Hibrid Grafik Kartı Sorunu

Başlatan cat3_enki, 30 Haziran 2012 - 17:03:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cat3_enki

Merhaba,
Xubuntu kullanıyorum yaklaşık 3 gündür çift ekran kartlı bilgisayarıma (Intel ve Ati Radeon HD 5650) ekran kartı sürücüsünü yüklemeye çalışıyorum. İnternette epey gezindim buradaki konuları vs de denedim ama bir türlü olmadı. Sürekli aynı sorun. Sürücüyü kurup sudo aticonfig --initial -f komutunu verip sistemi yeniden başlattığım zaman sürekli konsoldan girişe atıyor. Giriş yapıp startx veya startxfce4 dediğimdeyse bilgisayarım kilitleniyor. Vgaswitcheroo 'yu önerenler var onu da denedim olmadı Son olarak Catalyst 12.6 çıkmış indirip kurdum yine aynı sorun. Her seferinde giriş ekranına atıyor ancak xorg.conf 'u sildikten sonra sistemim düzeliyor. Önerisi olan?

if

@cat3_enki, lspci | grep VGA
jockey-text --list
lsmod
çıktılarına bakayım.

cat3_enki

Alıntı yapılan: if - 30 Haziran 2012 - 23:02:14
@cat3_enki, lspci | grep VGA
jockey-text --list
lsmod
çıktılarına bakayım.

Merhaba,
sistemi yeniden kurup paket yöneticisindeki paketleri indirdim ve kurdum. Aticonfig --initial komutunu kullanmadım çünkü nerdeyse 4 defa temiz kurulum yapıp birçok yöntem denedim nafile. Çıktılarda sorun yok fakat çözemedim gitti.
lspci | grep VGA ; Çıktısı
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Madison [Radeon HD 5000M Series]

jockey-text --list Çıktısı ;
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

lsmod Çıktısı;
Module                  Size  Used by
pci_stub               12622  1
vboxpci                23200  0
vboxnetadp             13382  0
vboxnetflt             23441  0
vboxdrv               287082  3 vboxpci,vboxnetadp,vboxnetflt
bnep                   18281  2
rfcomm                 47604  16
parport_pc             32866  0
ppdev                  17113  0
dm_crypt               23125  0
snd_hda_codec_hdmi     32474  1
snd_hda_codec_realtek   223867  1
snd_hda_intel          33773  7
snd_hda_codec         127706  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
snd_hwdep              13668  1 snd_hda_codec
snd_pcm                97188  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec
arc4                   12529  2
snd_seq_midi           13324  0
ath9k                 132390  0
uvcvideo               72627  0
joydev                 17693  0
snd_rawmidi            30748  1 snd_seq_midi
btusb                  18288  2
bluetooth             180104  23 bnep,rfcomm,btusb
mac80211              506816  1 ath9k
ath9k_common           14053  1 ath9k
ath9k_hw              411112  2 ath9k,ath9k_common
videodev               98259  1 uvcvideo
v4l2_compat_ioctl32    17128  1 videodev
snd_seq_midi_event     14899  1 snd_seq_midi
snd_seq                61896  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_timer              29990  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device         14540  3 snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
ath                    24067  3 ath9k,ath9k_common,ath9k_hw
snd                    78855  24 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,snd_pcm,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
psmouse                87692  0
fglrx                3263886  0
intel_ips              18089  0
soundcore              15091  1 snd
dm_multipath           23230  0
serio_raw              13211  0
snd_page_alloc         18529  2 snd_hda_intel,snd_pcm
mei                    41616  0
cfg80211              205544  3 ath9k,mac80211,ath
mac_hid                13253  0
lp                     17799  0
parport                46562  3 parport_pc,ppdev,lp
dm_raid45              78155  0
xor                    12894  1 dm_raid45
dm_mirror              22203  0
dm_region_hash         20918  1 dm_mirror
dm_log                 18564  3 dm_raid45,dm_mirror,dm_region_hash
btrfs                 652957  0
zlib_deflate           27139  1 btrfs
libcrc32c              12644  1 btrfs
usbhid                 47199  0
hid                    99559  1 usbhid
i915                  468737  7
drm_kms_helper         46978  1 i915
drm                   242038  3 i915,drm_kms_helper
wmi                    19256  0
i2c_algo_bit           13423  1 i915
atl1c                  41717  0
video                  19596  1 i915
zram                   18642  1

if

@cat3_enki, şu an Ubuntu'nun sağladığı sürücüyü kullanmaktasınız. ATI'nin sunduğu sürücüyü kullanmanız gerek ki kurulumu bu[1] konunun "2.2.0 - ATI resmi sistesinden sunulan ikili dosyalar:" başlığında anlatılmakta. Kuruluma geçmeden önce, şu an kullandığınız sistemde daha önce ATI'nin sağladığı sürücü kulumunu deneyip denemediğinizi; denediyseniz hangi anlatımdan faydalandığınızı; vgaswitchero konusundan hangi komutları uyguladığınızı söyler misiniz?

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0

cat3_enki

@if;
Kapalı sürücüleri de kurdum bundan önceki sıfır kurulumda fakat sorun yine aynı yani değişen * bir şey yok. Her iki kurulumda da aticonfig --pxl yaptığımda yüksek performanslı gpu aktif olarak görünüyor fakat bir türlü yemedi akşam kullandığım komutları vs yazarım.
Not : Daha önce şu anki bilgisayarıma ekran kartı sürücüsü kurmadım (Linux)

if

@cat3_enki, Ubuntu'nun sağladığı sürücü ile sistemin durumu nasıl?

cat3_enki

@if;
Malesef Ubuntu'nun sağladığı sürücülerlede değişen birşey yok. Bilgisayarım Casper Nirvana H36.

Az önce yaptıklarımı adım adım anlatayım.
Grub dosyasını açıp
modeset=1
parametresini ekleyip grubu vs güncelledikten sonra sistemi yeniden başlattım. Gayet güzel şekilde açıldı..
Daha sonra;
#echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
komutunu yazdım tekrar sistemi yeniden başlattım (daha önce ekran kartı driverı kurulumu yaptıktan sonra başlattım yine aynı problem)

Daha sonra Kapalı kaynak sürücülerini ati'nin kendi sitesinden indirdim (12.6) (Tabi daha önce 32bit kütüphanelerini ve diğer paketlerin kurulumlarını yaptım)
Sürücü indikten sonra diğer adımları uyguladım (64 bit için olan .deb paketleri vs)
Son olarak;
sudo amdconfig --initial -f
Komutunu verdikten sonra ;
amdconfig --pxl
Komutuyla Yüksek performanslı GPU'nun aktif olduğunu teyit ediyorum. Fakat sistemi yeniden başlattığımda Login ekranına atıyor. Aynı adımları Ubuntunun kendi paketiylede denemiştim ama yemedi bir türlü..

if

@cat3_enki, vgaswitcheroo yöntemi sadece açık kaynak sürücüde işe yarıyor. Aynı anda fglrx sürücüyle kullanamazsınız.

Sistemin takıldığı yerde ctrl+alt+f1 ile tty1'e düşün; kullanıcı ad ve şifresinizi girin; sudo service lightdm stop
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo amdconfig --px-dgpu
sudo reboot
komutlarıyla deneyin.

cat3_enki

Alıntı yapılan: if - 05 Temmuz 2012 - 00:20:09
@cat3_enki, vgaswitcheroo yöntemi sadece açık kaynak sürücüde işe yarıyor. Aynı anda fglrx sürücüyle kullanamazsınız.

Sistemin takıldığı yerde ctrl+alt+f1 ile tty1'e düşün; kullanıcı ad ve şifresinizi girin; sudo service lightdm stop
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo amdconfig --px-dgpu
sudo reboot
komutlarıyla deneyin.

Sistem ben startx veya startxfce4 komutunu vermeden takılmıyor. Driverları Sürücüyü yükleyip reboot ettiğimde yeniden başlattığımda direk tty ekranına atıyor. Giriş yaptıktan sonra verdiğiniz komutları denedim ama yine işe yaramadı. Zaten xorg.conf silindiği zaman amdconfig çalışmıyor (--pxdgpu, --pxl vs) ki zaten lightdm çalışmadığı için servisi durduramıyorum.  Sorunun ne olduğunu bir türlü çözemedim.

if

@cat3_enki, kafam karıştı. startx komutu ile masaüstüne düşebiliyor musunuz? Eğer komutları iletinizde yazdığınız gibi veriyorsanız yanlış yazıyorsunuz demektir. Hem --pxl seçeneği sadece ekran kartlarını listeler, başka bir şey yapmaz. Masaüstüne düşebiliyorsanız flgrxinfo çıktısını alayım.

cat3_enki

Hayır startx komutuyla masaüstüne düşemiyorum. Startx yazığımda bilgisayar kilitleniyor. CTRL+ALT+F1-F2 vs hiçbiri çalışmıyor tek çözüm kapatmak oluyor bilgisayarı. Kapatıp açıncada aynı sorun devam ediyor.

if

@can3_enki, peki canlı cd ile çalıştırınca ya da ilk yükleme yaptığınızda da mı böyleydi?

cat3_enki

Hayır. Xubuntuyu yada Ubuntuyu bilgisayara yükleyip reboot ettiğimde sistem çalışıyor. Giriş ekranı vs geliyor sorunsuz şekilde masaüstüne erişip kişiselleştirmelerimi yapabiliyorum  (fglrxinfo yaptığımda mesa driverlarını görüyor)  fakat ati ekran kartımın sürücülerini yüklediğimde yukarıda bahsettiğim sorun meydana çıkıyor.

if

@cat3_enki, 64 bit Ubuntu mu var? Catalyst'in hangi sürümünü kurmaya çalıştınız?

cat3_enki

Xubuntu 64 Bit.
Ati'nin sitesinden x86_x64'ü Seçip indiriyorum. 12.4 ve 12.6 Denedim şimdiye kadar.

if

@can3_enki,  çekirdek parametrelerinden[1] noapic veya nolapic ya da ikisini birden denediğinizde açılıyor mu sistem?

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

cat3_enki

@if;
Deneyip sonucu buraya yazacağım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2012 - 00:23:43

@if;
Malesef ikisini de denedim sonuç yine değişmedi.

Hasb-el Lüzûm

Yanlış bir sürücü yüklemiş olabilir misin? Ati marka ekran kartına göre, şu aşağıdaki adreste yer alan sürücüyü yüklemen gerekiyordu:
http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx

Bir de şöyle dene:
Yukardaki adreste yer alan dosya indikten sonra dosyaya sağ tıkla, özellikler | İzinler | de, "Bu programın çalışmasına (çalıştırılmasına) izin ver" seçeneğini seçili duruma getir ve değişiklikleri kaydettikten sonra dosyaya çift tıkla.
Karşına çıkacak pencerede Terminal ile çalıştır seçeneğini seç, kullanıcı parolanı isteyecek, girdiğin parola karakterleri ***** şeklinde belirmese de parolanı doğru bir şekilde gir ve enter tuşuna bas.

Belki işe yarar.

cat3_enki

@ Hasb-el Lüzûm
Ekran kartım : Ati Radeon HD 5650, Ati'nin sitesinden Notebook > Radeon HD Series > Mobility Radeon 5xxx Series > Linux x86_x64 'ü indiriyorum. Yanlış driver indirdiğimi düşünmüyorum. Dediğiniz yöntemi de denemiştim ama sonuç değişmedi malesef.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2012 - 18:12:36

Bugün biraz kurcalarken internetten birkaç şey bulup denedim. Ve Önüme birkaç defa çıkan hatayı burayada yazmak istedim. Normalde 32bit kütüphanelerini yükledikten sonra *bağlantı veriyorum ama bu hatayı çözemedim. Ati driver kurulurkende (.deb paketleriyle) bu hatayı veriyor. Aynı zamanda
aticonfig --initial -f komutunu verdiğimdede aynı hata..
Hata ;
sudo aticonfig --initial
Uninitialised file found, configuring.
PowerXpress info: Diagnostic output from /usr/lib64/fglrx/switchlibglx:
update-alternatives: dikkat: forcing reinstallation of alternative /usr/lib/fglrx/ld.so.conf because link group x86_64-linux-gnu_gl_conf is broken.
update-alternatives: dikkat: /etc/OpenCL/vendors/amdocl32.icd oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib/fglrx/etc/OpenCL/vendors/amdocl32.icd (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/lib/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.so bir linkle değiştirilmiyor

Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.original-1

Hasb-el Lüzûm

Peki Xubuntu'ya Nvidia ekran kartının yazılımını yükleyebildin mi? Eğer Nvidia ekran kartı yazılımı yüklenmişse Xubuntu belkide çift ekran kartlı sistemleri destekleyecek alt yapıya sahip değildir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2012 - 22:03:22

Kısa süreli bir araştırmadan sonra sözkonusu sorunun çözüm yolunu anlatan bir siteye rastgeldim, belki sorunu çözümler şu sitede anlatılanlar:
http://linux-egitim.com/linux-cift-ekran-karti-cozumu.htm

if

@cat3_enki, madem kurulum sırasında böyle bir hata alıyordunuz neden daha önce söylemediniz?

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide

cat3_enki

@if;
Zaten kurulumu buradan yapıyorum. ve Genelde çıktılara baktığımda o hata birçok ati kurulumunda var sadece bende değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2012 - 17:47:45

Merhaba;
Bugün biraz daha uğraştım (sanırım takıntı yaptım :))
vgaswitcheroo'nun scriptinde birkaç değişiklik yaparak harici ekran kartına geçiş yapabildim (ati sürücülerini kurmadan) Fakat ati sürücülerini kurduktan sonra vgaswitcheroo siliniyor kontrol ettiğimde bulamıyor dosyayı.

if

@cat3_enki, vgaswicheroo kullandıktan sonra fglrx sürücüsü kullanmamanız gerek.

Quantal Quetzal

özel mesaj atamadığım için buradan yazmak zorundayım. cat3 sizinle aynı laptopa sahibiz. şuana kadar net bi çözüm bulabildiniz mi? eğer net bi çözüme ulaşırsanız lütfen beni de bilgiledirebilir misiniz? sanırım ati 5650 sıkıntılı bu konuda ama çözümü olacağına inanıorum.