Acer 4810T ekran kartı yükleyemiyorum

Başlatan metin.35, 18 Kasım 2012 - 21:44:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Depoyu eklememişsiniz. sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx komutunu verin, bir süre sonra sizden ENTER tuşuna basmanızı isteyecek.

metin.35

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
You are about to add the following PPA to your system:
This repository provides AMD Catalyst drivers for legacy graphics Radeon HD 2xxx - 4xxx for Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

To use legacy Catalyst 12.6 you need to do following commands:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy

And restart your computer.

This repository is downgradeing X-Server from 1.13 to 1.12.4 (which is maximum version supported by the drivers). Also driver Catalyst 12.6 (fglrx 8.97.100.3) is patched with this:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/993427/comments/14
so it could work on Linux kernel 3.5.
More info: https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx
Press [ENTER] to continue or ctrl-c to cancel adding it

gpg: `/tmp/tmprz2AZH/secring.gpg' anahtar zinciri oluşturuldu
gpg: `/tmp/tmprz2AZH/pubring.gpg' anahtar zinciri oluşturuldu
gpg: 940F55D6 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: /tmp/tmprz2AZH/trustdb.gpg: güvence veritabanı oluşturuldu
gpg: anahtar 940F55D6: genel anahtar "Launchpad PPA for Tomasz Makarewicz" alındı
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:               alınan: 1  (RSA: 1)
OK

if

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutlarıyla devam edebilirsiniz.

metin.35

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'makson96-fglrx-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'makson96-fglrx-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
E: fglrx-legacy paketi konumlandırılamıyor

kaosfeyk

bende yükleyemiyordum acer kullanıyorum optimus teknolojisimi kullanıyorsun?
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

metin.35

bahsettiğinizin ne olduğunu tam anlayamadım ?

kaosfeyk

bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

speakerXXL

Elle kurulum yapmayı denediniz mi?

Alıntı YapAşağıdaki seriler için ATI Legacy Sürücüsü 12.6 sürümü kurmak gerekiyor.

Alıntı YapAMD Radeon HD 4000 Series
    AMD Radeon HD 3000 Series
    AMD Radeon HD 2000 Series
    AMD Radeon HD Series AGP
    AMD Mobility Radeon HD 4000 Series
    AMD Mobility Radeon HD 3000 Series
    AMD Mobility Radeon HD 2000 Series

Öncelikle eğer kurulu ise aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp eski sürücüleri kaldırınız.

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sonra sistemi yeniden başlatıp, ekran kartı sürücüsünü aşağıdaki şekilde kurmayı deneyiniz.

wget http://www2.ati.com/drivers/legacy/amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.zip
unzip amd-driver-installer-*
sudo sh ./amd-driver-installer-*.run
sudo aticonfig --initial -f

Kaynak
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,4736.msg40642.html#msg40642

metin.35

fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  136 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12

Arkadaşlar 2 gündür sizleeri ugraştırıyorum farkındayım. 12.10 u indirdim hazır şuanda 0 dan 12.10 kurulumu yapsam faydası olurmu sizce?

speakerXXL

Alıntı YapThis repository provides AMD Catalyst drivers for legacy graphics Radeon HD 2xxx - 4xxx for Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

Gözden kaçmış herhalde.
Siz Ubuntu 12.04 kullandığınıza göre ppa:makson96/fglrx PPA kaynağından yükleme yapamanız normal bir durum.
Ubuntu 12.10 kurduğunuzda PPA kaynağındaki sürücü büyük ihtimalle sorunsuz yüklenecektir.

metin.35

usb belleğe 12.10 kurulumunu ayarladım. şimdi yeni kuruluma başlayacağım. kurulumdan sonra @speakerxxl arkadaşımızın yazdığı komutları tekrar deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2012 - 09:05:35

@speakerxxl senin komutları yazınca pc sürekli iç the system is running in low- graphic mode diye hata verdi. bunu aştığımda da ubuntu iç döngüsel hata ile karşılaştı diye sürekli hata mesajı verdi. Masaüstü açmadı tekrardan 12.10 kurulumu yapmak zorunda kaldım :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2012 - 15:52:25

kurulumdan sonra herhangi bir yükleme yapmadım sadece güncellemeleri aldım.
lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710 [Mobility Radeon HD 4300 Series]

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset x86/MMX/SSE2
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility, GL_ARB_debug_output,

çıktılarını aldım. burda Yes yazdığına göre sanırım ekran kartım intel üzerinden düzgün bi şekilde çalışıyor sanırım.
Birde atiyi düzgün çalıştırabilirmiyiz acaba ?

if

@metin.35, evet Intel kullanılıyor.

Size sunduğum son önerideki paketlerin sadece 12.10 için bulunduğuna dikkat etmemişim. Şu an 12.10 kullanıyorsanız sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutlarıyla yükleyebilmeniz gerek ATI sürücüsünü.

Bu sürücü X sunucusunu 1.12.4 sürümüne düşürüyormuş ve bizim daha önce yüklemeye çalıştığımız ATI tarafından sizin ekran kartı için çıkarılan catalyst 12.6 sürücüsünü kuruyormuş.

speakerXXL

Alıntı yapılan: metin.35 - 20 Kasım 2012 - 22:52:11
@speakerxxl senin komutları yazınca *bilgisayar sürekli iç the system is running in low- graphic mode diye hata verdi. bunu aştığımda da ubuntu iç döngüsel hata ile karşılaştı diye sürekli hata mesajı verdi. Masaüstü açmadı tekrardan 12.10 kurulumu yapmak zorunda kaldım

Ben o mesajı 12.04 kullandığın sırada yazmıştım, verdiğim bağlantıya göre Linux Mint 13'de sorunsuz kurulum olmuş.
Sonraki mesajımda 12.10 kurmanız durumunda PPA kaynağından yükleme yapmanızı tavsiye etmişim.
İfadelerimde eksiklik olabilir, yanlış yönlerdimse kusura bakmayın. Alıntıda sürücünün nasıl kaldırılıcağı da yazıyordu.

metin.35

@speakerXXL yazdığım yanlış anlaşıldı sanırım. Ben sadece yazdığım komutların sonrasında olanları anlatmaya çalıştım. Amacım sizin yanlış kod yazdırdığın gibi bir ifade kullanmak değildi. Bu konu hakkında o kadar çok sayfa veri okudum ki hepsi bir birine girdi. Yeni başlayan biri olarak allak bullak oldu kafam. Fakat bu konuda da takıntılı biri olduğum için sonuca ulaşmadan da pek durmam :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2012 - 22:36:04

[sudo] password for metin:
Bu PPA'yı sisteminize eklemek üzeresiniz:
This repository provides AMD Catalyst drivers for legacy graphics Radeon HD 2xxx - 4xxx for Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

To use legacy Catalyst 12.6 you need to do following commands:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

And restart your computer.

This repository is downgradeing X-Server from 1.13 to 1.12.4 (which is maximum version supported by the drivers). Also driver Catalyst 12.6 (fglrx 8.97.100.3) is patched with this:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/993427/comments/14
so it could work on Linux kernel 3.5.
Daha fazla bilgi: https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx
Devam etmek için [ENTER] veya eklemeyi iptal etmek için [CTRL] + [C] tuşlarına basın.

gpg: `/tmp/tmpytj9zm/secring.gpg' anahtar zinciri oluşturuldu
gpg: `/tmp/tmpytj9zm/pubring.gpg' anahtar zinciri oluşturuldu
gpg: 940F55D6 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: /tmp/tmpytj9zm/trustdb.gpg: güvence veritabanı oluşturuldu
gpg: anahtar 940F55D6: genel anahtar "Launchpad PPA for Tomasz Makarewicz" alındı
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:               alınan: 1  (RSA: 1)
OK

Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  dkms fakeroot fglrx-amdcccle-legacy fglrx-legacy-dev
Önerilen paketler:
  dpkg-dev debhelper
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  dkms fakeroot fglrx-amdcccle-legacy fglrx-legacy fglrx-legacy-dev
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 5, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 45,4 MB
Bu işlemden sonra 681 kB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
Alınıyor:1 http://ppa.launchpad.net/makson96/fglrx/ubuntu/ quantal/main fglrx-legacy-dev i386 2:8.97.100.3-makson5~ppa1 [62,6 kB]
Alınıyor:2 http://ppa.launchpad.net/makson96/fglrx/ubuntu/ quantal/main fglrx-legacy i386 2:8.97.100.3-makson5~ppa1 [39,3 MB]
Alınıyor:3 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ quantal/main dkms all 2.2.0.3-1.1ubuntu1 [72,8 kB]
Alınıyor:4 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ quantal/main fakeroot i386 1.18.4-2 [88,0 kB]
Alınıyor:5 http://ppa.launchpad.net/makson96/fglrx/ubuntu/ quantal/main fglrx-amdcccle-legacy i386 2:8.97.100.3-makson5~ppa1 [5.887 kB]                                                 
1dk 56sn'de 45,4 MB alındı (391 kB/s)                                                                                                                                                   
Selecting previously unselected package dkms.
(Veritabanı okunuyor... 197951 files and directories currently installed.)
Unpacking dkms (from .../dkms_2.2.0.3-1.1ubuntu1_all.deb) ...
Selecting previously unselected package fakeroot.
Unpacking fakeroot (from .../fakeroot_1.18.4-2_i386.deb) ...
Selecting previously unselected package fglrx-legacy-dev.
Unpacking fglrx-legacy-dev (from .../fglrx-legacy-dev_2%3a8.97.100.3-makson5~ppa1_i386.deb) ...
Selecting previously unselected package fglrx-legacy.
Unpacking fglrx-legacy (from .../fglrx-legacy_2%3a8.97.100.3-makson5~ppa1_i386.deb) ...
Selecting previously unselected package fglrx-amdcccle-legacy.
Unpacking fglrx-amdcccle-legacy (from .../fglrx-amdcccle-legacy_2%3a8.97.100.3-makson5~ppa1_i386.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
Processing triggers for ureadahead ...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
dkms (2.2.0.3-1.1ubuntu1) kuruluyor...
fakeroot (1.18.4-2) kuruluyor...
update-alternatives: using /usr/bin/fakeroot-sysv to provide /usr/bin/fakeroot (fakeroot) in Otomatik Mod
fglrx-amdcccle-legacy (2:8.97.100.3-makson5~ppa1) kuruluyor...
fglrx-legacy-dev (2:8.97.100.3-makson5~ppa1) kuruluyor...
fglrx-legacy (2:8.97.100.3-makson5~ppa1) kuruluyor...
update-alternatives: using /usr/lib/fglrx/ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod
update-alternatives: dikkat: skip creation of /etc/OpenCL/vendors/amdocl64.icd because associated file /usr/lib/fglrx/etc/OpenCL/vendors/amdocl64.icd (of link group i386-linux-gnu_gl_conf) doesn't exist
update-alternatives: dikkat: skip creation of /usr/lib32/libaticalcl.so because associated file /usr/lib32/fglrx/libaticalcl.so (of link group i386-linux-gnu_gl_conf) doesn't exist
update-alternatives: dikkat: skip creation of /usr/lib32/libaticalrt.so because associated file /usr/lib32/fglrx/libaticalrt.so (of link group i386-linux-gnu_gl_conf) doesn't exist
update-alternatives: using /usr/lib/fglrx/alt_ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Loading new fglrx-legacy-8.97.100.3 DKMS files...
First Installation: checking all kernels...
Building only for 3.5.0-18-generic
Building for architecture i686
Building initial module for 3.5.0-18-generic
Done.

fglrx:
Running module version sanity check.
- Original module
   - No original module exists within this kernel
- Installation
   - Installing to /lib/modules/3.5.0-18-generic/updates/dkms/

depmod.......

DKMS: install completed.
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Processing triggers for ureadahead ...
Processing triggers for bamfdaemon ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf.index...
Processing triggers for initramfs-tools ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.5.0-18-generic
Processing triggers for libc-bin ...
ldconfig deferred processing now taking place
N: Ignoring file 'diesch-testing-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'diesch-testing-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Bilgisayara reset atıyorum şuan çıktısını görmek istediğiniz bir kod varmıdır?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2012 - 22:45:39

Masaustu falan hic bisey acmadi sadece duz ekran geldi karsima. Sadece yakuake acildi oda acilista otomatik acilmaya ayarli oldugu icin sanirim. Geriye almak icin bi kod varmidir?

if

@metin.35, önce dpkg -l | grep xorg-server çıktısını alabilir miyim? Acaba eksik yüklenmiş bir paket olabilir mi diye bakacağım. Çıktıya göre kaldırın veya kaldırmayın derim.

Aşağıdakiler kaldırmak için kullanılabilir. sudo apt-get remove --purge fglrx-legacy fglrx-amdcccle-legacy* fglrx-legacy-dev*
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove

metin.35

Sunu belirteyim once forum sayfasi tabletten acik. Elle giriyorum kodlari bilginiz olsun.
@if ilk koddaki L harfi ise herhangi bir cikti vermedi. 1 olarak denedigimde dpkg: error: bilinmeyen seçenek -1
Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
Use 'dselect' or 'aptitude' for user-friendly package management;
Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
Type dpkg-dep --help for help about manipulating *.deb files;

Optons marked [*]produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !

Diger kodlari yazmadim sizden haber bekliyecegim. Geriye cekmek icin

if

@metin.35, 1 (bir) değil o, l'dir (harf olan küçük l).

sudo apt-get install  xorg-server deyince ne oluyor?

metin.35

sudo apt-get install  xorg-server
[sudo] password for metin:
E: xorg-server paketi konumlandırılamıyor

if

@metin.35, sudo apt-get install xorg-server=1.12.4 xserver-xorg-core=1.12.4 komutu ne diyor?

metin.35

sudo apt-get install xorg-server=1.12.4 xserver-xorg-core=1.12.4
E: xorg-server paketi konumlandırılamıyor
E: '1.12.4' sürümü, 'xserver-xorg-core' için bulunamadı

if

Depoyu eklememize rağmen paketleri bulamamasını anlayamadım. Kurduğumuz paketleri geri kaldırın da size daha fazla çile çektirmeyeyim.

metin.35

Hocam geri aldım işlemleri yazdığın kodlarla şimdi normal açıldı pc. Benim sorunum hybrid ekran kartı olmasından mıdır? yoksa ekran kartının ati olmasımı bizi bu kadar ugraştırıyor hocam?

if

İki de @metin.35. ATI, kullandığınız kart xserver 1.24 sürümünden sonra desteklenmiyor. ATI+Intel ikilisi de olunca bir de, bizi böyle uğraştırıyor.

Ne yapabiliriz, vgaswitcheero deneyebiliriz. En kötü ihtimal ATI'yi kara listeye alır Intel'le devam ederiz. Acaba BIOS'ta ekran kartını kapatma seçeneği var mı?

metin.35

Hocam yok malesef biosta ekran kartı kapatma seçeneği yok. :/

if

Şu durumda bahsettiğim yöntemleri deneyeceğiz, ama başka zamana:)

vgaswitcheero: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31064.0