[Çözüldü] Debian Wheezy Kurulumunda Ağ Sorunu???

Başlatan cokomoko, 22 Ağustos 2012 - 15:08:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Debian squeeze kullanıyordum, güncel paketler olmadığı için wheezy indirip kurayım dedim,ama kurulumda ağ yapılandırmasında  takılıp kalıyor.Ne yapabilirim,var mı bir öneriniz...
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

arpia

Merhaba @cokomoko,

Hoş geldiniz :)
"Takılıp kalıyor"'dan kastınız nedir?
Bir hata mı veriyor, yoksa bir şey yapmanıza izin vermeden hemen kilitleniyor mu?
Daha açıklayıcı içerikler yazarsanız iki taraflı vakit kaybı olmaz ve sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz.

cokomoko

@arpia,ağ yapılandırmasına geldiğinde donuyor ctrl+alt+delete yapınca cevap vermiyor,hiçbir yanıt vermiyor.Ama virtualda sorunsuz kuruyorum.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

arpia

Virtualbox'a *.iso dosyasından kuruyorsunuz sanırım.
Bilgisayara nasıl kuruyorsunuz? Eğer iso yu CD'ye yazdırıp kurduysanız, cd den şüphenebilirsiniz.

Biraz detay verebilirseniz iyi olurdan kasıt; "şu şu iso ile kurulumu cdden yada usb bellekten yapmaya çalışıyorum, indirdiğim iso md5 den geçirdim geçirmedim. virtual a kurduğum için *.iso'nun sağlam olduğunu biliyorum ama CD'ye yazdırdım acaba cdde mi problem var?"
gibi...

Şuan için fikir yürütemiyorum. Ama eğer CD ile kurulum yapıyorsanız belki sorun CD'de dir.

cokomoko

iso dosyasında sorun yok kontrol ettim hatta işi sağlama alayım diye bir kalıp daha indirdim debian.org den ama hepsinde aynı sorun var,ağ yapılandırmasında takılıp kalıyorlar.Başka cd de yaktım sorun aynı nedense hep aynı yerde takılıyorlar.Ağ kartımı görmüyor galiba.Ha dd if ile usb'ye de yazdırıp kurmayı denedim ama o da aynı yerde takıldı.

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-CD-1.iso buradan dün ve yaklaşık iki hafta önce iki kez cd iso indirdim.Birde işi inada bindirdim illa da kuracam ya,kafam takıldı ya buna,dedim bir de dvd indireyim,belki de cd'lerde sorun vardır,http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-dvd/debian-testing-amd64-DVD-1.isodvd'yi indirdim bir de baktım o da aynı yerde takılıyor.Daha ne yapayım,artık başka zamana kalmış,...

hs

Alıntı yapılan: cokomoko - 22 Ağustos 2012 - 15:08:11
Debian squeeze kullanıyordum, güncel paketler olmadığı için wheezy indirip kurayım dedim,ama kurulumda ağ yapılandırmasında  takılıp kalıyor.Ne yapabilirim,var mı bir öneriniz...

Afedersiniz, debian'ın kendi sitesi/forumu var orası dururken neden burada destek arıyorsunuz? Yanlış anlamayın merak ettiğim için soruyorum.
"Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır." Henry George

fthpl

Arkadaş heryerde destek arıyor ama bulamıyor.Çünkü çözüm yok varsa da çetrefilli yollardan ve şansdan geçiyor.

Öncelikle sunu belirteyim zamanında çok test sürümü denedim genelde 2haftada bir sorunlu bir kalıp oluyor ve sana denk gelmiş gibi gözüküyor.

O ağ sorunu çok ilginç .Bende ki sorunlar genelde cd ile kurduğumda eksik paketler olması ve grub un internet baglantısı olmadan kurulamamasıydı .Ve bir diğer sorun ise yine kablosuz baglantıyı ayarlıyıp,yapılandırıp kurunca sistemde kablosuz baglantı gözükmüyordu.

En son bir ay önce xfce-lxde cd kalıbı denemiştim sorun yoktu ,geçen hafta testing kde cd1 i kurdum ondada eksik kde paketlerinden dolayı masaüstü gelmedi.

Kıssadan hisse adı üstünde test sürümleri.Ayrıca Dvd indirip kurabilirseniz bir nebze sorunlar daha az olur.Ama yine olur.Kolay gelsin.

Önerim Şimdilik SolusOS kurmanız.Squeeze tabnlı ve backportlar ile bir nebze güncel.Olmadı Crunchbang kurun,debian whezzy tabanlı olan waldorf sürümünü daha sonra istediğin masaüstünü entegre edebilirsiniz.

Mate-xfce-cinnamon-gnome3-kde hepsi kurulabilir.

cokomoko

Alıntı YapAfedersiniz, debian'ın kendi sitesi/forumu var orası dururken neden burada destek arıyorsunuz? Yanlış anlamayın merak ettiğim için soruyorum.

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=5450.0 orada da açtım konu ama sanırım debian.org.tr pek aktif değil eskisi gibi,bir tek fortran var  diyebilirim, forumu o aktif tutuyor.Hasılı artık başka zamana kalmış diyeyim.Şimdi diyeceksiniz neden wheezy'e yükseltmiyorsun,o seçeneği dene,onu da düşündüm ama zaten bağlantı hızım yavaş bir de yükseltmede sorun çıkabiliyor,yani beyhude uğraşmak istemiyorum.Artık üni.'ye gidince orada internet hızlı olduğundan bir kaç kalıp indiririm.

Felâsife

@cokomoko
Aslında sizin sorunun çözümünün Debian altında bir kaç yolu var ama uğraşmak gerekiyor tabii.

1. Malum Debian artık Libre kernel denilen yöntemle geliyor, sizinde internet donanımının kapalı kaynak sürücüsü varsa bunu bir şekilde ya iso'ya gömmeniz ya da kurarken eklemeniz gerekiyor, sanırım bu konuda anlatımlar vardı, fakat ben Debiandan uzak kaldığım için yöntemleri bilmiyorum maalesef.

2. Şu an elinizde CD/DVD varsa ve kurulu bir Debian da varsa o CD/DVD sisteme mount edilip, soruce.list'e eklenip, tabii indirme yapmak istemiyorsanız diğer depolar iptal edilip sadece CD/DVD den sistem güncellenebilir.
Bu konuyla beraber Apt-Pinning denilen Melez sistem olayını da araştırabilirsiniz.

3. Debootstrap gibi bir yöntemle gene CD/DVD den indirme yapmadan da kurulum yapılır ama bu yöntem zor gelebilir ve yardım almanız da imkansız gibi bir şey, bir zamanlar ben kullanıyordum ama benden sonrada kullanan pek çıkmadı.

Umarım sorunu çözersiniz, kolay gelsin.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

cokomoko

@felasife aslında dediğin çoğu şeye baktım içlerinden en mantıklısı,en basiti 2. söylediğin onu denemeye çalışacam.

Bu arada şunuda söylemeden edemeyeceğim @felasife,mono veya yaşar abi özellikle Debian konusunda senin eski paylaşımlarından şu ana kadar çok yararlandım,özellikle operada bsd hakkındaki yazıların pcbsd'de bana hep yardımcı oldu.RMS nedeniyle senin tabirinle Debiş'i bıraktığını biliyorum,eski konulara da girmek istemiyorum,ama belki bir gün Debiş'ine geri dönersin;bence bu taraftaki fırtına hiç dinmeyecek bu geniş dünyada farklılıkların,çatışmaların olması çok doğal.Bir gün Debiş'ine geri dönmen dileğiyle...

heartsmagic

Tabi benim merak ettiğim şey hiç ağ kartlarından bahsedilmemiş olması :) Sorun muhtemelen kablosuz değildir kurulum esnasında olduğu için, o nedenle kablolu ağ kartına yönlenmek gerekiyordur belki. Bu durumda da marka, model, kullandığı sürücü/modül önem arz ediyordur. @Felâsife değinmiş aslında meseleye, kısacası önce hastanın kim olduğunu öğrenmek lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cokomoko

Alıntı YapTabi benim merak ettiğim şey hiç ağ kartlarından bahsedilmemiş olması :) Sorun muhtemelen kablosuz değildir kurulum esnasında olduğu için, o nedenle kablolu ağ kartına yönlenmek gerekiyordur belki. Bu durumda da marka, model, kullandığı sürücü/modül önem arz ediyordur. @Felâsife değinmiş aslında meseleye, kısacası önce hastanın kim olduğunu öğrenmek lazım.

Kablolu ağ kartım şu: realtek pcıe gbe family....Sakın yanlış anlaşılmasın kablosuz üzerinden yüklemeye çalışmıyorum,kablolu ağdan yüklemeye çalışıyorum....Notebook'a yüklemeye çalışıyorum modeli toshiba a500-19w satellite serisi http://www.teknosa.com/kategori/bilgisayar/notebook/63/125031131/toshiba_satellite_a50019w_notebook

Bu arada dvd'den yükseltme yaptım wheezy'e ancak kapatıp açınca siyah terminale düştüm,root olup startx dedim ama hata verdi ve wheezy'e ulaşamadım.Neyse yükseltmeyi bir daha deniyeyim...

heartsmagic

Kurulumu DVD'den yaptıysan şu an diğer sorun üzerine gidilsin bence. Gerçi başlığı değiştirmen gerekecek bu durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cokomoko

Evet hepinize teşekkür ederim,sorunu çözdüm vesselam...Öncellikle Debian tr'deki @AlmaMorena(Ramazan Gürbüz) sağolsun bana expert kurulumda ağ bölümünü atlamamı sonradan ağı elle yüklemeyi önerdi.Bende expert kurulumdan ağı atladım ve wheezy kuruldu,üstelik ağı elle kurmama da gerek kalmadı,ağı kendisi tanıdı,şu an wheezy üzerinden yazıyorum;sistem bayağı iyi imiş taş gibi maşallah...Umarım benzer sorunu yaşayanlara örnek olur...

Sorun çözüldüğünden konuyu kilitliyorum,hoşçakalın...