Ubuntu USB programı sorunu

Başlatan ByBaLY0Z, 19 Mayıs 2012 - 17:30:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByBaLY0Z

Siz gene de benim kusuruma bakmayın anlıyorum sizleri de.Çıkan sonuç bu

/dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
none on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
none on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
none on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
none on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
gvfs-fuse-daemon on /home/tolga/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=tolga)

alquirel

Biz bir de kendimiz bağlamaya çalışalım USB'yi.

sudo mkdir /media/usbbellek
sudo mount /dev/sdf1 /media/usbbellek

"usbbellek" kısmını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Hatâ çıktısı verirse aktarırsınız.

ByBaLY0Z

Hocam şuanda böyle .
Benim gibi gerizekağlılara fazla bence linux :)

Peki windows iso dosyasını nasıl yazdıracağım.Format atmak istiyorumda .

alquirel

Kendinize o ifadeyi kullanmanıza gerek yok. ;)
USB belleği sisteme bağlayabilmişiz. FAT32 biçiminde olan bir diske ISO dosyasının içeriğini aktarmanız yeterlidir teorik olarak.
ISO kalıbını "rar" arşivi gibi Arşiv Yöneticisi uygulamasıyla açabilir, içindekileri çıkartabilirsiniz.

ByBaLY0Z

Gerçekler hocam yani tamam ubuntuyu çok sevdim de ama sadece ubuntu kullanmak ağır geldi açık söyliyim .

Hocam GParted den fat32 yaptım .Peki Usb ye xp iso yu neyle yükleyeceğim hangi programla ?

Yani anladığım kadarıyla bir programa gerek yok öylemi iso kalıbını yüklemek için usb ye ?

alquirel

FAT32 biçimli diske dosyaları atmak yeterli diye biliyorum. "Bootable" yapmak için ek bir şeye ihtiyaç olur mu bilmiyorum. Bu yöntemle oluşturduğunuz USB bellek ile "boot" işlemi gerçekleşmezse bir de BIOS'tan USB ile başlatmayı seçin.

Ubuntu üzerinde Windows için USB'ye yazan bir uygulama yok sanırım.
Şöyle bir uygulama var, ancak hiç tecrübem olmadı : http://code.google.com/p/winsetupfromusb/downloads/detail?name=Win%20Setup_1_0_beta8.7z

ByBaLY0Z

Hocam dediklerinizi yaptım verilen hata

This is not a bootable disk. Please insert a bootable floppy and press any to try again .

Hem usb den başlattım hem direk .

Ama olmadı aslında ubuntuyu çok övmüşlerdi ama herhalde ubuntudan giriş var çıkış yok gibi .

alquirel

Şu an sizin sorununuz Ubuntu'dan çıkamamak değil.
Ayrıca şu an Ubuntu'nun kusuru olan bir durum da yok ortada.

Windows ISO'sunu USB'ye yazmanın bir yolu yoksa CD'ye yazmak zorundasınız.

ByBaLY0Z

Ubuntu üzerinde Windows için USB'ye yazan bir uygulama yok sanırım.

Hocam bu bir kusur değilmidir sizce . Windows'ta linux üzerine USB'ye yazan bir uygulama var ama .

Neyse tartışmak amaçlı demiyorum sakın yalnış anlamayın o kadar yardım ettiniz nankörlük edemem . Çok teşekkür ederim.

Cd-rom'dan başlatmama rağmen elimdeki xp cd'yi görmüyor direk Ubuntu açılıyor ?

alquirel

Windows'ta Linux'u USB'ye yazan uygulamanın var olması Windows'un marifetli veya iyi olduğunun bir kanıtı olmadığı gibi, Ubuntu'da Windows'u USB'ye yazan uygulamanın olmaması da Ubuntu'nun kusurlu olduğunu göstermez.

Eğer Windows'taki o uygulamayı bize Microsoft'un kendisi sunuyorsa ancak o zaman Ubuntu'ya kusurlu denilebilir bu konuda. ;)

Eğer XP CD'si açılmıyorsa sorun büyük ihtimalle CD'dedir. Bir şekilde başka bir CD edinmeye çalışın.

heartsmagic

@ByBaLY0Z, sana ilk sayfada Ubuntu üzerinde bu Windows ISO'sunu belleğe yazacak iki uygulamadan bahsedilmiş. Birini hiç denememişsin, diğerini ise fat32 meselesi yüzünden es geçmişsin. Şu aşamada madem belleği fat32 yapabildin, denedin mi o uygulamaları?

Hani bence uygulama var ama sen temel meselelerde takılıyor gibisin. Hayat memat meselesi olmadığına göre bu iş, önce sakin ol, sonra sakin kafayla anlatılanları yapmayı dene bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ByBaLY0Z

Hocam ilk resimde unebootin de fat32 yapmama rağmen görmüyor hala .
Resimde daha anlayacaksınız.

2.si ise

Verdiklerinizi denedim hocam denemedim değil.

Sonuç bunlar peki ne yapmalıyım ?

heartsmagic

Tamam, yaptıklarını göster ki bu konuda tecrübeli arkadaşlar tavsiye verebilsinler. Ne yazık ki benim böyle bir şey yapmışlığım yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ByBaLY0Z

Tamam hocam ,

Siz gene de yardımlarınız için sağolun . Hala çözüm arayışındayım , konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlara duyrulur .

dimetokavi

Alıntı yapılan: ByBaLY0Z - 21 Mayıs 2012 - 14:30:26
Tamam hocam ,

Siz gene de yardımlarınız için sağolun . Hala çözüm arayışındayım , konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlara duyrulur .

Unetbootin uygulamasını denediniz mi? Windows kalıbını yazabiliyor (resmini daha evvel eklemiştim). Ayrıca USB belleğinizdeki belgelere de dokunmaz, yeterli yer olduğu müddetçe kurulum dosyalarının ayarlamasını yapabilir. Ve ayrıca, USB belleğinizi biçimlendirmek için Gparted yerine "Disk Utility" isimli uygulamayı kullanabilirsiniz, ki her GNU/Linux sisteminde bulunması gereken uygulamalardan biridir bana göre.

Kolay gelsin.

matrax_41

Linux tarafında bu yönde bir uygulama var mı bilmiyorum. Ama windows için olanları wine ile deneyebilirsin.

dimetokavi

"Disk Utility" uygulaması ile FAT32 biçiminde biçimlendirdiğim 8GB kapasiteli USB bellek üzerine UNetbootin uygulamasını kullanarak Windows XP kalıbını sorunsuz bir şekilde yazdırdım. Dolayısıyle ve inatla, hâlâ, UNetbootin uygulamasını tavsiye ediyorum.

Saygılarımla,
İrf.

ByBaLY0Z

dimetokavi ,

Hocam Disk Utility  yazdığınızı yazılım merkezinde arattığımda çıkan sonuç resimde :

Ve orda XP İso kalıbını seçtiğim halde ekrana gelmiyor .

Yani sorun nerde anlamış değilim .Resimli paylaşıyorum ki daha anlaşılır olsun diye .
Sanırım yaşadığım sorun genelde yaşanan sorunlardan ama net olarak bir çözüm bulabilmiş değilim .

dimetokavi

@ByBaLY0Z "Disk Utility", ki Türkçesi "Disk Aracı", eklediğiniz resimde arama sonuçlarında ilk sırada yer alıyor ve sisteminizde kurulu gözüküyor. "Başlangıç Diski Oluştur" isimli uygulama ise, bildiğim kadarıyla, yalnızca Ubuntu için geçerli bir uygulama. Siz "Disk Aracı" uygulaması ile USB belleğinizi FAT32 olarak formatlamaya çalışın ve tekrar deneyin. Ama USB belleğin bağlanması ya da formatlanması ile bir sıkıntı yaşarsanız, mümkünse, başka bir bellek ile deneyin.

Kolay gelsin.

ByBaLY0Z

Hocam "Disk Aracında "  biçimlendirmek için malesef FAT32 seçeneği mevcut değil .

10.4 kullanıyorum 12.04 kursam ve bu işlemleri onda denesem bir farkı olurmu sizce ?

dimetokavi

"Disk Aracı" uygulamasındaki biçimlendirmenin FAT32 olduğunu anımsayarak FAT32 yazmıştım ama doğruzu yalnızca FAT imiş; Özür dilerim.

EKLEME ///

Bu başlığı referans alarak "UNetbootin uygulaması ile GNU/Linux sistemleri altında Windows kalıbını USB belleğe yazmak" başlığı ile bir yazı kaleme aldım (Blogspot'tan foruma aktarmak zaman istiyor biraz, kusura bakmayın); Faydalı olmasını dilerim.

Saygılarımla,
İrf.

ByBaLY0Z

Hocam aynı dediklerini yaptım Allah razı olsun gerçekten yalnız tek sorunum .İso dosyasını UNebootin uygulamasında gösterememek resimde gösterdiğim şekilde .Sadece root dosyasını görebiliyorum .

speakerXXL

@ByBaLY0Z, Disk imajı aç penceresinde / dizinine çift tıklayın ve kök dizine ulaşın, sonra home dizinini açın.
Home dizini içinde kullanıcınızı seçiniz, sonra ISO kalıbının bulunduğu dizini açıp kalıp dosyasını seçebilirsiniz.

ByBaLY0Z

Hocam dediklerinizi aynı yaptım .

Yalnız Unebootin 'de sdb1 yolu malesef gözükmüyor . 

/dev/sda1
/dev/shm
/dev/sda
/dev/sda2
/dev/sda5
/dev/sdf
/dev/sdf1

gibi yollar mevcut

ve bunlardan sda1 seçtiğimde verilen hata .

speakerXXL

@ByBaLY0Z, Winusb uygulamasını kurmayı denediniz mi?