Compiz 11.10 ile kurulu geliyor mu?

Başlatan emrecrs, 04 Mart 2012 - 01:01:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrecrs

Öncelikle * herkese Merhabalar.  Gün İtibari İle Ubuntu 11.10 Kurdum Makinama. Artık Windows' a bağlı yaşamak istemiyrm :)
Güncelleştirmeleri, Ve Sürücüleri Kurdum. Lakin Compiz Sekmesini Kullanamıyorum. Uzak Masa Üstü Bağlantısı Yapa bileceğim bir arkdsım varmı acaba ?
Kullandığım Sürümde EKsiklerin Olup Olmadığı ve compiz efeklerini nasil kullanacağim hakkında bilgi vermesini rica edeceğim..
Compiz ' i kurmadım. MAkinamda Neler eksik bilmiyrm. Yavaş yavaş çözüyorum İşletim Sistemini. Zamanı Olan arkdsım var ise beklemekteyim... Biri irtibata geçe bilirse cok makpule geçicek.

Şİmdiden tşkürler
DİPNOT : Makinam asus n61jv. Optimus teknolojisi var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mart 2012 - 01:32:28

Kimse yokmu acaba online ? UBuntu 11.10 Tanıtmam gerek bu hafta sınıf temsilcisi olarak (:
Bir gün herkez ubuntu kullanıcak (:

heartsmagic

@emrecrs, foruma hoş geldin. Konuya girmeden önce bir iki ricam olacak senden.

Öncelikle her kelimenin ilk harfini büyük yapmazsan, kısacası Türkçeye dikkat edersen seviniriz. İkincisi sorularına cevap isterken bu kadar kısa sürede destek beklemezsen de memnun oluruz. Malum saat gecenin ikisi, vakti ve bilgisi olan zaten yardım etmeye çalışacaktır.

Konuya dönersek, uzak masaüstü veya bir başka şekilde destek vermiyoruz. Forumda yapıyoruz bu yardımı ki herkes yararlansın. Compiz zaten kurulu gelir 11.10'la beraber. Eskisi gibi her özelliği kullanman mümkün değil. Şu an karşında ne varsa bence onunla devam etmeyi dene. Tanıtacağın şey Compiz değil Ubuntu olsun.

Fakat, Optimus konusuna forumda bakabilirsin. Eğer sürücü sorunları nedeniyle Unity 3b değil de Unity 2b kullanıyorsan belki çözüm bulabilirsin o başlıklarda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrecrs

Hoşbulduk abi
Forumda gözlemlediğime göre, optimus teknolojisi olan makinalarda nvidia ekran kartı sorunu varmış. Yani kısacası gt325 olan kartımı kullanamayacağım yazılıyor. Dediğin gibi abi, 3b değil 2b kullanıyorum. Compizi kurdum, compizconfig ayar yöneticisinden hiç bir şeyi kullanamıyorum. Sanırım ekran kartımı görmüyor.
Teşekkür ederm

heartsmagic

Compizconfig uygulamasını fazlaca kullanma, Unity ile çok anlaşamıyorlar. Compiz'i dediğim gibi şimdilik olduğu gibi kullanmaya çalış. Optimus başlığında senin kartın için çözüm yok mu, kısacası hiç mi kullanamıyor muşsun? Çok hakim değilim Optimus gibi teknolojilere şu an fakat diğer kart neyse onun sürücülerinin Unity3B için yeterli olması gerekmiyor mudur diye foruma sormak istiyorum. Gün içinde daha farklı yorumlar da alırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrecrs

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19995.0

Bu konudaki arkadaş ile sorunumuz aynı. Sanırım o konudada bi çözüm yolu bulunamamış..

Sorun tam olarak şu: Bilgisayarımda çift ekran kartı var... biri intel diğeri Nvidia GeForge GT 325M Optimus... Ubuntu öntanımlı olarak inteli tanıyor ve kullanıyor. Oysa ben Nvidia kartımı kullanmak istiyorum. Çünkü daha iyi bir kart (1 GB).. Bildiğim kadarıyla da linux için optimus kartlara destek yok.  Bir şekilde intel ekran kartını pasif yapıp sadece Nvidia yı kullanmanın bir yolu olmalı...

speakerXXL

Alıntı yapılan: emrecrs - 04 Mart 2012 - 04:14:30
Bir şekilde intel ekran kartını pasif yapıp sadece Nvidia yı kullanmanın bir yolu olmalı.

@emrecrs aşağıdaki başlığı inceleyiniz (forum içinde nvidia + optimus şekilinde arama yapınca karşınıza çıkan ilk başlık).

Nvidia Optimus Teknolojisi ve Linux

emrecrs

speaker denedim malesef çalıştıramadım

cerencalici

Alıntı yapılan: emrecrs - 04 Mart 2012 - 15:16:38
speaker denedim malesef çalıştıramadım

Neyi denedin? O başlıkta birden fazla çözüm yolu var. Ne olmadı? Hangi hatayı aldın?
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

emrecrs

root@ubuntu:~# lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT216 [GeForce GT 325M] (rev a2)

Çift ekran kartı var, nvidia ' yı kullanmam gerekiyormus compiz ve * diğer efekt işlemleri için.
Şuan inteli kullanıyor makina.
Konu içerisinde ki İronhide kurmayı denedim verilen bütün konutları girdim;
sudo apt-get install mesa-utils

sudo rmmod nouveau

sudo apt-add-repository ppa:mj-casalogic/ironhide
sudo apt-get update
sudo apt-get install ironhide

İndirme Tamamlandıktan sonra ironhide makinayı otomatik olarak tanıyacak diyor fakat ben göremedim.
Çalıştırmamı istediğiniz bir komut var ise deneyip çalıştıra biliriz, deneme yanılma ile belki fikir sahibi olur birşeyler üretilir diye düşünüyrm

if

@emrecrs, hibrid teknolojisini kullanan bütün bilgisayarları yanımayabilir ironhide çünkü bilgisayar bilgileri sizin gibi bir GNU/Linux dağıtımı kullanıpta ironhide geliştiricilerine gönderilen gerekli bilgilerden oluşuyor. Bu durumda bilgisayarınıza en yanın olanı seçebilirsiniz. En yakınlıkla aynı ekran akrtlarını kullananları kastediyorum.

speakerXXL

Ironhide'ı kurduktan sonra aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak tekrar yapılandırmayı deneyebilirsiniz.

sudo ironhide-configuration

Veritabanını güncelleme ile ilgili bir mesaj çıkması lazım, evet seçeneği ile güncellemeyi yapınız ve konfigurasyonu seçiniz.
Olmazsa tekrar yukarıdaki kodu uçbirimde çalıştırıp manuel seçeneğinden size uygun konfigurasyonu seçemeyi deneyiniz.
Herşey yolunda giderse aşağıdaki kodlar ile Nvidia kartınızı açıp kapatabilirsiniz.

sudo ironhide-enablecard
sudo ironhide-disablecard