama neden bilmiyorum INTEL GMA950'de  sanki  bi canavar kullanıyor gibi hissediyordum çok akıcı çok harika bir performans sunuyordu.

ama şu anda çok memnunum :)

ufak bir soru daha

Küp Dişlileri ve  Canlandırma Efektlerini neden kullanamıyorum ? :)

eldirr

Alıntı YapCanlandırmalar ve küp dişlileri ile ilgili forumu ararsanız daha net yanıtlar bulabilirsiniz, çünkü daha önce daha çok soran oldu bu konuları.

Dediğim gibi karşınızda böyle bir ekran kartı olan biri var ve normal efektleri bile kullanmıyorum :) O yüzden forumu ararsanız daha tatmin edici cevaplar bulabilirsiniz eminim bu konuda. Çünkü artık sanıyorum ki küp dişlilerini kullanamamanız sürücüden değil de compiz ayarlarından kaynaklanıyor.

Bu başlığı açan diğer arkadaş da umarım sorunu çözebilir..

Emix

Alıntı yapılan: eldirr - 02 Ekim 2008 - 17:26:45
Alıntı YapCanlandırmalar ve küp dişlileri ile ilgili forumu ararsanız daha net yanıtlar bulabilirsiniz, çünkü daha önce daha çok soran oldu bu konuları.

Dediğim gibi karşınızda böyle bir ekran kartı olan biri var ve normal efektleri bile kullanmıyorum :) O yüzden forumu ararsanız daha tatmin edici cevaplar bulabilirsiniz eminim bu konuda. Çünkü artık sanıyorum ki küp dişlilerini kullanamamanız sürücüden değil de compiz ayarlarından kaynaklanıyor.

Bu başlığı açan diğer arkadaş da umarım sorunu çözebilir..

size ne kadar teşekkür ederim azdır  çok çok  sağolasın varolun

hayırlı bayramlar iyi tatiller :)