[Çözüldü] Masaüstü küp efekti?

Başlatan platonix, 20 Mart 2008 - 16:59:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Selam; iyi bir grafik kartim var ve ubuntuda küp efekt var mi varsa nasil kurabilirim ?
yardim ederseniz sevinirim :)

Sypro

lütfen arama yapar mısınız?

Compiz ya da Compiz Fusion diye aratın forumda ayrıntılı açıklamalar var.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

munirekinci

Eğer Ubuntu 7.10 sürümünü kullanıyorsanız compiz yüklü olarak gelmiştir. küp şeklindeki masaüstü için;
1- Ekran kartınızın sürücüsünü yükleyin (yüklüyse sonraki aşamaya geçin)
2- synaptic'i açıp compizconfig-settings-manager isimli yazılımı yükleyin.
3- Görünüm ve arkaplan ayarlarından görsel efektler sekmesine gidip "Custom" seçeneğini tıklayın ve "Preferences" formunu açın.
4- "Desktop Cube" "Rotate Cube" ve "Cube Reflections" seçeneklerini aktif edin.

Diğer yüzlerce ayarıda o menüyü (bkz.3.adım) kullanarak öğrenebilirsiniz.
Kolay gelsin.

yogarock

ubuntu'nun hangi sürümünü kullanıyorsun onu da söylesen tam süper olacak:) eğer 7.10 ise synaptic de compiz paketlerini kur sonra buraya dön ayrıca compizi kullanabilmen için ekran kartını tanıtman gerekiyor....

platonix

en son surumunu kullaniyorum 7,10

platonix

Alıntı yapılan: munirekinci - 20 Mart 2008 - 18:08:50
Eğer Ubuntu 7.10 sürümünü kullanıyorsanız compiz yüklü olarak gelmiştir. küp şeklindeki masaüstü için;
1- Ekran kartınızın sürücüsünü yükleyin (yüklüyse sonraki aşamaya geçin)
2- synaptic'i açıp compizconfig-settings-manager isimli yazılımı yükleyin.
3- Görünüm ve arkaplan ayarlarından görsel efektler sekmesine gidip "Custom" seçeneğini tıklayın ve "Preferences" formunu açın.
4- "Desktop Cube" "Rotate Cube" ve "Cube Reflections" seçeneklerini aktif edin.

Diğer yüzlerce ayarıda o menüyü (bkz.3.adım) kullanarak öğrenebilirsiniz.
Kolay gelsin.
hersey ok ama Cube Reflections sikkini bulamadim :) yok orda ???

en son surumu kullaniyorum

munirekinci

"Effect" kısmında olmalı bir daha bak.

platonix

Alıntı yapılan: munirekinci - 23 Mart 2008 - 02:13:26
"Effect" kısmında olmalı bir daha bak.

goruntu burada ben bulamadim

munirekinci

Zaten açıkmış :) "küp yansımaları".

platonix

tesekkurler yardimlariniz ixin gidgider oturuyo herseyi halledince bide sistem yedeklersem win den tamamen kurtlulmus olacam

bu aeada bide ekran goruntumu ekliyim

linux cok eglenceli ve kullanimi zevkli, :)

munirekinci

Windows alışkanlığından dolayı üstteki panele alışamamışsın ve aşağıya taşımışsın. Bence çirkin durmuş.

platonix

Alıntı yapılan: munirekinci - 23 Mart 2008 - 17:21:20
Windows alışkanlığından dolayı üstteki panele alışamamışsın ve aşağıya taşımışsın. Bence çirkin durmuş.
evet asagiya alistim o yuzden heralde

denizKRMN

çok ilginç şeyler oluyor sanırım artık forumda; birinci söylemek istediğim zaten yeterince hakkında topic olan bi konuya neden tekrar cewap yazdınız? ikincisi son sürüm olarak hala 7.10 mu kabul ediliyor hani stabil olmasa da henüz hardy heron gayet bana sonmuş gibi geldi.
nese baştan sona ilginç bi topic olmuş. çözüldü yazılırsa daha güzel olur galiba yada diğer compiz problemlerinin(topiclerinin-çünkü nedense hepsinde aynı sorun war) yanına taşınırsa daha yararlı olur.

heartsmagic

23 Martta ve hatta an itibariyle kararlı Ubuntu sürümü 7.10 Gutsy'dir. Arkadaşın verdiği cevap acemice olsa da doğrudur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

denizKRMN

hardy heraonun hala stabil olmadığını zaten sölemiştim sadece son sürüm olarak geçmesi için illa kararlı distronun mu çıkması gerek alfasıdır betasıdır bilmem nesidir bişileri çıktı sonuç itibariyle. -k,i hala 7.10 kabul edilomuş sanırım milginçmiş

heartsmagic

Sürümler kararlı olmadan son sürüm olmazlar. Zira henüz onlar piyasaya kararlı olarak sürülmemişlerdir. Eğer parantez için belirtilirse ayrı "beta sürümü olan vs." iş değişir.

structi

benim hiç öyle küp olmadı ya hangi tuşa basmak gerekiyo? visual effecten extra'yı seçtiğimde enabled yapılamıyo ekran kartını falan hep yükledim sorun nerde anlamadım yardım edecek  olan var mı?

heartsmagic

compizconfig-settings-manager paketini kur, Compiz Yöneticisini aç, küp efektini etkinleştir.

Sypro

Alıntı yapılan: structi - 01 Nisan 2008 - 20:24:50
benim hiç öyle küp olmadı ya hangi tuşa basmak gerekiyo? visual effecten extra'yı seçtiğimde enabled yapılamıyo ekran kartını falan hep yükledim sorun nerde anlamadım yardım edecek  olan var mı?

hoş geldiniz öncelikle.
forumun ARAMA kısmından Compiz diye aratır mısınız. eminim ilginizi çekecek sonuçlar çıkacaktır. eğer takıldığınız bir konu olursa var olan topiclerden herhangi biri size uyuyor ise oraya, uymuyor ise yeni bir topic ile sorarsınız, yardımcı olmaya çalışırız.

kolay gelsin.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

moriq

Çok aradım ama sorunuma çare bulamadım. Ekle/kaldırdan ccsm i kurdum. Herkesin söylediği gibi Desktop Cube, Rotate Cube, efektlerden de Küp yansımaları ve küp dişlileri ni aktif hale getirdim. Fakat hala küp görünmüyor. Sağ alttaki masaüstü geçişini kullandığımda Rotate Cube efektini alıyorum.
Ne yapmamız gerekiyor ?

munirekinci

Küpü çevirmek için ctrl+alt tuşlarına basılı iken farenin sol düğmesine basın ve hareket ettirin. Yada masaüstünde boş bir yere imleci götürüp farenin tekerini bastırın.