Mobility HD5650 Hakkında

Başlatan Algoritma, 01 Mart 2012 - 11:06:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Algoritma

Merhaba arkadaşlaaar,

Eskiden de bazı linux deneme girişimlerim olmuştu.Ama bu kez temelli geçmek istiyorum.
Ancak; Bilgisayarda bulunduğum sürelerde sürekli oynadığım bir MMO oyunu var. " League of Legends "
Wine buna Bronze seviyede destek sunuyor,tam verimli olmasa da çalıştırıyormuş.
Ancak haliyle ben de yüksek performans almak için ekran kartım,Linux'da ne kadar verimli? Sorusunu sormama neden oldu ve formatı atmadan önce buraya bir sorayım dedim.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware

Bu sitede ekran kartım bulunmuyor.Yaklaşık 1-1.5 senelik bir ekran kartı sayılır.Ve Fiyat/Performans olarak en yüksek oranlı ekran kartı diyebiliriz. Windows'ta bahsettiğim oyunu 60-70FPS küsürlerde rahatça oynayabiliyorum.

Ekran kartım burada bulunmuyorsa Open Source mu kurmam gerekli?
Open Source kurarsam güncel sürücüye göre ne kadar az verim alırım?

Benim gibi birisinin ne yapması gerekli?

Teşekkür ederim şimdiden.

if

@Algoritma, kart destekleniyor:http://wiki.cchtml.com/index.php/9.4

Verimliliğini ancak kurup denedikten sonra siz anlayabilirsiniz.

Algoritma

Cevap için çok teşekkürler.

Konu dışında birşeyi merak ettim.Şuanda sistemimde 4GBRam bellek var.
64 Bit atmam gerektiğini biliyorum ancak; 64Bitlerde Flash'da sorun çıkıyor ve ısınma yapıyordu diye hatırlıyorum.

Bu sorun hala devam ediyor mu?
Ona göre 32Bit de atabilirim.

if

@Algoritma, sorun çıkar veya çıkmaz diyemem. Çıkarsa forumda başlıklar olacak, onlara bakaraktan çözülür.

med_cezir91

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0
Sayfasında anlatıldığı gibi  ATI resmi sistesinden sunulan ikili dosyaları kullanarak sürücüyü kurmayı denedim ancak bilgisayarı yeniden başlattımda VESA: MADISON sürücüsünün yüklü olduğunu görüyorum

display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6500M/5600/5700 Series
OpenGL version string: 4.2.11554 Compatibility Profile Context

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

ebubekirs

Çıktıya göre fglrx'i kaldırmadığınız görülüyor. Diğer sürücüyü yüklemeden önce Ubuntu tarafından sağlanan bu sürücüleri kaldırmalısınız. Verdiğiniz linkte anlatımı mevcut
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

med_cezir91

fglrx'i kaldırdıktan sonra ati sürücüsünü tekrar kurmam gerekiyormu
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

decent

Model aynı olduğu için konular birleştirildi.

if

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 08 Mart 2012 - 08:41:18
fglrx'i kaldırdıktan sonra ati sürücüsünü tekrar kurmam gerekiyormu

@med_cezir91, evet.

med_cezir91

fglrx kaldırdıktan sonra tekrar anlatıldığı şekilde kurulumu yapıyorum bu kez tekrar VESA: MADISON sürücüsü yüklü diyor catalsyt den ekran kartımla ilgili hiç bir bilgi bulamıyorum bir film izlemeye çalıştığımda oturum açma ekranına yönlendiriliyorum.

M.K.Atatürk

decent

@med_cezir91,
Senin kartınla ilgili net bir çözüm (şu ana kadar) bulamadım.

Az önce haberini verdiğim yeni sürümü yüklemeyi deneyebilirsin.

med_cezir91

Dün gece uğraşırken bu sürücüyüde kurmayı denedim sonuç aynı bilgisayarım boşta 62 derecede çalışıyor şu an ,çözüm bulamazsam windowsa geri dönmekten başka bir çağram kalmıyacak.

M.K.Atatürk

decent

Aşağıdaki bağlantıdan çeşitli çözümlere bakabilirsin.
http://askubuntu.com/search?q=5650

med_cezir91

Bide bir şey sormak istiyorum ilk başta arkadaş fglrx'i kaldırmam gerektiğini söyledi zaten fglrx ati'nin sahipli sürücüleri değilmi anlatımda da zaten sudo dpkg -i fglrx*.deb komutunu kullandığımızda  bu sahipli sürücüyu kurmuyormuyuz kafam karıştı biraz.

M.K.Atatürk

decent

@med_cezir91,
"fglrx paketlerinin kaldırılması gerektiği" ifadesi doğrudur; yeni sürüm yüklemeden önce sistemde önceden kurulu olan ATI sahipli sürücülerinin kaldırılması gerekir.

Sabit başlığı güncelliyorum, orayı da takip edebilirsiniz.

med_cezir91

Ustalar bir bakarsanız sevinicem ekran kartı sürücümü amd'nin sitesinden indirdim ve forumda bir arkdaşın emeğiyle hazırlanmış konuyu takıp ederek kurdum ,ama sistem bilgisinde yine sürücü olarak  vesa-madison yazsada Catalyst' da ekran kartımla ilgili tüm verileri görüyorum. Yani normal demi vesa-madison yazması, tamammıdır olmuşmudur diye soruyorum sizlere.

arda@ubuntu:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6500M/5600/5700 Series
OpenGL version string: 4.2.11554 Compatibility Profile Context

arda@ubuntu:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for arda:
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)
xorg:fglrx - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (Proprietary, Enabled, In use)

M.K.Atatürk

decent

@med_cezir91,
Sürücü tam olarak kurulmuş.
Kullanımda bir sıkıntı kalmadı ise ve önceki bahsettiğimiz hata yoksa bu şekliyle devam edebilirsin.

med_cezir91

Kullanımda herhangi bir sıkıntı yok sadice gnome 3 arayüzünü kullanırken sanki yüksk çözünürlüklü videolarda fps kaybı oluyor ve de bu arayüzde fan biraz yüksek devirde çalışıyor onun dışında gnome classic de ya da unity arayzünde bir sıkıntı yok emeğiniz ve ilginiz için çok teşekkürler.

M.K.Atatürk

decent

Rica ederiz.
Şu çıktıları görebilir miyiz ?

uname -a

cat /etc/*release

gnome-shell --version

med_cezir91

* tabi ki buyrun

arda@ubuntu:~$ uname -a
Linux ubuntu 3.0.0-12-generic #20-Ubuntu SMP Fri Oct 7 14:56:25 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

arda@ubuntu:~$ cat /etc/*release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=11.10
DISTRIB_CODENAME=oneiric
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 11.10"

arda@ubuntu:~$ gnome-shell --version
GNOME Shell 3.2.2.1
arda@ubuntu:~$

Düzenleme: Kod etiketi

M.K.Atatürk

decent

Çekirdek sürümü geride kalmış.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutları ile sistemi güncellemelisin.

11.10 üzerinde Gnome shell kullanırken bahsettiğin şekilde titreme, anlık kaybolup geri gelme şeklinde hatalarla ben de karşılaşıyorum.

Ayrıca, Gnome 3.3* sürümleri ile bahsettiğin sorunlar büyük oranda giderilmiş görünüyor.
Gnome 3.3* Precise üzerinde kullanıma sunuldu, emin değilim fakat kısa zamanda Oneiric için de sunulabilir.

blizzard

slmlar

ben bugün ubuntu 11.10 sürümünü kurdum ve ekran kartım için

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0

bu linkten

2.0.0 dan başlayarak

2.2.0 'a kadarki adımları takip ederek kurulum yaptım.

fakat son adımda pc'yi yeniden başlatmaya çalıştığımda

pc login ekranına gelmeden

bir tarama yaptı.

örneğin :

starting     .  xxxxx.......           [ok]

stoppin      yyyyyy...              [ok]

bu şekilde birşeyler yaptı.

yalnız  ( [ok] ) yazan yerlerden birtanesinde [fail] yazıyordu.

onu bir kenara not ettim. aynen buraya aktarıyorum.

starting system V runlevel copmpatibility                     [fail] 

telefonla resmini çekmiştim ama, live cd de bluetooh telefonu görmediği için resim ekleyemiyorum.

şuanda sistem açılmıyor ve live cd üzerinden işlem yapıyorum.

öncelikle sistemi eski haline nasıl getirebilirim

ve bu hatadan nasıl kurtulabilirim.

decent

Alıntı Yap...ben bugün ubuntu 11.10 sürümünü kurdum ve ekran kartım için...

Ekran kartı nedir ??

Sistemi yeniden açmak için Live CD üzerinde Ubuntunun kurulu olduğu bölüme root hakları ile erişerek /etc/X11/xorg.conf dosyasını silmemiz gerekiyor.

blizzard

ekran kartım hd5650.

bu konudan yola çıkarak ilgili başlığa ulaşıp kurulum yapmıştım.

yeniden başlattan sonra açılmamaya başladı.

dediğiniz bölüme girdim fakat xorg.conf dosyası yok.

decent

Uçbirimden şu komutların çıktısını görebilir miyiz ?

sudo mount

sudo fdisk -l
sudo blkid