ati radeon x550 ekran kartı yuklemeye gerek varmı?

Başlatan novek, 15 Temmuz 2012 - 15:43:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

novek

Sistemimde ati radeon x550 marka ekran kartı takılı.
Ubuntu 11.10 u sisteme yeni kurdum. Acaba bunu yuklemem gerekiyor mu?
Yoksa sistem kendi tanır mı ekran kartını?
Yani ekran kartını tam performans ile kullanabilir miyim?
Bir de ekran kartını driverini sürücüsünü nasıl yuklerim? Hiç bilmiyorum deb paketi var mıdır acaba?

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına uyunuz.

odyssey

Şu an güncel sürüm 12.04 LTS sürümüdür bence onu kullanın.
Ekran kartı sürücüleri ilk kuruluda zaten açık kaynaklı olarak yüklenmiş olur.
Kartınızın özelliklerine göre yüksek beklentileriniz yoksa gündelik olarak işinizi görür.
Kapalı kaynak sürücüler ise ekran kartının tüm özelliklerini kullanmak için gereklidir.
Ekran kartı markanıza bakarsak eski bir model ve Ubuntu depolarında kapalı kaynak sürücüsü yoktur muhtemelen.
Ama ilk kurulumda açık kaynak MESA sürücüleri zaten kurulmuştur.
Windows da ne yapıyordunuz bu kartla bilmiyorum ama Ubuntu da bu kart ile ancak depodaki oyunları oynayabilirsiniz ama onun içinde kapalı kaynak sürücü gerekir bence.
AMD sitesinde vardı galiba Ubuntu için sürücü.
Ama oyun oynamak gibi bir takıntınız yoksa bence uğraşmayın.

Ama ille yüklemek istiyorum derseniz sürücü şurada
http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.12&lang=English

novek

sağolun peki bu .run uzantılı dosyayı nasıl yuklerim?

heartsmagic

@novek, konuyu açtığın bölüm "İnternet ve Ağ". Forumda grafik kartları için ayrı bir bölüm var. Oraya taşıyorum konuyu. Ayrıca konu açarken forumda daha isabetli yerler seçmeni rica ediyorum. Bir ikinci ricam da soru ve sorunlarından önce arama yapman. Emin ol bu senin için de faydalı, zira vakit kazanırsın. Ayrıca verilecek yanlış cevapların arasında doğruları da görmen mümkün.

Kartın için kapalı sürücü yok, haliyle bir şey kurmaya çalışma lütfen. Sebebi de forumda defalarca söylendiği üzere ATI'nin artık eski kartları için sürücü dağıtmıyor oluşu. X serisi kartlar da bu kartların arasında ve uzun zamandır ATI tarafından yeni sistemlere sürücü verilmiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.