NVIDIA GeForge GT 325M Sorunu

Başlatan sudusleri, 12 Haziran 2010 - 11:41:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sudusleri

64 bit 10.04 kullanıyorum

Sistemi sorunsuz kurdum. Ekran kartı sürücüsünü donanım sürücüleri kısmından etkinleştirip yeniden başlattığımda grubtan sonra siyah ekranda donup kalıyor. Aynı şey recovery mod ile açtığımda da geçerli.

Ben de grub menüsünde "e" tuşuna basarak quiet yazan yeri nomodeset olarak değiştirip ubuntuyu açabildim ve şu anda ubuntudan yazıyorum. Mevcut durumda sürücü etkinleştirilmiş ve çalışıyor görünmekle beraber masaüstü efektlerini kullanamıyorum.

lspci | grep VGA

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 12)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 0a35 (rev a2)

--------------------------
glxinfo | grep render

Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

(mesa sürücüsünü yüklemeli miyim?)

--------------------------

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder58)  Fri Mar 12 02:12:40 PST 2010

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

-------------------

dpkg -l | grep nvidia

ii  nvidia-173-modaliases                 173.14.22-0ubuntu11                             Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-96-modaliases                  96.43.17-0ubuntu1                               Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                         0.2.23                                          Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current                        195.36.15-0ubuntu3                              NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and
ii  nvidia-current-modaliases             195.36.15-0ubuntu3                              Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-settings                       195.36.08-0ubuntu2                              Tool of configuring the NVIDIA graphics driv

------------------------

cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/intel_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fbdev_drv.so
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fbdev_drv.so

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

heartsmagic

Sanırım Asus N61J sahibisin:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1480715

Üzgünüm ancak oradaki kullanıcıların vardığı nokta bu kartın Nvidia Optimus olduğu ve Linux desteğinin bulunmadığı. Intel'e dönüş yapmışlar onlar da.
İleride destek sağlanana kadar etrafa bakınılabilir ama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

Alıntı YapAsus N61JV240DV Intel Core i5 430M 2.26GHZ 4GB 320GB 16" Taşınabilir Bilgisayar
Bilgisayar bu. Sanırım bahsettiğin de bu N61J kısmı tutuyor :)

heartsmagic

İsim konusunu kısa kesmiş demek ki benim gördüğüm kaynak :)

sudusleri

Ne kadar da şanslıyım yahu :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2010 - 14:29:15

Aslında burada sürücüsü var benim ekran kartımın;

http://www.nvidia.com/object/linux-display-amd64-195.36.31-driver.html

"Supported products" sekmesinde modelim var. Elle kurulumu denesem mi acaba ne dersiniz?

heartsmagic

Şu an kurulu olan serinin (depodaki nvidia-current) 195'li olması lazım. Fakat bu daha yeni bir sürümse ve destek var deniyorsa elle kurulumu deneyebilirsin elbette.

sudusleri

Biraz araştırdım da.. Optimus'a linux desteği biraz zor yada uzun sürede sağlanacak gibi... İntel kartımı nasıl kullanabilirim?

heartsmagic

BIOS üzerinde bir seçenek var mı acaba?

sudusleri

heartsmagic

BIOS üzerinde yoksa nasıl yapılır bilemiyorum. Ancak zamanında bakındığımda sanki bu makine için kullanıcılar BIOS üzerinden ayarlamışlardı kartı.

sudusleri

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=159508&view=findpost&p=1027307 burada %100 çalıştırdıklarını yazmışlar ama tam olarak çözemedim nasıl yaptıklarını..

heartsmagic

@sudusleri, %100 çalıştırdıklarını yazmamışlar da, %100 çalıştırmak isteyenler için bir takım kurmuşlar ve oraya üye olmaya davet ediyorlar.

sudusleri

sudusleri

stratovarius

Şayet güncel sürücüde destek gözüküyorsa , sürücülerini güncellemeyi denedin mi? Kendin manuel kurulum istemiyorsan şu şekilde güncelleyeilirsiniz;

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

Sonra sistemi yeniden başlatıp güncel sürücüdeki durumu görebilirsiniz, ayrıca bu depo ile güncel xorg dosyalarıda gelmektedir.

Not: Konu baya eskiymiş neyse eklemiş olalım :D

sudusleri

Sorun tam olarak şu: Bilgisayarımda çift ekran kartı var... biri intel diğeri Nvidia GeForge GT 325M Optimus... Ubuntu öntanımlı olarak inteli tanıyor ve kullanıyor. Oysa ben Nvidia kartımı kullanmak istiyorum. Çünkü daha iyi bir kart (1 GB).. Bildiğim kadarıyla da linux için optimus kartlara destek yok.  Bir şekilde intel ekran kartını pasif yapıp sadece Nvidia yı kullanmanın bir yolu olmalı...

Lakin http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=144750 adresinde ikinci mesajdan da anlaşılacağı üzere böyle bir destek söz konusu değil... Bilseydim almazdım... Ama artık çok geç.. Yukarıdaki bağlantıyı da belki bir gelişme vardır diye verdim.

cebuntu

merhaba
bende dün geforge 9500 gt  kart sürücümü güncelledim, nVidia sayfasındaki son sürücüyü kullanarak.
kurulumu onların önerdiği şekilde değil de bulduğum bir kaynaktan yaptım, ve sorun yok gayet güzel çalışıyor.
kaynakta bu sürücüyü yüklemek sisteminizi çökertebilir uyarısı olmasına ramen verdim yansın, tabii karar sizin.

Kaynak:   http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-nvidia-260-19-12-drivers-in-ubuntu-10-1010-04-using-ppa.html

terminalden verdikleri 3 satır komutları uyguladım

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update

sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings

bundan sonra otomatik güncelleme de birkaç paket güncellemesi yaptı ve kullanıyorum  Linux Mind 9 32bit sistemde, sorun yok.

Bir önceki ubuntunun önerdiği sürücüden daha iyi görünüyor, tek sorun her iki sürücüde de olduğu gibi  compiz uçak animasyonunda titreme ve yırtılmalar oluşuyor fakat bunun monitörden olduğunu düşüniyorum.

nVidia sürücüleri sayfasından da kontrol ettim, yüklenen sürücü senin GT 325M kartını da destekliyor.
http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-260.19.29-driver.html

Kolay gelsin

ikia

Alıntı yapılan: sudusleri - 02 Aralık 2010 - 19:23:31
Sorun tam olarak şu: Bilgisayarımda çift ekran kartı var... biri intel diğeri Nvidia GeForge GT 325M Optimus... Ubuntu öntanımlı olarak inteli tanıyor ve kullanıyor. Oysa ben Nvidia kartımı kullanmak istiyorum. Çünkü daha iyi bir kart (1 GB).. Bildiğim kadarıyla da linux için optimus kartlara destek yok.  Bir şekilde intel ekran kartını pasif yapıp sadece Nvidia yı kullanmanın bir yolu olmalı...

Lakin http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=144750 adresinde ikinci mesajdan da anlaşılacağı üzere böyle bir destek söz konusu değil... Bilseydim almazdım... Ama artık çok geç.. Yukarıdaki bağlantıyı da belki bir gelişme vardır diye verdim.
Sırf bu yüzden ben de K52Jc bilgisayarımı kelepir fiyatına sattım.Şu anda Optimus özelliği olmayan bir Nvidia ekran kartlı bir bilgisayar aldım.Dünya varmış.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21331.0.html
Baktım da şimdi; verdiğim linkte son mesaj da sana aitmiş @sudusleri.Ne diyeyim,Allah sabır versin... :P Ben senin kadar sabredemedim.
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: sudusleri - 02 Aralık 2010 - 19:23:31
sadece Nvidia yı kullanmanın bir yolu olmalı...

O kartı kullansanız bile farklı sorunlar ile karşılaşacaksınız.
Güncel sürücü ile OpenGL bazlı uygulamalarda sorunlara sebep oluyor. (akla gelen basit örnek Compiz)
Burada← alınabilecek önlemler belirtiliyor.
GT 240M sahibiyim, benim durumumda linkteki belirtilen işlemleri xorg üzerinde gerçekleştirmem etkili olduğunu söyleyebilirim.
Sadece Compizi kapatabilirsiniz peki diğer OpenGL uygulamaları.?
Görünen şu'ki Nvidia Linux için yeterli zaman ayırmıyor,
çünkü Web üzerinde Ubuntu'nun Nvidia sorunu değil,
bilakiz "Nvidia'nın X üzerindeki beklenmedik tepkisizliği" olarak lanse ediliyor.

sudusleri

Vallaha 4-5 yıldır Linux kullanıyorum. Eski bilgisayarlarımda Ati ekran kartı vardı. Sık sık okurdum Nvidia Linux için daha iyi diye. Hadi Nvidia olsun dedim ve aldım makineyi. Hatta Nvidia sitesinden de baktım destekleyip desteklemediğini. Nerden bileyim optimus diye bir şey olduğunu :(
Bu üreticilerin Linux kullanıcılarına çektirdikleri yeter artık yahu.. Ağız tadıyla bir bilgisayar kullandırtmadılar bana..

Sherlock Holmes

sudusleri

Sanırım kendi laptopum için bir gelişme yakaladım. Bilgisayarım Assus n61jv İntel ve Nvidia ekran kartı birlikte bulunuyor.

http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/2010/09/asusn61jv-acpi-dsdt-hybrid-graphics.html

adresinde ekran kartı geçişi yapılabildiği yazıyor. Ayrıca

http://www.aybek.net/2011/02/04/linuxta-melez-ekran-karti

adresinde ati ekran kartı olan bir ubuntu kullanıcısı (kendisi sitemizden ama kullanıcı adını hatırlayamadım okursa kusuruma bakmasın) kart seçimi yapabildiğini belirtti.

İlk adreste ilk yorumda görmem gereken "works!" yanıtını aşağıda da görüldüğü üzere

git clone http://github.com/mkottman/acpi_call.git
cd acpi_call
make
sudo insmod acpi_call.ko
./test_off.sh

komutlarından sonra aldım:

laptop:~/acpi_call$ ./test_off.sh
Trying \_SB.PCI0.P0P1.VGA._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P2.VGA._OFF: failed
Trying \_SB_.PCI0.OVGA.ATPX: failed
Trying \_SB_.PCI0.OVGA.XTPX: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P3.PEGP._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P2.PEGP._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P1.PEGP._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.MXR0.MXM0._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG1.GFX0._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG0.GFX0.DOFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG1.GFX0.DOFF: failed
Trying \_SB.PCI0.XVR0.Z01I.DGOF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEGR.GFX0._OFF: works!

Ubuntu 10.04 kullanıyorum.. Bundan sonra ne yapmalıyım?

heartsmagic

Şu an sayfa açılmadığı için bakamıyorum ne yazık ki. Herhangi bir açıklama yok muydu orada?

Aybek

ATI'yi melez olarak kullanabiliyorum doğrudur. Lakin anladığım kadarıyla sudusleri'nin sorunu biraz daha farklı. Melez ekran kartı kullanmaktan ziyade yüksek performanslı kartını kullanmak istiyor. Ben ATI'yi de kendi sürücüleriyle kullanamıyorum mesela. ATI'nin kendi sürücüsünü kurunca Ubuntu hiç açılmıyor. (Başka bir kullanıcımızdan öğrendiğim kadarıyla BIOS'tan melez kart seçeneğini iptal edince açılıyormuş.)

Dolayısıyla açık kaynaklı sürücüleri kullanmak tek çözümüm. Bununla birlikte kullandığım sürücü açık kaynaklı olunca, ATI'nin kendi sürücüsü kadar özellik sunmuyor ne yazık ki. Linux'ta oyun oynamadığım ya da render yapmadığım için bu durumu çok da sorun etmiyorum. Benim için önemli olan pil süresini 5 saate uzatabilmekti.

Benim şimdiye kadar okuduklarımdan yaptığım çıkarım şu yönde:

1- Eğer melez ekran kartının nimetlerinden sonuna kadar faydalanacağım, pil süremi sonuna kadar uzatacağım diyorsanız Ubuntu'yu kurduğunuzda karşınıza gelen Ek sürücüler bölümünden ekran kartınızın sürücüsünü aktifleştirmemeniz gerekiyor. Kartlar arasında geçiş yapabilmek içinse şurada yazılanları uygulamanız gerekmekte.

2- Eğer ekran kartınızı sadece NVIDIA ya da ATI'nin sürücüleri ile kullanacaksanız, pil süresi sizin için önemli değilse, BIOS'tan melez ekran kartı bölümünü değiştirerek sadece NVIDIA ya da ATI'nin kartını aktif hale getireceksiniz ve bunun ardından Ek sürücüler bölümünden ekran kartınızın sürücüsünü aktifleştireceksiniz.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

sudusleri

Alıntı yapılan: Aybek - 30 Mart 2011 - 08:56:20
... anladığım kadarıyla sudusleri'nin sorunu biraz daha farklı. Melez ekran kartı kullanmaktan ziyade yüksek performanslı kartını kullanmak istiyor. Ben ATI'yi de kendi sürücüleriyle kullanamıyorum mesela. ATI'nin kendi sürücüsünü kurunca Ubuntu hiç açılmıyor. (Başka bir kullanıcımızdan öğrendiğim kadarıyla BIOS'tan melez kart seçeneğini iptal edince açılıyormuş.)

Doğrudur.. İnteli değil de Nvidia'yı kullanmak istiyorum. Fakat şöyle bir sorunum var önceki iletilerimde de yazdığım gibi ben biosta melez ekran kartını iptal edebileceğim bir seçenek bulamadım. Yok..

Dolayısıyla açık kaynaklı sürücüleri kullanmak tek çözümüm. Bununla birlikte kullandığım sürücü açık kaynaklı olunca, ATI'nin kendi sürücüsü kadar özellik sunmuyor ne yazık ki. Linux'ta oyun oynamadığım ya da render yapmadığım için bu durumu çok da sorun etmiyorum. Benim için önemli olan pil süresini 5 saate uzatabilmekti.

Duygusal  olarak da ben açık kaynak sürücüleri kullanmayı tercih ederim tabii..  Bir olur yolunu bulabilirsem tabiii..

Benim şimdiye kadar okuduklarımdan yaptığım çıkarım şu yönde:

1- Eğer melez ekran kartının nimetlerinden sonuna kadar faydalanacağım, pil süremi sonuna kadar uzatacağım diyorsanız Ubuntu'yu kurduğunuzda karşınıza gelen Ek sürücüler bölümünden ekran kartınızın sürücüsünü aktifleştirmemeniz gerekiyor. Kartlar arasında geçiş yapabilmek içinse şurada yazılanları uygulamanız gerekmekte.

Pil süresiyle bir sorunum yok. Zaten bataryayı nadiren takıyorum... genelde pilsiz kullanırım..

2- Eğer ekran kartınızı sadece NVIDIA ya da ATI'nin sürücüleri ile kullanacaksanız, pil süresi sizin için önemli değilse, BIOS'tan melez ekran kartı bölümünü değiştirerek sadece NVIDIA ya da ATI'nin kartını aktif hale getireceksiniz ve bunun ardından Ek sürücüler bölümünden ekran kartınızın sürücüsünü aktifleştireceksiniz.

Nihai olarak sorum şu:

Biosu update edersem (daha önce hiç denemedim ve riskli olduğunu duymuştum..) melez kartı iptal etme seçeneği çıkar mı?/çıkabilir mi?

Farzedelim çıktı... Melez kart seçeneğini iptal ettikten sonra sadece açık kaynak sürücüleri kullanarak Nvidia kullanmaya başlayabilir miyim? Yoksa @Aybek'in verdiği bağlantıdaki çin işkencesinden geçecek miyim :)