[Çözüldü] Desktop Uygulamasında Kesme İşlemi ?

Başlatan oguzhano, 29 Ocak 2013 - 17:43:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzhano

Merhaba,
görsel programalama ile şöyle bir sorum var. Biraz araştırmam oldu ancak soruma cevap olamadılar.
Win 'de studio görsel olarak nesnelerin belli biçimleri var bu zamana kadar da daha başka şekilde olanlar varmıdır diye aklıma gelmemişti :D Sorum şu ki örneğin web uygulamalarında kullandığımız belli bir grafik uzmanı arkadaşın tasarımını
kesme işlemiyle aldıktan sonra buradaki herhangi bir nesneyi buton olarak gösterebiliyoruz. Peki bu işlem bizim kullandığımız masaüstü uygulamalarında da kullanılabilir mi?
Yani ben daha öncesinde arayüzü tasarlanmış bir projeyi kesme işlemi ile parça parça (tamamen sallıyorum C, C++ vb.) kodlayabilirmiyim? Nereden nasıl yapıldığına dair başlangıç seviyesinden piramidin uç noktalarına doğru nasıl öğrenebilirim ?
Fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

ahmet_matematikci

Frontpage-dremewer  gibi bir program mı yoksa gimp -photoshop gibi bir program mı yada ikisinin arasında bir program mı yapmak istiyorsunuz?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

oguzhano

Ben dediğiniz programlardan yapmak istemiyorum. Yanlış anlaşıldım sanırım. Mesela bir internet sitesi yaparken ilk olarak bir grafikçi arkadaş butonların renklerini, biçimlerini tasarlıyor.
Sonrasında bu tasarımı kod 'u yazan arkadaşımıza veriyor ve kod yazan arkadaş butonları css ile kodlayıp ortaya web uygulamasının arayüzünü çıkarıyor gibi. Ben bu işlemi masaüstü uygulamasına nasıl
uyarlayabilirim ? Yani kod ortamında form oluşturup nesnelerin biçimlerini sadece geliştirici ortamındaki görsellere bağlı kalmadan nasıl tasarlayabilirim ?

Başka bir örnek verecek olursak;
Sözlük uygulaması yazıcam. Ancak butonları kendim photoshop ile tasarladım ve bunları kullanmak istiyorum. Tasarladığım nesnenin buton olduğunu nasıl anlatırım makineye? :)
Biraz daha abartayım anlaşılması için. Programlamada kullanacağım dil C++ ve bu programa görsel nesneleri nasıl eklerim ?

NOT : Geliştirici ortamındaki özellikler kısmından "image, .... vs" "İmport" etmek değil istediğim.

ekremsenturk

Bir resimden bir button (düğme) olamaz. Ama resimi (görüntüyü) bir masaüstündeki simgeye atayabilirsin. Görüntüyü bir klasöre kayıt etmelisin ve sonra simgeyi sağ tıklayıp, kullandığın işletim sisteminin sana sağladığı seçenekleri kullanarak, görütüyü (sistemin görüntünün formatını destekliyorsa) bir başlatıcıya atayabilirsin. Bunu C++ ile veya herhangi bir betik ile nasıl bir arayüze, veya o arayüz içinde kullanılan bir başlatıcıya atayacağın ise, sanırım daha çok kullandığın arayüzün sağladığı olanaklara bağlı. Prensip olarak, simgelere görüntü atamak ile aynı olmalı. Henüz denemiş olduğum veya çalıştığım bir konu değil.

Bir de şunu ekleyeyim: Microsoft uygulamaları, açıklayıcı olmaktan öte, daha çok yanıltıcıdır. Windows üzerinde programlama çalışıyor olsan bile, öğrenme aşamasındaysan, üçüncü parti üreticilerin uygulamalarını tercih etmeni öneririm. Özelliklede, öğrenmek istiyorsan, açık kaynaklı uygulamaları tercih et derim. Neyi neden ve nasıl yaptığını daha iyi anlayabilmiş olursun.

oguzhano

hmm sanırım kullandığım teknolojinin bunu destekliyor olması lazım. Konuyla ilgili biraz daha uğraşıcam.
teşekkürler.

burk

oguzhano

Sorumun net bir cevabını bulamadım aslında ancak belirli nesne görsellerini derleyicinin desteklediği ölçüde ekleyebiliyormuşuz yada ben sadece bu kadarına ulaşabildim. Benim konuyu açmamdaki amaç yapmaya çalıştığım programın yüklenirken üzerinde çalıştığı makineyi zorlamadan görselinin yükleyebilmesi ve bunu daha hızlı bir şekilde nasıl yapılabilir sorusuna aradığım cevaptı. @ekremsenturk hocamda bildiklerini paylaştı bende bunlar üzerinde yoğunlaşıyorum ama dediğim gibi net olarak bunun üzerine yazılmış elle tutulur birşey bulamadım. Üzerinde çalışılan platformun sundukları arasında sade olanlar  çok daha hızlı bir şekilde yanıt veriyor. Bizim dışarıdan eklediklerimizde derleyici üzerindekilerden daha performanslı değil. Deneme - yanılma yoluyla edindiklerimi yazarım gördükçe.
Hoşçakalın.

sem

C++ kodlarken QT kullanırsanız, arayüz tasarımlarınızda tam olarak bahsettiğiniz şekilde CSS kullanma imkanına sahipsiniz;

http://harmattan-dev.nokia.com/docs/library/html/qt4/stylesheet-syntax.html
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

Bazı programlama ortamlarında kullanılan düğmelere ve içerenlere arkaplan görüntüsü atanabiliyor, bu şekilde bir çalışma ile, daha önce hazırladığınız bir resim dosyasını mevcut bir düğmede arkaplan olarak kullanarak durumu çözebilirsiniz sanırım, fakat bu durum farklı programlama dillerinde nasıl uygulanır bilemiyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!