[Çözüldü]Ekran Kartım Uyumlu mu

Başlatan Rauros, 28 Şubat 2012 - 20:45:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rauros

Arkadaşlar Radeon Hd 4650 ekran kartını kullanıyorum ve Ek sürücüler den 1' i etkinleştirilmiş şu anda (2 tane seçenek var) acaba şu an sistemle uyumlumudur bu ekran kartı yani  mesela http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0 işlemleri yapmama gerek varmı yani bu şu anda ekran kartı sistemle tam olarak uyumlu ve düzgün bir biçimde çalışıyormu

if

@Rauros, sorun yoksa kullanmaya devam edin. Diğerlerini merak ediyorsanız kurup denersiniz, hangisi daha verimli ise onunla devam edersiniz.

Rauros

Daha önce Gnome ve Unity de sorunlar yaşamıştım acaba o sorunları bu işlemleri yaparak aşabilirmiyimdim diye merak etmiştim(sorunlar ekran kartı sürücüsünden dolayıydı) şu anda xfce kullanıyorum ve bir sorun yok ama bu işlemlerle eğer daha performanslı kullanacaksam yapayım diye sormuştum  :)

if

@Rauros, orada kapalı kaynak sürücü kurulumu mevcut. Performans için bir ipucu yok yani. Bir birleriyle karşılaştırmak için kurup denemek gerek.

Rauros

Teşekkürler çözüldü ekliyorum bu arada konuyu saçma bir şekilde açmış oldum çünkü bir site vardı oradan ekran kartının destekli olup olmadığını gösteriyordu konuyu açana kadar sitede göstermiyordu şimdi denediğimde ise gösteriyor ilginç neyse tekrardan teşekkürler

decent

@Rauros, ben kapalı sürücüyü fan sesini kesmek ve ekran kartını mümkün olan tüm kapasitesi ile kullanarak diğer sistem kaynaklarının kullanımını azaltmak için yüklüyorum.
Isı vs. sorunlar yaşayanları da duymuşsunuzdur.

Rauros

Şimdi bu ek sürücüler den girdiğimizde yani (2 seçenek var demiştim) bunlar kapalı olmuyor değilmi bu konudaki http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0 kapalı oluyor ama değil mi yanlış bilmiyorum işte bende onu soruyorum eğer kapalıyı yüklersem daha fazla performans alabileceksem yüklemek isterim ama if arkadaşın dediğine göre olay kapalı sürücülerde değil olay bilgisayardan bilgisayara değişir diyor yanlış mı anlamışım

if

@Rauros, ek sürüclerdekiler kısıtlı sürücülerin kimi örgür değildir kimi de açık kaynak. @decent'ın dediği gibi çoğunlukla ATI tarafından sağlanan sürücüler daha iyi çalışır ama az da olsa açık kaynak ya da kısıtlı sürücüler daha iyi olabiliyor.

ebubekirs

Ek sürücüler kısmında gördükleriniz, Ubuntu'nun sağladığı ve geliştiriciler tarafından doğrulanmış sürücülerdir. ATI'nin sitesinden indirdikleriniz ise ATI tarafından resmi olarak sağlanan sürücülerdir.

Dediğiniz gibi her kartta bu daha iyi çalışır diye bir kural yok. Tabii genelde üretici tarafından sağlanan sürücüler tercih edilir, zamanla aldığınız performansa göre karar verebilirsiniz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Rauros

Teşekkürler herkese  her ikisini de deneyeceğim çözüldü ekliyorum